Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Ryszard Lemański

Ryszard Lemański

Kadzidło, Polska

Nazywam się Ryszard Lemański urodzony w 1973 roku w samym sercu Kurpiowszczyzny - w Kadzidle. Od 26 lat jestem żołnierzem zawodowym co jest moim spełnieniem marzeń. Interesuję się historią a w szczególności historia Kurpi. Od kilku lat realizuję swoje projekty, których wciąż mi przybywa.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1112 PLN z 14000 PLN

11 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 16.11.2018 22:10

Jak Kurpie ze Szwedami wojowali - Bój pod Jednaczewem

O projekcie

Komiks historyczny, poświęcony legendarnej dla Kurpi bitwie, która miała miejsce pod Jednaczewem w 1733 roku, w której uczestniczyli Kurpiowie.

Chcę wydać mój komiks by przedstawić wydarzenia wciąż mało znane, które miały miejsce na Kurpiach a przez to promować mój region, jakim jest Puszcza Kurpiowska.

W 2017 roku własnym nakładem finansowym wydałem komiks „Jak Kurpie ze Szwedami wojowali – Bój na Kopańskim Moście”.  Bitwa ta miała miejsce pod Myszyńcem w 1708 roku i została zapamiętana jako starcie narodu kurpiowskiego ze Szwedami.

Przywódcą Kurpiów wówczas został wybrany Stach Konwa a wojskami szwedzkimi dowodził sam Król Szwedzki Karol XII. Szwedzi ponieśli klęskę.

Historia Stacha Konwy, opowiedziana w komiksie nie zakończyła się w pierwszym wydaniu, więc postanowiłem kontynuować ją w następnym. Historia ta kończy się śmiercią bohatera.

W 1733 roku doszło do bitwy, tym razem pod Jednaczewem. Tak oto Henryk Syska w książce „Nad błękitna moją Narwia” opisał te wydarzenia:

„(…) z właściwą sobie brawurą atakowali strzelcy kurpiowscy. I kto wie, czy i tu jak ongiś pod Kopańskim Mostem wał z piersi obrońców nie powstrzymałby obcych (…) w ich pochodzie na puszczę, gdyby nie uknuta z góry zdrada.

Oto w czasie najbardziej kulminacyjnego punktu walki, kiedy zwarły się w boju wszystkie rzucone do decydującej rozprawy siły obydwu stron – oddziały szwedzkie pod wodzą Rebindera otworzyły ogień na tyły strzelców kurpiowskich. (…) Otoczeni ze wszystkich stron chłopi kurpiowscy bronili się zawzięcie, ale tylko już w tym celu, aby z honorem umrzeć i nie złożyć broni (…) Większość ich też zaległa na pobojowisku. W ręce wrogów wpadł Stach Konwa. Kiedy stanął przed sądem oprawców, postawiono mu warunki: śmierć (…) albo złamanie przysięgi złożonej Stanisławowi Leszczyńskiemu i zwerbowanie Kurpiów do walki z nim. Ze wzgardą jednak odrzucił Konwa podstępne i podłe zakusy wrogów. (…)

Miejsce bitwy a jednocześnie jest to miejsce pochówku Stacha Konwy zwane „Rycerskim Kierzem” upamiętnia pomnik – kapliczka.

Wyżej opisane wydarzenia będę chciał przedstawić na rysunkach komiksu. I właśnie Ty możesz mieć  wtym udział.

Więcej informacji o wydanym komiksie jak i planowanym projekcie na stronie: 

Jak Kurpie ze Szwedami wojowali

Informacja o wydaniu:

Format:  A-4,

Ilość stron:  30-32: 28 kolorowych stron, wstęp zatytułowany „Jak doszło do bitwy pod Jednaczewem” jako wprowadzenie do wydarzeń zawartych w komiksie,

Okładka:  miękka – a jeśli fundusze na tą pozwolą twarda,

Wydanie:  max. 500 egz.

Dodatkowe informacje: każdy egzemplarz będzie indywidualnie numerowany hologramem, tak jak to miało miejsce przy części pierwszej komiksu.

Twórcy komiksu:

Ryszard Lemański – pomysłodawca, scenariusz, wydawca;

Rafał Zawadzki – rysunki

Finanse:

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na prace graficzne, redakcję oraz skład. Koszty druku pokryję z własnych funduszy. Jeżeli przekroczę zaplanowaną przez ze mnie kwotę, wówczas pozostałe środki przeznaczę na druk i na wydanie następnego projektu, który mam w planach.

Kontakt:

Ryszard Lemański: lemanski.ryszard@wp.pl, tel. 667 588  810

Patronat medialny:

   

 

 

Media o Twoim projekcie:

Ryszard Lemański chce pisać o bohaterstwie Kurpiów (wideo)

www.moja-ostroleka.pl | 2018-10-03

Autor pierwszego komiksu

Możesz wesprzeć powstanie komiksu o Kurpiach. Wydaje go Ryszard Lemański

to.com.pl | 2018-10-02

Pierwszym – wydanym przez Ryszarda Lemańskiego

Powstał komiks o bitwie pod Jednaczewem

xlomza.pl | 2018-09-27

Autor i pomysłodawca książki