Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

BIELIZNA1984

BIELIZNA1984

Gdańsk, Polska

Bielizna


Bielizna - zespół reprezentujący legendarną Trójmiejską Scenę Alternatywną, powstały w połowie lat 80. Wszystkie wydane przez Bieliznę płyty przypadły do gustu koneserom intelektualnego rock&rolla. Zespół porusza się po wszelkich odmianach rock&rolla, od ska po punk rocka.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Feanor88

Feanor88


9264 PLN z 6000 PLN

142 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

154%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.03.2018.

"BIELIZNA" reedycja płyty "TAG" na CD

O projekcie

 

Zespół BIELIZNA zaczął swoją działalniość w połowie lat 80 - tych w Gdańsku. Juz po kilku koncertach krytycy i publiczność zaliczyli formację do czołowych przedstawicieli Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, uznanej po latach za kultowe zjawisko. Pierwsza "radiowa" kompozycja zespołu  pt. "Terrorystyczne Bojówki " dotarła do drugiego miejsca jedynej, niezaleznej listy przebojów, realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. Natomiast utwór  "Witamy w RPA"  przez kilka tygodni zajmował pierwsze miejsce na tejże liście. Debiutancka płyta zespołu pt. "Taniec Lekkich Goryli " została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy i krytyków muzycznych. Chwalono "połamaną" rytmikę oraz niebanalne teksty nawiązujące do tajemniczej polskiej egzystencji lat 80 - tych. Kolejne wydawnictwa - 'Wiara, Nadzieja, Miłośc i Inwigilacja" , "TAG", "Pani Jola" ugruntowały pozycję zespołu na niezaleznej scenie rock&rollowej. W roku 2000 ekipa Bielizny wydała płytę pod szyldem "Doktor Granat" - wydawnictwo zatytułowano "Świadkowie Rocka". W 2003 roku Bielizna wraz z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę pt. "W dzikim Kraju". Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje m.in. w tygodnikach "Polityka" oraz '' Wprost". W pażdzierniku  2009 roku ukazała się płyta pt. "Obrazki z wystawki". Recenzenci chwalili zespół za twarde riffowo-funkowe granie oraz gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań mieszkanców nadwiślańskiego kraju. Bielizna od lat konsekwentnie idzie własną, niezależną drogą skierowaną w stronę odbiorców oczekujących na niebanalne kompozycje okraszane oryginalnym komentarzem do niełatwej rzeczywistości.Tak się złożyło, że płyta "TAG"  nagrana w 1992 roku nie doczekała się wersji CD. Ukazała się w 1993 roku jedynie na kasecie magnetofonowej. Wydawca nie do końca rozumiał niekonwencjonalnego przekazu muzycznego, który charakteryzuje do dziś poczynania zespołu i zrezygnował z wersji CD. Płyta "TAG" została w całości nagrana na "żywo" w studio . Do dzisiaj pozostaje muzycznym rarytasem w drugim i trzecim obiegu. Oto fragment jednej z  z niezależnych recenzji  :  

Bielizna
TAG
[Silverton, 1993]  

