Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Marcin Yeti Tomaszewski

Marcin Yeti Tomaszewski

Szczecin

PL: Marcin Tomaszewski- pseud. Yeti. Polski wspinacz, alpinista, instruktor. Znany z przejść wielkościanowych zarówno w stylu Big Wall jak i alpejskim.

ur.1975 w Polsce.
Wspina się od
ponad 24 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku
najbardziej inspirowały go
wyzwania, wytyczanie nowych
dróg w na najbardziej
niedostępnych i pionowych
ścianach świata.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

19706 PLN z 53223 PLN

239 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

37%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.10.2015.

Polish Annapurna IV Expedition 2015

O projekcie

 

 


Projekt wytyczenia nowej drogi na południowo-zachodnim filarze Annapurny IV powstał w głowach nie tylko aktualnych uczestników wyprawy jak również najważniejszych osobistości polskiego himalaizmu (m.in. Janusza Majera wybitnego himalaisty). Rejon działania charakteryzuje się szczególnie trudnym dostępem. Możliwy transport śmigłowcem stanowi największą część budżetu ekspedycji jak również barierę, która skutecznie powstrzymuje zespoły z całego świata aby zmierzyć się z tą szczególną, dziewiczą ścianą. Cel ten jest wielkim wyzwaniem, potencjalny sukces stałby się wybitnym osiągnięciem na skalę światową plasującym polski himalaizm w ścisłej światowej czołówce.

Wyprawa wspierana jest przez Polski Związek Alpinizmu i jest  jednym z najważniejszych projektów na 2015 rok.

 

W trakcie naszej wieloletnie przygody z górami wspinaliśmy się na najbardziej spektakularne i wymagające szczyty. Za każdym razem za naszymi wyprawami stały osoby, bez których nigdy nie wyruszylibyśmy na tak wymagające ścieżki. Nasze sukcesy to przedewszystkim ludzie, ich wsparcie i mocno zaciśnięte kciuki. Jedną z wielkich motywacji naszego wspinania jest inspirowanie naszych rodaków, mlodzieży oraz pokazywanie, że jako Polacy potrafimy mierzyć się z największymi celami na świecie. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą wesprzeć nasz projekt, będziecie jego nierozerwalną częścią :)

Wylot Genewy: 21.10.2015 r.

Powrót do Warszawy: 05.12.2015 r.

 

Janusz Gołąb, Marcin Yeti Tomaszewski i Michał Król.

(ur. 1967 r.) – polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r.).

Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1985 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który szybko uzyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978 - 2004). Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu.

Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”, aż do jej rozwiązania. 

 Janusz Gołąb w akcji.

Wspinaczka, to dla mnie nie tylko przygoda, ale przede wszystkim styl życia. Mieszkając u podnóża Tatr, z górami związany jestem od dzieciństwa, a samym wspinaniem zainteresowałem się jako 14-latek. Preferuję zarówno wspinaczkę letnią, jak i zimową. Często wspinam się w rejonach alpejskich i w wysokich masywach Himalajów. Corocznie podróżuję po egzotycznych, mało eksplorowanych rejonach górskich oraz uczestniczę w większych ekspedycjach wspinaczkowych. Byłem członkiem pierwszej polskiej wyprawy do Doliny Miyar w Himalajach Pradesh za co zostałem nominowany w kategorii Wyprawa Roku pod patronatem National Geographic. Późniejsze moje wyprawy zwieńczone zostały wytyczeniem nowych dróg: Pharilapcha w dolinie Khumbu w Nepalu i Pik Vernyi w Kirgistanie. Współpracuję z magazynami, takimi jak Traveler National;Góry;Extremium201D;, popularyzując wspinaczkę skalną oraz górską. Jestem autorem licznych pokazów oraz artykułów o tematyce wspinaczkowej (m.in.: slajdowisko na Politechnice Warszawskiej, pokaz multimedialny w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w New Delhi). Na co dzień zajmuje się przewodnictwem wysokogórskim zapewniając wysoki poziom profesjonalizmu.                                      .

Pik Miński wyprawa Michała Króla

(ur. 1975 r.) – Marcin Tomaszewski - pseud. Yeti. Polski wspinacz, alpinista, instruktor. Znany z przejść wielkościanowych zarówno w stylu Big Wall jak i alpejskim..

Wspina się od ponad 22 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Jego wspinanie to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i sekcje wspinaczkowe, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, prowadzenie audycji radiowych.

Od 2005 roku jest instruktorem wspinaczki sportowej.

Więcej informacji:

www.marcintomaszewski.pl

facebook

 

 Marcin Tomaszewski na Ziemi Baffina w kanadzie.

Celem jest wytyczenie drogi na niezdobytym południowo-zachodnim filarze Annapurny IV (7525). 

Cel o wysokiej randze sportowej, do chwili obecnej dokonano zaledwie dwóch mało zaawansowanych prób pokonania filara.

Annapurna IV została zdobyta w 1955 przez niemiecką ekspedycję. Kierownikiem był Heinz Steinmetz,

w ataku szczytowym uczestniczyli obok niego Harald Biller i Jürgen Wellenkamp. (Wikipedia)

Ponad 80% powierzchni kraju pokrywają góry o średniej wysokości ok. 6000 m n.p.m. W północnej części panuje klimat górski, a w południowej zwrotnikowy monsunowy. Kraj ten jest nieustannie odwiedzany przez rzesze alpinistów pragnących zmierzyć się z najwyższymi szczytami świata.

