Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Michał Olszewski

Michał Olszewski

Siemianowice Śląskie, Polska

Urodzony i wychowany na Śląsku.

Działam na rzecz rozwoju regionu od lat. Uważam, że podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji i kultury narodowej to mój obowiązek. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych są dla mnie wzorem postaw patriotycznych, ideowości, mądrości i bezkompromisowości w sprawach suwerenności Polski. Współpracuję z różnymi instytucjami i organizacjami. Podejmuje wiele inicjatyw, ponieważ uważam, że o naszą przyszłość należy zadbać już dziś.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

17592 PLN z 15000 PLN

223 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

117%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.12.2015.

CENTRUM KULTURY

O projekcie


 Zachęcamy do polubienia strony CENTRUM w serwisie facebook!


Z zagranicy
 można dokonywać wpłat w Euro w systemie szybkich płatności SEPA lub w dowolnej walucie za pomocą kanału Inny/Druczek (z nieco mylącym logiem Poczty Polskiej). Każdy druczek można wykorzystać tylko raz! Szczegóły na załączonej grafice.

  

ZBUDUJ Z NAMI PIERWSZE W POLSCE
CENTRUM KULTURY PROWADZONE PRZEZ
POLSKICH PATRIOTÓW !


Dlaczego chcemy podjąć się tego tytanicznego wysiłku? Dobrą odpowiedzią wydaje się parafraza myśli Chestertona: „Jedynym usprawiedliwieniem chęci stworzenia takiego Centrum Kultury jest fakt, że stanowi ona odpowiedź na wyzwanie". Od wielu lat lewa strona rzuca nam rękawice, zagarniając dla siebie coraz więcej miejsca w przestrzeni publicznej – obejmując wszystkie dziedziny życia – wystarczy włączyć TV, aby zobaczyć, że kultura obecnie jest definiowana głównie przez pryzmat hedonizmu. Najwyższy więc czas podjąć to wyzwanie i zawalczyć o kulturę.


Z niepokojem obserwujemy, że tradycja przestaje być podstawą dawnego ładu społecznego i moralnego, który zakorzeniał naszych przodków w świecie – określając strukturę ludzkiego życia i zapewniając im poczucie bezpieczeństwa. Dzisiaj ta harmonia została zburzona, a jeżeli jako społeczeństwo dalej nie będziemy reagować na destrukcyjne zmiany, zostanie ona niedługo bezpowrotnie utracona. Dlatego też usilnie będziemy dążyć do jej zrehabilitowania. Wierzymy, że forsowane obecnie w kulturze przejawy postaw własnych lewicowych ideologów nie są głosem narodu i jako takie nie mogą być przyjmowane za normy. Komu leży na sercu dobro Ojczyzny, a bardziej przyziemnie los swoich dzieci i wnuków, powinien mieć odwagę patrzeć na rzeczywistość społeczną, dostrzegając zło, które już zostało wyrządzone, i dążyć do jego naprawy. Każde pokolenie ma prawo zapisać puste karty własnymi tradycjami, nie ma jednak prawa przekreślić dokonań przodków, nazywając swoich dziadów głupcami. Tradycja nie jest bowiem rzeczą jednego momentu, lecz składa się z dorobku myśli i wytworów wielu pokoleń, które nie zostały zapomniane. Jeżeli nadal istnieją, to dzieje się tak nie bez powodu, co oznacza, że są one wartościowe. Tradycja wymaga od nas szacunku w imię wartości, których jest nośnikiem, ale również przez wzgląd na zawarte w niej doświadczenie, rzetelność i wiedzę. Dlatego nie ma i być nie może przyszłości oderwanej od przeszłości bez groźby dla samego istnienia społeczeństwa i nie może być mowy o żadnym „oczyszczaniu płótna”. Faktem jest, że społeczeństwo zawsze jest kształtowane nie tylko przez żywych ludzi, ale również przez to co pozostawiły po sobie minione pokolenia – świadomie lub bez jawnej intencji.

Powyższe twierdzenie jest bardzo niewygodne dla ideologów głoszących, że nie da się pogodzić tradycji z nowoczesnym społeczeństwem. To jednak typowe komunistyczne podejście, które chciałoby stworzyć sztuczną, ponadnarodową koncepcję utopii, ponieważ „robotnicy nie potrzebują Ojczyzny”.


