O projekcie
ANIA BRODA – THOUSAND LAKES -płyta z muzyką Warmii i Mazur
Całe życie słyszałam, że na Warmii i Mazurach nie ma ciekawej muzyki.
Nic bardziej mylnego!
Urodziłam się w Olsztynie i wychowałam na warmińskiej wsi – w Jonkowie.
W samym sercu Krainy Tysiąca Jezior. Nadal tu mieszkam i kocham to miejsce. Jako muzyk dużo podróżuję, ale zawsze wracam do przestrzeni z którą od dziecka łączy mnie milion wspomnień. Grając od wielu lat muzykę folkową z różnych regionów Polski zdałam sobie sprawę, że brakuje w niej muzyki warmińskiej i mazurskiej. Pomyślałam – to dziwne, trzeba to natychmiast naprawić!
Zaczęłam szukać i zamiast niemieckich walczyków znalazłam skarby :)
Chcę się podzielić i dlatego potrzebuję Waszej POMOCY!!!!!!!!!!!!!!
...KROPLA DRĄŻY SKAŁĘ - WASZA POMOC TO NAJCZYSTSZE
KRYSZTAŁOWE KROPLE, KTÓRE POMOGĄ STWORZYĆ
JEZIORO OSOBLIWEJ MUZYKI I DOBRYCH ŻYCZEŃ
JEZIORO SPEŁNIAJĄCYCH SIĘ MARZEŃ !
Przez długi czas zbierałam materiały szukając najciekawszych lokalnych zjawisk muzycznych. Wpadłam na trop rzadkich i starodawnych w formie hymnów warmińskich.Zafasynowały mnie melodie, energia tej muzyki, jej szlachetność, dojrzałość, głębia... Są tu też pieśni inspirowane zjawiskami natury, oraz pieśni Morcinkowe, związane z głęboko zakorzenioną tradycją kończenia i odnawiania umów czeladniczych i gospodarskich. Są rytmy łamane, nietypowe frazy i ślady dawnej obrzędowości tych ziem, trop dla odnalezienia funkcji muzyki w kulturze. Są też dzikie i dynamiczne Biwaty, szalone rytmy taneczne oraz obrzędowe.
Postanowiłam nagrać płytę z muzyką pochodzącą tradycji w której wyrosłam.
Wraz z ekipą znakomitych muzyków, dzięki współpracy z 2 Programem Polskiego Radia zrobiliśmy to.
TERAZ TRZEBA TE NAGRANIA TYLKO PRZYGOTOWAĆ I WYDAĆ!
Na płycie znajdzie się dwadzieścia melodii między innymi: ballady, pieśni miłosne, tańce pasterskie, tańce weselne, biwaty, muzyka instrumentalna, zabawy dziecięce, kołysanki, hymny adwentowe, kolędy, pieśni o rzeczach ostatecznych, pieśni dziadowskie.W mojej interpretacji tę muzykę zagrają cymbały wileńskie, klarnet, saksofon , duduk , skrzypce, lutnia, basy oraz bęben.
Niezwykłe jest to, że jest tam kilka utworów, które pochodzą z mojej rodzinnej wsi i okolic Jonkowo-Wołowno, jak na przykład pieśń o Apolonii – świętej od bolących zębów. Niewykłe jest to, że mogę teraz śpiewać warmińskie piosenki, które kiedyś znali wszyscy.
Bardzo chciałabym, żeby ta Muzyka nie trafiła do Szuflady tylko do Waszych rąk. Jestem dumna z tej pracy i marzy mi się, że wiele z tych utworów na nowo pojawi się w codziennym obiegu świąt i chwil specjalnych. W swojej pracy korzystałam z wszelakich dostępnych źródeł. Zapisów Kolberga, archiwów Instytutu Sztuki PAN, archiwów Polskiego Radia Olsztyn oraz zapisków z badań terenowych .
Ponieważ Warmia i Mazury są mi bliskie emocjonalnie i geograficznie uważam,że w naturalny sposób pozwoliło mi to odtworzyć dawną kulturę muzyczną tego regionu.Przywołać ją do życia i opowiedzieć na nowo.
Wśród zaproszonych do projektu muzyków znajduje się czołówka polskiej sceny folkowej:
Ania Broda: śpiew, cymbały wileńskie oraz pomysł, realizacja, aranżacja
Iwona Sojka – skrzypce
Jacek Mielcarek – saksofon, klarnet, duduk
Kuba Mielcarek – basy
Mateusz Szemraj – oud, rubab
Maciej Kierzkowski – bębny, dzwonki
Nagrania zrealizowano jesienią 2014 roku w studio S4 Polskiego Radia dzięki współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej 2 PR oraz 2 Programem Polskiego Radia za co serdecznie dziękuje!
