O projekcie
Bardzo zależy nam na stworzeniu spektaklu na podstawie prozy Lewisa Carrolla. „Alicja po drugiej stronie lustra” jest dla nas z jednej strony opowieścią o wizycie małej dziewczynki w magicznej krainie zamieszkałej przez niezwykłe postaci, z drugiej zaś to walka o to, aby nie dorosnąć i nie stracić przynależnej dzieciom wyobraźni. Korzystając z konwencji teatru plastycznego, chcemy wyruszyć w podróż, podczas której wraz z naszą bohaterką będziemy poszukiwali opowiedzi na pytanie „Kim jestem?”.
Taka wycieczka w krainę czystej fantazji może okazać się wartościową konkurencją dla współczesnych bajek uciekających od metafory, niedbających o estetykę i niekładących nacisku na rozbudzanie wrażliwości młodych odbiorców.
W spektaklu wykorzystamy rzadko stosowane w polskich teatrach lalki – tintamareski, pojawią się również elementy sztuki kuglarskiej (light show oraz szczudlarstwo) i profesjonalne sztuczki prestidigitatorskie.
Premiera spektaklu zaplanowana jest na 28 maja 2016 roku.
wstępne projekty lalek autorstwa naszego scenografa - Mateusza Mirowskiego
Teatr PAPAHEMA nie posiada siedziby, dlatego też swoje spektakle prezentujemy gościnnie na scenach teatrów instytucjonalnych. Naszym partnerem jest Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, stąd zarówno próby aktorskie, jak i premiera spektaklu odbędą się w Teatrze Polonia w Warszawie. Przedstawienie będzie mobilne, co umożliwi nam dostosowanie go do warunków innej sceny, a co za tym idzie prezentacje w innych teatrach (m.in. w Och-Teatrze).
Spektakl skierowany jest głównie do najmłodszych widzów, ale nie tylko. W przystępny i lekki sposób chcielibyśmy pogadać z dziećmi o poszukiwaniu własnej tożsamości. „Alicja w Krainie Czarów” znajduje się w wykazie lektur dla klas IV - VI szkoły podstawowej, dlatego główną grupą odbiorców przedstawienia będą dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Zależy nam jednak na stworzeniu spektaklu familijnego, który przyciągnie do teatru całe rodziny - przejście na drugą stronę lustra przyda się także dorosłym, bo może w tym absurdzie odnajdą swoją logikę oraz z sentymentem powrócą do czasów dzieciństwa.
Paulina Moś, Paweł Rutkowski, Helena Radzikowska, Mateusz Trzmiel, - aktorzy, absolwenci kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku, występowali na scenach teatrów w Warszawie, Białymstoku, Częstochowie i Radomiu,
fot. Katarzyna Pietruska
Przemysław Jaszczak - reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu, ma na swoim koncie ponad 10 realizacji teatralnych w kraju i za granicą, chętnie pracuje zarówno w teatrach instytucjonalnych, jak i niezależnych,
Mateusz Mirowski - absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na wrocławskiej ASP, autor scenografii, lalek, projekcji i plakatów do licznych spektakli w kraju i za granicą,
Piotr Klimek - kompozytor, wykładowca, producent muzyczny, skomponował muzykę do ponad 120 przedstawień,
Adam Królikowski - kostiumograf, projektant, stylista, charakteryzator, pracuje przy produkcji sesji reklamowych i teledysków, zaprojektował kostiumy do licznych spektakli w teatrach całego kraju.
Produkując własne spektakle, korzystamy z dotacji ze środków publicznych, niestety nie są to kwoty, które pozwalają na zreazlizowanie pełnowymiarowego spektaklu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ile pieniędzy pochłaniają wydatki związane z powstaniem przedstawienia, nas samych sumy te niejednoktrotnie zaskakują. By "Alicja po drugiej stronie lustra" doczekała się swojej premiery, niezbędne jest Wasze wsparcie. Wciąż nie udało nam się zgromadzić kwoty, której potrzebujemy, dlatego też liczymy, że znajdzie się wśród Was wielu entuzjastów teatru, którzy z przyjemnością wesprą naszą działalność!
