Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Ewa Koziol

Ewa Koziol

Opatowiec, Polska

Postanowiłam, żyć w harmonii z naturą, wśród innych, minimalistycznie ale szczęśliwie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1723 PLN z 20000 PLN

29 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 08.10.2015 18:06

Szkołę samowystarczalności - 'Zielony Zagonek'

O projekcie

We wrześniu 2016 roku we wsi Morawianki powstanie Szkoła Samowystarczalności, gdzie będziesz mógł przyjechać i nauczyć się jak być niezależnym i bezpiecznym zarówno w mieście jak i na wsi. Dawniej w każdym domu był receptariusz nie tylko z tym jak zrobić fenomenalne ogórki kiszone czy upiec placek, ale co zrobić aby kury niosły więcej jajek, jak zrobić chleb, jak uwarzyć piwo, jak zrobić krem czy syrop na kaszel. Ta wiedza znika z naszych domów, stajemy się wzorowymi konsumentami, nasze dzieci nie wiedzą skąd pochodzi ich żywność, ubrania, czy też kosmetyki. Chcemy być ostoją dawnych, sprawdzonych technologii  i  stworzyć na 2,5 ha ziemi miejsce, gdzie będziemy prowadzić warsztaty dla ludzi, którzy chcą być wolni i być samowystarczalni. 

 

Zadaj sobie teraz pytanie co się stanie jeśli przyjdą zmiany, czy Ty i Twoja rodzina jesteście na nie gotowi?

Co się stanie kiedy nie będzie galerii, paliwa czy zieleniaka Pani Zosi? Czy Twoja rodzina będzie w stanie nie tyle przetrwać co przeżyć?

Świat pędzi i wystarczy jedynie przyglądnąć się obecnej sytuacji aby zobaczyć, że żyjemy w burzliwych czasach, pełnych napięć i sporów. Człowiek w niespotykany dotąd sposób przestał współistnieć z Naturą, nasze dzieci myślą, że żywność pochodzi ze sklepu. Co więcej coraz więcej inteligentnych ludzi zaczyna zauważać, że system nie daje rady, że żyjemy w wielkiej bańce, która może pęknąć lada dzień. Coraz więcej ludzi zaczyna się kształcić by być niezależnym, by być wolnym.

W sytuacji kryzysu liczy się wiedza, w takiej chwili liczą się umiejętności, czy je posiadasz, czy potrafisz zapewnić byt sobie i swoim najbliższym?

Czy potrafisz wyleczyć się bez lekarza, zasiać i zebrać ziarno, upiec chleb, hodować  zwierzęta, dbać o siebie i swój dom bez komercyjnych środków?

Jeśli odpowiedź choć na jedno pytanie brzmi nie, oznacza to że potrzebujesz takiego miejsca jak Szkoła Samowystarczalności Zielony Zagonek.

 

Żyjemy w pośpiechu nie mamy czasu dla siebie, naszych rodzin, nie mówiąc już o kształceniu się. Nasza szkoła będzie miejscem unikalnym, jedynym w swoim rodzaju, pierwszym w Polsce, które będzie przekazywać informacje uczestnikom jak być niezależnym: 

 • jak za pomocą ziół dbać o zdrowie, czy czego potrzebujesz, aby nie trzeba było biec do apteki po leki kiedy dopadnie Cię przeziębienie,
 • jak w obrębie niewielkiej społeczności stworzyć swoje zaplecze na wypadek różnych sytuacji, jak żyć w systemie i umieć go obchodzić.
 • Jak samemu i szybko robić kosmetyki, które nie będą truć Ciebie i Twoich dzieci.
 • Jak upiec chleb, zrobić masło, piwo, wino czy też ser, łatwo i szybko. Poznaj wiedzę poprzednich pokoleń, którą będzie można przekazać swoim dzieciom, zabezpieczając w ten sposób ich przyszłość.

       (Widok z siedliska)

 • Jak dbać o dom bez chemii i toksyn,  prosto i oszczędnie, jest to niesłychanie ważne w dobie wszechobecnych alergii,
 • Jak gospodarować ziemią w myśl permakultury w harmonii z naturą, bez szkody dla przyrody, z korzyścią dla człowieka przy minimalnym nakładzie pracy.
 • Będziemy pokazywać co zrobić, aby każde gospodarstwo, nawet ta najmniejsza zawsze miało wodę utylizując wiedzę w tej dziedzinie Australijczyków i Afrykańczyków.
 • Jak uprawiać warzywa, aby mieć jak największy plon nawet na tej najmniejszej przestrzeni.
 • Jak wyplatać kosze czy przędź wełnę, oraz ją wybarwić.
 • Jak hodować zwierzęta i które hodować, aby nie sprawiały problemu.
 • Co zrobić, aby mieć kury i nie musieć karmić ich zbożem, czy też jak dbać o pszczoły naturalnie, nawet w mieście.
 • Jakie chwasty na łące są jadalne, jak uprawiać zioła
 • Jak mieć zimą warzywa i jak przechowywać płody rolne.

Czyli w wielkim skrócie, poznacie praktykę, i dowiecie się jak być nie jak być niezależną rodziną, co jest niesłychanie ważne w tych niepewnych czasach, bo ile osób wie jakie rośliny i jak uprawiać mając mało miejsca i jak to robić.  