Oczywiście, mamy świadomość, że poczucie przywiązania do tradycji w społeczeństwie nie jest odczuciem jednolitym i że dla każdego tradycja odgrywa rozmaite role. Gwarancją przetrwania tradycji jest istnienie pewnej liczby osób, które pragną jej dalszego istnienia. Upowszechnienie tradycji polega nade wszystko na propagowaniu pewnych wartości i wzorów do naśladowania. Wierzę w to, że jej składniki są nadal opłacalne i skuteczne, a pewne dogmaty są wiarygodne, po prostu, a to, czy człowiek w nie wierzy, nie ma nic wspólnego z epoką, w której żyje. Nie potrzeba tutaj dodatkowej legislacji, aby mogły one trwać dalej, oprócz faktu, że istnieją i to istnieją od dawna. Podejmowane zatem wszystkie „zabiegi intelektualne”, których doświadczamy ze strony lewicy, byłyby rychło skazane na niepowodzenie, gdyby nie przychylność mediów i polityków pokazujących nam przekłamany obraz tego, czego pragnie społeczeństwo. Budowana obecnie w ludziach postawa przyzwolenia, aby każdy żył według własnego upodobania, może wydawać się pociągająca czy nawet szlachetna – w praktyce oznacza ona jednak wychowywanie ludzi samolubnych, uzależnionych od nieustającego dążenia do zaspokajania swoich przyjemności. Takie społeczeństwo może i będzie tylko ciągle destabilizować kraj, co wypływać będzie nie z troski o naród i jego przyszłość, ale z egoistycznych potrzeb domagających się natychmiastowego spełnienia. Egoizm zaś będzie się bronił, powołując się na „naukowych ekspertów”, którzy z łatwością okrzykną ludzi przywiązanych do tradycji za niegodnych zaufania, natomiast za doskonały przykład zacofania. A przecież większość ludzi, popierając tradycyjny ład społeczny, wcale nie chce wrócić do czasów lamp naftowych, chcą oni jednak funkcjonowania świata w harmonii, w którym sami dorastali – i tego chcą również dla swoich dzieci. Mentalność tradycjonalisty wcale nie jest zamknięta, wręcz przeciwnie - jest ona otwarta w przeciwieństwie do oponentów: „Ponieważ jest absurdem twierdzić, ze działa się na rzecz wolności, jeżeli używa się wolnej myśli tylko po to, by zniweczyć wolę”.

 


Czego chcemy? Chcemy znowu czuć się u siebie jak w domu. Chcemy, żeby z popiołów powstał dumnie naród, umiejący oprzeć się niszczycielskiej propagandzie, która wykształciła w Polakach postawę obojętności i wstydu za dokonania własnych przodków, przekłamując historię. We wszystkim jest jednak potrzebna praca na rzecz tego, co nas wszystkich łączy, czyniąc z nas Polaków. Potrzebna jest więc Wasza pomoc. Nowe powieści umierają prędko, a stare żyją wiecznie. Ten fakt pozwala wierzyć, że inicjatywa, którą rozpoczęliśmy, zakończy się pełnym sukcesem. Stajemy w obronie wartości, które są starsze niż dzisiejsi głosiciele beztroskiego intelektu. Jesteśmy tamą, która ma zatrzymać tęczowy pochód zniszczenia przemierzający nasz kraj i nasze domy. Obnażamy fałszywą teorię postępu, która utrzymuje, że rodzaj ludzki powinien zmienić kryterium oceny, zamiast starać się mu sprostać. Polska to twierdza naszego rodu, ze sztandarem powiewającym na wieży; w im większą popada nędzę, tym bardziej musimy jej bronić.


Dotarłeś do końca tekstu, zakładamy więc, że również Ty podzielasz nasze obawy dotyczące kondycji polskiej kultury. Właśnie takich ludzi jak Ty szukamy. Zaskakujące, jak wielu ludzi myśli tak samo, ale dotychczas nie wiedzieli jak mogą działać/pomóc/zdobywać informacje. Nie ważne, czy masz osiemnaście czy sześćdziesiąt lat, czy zarabiasz najniższą krajową czy masz dobrze prosperujący biznes. Nie jest ważne, czy pracujesz jako informatyk, nauczyciel czy mechanik samochodowy. Ważne, że myślimy podobnie, to nas łączy i dzięki temu jesteśmy silniejsi. Musimy być bezpośrednio zaangażowani w wydarzenia budujące naszą kulturę, z tych samych powodów, dla których musimy być zaangażowani osobiście w wykonywanie ćwiczeń fizycznych czy wychodzenie na spacer. Pamiętajmy! Polska to piękny, bogaty kraj, jego obrona TO NASZE ZADANIE.

W roku 2014 inicjatorom Centrum Kultury udało się pozyskać ponad 100m2 lokal przeznaczony do generalnego remontu. Od tego czasu grupa ideowych działaczy wszelkimi siłami stara się zmienić ruinę w tętniącą życiem placówkę.

Udało się im już zrobić naprawdę wiele, ale bez Waszej pomocy remont może stanąć w martwym punkcie - marnując przez kolejne miesiące potencjał tego niepowtarzalnego na skalę całego kraju miejsca. Każda uzbierana złotówka zostanie przeznaczona na dokończenie remontu lokalu, które wyceniono na 15 000 zł. ! Szczęśliwe zakończenie jest już naprawdę na wyciągnięcie ręki, ale nie uzbieramy tej kwoty bez waszego wsparcia! Dlatego prosimy o pomoc i udostępnianie naszego apelu gdzie tylko możecie !!!

Może i istnieją ciekawsze sposoby na wydanie przez Was pieniędzy, ale żaden z nich nie jest tak potrzebny jak ten!

Lokal na początku wyglądał znacznie gorzej niż na zamieszczonych poniżej zdjęciach:

Wielu mówiło, że nie damy rady.W końcu nie mieliśmy żadnych sponsorów, nie posiadaliśmy też żadnego zaplecza finansowego, które pozwoliłoby wynająć firme remontowo-budowlaną - dlatego wszystko robiliśmy sami.
A jednak z tygodnia na tydzień...Z przerwami na niezbędne zakupy...

Dzięki wytrwałości i wierze, że to, co robimy, ma sens, udało nam się stworzyć miejsce niepowtarzalne - które już nauczyło nas, że jeżeli człowiek naprawdę czegoś chce, jest w stanie zmienić wszystko.Teraz czekamy na Twoją pomoc. Do zakończenia remontu i wyposażenia lokalu potrzebujemy min. 15 000 zł. 

Oczywiście każda kolejna złotówka to rozbudowa Centrum Kultury, a tym samym zwiększenie możliwości jego działania. 


15 000     wykańczamy salę konferencyjno-warsztatową oraz wyposażamy łazienkę. Rozpoczynamy remont pomieszczenia drugiego –biurowego.

19 000     remontujemy i urządzamy  kolejne pomieszczenie: kuchnię.

25 000      remontujemy i urządzamy  kolejne pomieszczenie: siłownię.

30 000      wyposażamy lokal.

35 000      organizujemy koncert, na który zaprosimy wszystkie osoby wspierające projekt.

 


CENTRUM KULTURY
to miejsce, w którym przedmiotem działalności jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako ważnego elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego, a także podtrzymywanie i krzewienie patriotyzmu.

CENTRUM KULTURY to miejsce, w którym kładzie się nacisk na edukację kulturalną oraz kreowanie zainteresowania kulturą i sztuką. Ważnym aspektem działalności Centrum jest promowanie wartości katolickich w życiu publicznym oraz obrona osób i środowisk zagrożonych społecznym wykluczeniem ze względu na przywiązanie do tradycyjnego ładu społecznego oraz chrześcijankach wartości – również wspieranie i ochrona tradycyjnego modelu rodziny. Projekt ma inspirować i wspomagać działających w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego osób fizycznych, prawnych i innych podmiotów oraz współpracować z instytucjami i organizacjami kulturalnymi oraz naukowymi w kraju i zagranicą.

CENTRUM KULTURY ma na celu: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów badawczych, edukacyjnych, kulturalnych, akcji społecznych realizujących cele Centrum poprzez prowadzenie akcji promocyjnych i informacyjnych, dokumentowanie działalności społeczno-kulturalnej, gromadzenie i upowszechnianie informacji na temat polskiego dziedzictwa narodowego na terenie kraju i poza jego granicami, organizowanie na terenie kraju i poza jego granicami konferencji, seminariów, sympozjów, opracowywanie analiz, raportów i ekspertyz oraz upowszechnianie ich wyników, organizowanie i prowadzenie kształcenia, szkoleń; organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych, prowadzenie działalności wydawniczej. W przyszłości Centrum rozpocznie produkcję i koprodukcję telewizyjnych i radiowych audycji artystycznych oraz edukacyjno-informacyjnych związanych z kulturą w celu ich emisji w programach jednostek publicznej radiofonii i telewizji, innych nadawców lub w Internecie. Działalność ma na celu wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

Grupa ideowych działaczy z kilku, kilkunasto i kilkudziesięcioletnim stażem, którzy chcą tworzyć rzeczy trwałe, budujące.
Tak powstała idea stworzenia Centrum Kultury. Działacze tworzący Centrum Kultury to osoby, które na co dzień angażują się w pracę różnych organizacji. Pragniemy stworzyć platformę, która połączy w działalności często, niestety, skłóconą prawicę.

Po latach działalności i po odbyciu tysięcy rozmów z ludźmi wiemy, że formuła marszy i manifestacji jest
niewystarczająca. W czasach, kiedy obecna władza kontroluje: produkcję, dystrybucję i prezentację, głos obywateli nie przebija się do informacji publicznej lub poddaje się go licznym manipulacjom, sprawiając, że działania wielu fantastycznych ludzi przechodzą bez echa.

Głównym koordynatorem projektu jest Michał Olszewski.
Media o Twoim projekcie:

Serce kultury

www.prawy.pl | 2015-11-29

Moja niecierpliwość kieruję ku Siemianowicom Śląskim, gdzie powstaje Centrum Kultury. Bastion polskości. Owoc pracy narodowej. Nowa, wersja pozytywizmu (skuteczność) z romantyzmem pospołu (duch walki!). Dzieło i ofiarność młodych ludzi. Tworzenie na nowo polskiej przestrzeni kultury. Dla dzieci. Dla wnucząt. Dla przedapokaliptycznego świata.

W Siemianowicach Śląskich powstaje Centrum Kultury prowadzone przez polskich patriotów [WYWIAD]

wmeritum.pl | 2015-11-06

– Chcemy bronić tradycyjnych wartości, ponieważ głęboko wierzymy w to, że są one dalej aktualne. Dlatego rzeczą naturalną była nasza odezwa do szeroko pojętych środowisk prawicowych – powiedziała Katarzyna Olszewska – przedstawicielka powstającego w Siemianowicach Śląskich Centrum Kultury polskich patriotów.

ZBUDUJ Z NAMI PIERWSZE W POLSCE CENTRUM KULTURY PROWADZONE PRZEZ POLSKICH PATRIOTÓW !

kronikanarodowa.pl | 2015-10-07

Dlaczego chcemy podjąć się tego tytanicznego wysiłku? Dobrą odpowiedzią wydaje się parafraza myśli Chestertona: „Jedynym usprawiedliwieniem chęci stworzenia takiego Centrum Kultury jest fakt, że stanowi ona odpowiedź na wyzwanie".

Od wielu lat lewa strona rzuca nam rękawice, zagarniając dla siebie coraz więcej miejsca w przestrzeni publicznej – obejmując wszystkie dziedziny życia – wystarczy włączyć TV, aby zobaczyć, że kultura obecnie jest definiowana głównie przez pryzmat hedonizmu. Najwyższy więc czas podjąć to wyzwanie i zawalczyć o kulturę.

Pod prąd

slaskipolska.pl | 2015-10-05

"Z niepokojem obserwujemy, że tradycja przestaje być podstawą dawnego ładu społecznego i moralnego, który zakorzeniał naszych przodków w świecie – określając strukturę ludzkiego życia i zapewniając im poczucie bezpieczeństwa. Dzisiaj ta harmonia została zburzona, a jeżeli jako społeczeństwo dalej nie będziemy reagować na destrukcyjne zmiany, zostanie ona niedługo bezpowrotnie utracona" - piszą twórcy Śląskiego Centrum Kultury, które powstaje w Siemianowicach Śląskich.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.12.2015 12:12