Realizacja nagrań Ewa Tubelewicz-Guziołek.
Materiał na płytę zebrałam i przygotowałam w ramach stypendium Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Melodie jak rzadkie okazy roślin zasadziłam w ogrodzie mojej pamięci, dziś dzięki Waszemu Wsparciu będę mogła pokazać je całemu światu !
ZBIERAMY FUNDUSZE NA:
3000 pl – mix i mastering
1000 pl – projekt graficzny okładki i przygotowanie do druku książeczki
6000 pl – tłoczenie matrycy + 1000 egzemplarzy
1500 pl – koszty księgowości, hologramu, paska kreskowego i wprowadzenia płyty do obiegu sklepowego
1500 pl – plakaty, ulotki (czyli informacja o płycie dla świata)
RAZEM 13000 pl
Uwaga !!!!
Jeśli uda się uzbierać więcej można będzie zrobić profesjonalny teledysk i wypromować płytę jako piękny produkt lokalny z Warmii i Mazur.
Nie tylko zdrowy, ale też magiczny!
ANIA BRODA- Wokalistka obdarzona niezwykłym, wyrazistym głosem, posługuje się techniką śpiewu "białego". Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, uderzanym instrumencie strunowym, który przywędrował do nas z Azji. Autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Jeden z najoryginalniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej i jedna z najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej. Na polskim rynku muzycznym jest jedyna, oryginalna i niepowtarzalna!
Wielbiciele muzyki tradycyjnej i folkowej pamiętają jej niezapomniany, charakterystyczny głos. Od pewnego czasu realizuje równolegle swoje autorskie, solowe działania.W autorskim dorobku ma trzy płyty: „A ja nie chcę spać!”, „6H” oraz „Najlepsze życzenie”, czerpiące natchnienie z ludowej tradycji, ale też twórczości współczesnych poetów.
Muzyką zajmuje się, odkąd pamięta, a zamiłowanie do śpiewu wyniosła z domu. Współtwórczyni i muzyk legendarnej formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów. Znana jest przede wszystkim z twórczości skierowanej do najmłodszych.Sama o sobie mówi: „Inspiracją jest dla mnie piękna poezja dziecięca – szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szukam nastrojów, kolorów, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających struny wyobraźni. Piosenki wykonuję w towarzystwie cymbałów, pianina i głosu." Jednak dorosłej publiczności ma także wiele do zaoferowania. Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów, animacji, słuchowisk radiowych i innych form artystycznych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, eksperymentalną. Jako patriotka lokalna, promuje tradycyjną muzykę z Warmii.
/ fragmenty biografii artystki pochodzą z materiałów reklamowych Festiwalu Etno Kraków 2015 pod redakcją T. Janas /
Półfinalistka 8 edycji Mam Talent 2015
Tu znajdziesz mnie i moją Muzykę :)
https://www.facebook.com/BrodaAnia/
www.aniabroda.pl
www.aniabroda.com
youtube.com/c/AniaBrodamuzyka
Info o muzykach :
Iwona Sojka- z urodzenia kobieta świętokrzyska, z wykształcenia skrzypaczka. Storytellerka zajmująca się opowiadaniem i zbieraniem historii z tradycji i literatury oraz przetwarzaniem ich na język sztuki. Studiowała w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od ponad dziesięciu lat poszukuje, uczy się i wykonuje europejską muzykę tradycyjną – tą pochodzącą z żywej tradycji oraz źródeł pisanych. Maestrii i technik uczyła się u wiejskich mistrzów w Polsce, na Węgrzech i w Mołdawii. Koncertuje na najbardziej prestiżowych imprezach w kraju, prowadzi warsztaty i gra do tańca . Współtworzy Kapelę Jazgodki i współpracuje z wieloma uznanymi polskimi artystami.
Jacek Mielcarek - niewidomy saksofonista i klarnecista. Gra także na dudach oraz na armeńskim duduku. Multiinstrumentalista. Jazzman ,prowadzi od wielu lat audycje o muzyce w Radiu Opole. Znany z niezapomnianych wykonań muzyki tradycyjnej, etno i jazzowej . Współpracował z czołówką polskiej sceny muzycznej. Wydał kilka płyt autorskich. Animator kultury.Tworzy z synem duet muzyczny Jacek i Jakub Mielcarkowie.