NA CO PRZEZNACZYMY OTRZYMANE OD WAS PIENIĄDZE:
zaprojektowanie scenografii, lalek, kostiumów i wizualizacji
materiały do wykonania scenografii, kostiumów i lalek
wykonanie scenografii, kostiumów i lalek
transport scenografii
promocję outdoor
wydruk plakatów
wydruk ulotek
JEŻELI DZIĘKI WASZEJ PRZYCHYLNOŚCI UZBIERAMY WIĘCEJ PIENIĘDZY, TO...
20 tys. zł
przeprowadzimy białostocką premierę spektaklu "Alicja po drugiej stronie lustra" w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku i zaprosimy do współpracy profesjonalnego choreografa
30 tys. zł
powstanie anglojęzyczna wersja spektaklu, którą zaprezentujemy na zagarnicznych festiwalach (naszym marzeniem jest udział w Festiwalu Fringe w Edynburgu)
Od maja 2014 roku działamy pod szyldem Fundacji Teatr PAPAHEMA, która wyprodukowała do tej pory cztery spektakle:
„Molière. Z urojenia” na podstawie „Zmowy świętoszków” Michaiła Bułhakowa, spektakl powstał w ramach konkursu dla młodych twórców MONTOWNIA BIS,
„Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” na podstawie „Ich czworo. Tragedia ludzi głupich” Gabrieli Zapolskiej, przedstawienie znajduje się w repertuarze Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku,
„Macbett” wg dramatu Eugène Ionesco, spektakl znajduje się obecnie w repertuarze Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku,
„Calineczka dla dorosłych” (koprodukcja z warszawskim Teatrem Montownia), spektakl znajduje się w repertuarze Teatru Powszechnego im. Z. Hübnera w Warszawie.
KLIKNIJ W WYBRANE ZDJĘCIE, BY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH SPEKTAKLACH:
ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOK.COMDO ZOBACZENIA W TEATRZE 28 MAJA!
P.S. Obiecujemy, że tuż po premierze spektaklu zabieramy się za przygotwanie nagród.
Media o Twoim projekcie:
Białystok. Teatr Papahema zagra u Jandy. Jeśli pomożemy
Do spełnienia marzeń brakuje im nieco ponad 5 tys. zł. Dla tych, którzy zdecydują się wesprzeć grupę Papahema artyści przygotowali nagrody.
W to mi graj 3 maja godz. 21:00
Taniec, aktorstwo, piosenka, a nawet pantomima. Interesuje nas twórcza praca młodych ludzi. Porozmawiamy nie tylko o tańcu i różnych jego stylach, ale także działalności młodych aktorów, muzyków, kabareciarzy, wokalistów, dyrygentów, a nawet adeptów sztuki pantomimy.
Papahema pracuje nad nowym spektaklem
Białostocka Grupa Papahema pracuje w Teatrze Polonia Krystyny Jandy nad nowym, tym razem familijnym spektaklem.
PODRÓŻ NA DRUGĄ STRONĘ LUSTRA Z TEATREM PAPAHEMA
Młodzi, kreatywni, z miłością do teatru i lalek. Po kolei odhaczają cele ze swojej listy marzeń. Tym razem padło na realizację spektaklu Alicja po drugiej stronie lustra, którego premiera odbędzie się 28 maja w Teatrze Polonia.
Warszawa-Białystok. Teatr Papahema zbiera pieniądze na spektakl
Ruszyły próby do kolejnej premiery Teatru Papahema, pierwszej w ich repertuarze bajki. Familijny spektakl pt. "Alicja po drugiej stronie lustra" na podstawie prozy Lewisa Carrolla powstanie we współpracy z Fundacją Krystyny Jandy na Rzecz Kultury.
Wsparcie w realizacji projektu teatru PAPAHEMA
Teatr PAPAHEMA, znany z takich spektakli, jak „Macbett” czy „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” ma niesamowitą szansę na wypromowanie białostockiego środowiska lalkarskiego poza granicami naszego województwa.
Ruszyły próby do kolejnej premiery Teatru PAPAHEMA "Alicja po drugiej stronie lustra"
To pierwsza w ich repertuarze bajka. Familijny spektakl pt. "Alicja po drugiej stronie lustra" na podstawie prozy Lewisa Carrolla powstanie we współpracy z Fundacją Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, a premiera przedstawienia zaplanowana jest na 28 maja 2016 roku, stanowiąc prezent dla najmłodszych widzów z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka.