Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Antonina Kolanowska

Antonina Kolanowska

Szczecin

Kocham zanurzać się w morzu, biegać nad jego brzegiem, być blisko natury, spędzać czas z rodziną(do niej zaliczam psa Aszena i sunię Bajkę), chodzić do kina, teatru lub oglądać filmy, seriale, siedząc w domu sama czy z ukochaną osobą. Lubię bawić się modą, szukam niebanalnych ubrań, a w kuchni pikantnego smaku, najlepiej ze szczyptą orientalnych przypraw. Najchętniej zamieszkałabym w jednym z indyjskich domów(niekoniecznie slumsach), by opijać się masala chai w otoczeniu kolorowych lampek(i przystojnych facetów w szatach, dziko pląsających do muzyki dla mnie). Bardzo podobają mi się wnętrza z tamtych stron. Uwielbiam przelewać myśli na papier. Kiedy towarzyszą mi silne emocje to zawsze mnie trochę uspokaja. Jestem mamą 2 letniej Anastazji.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

680 PLN z 10450 PLN

12 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

6%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 29.06.2019.

"Armia Orlicza-Dreszera"

O projekcie

Znalazłam wydawcę dla książki dziadka, ale rzecz wymaga dofinansowania.


Dziadek zaszczepił i przekazał w genach mi i mamie zamiłowanie do przelewania myśli na papier. Od dziecka najbardziej zapamiętałam go z czymś do czytania, maszyną do pisania lub długopisem i kartką. Tyle jest mu potrzebne do szczęścia. Domowa biblioteka dziadków liczy 800 pozycji. Dziadek pochłania książki, jedna za drugą, ale to wydanie własnej jest czymś upragnionym.

C.V.

Ryszard Miączyński ukończył wydział historii UW. Autor powieści "Instynkty"(W.P. "Albatros", Szczecin 1999)oraz reportażu o Leszku Szumanie, w ksiażce "Ku Słońcu 125"("Glob", Szczecin, 1985). Ponadto został nagrodzony za 11 reportaży w tym I nagroda w konkursie "Marco Polo '84"("Przegląd Tygodniowy")i III w konkursie m. st. Warszawy. Opublikował ok. 40 reportaży w prasie centralnej, m.in. w "Życiu literackim" i "Przekroju" oraz w prasie lokalnej, m.in. w "Głosie Szczecińskim"(reportaże "Wodowanie legendy" o parowcu Sołdku i "Córki rzeki Odry" o czołowych zakładach przemysłowych Szczecina). Warszawiak, od 1965 mieszka w Szczecinie. 

Geneza
Dziadka zawsze irytowało, że tak dobrze wyszkolona Armia tak łatwo uległa Niemcom. Wymyślił fabułę w której zmniejszył techniczną przewagę enpla, skoncentrował siły do wojny manewrowej i oparł się na realnych sojuszach. Może wtedy losy Europy ułożyłyby się inaczej...

Skrót "Amii Orlicza-Dreszera"
Po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego władzę przejmuje gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, który otrzymuje informacje o przebiegu Września 1939. Generał ten likwiduje zapaść techniczną armii polskiej i koncentruje siły na północy i południu osłaniając Wielkopolskę formacją kawalerii gen. Andersa. Efektem modernizacji armii jest powstanie struktury wojsk pancernych do których przechodzi połowa kawalerii ponadto rozbudowane zostają siły lotnicze(w postaci nowoczesnych bombowców: "Łosi", myśliwców, P. 24 i 50)oraz łączności i artylerii. W okresie 1926-1938 Polska zawiera sojusze zaczepno-odporne z łańcuchem państw zrodzonych po I w. św., a głównym partnerem II RP jest Czechosłowacja. Nacisk na nią staje się zaczynem wojny, która wybucha 29 września 1938 r. Narratorem jest adiutant Dreszera rotmistrz Jerzy Dołęga(awansowany w 1938 do stopnia gen. brygady), którego perypetie miłosne(potrójne małżeństwo)stanowią obyczajowe tło opowieści.

Jestem przekonana, że książka "Armia Orlicza-Dreszera" przemówi do młodych odwołując ich do źródła odwiecznego patriotyzmu i jednocześnie zbliży naród polski i czeski. A w wymiarze psychologicznym może zmniejszyć odium za lata 1938 i 1968.

 

Wysyłka nagród będzie realizowana na bieżąco w czasie trwania projektu, najpóźniej do 2 tygodni po zakończeniu. Z uwagi na potrzebne do tego wydanie książki na dwie ostatnie nagrody będzie trzeba trochę poczekać(będziemy informować na bieżąco o postępach w jej wydaniu)

W sprawie kontaktu proszę o wiadomość mailową: a.kolanowska@o2.pl

Media o Twoim projekcie:

Wesprzyj Armie Orlicza-Dreszera

radioszczecin.pl | 2019-06-28

W przewrocie majowym ginie marszałek Józef Piłsudski, a władzę przejmuje generał Gustaw Orlicz-Dreszer. Modernizuje armię, Polska zawiera sojusze z państwami Europy Środkowowschodniej. W konsekwencji wygrywamy wojnę z Niemcami....

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 29.06.2019 22:10