Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Kreacja-Inspiracja

Kreacja-Inspiracja

Wisła

Jesteśmy grupą młodych ludzi działających na terenie miasta Wisła. Promowanie szeroko pojętej kultury, w tym kultury lokalnej, stało się naszym priorytetem. Aktualnie tworzymy stowarzyszenie, które będzie działać pod auspicjami Wiślańskiego Centrum Kultury. Dzięki projektowi „Aleja Podań i Legend” chcemy zainteresować lokalną społeczność działalnością na korzyść miasta i rozwijania lokalnej kultury. Razem z Grzegorzem Michałkiem, rzeźbiarzem i pasjonatem etnologii, chcemy stworzyć coś wyjątkowego.

kontakt:

dorota@wck.wisla.pl

tel. 33 855 3447 - Dorota Jamrozińska

Napisz wiadomość do Projektodawcy

9108 PLN z 9000 PLN

27 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

101%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.07.2014.

Aleja Podań i Legend

O projekcie

Otwieramy Aleję Podań i Legend Śląska Cieszyńskiego

Jest nam niezmierie miło poinformować, ze udało na się z  powodzeniem zakończyć Proket Aleja Podań i Legend.

Serecznie zapraszmy wszystkich na otwarcie alei w Parku Kopczyńskiego w Wiśle. Uroczystość odbędzie się 3 sierpni (niedziela) o godz.16:30 przy powstałych rzeźbach. 

Jeszcz raz wielkie DZIĘKI DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW I WSPIERAJĄCYCH projekt!

To dzięki Wam i wspólnym działaniu osiągnęliśmy zamierzony cel !!

Mamy przyjemność poinformować, że w związku z faktem uzbierania odpowiedniej kwoty na platformie „Polak Potrafi” 

REALIZUJEMY PLENER RZEŹBIARSKI W WIŚLE !!!

Plener będzie odbywał się w dniach od 7 do 12 lipca

 w Ogrodzie Sztuk Janosik Art. 

Postępy artystów nad rzeźbionymi postaciami podań i legend Śląska Cieszyńskiego można oglądać codziennie w czasie trwania plenru 
w godz. 10.00-19.00.

Uroczyste otwarciepleneru nastąpi 7 lipca o godz. 15.00.

Będzie to plener otwarty dla wszystkich, a poszczególne osoby, które wybrały taką nagrodę, otrzymają zaproszenie na warsztat rzeźbiarski.

Podczas pleneru będą brali udział artyści z pobliskich terenów Śląska Cieszyńskiego – zarówno z Polski jak i Czech. Każdy z nich wyrzeźbi postać związaną z lokalnymi podaniami rodem z mag o postaciach realnych jak i fikcyjnych funkcjonowały w przekazach z pokolenia na pokolenie. Niestety w związku z szerzeniem się kultury masowej, tradycja ustna zanika naicznego realizmu. 

Docelowo wyrzeźbione postacie staną w Parku Kopczyńskiego w Wiśle.
Powstałe drewniane posągi zostaną odpowiednio zaimpregnowane
i umieszczone w jednej z jego alei. Oficjalne otwarcie alei nastąpi w terminie późniejszym – o czym będziemy Państwa informować.

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Sztuk Grzegorza Michałka:

ul. P. Stalmacha 2, 43-460 Wisła

W IMIENIU EKIPY PROJEKTU DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM SPONSOROM oraz OSOBOM, KTÓRE OD SERCA WSPARŁY NAS WREALIZACJI TEGO POMYSŁU :)

 O PROJEKCIE

Projekt powstał po to by uchronić pamięć o podaniach i legendach, przed zapomnieniem i zmarginalizowaniem przez kulturę masową. Zainspirowani fantastycznymi rzeźbami lokalnego artysty Grzegorza Michałka chcemy utworzyć w wiślańskim parku ALEJĘ PODAŃ I LEGEND, w której znajdzie się 5 rzeźb wykonanych w drewnie lipowym, które zostało podarowane przez właściciela Willi "Księżówka" Tadeusza Byrtka. Rzeźby będą przedstawiały artystyczne wizje postaci z podań, które funkcjonowały na Śląsku Cieszyńskim w tradycji ustnego przekazu. Wisła przynależy do terenów Powiatu Cieszyńskiego, gdzie podania

wet wśród starszych pokoleń, które nie potrafią zainteresować młodych własnym dziedzictwem kulturowym. W związku z tym istnieje ryzyko zaniknięcia z pamięci starych legend, które zaginą pod stertami zakurzonych ksiąg w bibliotekach. 