http://www.porcys.com/article/polskie-plyty-xx-wieku-appendix/

Jakiś czas temu. TAG pożyczyłem od kolegi z ławki szkolnej. Wtedy największe wrażenie wywarło na mnie pastwiskowe "Przeganianie Wołów Do Norymbergii", w którym Jarek Janiszewski goni ryjące jak woły gitary. Wtedy nie znałem jeszcze "Elephant Talk" King Crimson, w którym Adrian Belew imituje ryczenie słonia, ale znał je na pewno operator strunowy na TAGu, generator wirtualnego bydła Piotr Pawlak, późniejszy współautor Polovirusa i członek Łoskotu, który tnie na TAGu z elektryczną furią.Ale nie on jest jedynym bohaterem tej historii, to nie same majteczki w kropeczki z kokardką, tylko bielizna dla kobiety z klasą. Lubieżny, manieryczny Janiszewski, zwierzę jednogatunkowe. Bóg stworzył go prawdopodobnie tylko po to, żeby odnalazł złote runo i skonstruował orgazmotron, a on zamiast tego założył Bieliznę. Abnegat, poeta z dużym udziałem DNA ślimaka, jeden z najlepszych tekściarzy polskich. TAG pod tym względem nie jest wcale gorszy od pozostałych płyt Bielizny (znakomita Pani Jola). "10 knedli zjedz / Niech szaleństwo nagle wstąpi w twoją krew". Na dodatek do dziś kocham się w wodewilowej oniryczności "Borsuka".Powinienem napisać więcej, bo nie wyczerpuję tematu – jedynie udało mi się go napocząć na powierzchni. TAG jest głębszy – sięga przede wszystkim Smithsów, których nigdy nie słuchałem i to właśnie ta z jednej strony dekadencka liryczność, doskonała w swoim odwzorowaniu, a z drugiej experyment i furia gdańskiej sceny alternatywnej, tworzą potęgę tej płyty. I Bielizny w ogóle bo wszystkie płyty Bielizny są warte najbardziej wymagających geeków. –Krzysztof Zakrocki 

 

 

 

  

Przez lata liczni fani Bielizny dopytywali się o wersję cyfrową, stąd decyzja, by ją wreszcie zrealizować. O idei finansowania społecznosciowego dowiedzieliśmy się od naszych znajomch z trójmiejskich zespołów , które z powodzeniem zrealizowały swoje projekty na PolakPotrafi.pl. Finansowanie społecznosciowe daje nam szansę na wydanie materiału TAG w wersji cyfrowej. Od początku naszego istnienia jesteśmy grupą przyjaciół, których łączy przede wszystkim  wspólne granie i tworzenie muzyki. Przez wszystkie lata naszej dzialalności w różny sposób zdobywaliśmy fundusze na nagrywanie i wydawanie naszych płyt. Prawie zawsze udawało się to nam przy pomocy i wsparciu naszych przyjaciół i  fanów w kraju, a nawet z zagranicy. Wydanie płyty TAG na CD bedzie zarówno dla nas i dla naszych fanów ważnym wydarzeniem. Projekt ten jest pewnego rodzaju akcją "ocalic od zapomnienia " unikatowe nagrania, z ktorych część jest zupełnie nie znana szerszej publicznosci. Przewidujemy wydanie  500 sztuk egzemplarzy, które będą miały kolekcjonerski charakter i uzupełnią zbiór wszystkich studyjnych płyt Bielizny.

 

 

 

Portal PolakPotrafi.pl umożliwia dużej grupie fanów Bielizny możliwosc zostania współwydawcą naszej płyty w nowej graficznej i poprawionej dzwiękowo szacie. Zasady są proste :  chcesz zostac współwydwacą płyty TAG na CD , wybierasz wyskosc wsparcia , robisz przelew,wspólnie obserwujemy akcję crowdfundingową , czekamy na wspólny sukces.  

    

 

 

 

 Na co potrzebujemy pieniądze ?

 

MASTERING NAGRAŃ - 1000 PLN

PRODUKCJA PŁYTY I OKŁADKI - 3000  PLN

PROJEKT OKŁADKI - 800 PLN

KOSZTY WYSŁKI NAGRÓD -  600 PN

OPŁATY PORTALU - 600 PLN

 

 

A gdyby udało sie zrealizowac  nasz projekt i uzyskac większa kwotę ? Co wtedy zrobimy ?  Możemy rozważyć wydanie dodatkowej ilosci CD lub wydanie materiału na winylu . Ale możemy także rozpocząć drugi projekt zespołu - mamy  gotowy materiał z konceru zespołu z 2015 z Gdanskiego klubu Parlament.Profesjonalnie nagrany i sfilmowany.Potrzebny jest tylko montaż i produkcjia DVD .  

 Zespół BIELIZNA

 

   

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.03.2018 22:10