Jakub Mielcarek -wirtuoz kontrabasu. W tym projekcie gra na basach tradycyjnych ze względu na archaiczny charakter materiału i pasję do szukania nowych brzmień. Absolwent Instytutu Jazzu AM w Katowicach, w klasie kontrabasu u prof. Jacka Niedzieli. Ma na swoim koncie nagrodę „Złotych Gęśli” przyznawaną najlepszemu instrumentaliście podczas Festiwalu Nowa Tradycja. W czerwcu 2009 roku jako najmłodszy z artystów reprezentował Polskę na II Festiwalu Euro Med. Grał również na MFJT „Złota Tarka 2009″. Występuje w wielu składach z gwiazdami jazzu , z ojcem Jackiem Mielcarkiem oraz w ciekawych projektach folkowych i etno.
Mateusz Szemraj - absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie gitary , gra na wielu instrumentach etnicznych np:lutni arabskiej (al oud), lutni perskiej (tar), rubabie i polskich cymbałach. Gra także na gitarze elektrycznej. Jest współtwórcą wielu znanych zespołów wykonujących muzykę folkową i muzykę dawną, m.in. Mosaik i Wielbłady
Maciej Kierzkowski - gitarzysta, bębnista, kompozytor. Ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca wielu zespołów muzycznych jak Swoją Drogą, Maćko Korba. Producent i aranżer, animator kultury . Nagrał wiele płyt oraz zrealizował muzykę do kilkunastu spektakli między innymi dla Teatru Och w Warszawie.
Potrzebuję Twojej Pomocy ! Wesprzyj ten projekt :)
Liczę na Twoje Wsparcie ...
Fotografie: Renata Orlińska, Mela Broda, Ania Broda, Bogdan Augustyniak, Beata Szalkowska oraz archiwum domowe .
Polak Potrafi – instrukcja obsługi
Jak to się robi ?
System jest niezwykle prosty.
Aby wesprzeć projekt trzeba wybrać nagrodę !
Krok 1. Należy się zalogować/zarejestrować, można to zrobić automatycznie za pomocą danych z facebooka.
W ten sposób będziecie mieć aktualne informacje o projekcie, a ja będę mogła się z Wami kontaktować w sprawie nagród.
Krok 2. Wchodzicie na projekt https://polakpotrafi.pl/projekt/ania-broda-plyta
Krok 3. Po prawej stronie klikacie na wybraną przez Was nagrodę (tym samym wybieracie wysokość wsparcia)
Krok 4. Obok nagrody na marginesie klikacie zielony kwadracik WESPRZYJ PROJEKT
Krok 5. Dostaniecie pytanie od systemu ile wybierasz nagród i tu trzeba być czujnym :) ponieważ większa ilość nagród to większa suma pieniążków przeznaczona na projekt :)
Krok 6. Zatwierdzacie wybraną nagrodę i kwotę wsparcia.
I to wszystko ...
Mam nadzieję że poświęcicie tej sprawie jedną chwilkę z swojego życia.
Pamiętajcie, że dzięki wspólnemu działaniu każda kwota dodana do siebie może zadecydować o powodzeniu projektu.
Już teraz Pięknie Wam Dziękuje za Pomoc.
Wysyłam Dużo Uśmiechu oraz Dobrych Myśli !!!
Ania Broda
Media o Twoim projekcie:
Udało się! Ania Broda z Zatorza zebrała pieniądze na nową płytę
Już 213 osób wsparło Anię Brodę w internetowej akcji Polak Potrafi. Olsztyńska cymbalistka zbiera pieniądze na wydanie nowej płyty pt. "Thousand Lakes". Choć do zakończenia projektu zostały cztery dni, kwota na jej koncie przekroczyła już minimalny próg. — Jeśli uzbiera się jeszcze więcej, możliwe będzie nagranie teledysku — cieszy się artystka.
Ania Broda chce wydać płytę z muzyką tradycyjną Warmii i Mazur! Możemy jej pomóc!
Kto był na jej koncercie w podziemiach kościoła gimnazjalnego, ten wie, że warto ją wesprzeć. Magiczny głos i świetne kompozycje muzyczne to atuty Anny Brody i jej kolegów.
Dziewczyna z Zatorza i jej magiczne cymbały. Pomóż wydać jej płytę!
Pamiętacie jeszcze Anię Brodę, o której występie w popularnym talent show ''Mam talent'' pisaliśmy w ubiegłym roku? Teraz dziewczyna z Zatorza, która swoim magicznym głosem promuje nasz region ma szansę na wydanie płyty, a pieniądze na realizację tego marzenia stara się pozyskać poprzez program ''Polak Potrafi''. Pomożecie?