Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Adam Tomaszewski

Adam Tomaszewski

Łódź, Polska

Chór Katedry Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi tworzą uczniowie, studenci i osoby pracujące różnych wyznań i narodowości. Repertuar obejmują przede wszystkim utwory liturgiczne, gdyż chór czynnie uczestniczy w życiu parafii śpiewając na wszystkich nabożeństwach i uroczystościach. Jego repertuar stanowi muzyka cerkiewna różnych epok od znamiennoho rospiewa do muzyki współczesnej. Chór koncertuje w Łodzi i całej Polsce. Od 2015 r. dyrygentem jest Adam Tomaszewski, absolwent Prawosławnego Studium Psalmistów i Dyrygentów w Hajnówce oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

925 PLN z 20000 PLN

8 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 16.08.2017 21:09

Polacy na Festiwalu Kultury Macedońskiej w Grecji

O projekcie

Witajcie!

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu grupę ludzi z pasją, misją i miłością do muzyki! 

Jesteśmy zespołem wokalnym, który na co dzień upiększa śpiewem wszystkie nabożeństwa odbywające się w Prawosławnej Katedrze Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Cerkiew należy do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

Jesteśmy młodym chórem, który prowadzi szeroką działalność ekumeniczną, dając koncerty w różnych miejscach poczynając od galerii sztuki na kościołach różnych wyznań kończąc. Korzystamy ze wszystkich zaproszeń, które do nas napływają aby wzbogacać polską kulturę i sztukę sakralną. Aktualną listę wszystkich wydarzeń, w których braliśmy udział można znaleźć na naszym oficjalnym Facebooku. Ponadto zachęcamy do obejrzenia kilkunastominutowej wizytówki chóru, w której można dowiedzieć się kilku faktów o każdym z chórzystów.

W dzisiejszych czasach coraz częściej stawia się na kulturę masową, zapominając o tym, iż nasza europejska kultura ma wielowiekową przeszłość. Musimy ją pielęgnować i kultywować, bo tworzyli ją tacy kompozytorzy jak Piotr Czajkowski czy Sergiusz Rachmaninow, których utwory z powodzeniem wykonujemy. W repertuarze mamy także utwory takich kompozytorów jak Dymitr Bortniancki, który nota bene posiada polskie korzenie, Aleksander Lwow, Artem Wedel czy Aleksander Archangielski.

W naszym zespole nie panują żadne podziały, co widać po przekroju naszych chórzystów. Zarówno osoby z innych kręgów kulturowych, wyznawcy innych religii czy osoby pochodzące z różnych krańców świata będą się czuły u nas jak między swoimi. 

Dużo koncertujemy, staramy się być zauważalni i tworzyć polską tradycję muzyczną, co ciągle skutkuje nowymi zaproszeniami, płynącymi także z zagranicy. Dwa miesiące temu mieliśmy zaszczyt wystąpić na XXXVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, otrzymując nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu solowego. Nasz występ można obejrzeć tutaj.

Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy zaproszenie z Grecji, aby jako goście specjalni, upiększyć coroczny Festiwal Kultury Macedońskiej. Będziemy mieli okazję zaprezentować tam skrawek kultury słowiańskiej w postaci koncertu muzyki cerkiewnej. Odbędzie się on 24 sierpnia 2017 roku, jednakże do Grecji chcielibyśmy pojechechać już kilka dni wcześniej.

Koszty związane z samym udziałem pokrywa strona grecka, jednak my musimy opłacić dojazd czternastoosobowej grupy, jak i pobyt w samej Grecji. Bez Waszej pomocy będzie to niemożliwe

Przejdźmy do konkretów:

Koszt wyjazdu dla każdego z członków chóru to ok. 2000 zł na co składa się koszt przejazdu, pobytu i wyżywienia tam oraz w drodze, co łacznie daje sumę 28000 zł.

Część kosztów udało nam się pokryć własnymi siłami, natomiast co do reszty zwracamy się do Was moi drodzy!

W przypadku uzbierania kwoty wyższej niż zakładana, pieniądze te planujemy przeznaczyć na dalszy rozwój oraz koncertowanie! W pierwszej kolejności chcielibyśmy zainstalować w naszej cerkwi system pozwalający nam transmitować online cotygodzniowe nabożeństwa, a co za tym idzie - nasze występy - w Internecie, tak, abyśmy mogli dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. W razie gdyby po realizacji tego założenia zostały jakieś fundusze, myślimy już powoli o kolejnej trasie koncertowej w przyszłym roku. Kto wie, może zobaczymy się w przyszłe wakacje w Czarnogórze?

To od Was zależy, czy będziemy mieli szansę podzielić się tym co ważne dla nas, Słowian - częścią naszej kultury muzycznej i sztuki sakralnej.

Jeśli chcecie się z nami skontaktować albo śledzić nasze działania na bieżąco, serdecznie zapraszamy:

 Facebook

 YouTube

 Mail

Media o Twoim projekcie:

Zbiórka pieniędzy dla chóru

www.wiadomosci.cerkiew.pl | 2017-08-12

Chór Katedry Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi otrzymał zaproszenie do wystąpienia na Festiwalu Kultury Macedońskiej w Grecji. Członkowie chóru muszą m.in. pokryć koszt dojazdu i poszukiwani są darczyńcy bez których nie uda się zebrać kwoty 20.000 zł.