Ci ludzie poniżej to my, cała nasza zgraja. My już wiemy jak to osiągnąć, żyjemy w harmonii z Naturą od ostatnich kilku lat, czas podzielić się tą wiedzą z innymi, z Tobą!

 

 

Znaleźliśmy się we wspaniałym okresie ludzkiej historii, który można określić za zarówno przerażający, agresywny i ogłupiający, ale i równocześnie na około można zaobserwować coś pięknego i wyjątkowego coś co tworzy się w ludziach. Bez wątpienia nasza planeta Ziemia ma nas już dość, nasz system ekonomiczny jest u kresów wytrzymałości, zaś układy tam u góry są tak oczywiste, że nawet ślepcy zaczynają je dostrzegać. Na około nas dochodzi do ogromnych zmian tylko od nas zależy czy będziemy na nie przygotowani czy też nie.

 

Większości z nas wydaje się, że aby żyć prosto i być niezależnym należy porzucić pracę, sprzedać mieszkanie i przeprowadzić się na wieś gdzie po łąkach hasają sarenki. I może sarenki wyglądają pięknie na tle łąki, to prowadząc zwykłe życie też można być niezależnym. Tutaj chodzi o nastawienie i sposób myślenia oraz podejmowania decyzji oraz posiadaną wiedzę. Ziemia i lokalni ludzie, prawdziwe związki i zależności między nimi oparte tak po prostu na dzieleniu się z innymi i dawaniu, związku który afirmuje ludzi do działania. 

 

 

 

Jestem Ewa Kozioł mama trójki dzieci, żona i kobieta, która  wraz z mężem po ukończeniu studiów w Wielkiej Brytanii rzuciła pracę w korporacji i wróciła do Polski, do domu. Obecnie żyjemy w mieście uprawiamy ziemię i zioła, mamy kury, kaczki, króliki, pszczoły, sad, i pomimo wielu zajęć w końcu mamy czas dla siebie, mam czas, aby żyć. Poza codziennymi obowiązkami prowadzę jednego z najpopularniejszych blogów o tematyce proekologicznej Zielony Zagonek, piszę książki, występuję w telewizji jak czasem ktoś zadzwoni, po to aby pokazać innym, że wolność jest możliwa, że da się żyć inaczej. 

 

 

 Jesteśmy przeciętną rodziną z Polski z ogromnym marzeniem, aby pomóc innym ludziom, ja bloguję, mąż fotografuje, zaś trójka naszych dzieciaków pochłania nasz czas. Nie mamy ogromnych oszczędności, bo ciężko o to mając dzieciaki, nie mamy bogatych krewnych i pomimo, iż żyjemy bardzo skromnie, wręcz minimalistycznie unikając sklepów i konsumpcji, nie jesteśmy w stanie bez pomocy banków pozbierać niezbędnej kwoty na nasz projekt. Z drugiej strony banki powiedziały nam nie, bo mając wolne zawody i żyjąc wbrew systemowi nie mamy zdolności kredytowej. Zamknięto nam drzwi przed nosem i zmuszono do kreatywności, ale my się nie poddaliśmy. Wierzę, że tak miało być, nic nie dzieje się bez powodu i z ogromnym uporem dążymy, aby zrealizować ten projekt, to marzenie. Natomiast setki czytelników mojego bloga, którzy w poprzedniej edycji tego projektu zebrali prawie 20 000 zł (za które  im ogromnie dziękuję!) zasugerowali, aby spróbować tutaj. Mówili, że jest tu więcej ludzi myślących podobnie, chcących niezależności, samowystarczalności i mających dość chorego systemu, że są tu ludzie, którzy chcą pomóc, a nie wiedzą nic o blogu. Wierzę, że z waszym wsparciem uda nam się otworzyć Zielony Zagonek dla ludzi, dla przyszłych pokoleń.

 Każdy projekt tego typu, mówi im więcej tym lepiej. Za główny cel obraliśmy sobie kwotę 20 000 zł, dzięki której wyremontujemy budynki gospodarcze, które dadzą schronienie w czasie deszczu, jednakże to dopiero początek i mamy ogromną nadzieję, że uda się projekt ukończyć z nadwyżką. Wierzę, że z waszym wsparciem uda nam się otworzyć Zielony Zagonek na 500% ;) bo Polak potrafi. 

 

 

 

 W jakim stanie są budynki siedliska? Naprawdę bardzo dobrym co widać na zdjęciach poniżej, do tego jest stodoła drewniana której brakuje kilku dachówek, oraz  murowany budynek gospodarczy dla zwierząt. 

 

 

Oznacza to, że w chwili osiągnięcia celu, we Wrześniu 2016 roku będzie można  przyjechać i wziąć udział w pierwszych warsztatach i szkoleniach. 

 

Sporo tego jest, każy znajdzie coś dla siebie? Pamiętaj każda osoba otrzymywać będzie na bieżąco informacje o postępie prac i o wydarzeniach jak ogniska, czy też warsztaty.

 Chcesz być na bieżąco, zapisz się do biuletynu i otrzymaj ebooka

 

Kim jestem? Więcej informacji znajdziesz tutaj www.zielonyzagonek.pl

Alternatywnie wyślij mi emaila na ewa@zielonyzagonek.pl