Sądzimy, że taka forma przekazu będzie trafionym pomysłem na to by w formie artystycznej wizji „zmaterializować” historie i ludowe opowieści. Zielone alejki i świeżo wybrukowane ścieżki zrewitalizowanego Parku Stanisława Kopczyńskiego w Wiśle kuszą do spacerowania i chwili zapomnienia od rzeczywistości. Rzeźby dodatkowo będą przyciągały swoją oryginalnością a przez to zachęcały spacerowiczów, zarówno mieszkańców jak i turystów, do poszerzania wiedzy na temat kultury regionu. Artystyczne wizje legendarnych postaci, zjaw czy fantastycznych stworów – takich jak utopce, bandurki, południca czy Imko Wisełka – będą nowoczesnym wyrazem pojmowania tradycji i spuścizny Ziemi Cieszyńskiej.
Aby rzeźby mogły powstać chcemy przeprowadzić PLENER RZEŹBIARSKI. Jego realizacja przewidziana jest na termin lipca 2014. Chcemy, by odbywał się on w ogrodzie sztuk przy pracowni rzeźbiarskiej Grzegorza Michałka „Janosik Art”, Rzeźby będą wykonane przez 5 artystów w tradycyjnym materiale – drewnie lipowym – które zostało darowane nam przez lokalnego sponsora. Plener będzie miał charakter otwarty a przez to każdy będzie miał możliwość uzyskania bezpośrednich informacji na temat powstających pomników i wyrytych w nich legendarnych postaci. Dodatkowo osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z tajnikami pracy rzeźbiarzy w ich atelier i poczuć smak artystycznej bohemii. Plener to wyjątkowa okazja by zainteresować młodych ludzi, i nie tylko, sztuką rzeźby i teg
o w jaki sposób wpływa ona na kształtowanie przestrzeni miejskiej i rzeczywistości kulturalnej. 

Koszt wykonania jednej rzeźby wynosi to ok. 1500zł. Chcielibyśmy osiągnąć minimalny próg, który starczyłby na wykonanie i umieszczenie w parku pięciu rzeźb (łącznie z tablicami informacyjnymi) oraz opłatę serwisową – tj. 9000 zł. Jeśli uda nam się uzyskać kwotę wyższą wtedy dodatkowe pieniądze zainwestujemy w konserwację powstałych drewnianych pomników, po to by uchronić ich materiał przed szkodliwym działaniem pogody. Koszty konserwacji to ok. 2000zł. Wszelkie nadwyżki zainwestujemy w dodatkowe rzeźby oraz dalszą ich konserwację. Mamy nadzieję, że poprzecie nasz pomysł a przez to również staniecie się częścią całego projektu.Każdy z artystów wykona 2-metrową figurę jednej z legendarnych postaci, która zostanie wyrzeźbiona w litym kawale drewna lipowego. Gdy rzeźby zostaną umieszczone w parku opatrzona będzie streszczeniem legendy i opisem przedstawionej postaci.


Image title

Image title 

Image title

Image titleTAK: TWORZYMY I REZLIZUJEMY!!!! 
Media o Twoim projekcie:

"Czy w Parku Kopczyńskiego staną rzeźby?"

www.wisla.pl | 2014-06-30

Zainspirowani rzeźbami Grzegorza Michałka chcemy w Parku Kopczyńskiego w Wiśle utworzyć ALEJĘ PODAŃ I LEGEND, w której znajdzie się 5 drewnianych rzeźb. Artystyczne wizje zjaw, fantastycznych stworów czy legendarnych postaci – takich jak Imko Wisełka, utopce, bandurki czy Południca – będą nowoczesnym wyrazem pojmowania ludowej tradycji. Możemy tego dokonać tylko dzięki Waszemu wsparciu! Materiał na rzeźby (ścięte lipy) został darowany przez pana Tadeusza Byrtka, właściciela Wilii „Księżówka”. Jednak żeby projekt doszedł do skutku potrzebujemy zebrać kwotę 9000 zł. Serdecznie zachęcamy wszystkich do wsparcia naszej inicjatywy na platformie „Polak Potrafi”. Mamy nadzieję, że będziemy razem mogli stworzyć coś, co odzwierciedla nasze wspólne dziedzictwo. Jest to możliwe tylko dzięki Waszej pomocy!

Potrzeba jeszcze ponad 2 tys. na ufundowanie Alei Podań i Legend w Wiśle

wiadomosci.ox.pl | 2014-06-26

Jeszcze tylko nieco ponad 2 tysiące zł. i Aleja Podań i Legend w Wiśle powstanie. Liczy się każda złotówka! Zostało tylko 5 dni!

Wisła: Ondraszek, a może Imko Wisełka. Kogo wyrzeźbią?

www.dziennikzachodni.pl | 2014-06-23

W Wiśle zbierają pieniądze na nową atrakcję turystyczną. W drewnie lipowym chcą wyrzeźbić postacie z legend i podań Śląska Cieszyńskiego.

Wielkie zjawy i stwory staną przy parkowych alejkach

bielskobiala.gazeta.pl | 2014-06-02

W odnowionym parku w centrum Wisły ma zostać stworzona aleja rzeźb przedstawiających postacie z podań i legend Śląska Cieszyńskiego. Pomysł może finansowo wesprzeć każdy chętny.

Powstaje Aleja Podań i Legend!

halocieszyn.pl | 2014-05-28

Wiślańskie Centrum Kultury postanowiło skorzystać z dobrodziejstw popularnego ostatnimi czasy crowdfundingu, polegającego na finansowaniu różnych przedsięwzięć poprzez drobne wpłaty osób zainteresowanych danym projektem. W ten sposób ludzie na całym świecie realizują marzenia, a nawet powstają filmy czy gry komputerowe. Obecnie na platformie crowdfundingowej “Polak Potrafi” trwa zbiórka na wiślański projekt “Aleja Podań i Legend”.

Rzeźby staną w parku?

wiadomosci.ox.pl | 2014-05-21

5 dwumetrowych rzeźb przedstawiających postacie z podań i legend Śląska Cieszyńskiego stanie w wiślańskim parku... jeśli uda się pozyskać wsparcie i fundusze. Już wkrótce projekt 'Aleja Podań i Legend' znajdzie się na platformie corwdfundingowej 'Polak Potrafi'.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.07.2014 18:06