O projekcie
Komiks historyczny, poświęcony legendarnej dla Kurpi bitwie, która miała miejsce pod Jednaczewem w 1733 roku, w której uczestniczyli Kurpiowie.
Chcę wydać mój komiks by przedstawić wydarzenia wciąż mało znane, które miały miejsce na Kurpiach a przez to promować mój region, jakim jest Puszcza Kurpiowska.
W 2017 roku własnym nakładem finansowym wydałem komiks „Jak Kurpie ze Szwedami wojowali – Bój na Kopańskim Moście”. Bitwa ta miała miejsce pod Myszyńcem w 1708 roku i została zapamiętana jako starcie narodu kurpiowskiego ze Szwedami.
Przywódcą Kurpiów wówczas został wybrany Stach Konwa a wojskami szwedzkimi dowodził sam Król Szwedzki Karol XII. Szwedzi ponieśli klęskę.
Historia Stacha Konwy, opowiedziana w komiksie nie zakończyła się w pierwszym wydaniu, więc postanowiłem kontynuować ją w następnym. Historia ta kończy się śmiercią bohatera.
W 1733 roku doszło do bitwy, tym razem pod Jednaczewem. Tak oto Henryk Syska w książce „Nad błękitna moją Narwia” opisał te wydarzenia:
„(…) z właściwą sobie brawurą atakowali strzelcy kurpiowscy. I kto wie, czy i tu jak ongiś pod Kopańskim Mostem wał z piersi obrońców nie powstrzymałby obcych (…) w ich pochodzie na puszczę, gdyby nie uknuta z góry zdrada.
Oto w czasie najbardziej kulminacyjnego punktu walki, kiedy zwarły się w boju wszystkie rzucone do decydującej rozprawy siły obydwu stron – oddziały szwedzkie pod wodzą Rebindera otworzyły ogień na tyły strzelców kurpiowskich. (…) Otoczeni ze wszystkich stron chłopi kurpiowscy bronili się zawzięcie, ale tylko już w tym celu, aby z honorem umrzeć i nie złożyć broni (…) Większość ich też zaległa na pobojowisku. W ręce wrogów wpadł Stach Konwa. Kiedy stanął przed sądem oprawców, postawiono mu warunki: śmierć (…) albo złamanie przysięgi złożonej Stanisławowi Leszczyńskiemu i zwerbowanie Kurpiów do walki z nim. Ze wzgardą jednak odrzucił Konwa podstępne i podłe zakusy wrogów. (…)
Miejsce bitwy a jednocześnie jest to miejsce pochówku Stacha Konwy zwane „Rycerskim Kierzem” upamiętnia pomnik – kapliczka.
Wyżej opisane wydarzenia będę chciał przedstawić na rysunkach komiksu. I właśnie Ty możesz mieć wtym udział.
Więcej informacji o wydanym komiksie jak i planowanym projekcie na stronie:
Jak Kurpie ze Szwedami wojowali
Informacja o wydaniu:
Format: A-4,
Ilość stron: 30-32: 28 kolorowych stron, wstęp zatytułowany „Jak doszło do bitwy pod Jednaczewem” jako wprowadzenie do wydarzeń zawartych w komiksie,
Okładka: miękka – a jeśli fundusze na tą pozwolą twarda,
Wydanie: max. 500 egz.
Dodatkowe informacje: każdy egzemplarz będzie indywidualnie numerowany hologramem, tak jak to miało miejsce przy części pierwszej komiksu.
Twórcy komiksu:
Ryszard Lemański – pomysłodawca, scenariusz, wydawca;
Rafał Zawadzki – rysunki
Finanse:
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na prace graficzne, redakcję oraz skład. Koszty druku pokryję z własnych funduszy. Jeżeli przekroczę zaplanowaną przez ze mnie kwotę, wówczas pozostałe środki przeznaczę na druk i na wydanie następnego projektu, który mam w planach.
Kontakt:
Ryszard Lemański: lemanski.ryszard@wp.pl, tel. 667 588 810
Patronat medialny:
Media o Twoim projekcie:
Ryszard Lemański chce pisać o bohaterstwie Kurpiów (wideo)
Autor pierwszego komiksu
Możesz wesprzeć powstanie komiksu o Kurpiach. Wydaje go Ryszard Lemański
Pierwszym – wydanym przez Ryszarda Lemańskiego