Południową część kraju zajmują wyżyny i tereny pagórkowate pokryte dżunglą oraz północny skraj Niziny Hindustańskiej (tzw. Teraj). Na północy rozciąga się główny łańcuch Himalajów (Himalaje Wysokie) z najwyższym szczytem świata, Czomolungmą (Mount Everest) – 8848 m n.p.m. oraz siedmioma innymi ośmiotysięcznikami. W środkowej części kraju leżą Himalaje Małe o średniej wysokości 2400–4300 m n.p.m. z licznymi kotlinami (Dolina Katmandu jest wśród nich największa). W północno-wschodnim rejonie kraju leży wysokogórski Park Narodowy Sagarmatha, zaś wokół masywu Annapurny utworzono Obszar Chroniony Annapurny. Większość rzek Nepalu płynie z północy na południe i wpada do Gangesu. Trzy główne rzeki to: Karnali, Kosi i Narayani.

Ze względu na warunki naturalne Nepal jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych państw na świecie. Liczba ludności jak na obszar o niedostępnym krajobrazie przekracza 28 milionów. Średnia gęstość zaludnienia kraju to 203 osoby/km², choć w Dolinie Katmandu sięga ona 600 osób/km². Oprócz stolicy innymi dużymi miastami są Patan (inaczej Lalitpur), Biratnagar, Bhaktapur, Pokhara i Dharan. Całkowita długość granic Nepalu to 2926 km, z czego 42% stanowi granica z Chinami, a 58% z Indiami. Wzdłuż granic rozciągają się wysokie pasma górskie, skutecznie izolujące kraj od wpływów zewnętrznych. Himalaje izolują Nepal od Tybetu i Chin, a góry Mahabharat od Indii. (Wikipedia)

 

Finansowanie

     45.000 PLN

Polski Związek Alpinizmu

     12.000 PLN

Fundacja Kukuczki

     33.000 PLN

inni sponsorzy + wkład własny

90.000 PLN

 

   

 

Nasze wydatki:

Obsługa agencji, pozwolenia, etc.

3.295 $  x 3 =  9.885 $

Helikopter z KAT – 4 loty

                     15.200 $

Depozyt  (zwrotny)

                       2.000 $

Koszty na miejscu, restauracje, etc.

 

                       1.000 $

–––––––––––––––––––

 

  Razem:       28.085 $

28.085  x 3.80 (kurs $) =

                  106.723 PLN

      

 

Ubezpieczenia                   

                      1.500 PLN

Bilety

                    10.500 PLN

Żywność z Polski

                       1000 PLN

Apteczka                         

                       1000 PLN

Sprzęt            

                    15.000 PLN

Aklimatyzacja na Mount Blanc 

                       3000 PLN

Tel. Satelitarny (karta)         

                       2000 PLN

Inne

                       3000 PLN

                   ––––––––––

 

Razem:         36.500 PLN

   

 

106723 PLN + 36500 PLN = 143.223 PLN

 

143.223 (koszty) – 90.000 = 53.223 PLN brakuje

Całą ewentualną nadwyżkę pieniędzy przeznaczymy na pomoc dla dzieci z Nepalu - przybory szkolne, ubrania.

Portal PolakPotrafi.pl wybraliśmy w chwili, gdy przekonaliśmy się, że samodzielnie nie udźwigniemy ciężaru finansowego wyprawy. Portal ten wspiera Polskie przedsięwzięcia na świecie, dzięki takiej zbiórce będziemy mieli okazję spróbować swoich sił na górze i pozostawić na niej trwały polski ślad.

 

W zamian za wsparcie naszego projektu mamy do zaoferowania wiele ciekawych nagród :) Mamy nadzieje, że okażą się dla Was ciekawe. Zapoznajcie się z nimi, znajdziecie je po prawej stronie. Termin realizacji nagród w potralu: 30 dni od daty powrotu z wyprawy.

 

Marcin Yeti Tomaszewski 501 748 504,

annapurna4@op.pl

www.marcintomaszewski.pl

https://www.facebook.com/MarcinTomaszwewski?ref=hl

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Wsparcie projektu Annapurna IV na Polak Potrafi

pza.org.pl | 2015-09-07

Projekt wytyczenia nowej drogi na południowo-zachodnim filarze Annapurny IV powstał w głowach nie tylko aktualnych uczestników wyprawy jak również najważniejszych osobistości polskiego himalaizmu (m.in. Janusza Majera wybitnego himalaisty).

Wsparcie projektu Annapurna IV na Polak Potrafi

drytooling.com.pl | 2015-09-05

Termin wylotu zbliża się wielkimi krokami! Gdy tydzień temu zajrzeliśmy do naszej wyprawowej skarbonki okazało się, że brakuje nam 53.223,00 PLN do zamknięcia budżetu. Jak to ujął Janusz Gołąb:"W granicach budżetu AIV kosztowała mnie wyprawa na K2!". To najlepszy dowód, na to, że warto sie sprężyć i zrobić wszystko by w połowie października stanąć pod nieprawdopodobnie piękną ścianą Annapurny IV.

Polacy ruszają na niezdobytą ścianę Annapurny IV. Można pomóc

off.sport.pl | 2015-09-03

Marcin Tomaszewski, Janusz Gołąb i Marcin Król - to skład wyprawy, która w październiku wyruszy w Himalaje, by spróbować wytyczyć drogę na niezdobytej południowo-zachodniej ścianie Annapurny IV.

Prośba o wsparcie projektu Annapurna IV – ruszyła zbiórka na profilu Polak Potrafi!

wspinanie.pl | 2015-09-03

W październiku wyrusza z Polski wyprawa, której celem jest dziewiczy, południowo-zachodni filar Annapurny IV (7525 m). Zespół tworzą: Janusz Gołąb, Marcin Tomaszewski i Michał Król. Jednak by wyprawa doszła do skutku, trzeba zebrać jeszcze nieco ponad 53 tys.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.10.2015 22:10