Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Andrzej Przemysław Urbański

Andrzej Przemysław Urbański

Poznań

Jestem wykładowcą informatyki na Politechnice Poznańskiej. Szczególnie pasjonuje mnie wymyślanie tematów prac dyplomowych i ich prowadzenie. Moje hobby polega na pisaniu, zwłaszcza dla dzieci, i przekazywaniu w ten sposób wiedzy ścisłej z motywacją do jej zdobywania. Publikowałem w elementarzach i pisemkach dziecięcych. Napisałem kilkanaście tekstów piosenek.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

644 PLN z 6500 PLN

17 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

9%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.05.2013.

Alan Bit w parku teorii grafów

O projekcie

Zbieram środki na druk edukacyjnej książeczki dla dzieci przedstawiającej przygody grupki dziewcząt i chłopców,  które poprzez zabawę w parku poznają podstawy bardzo ważnej dla nowoczesnych technologii teorii grafów.  Ta wiedza jest przydatna by odnosić sukcesy w olimpiadach informatycznych, matematycznych i nie tylko. Ponieważ udało się uniknąć trudnych pojęć i opisać wszystko jako zabawę, więc ta krótka bogato ilustrowana,  zawierająca naklejki oraz kolorowankę książeczka przeznaczona jest dla dzieci ze szkoły podstawowej. 

            Jestem przekonany, że informatyka ma silne oparcie w matematyce. Dlatego napisałem opowiadanie http://mimuw.edu.pl/delta/artykuly/delta0907/defilada.pdf opublikowane w renomowanym pisemku DELTA popularyzującym wiedzę ścisłą wśród młodzieży. Jest tam dobrze ukryty za popularyzatorską otoczką jeszcze starożytny algorytm Euklidesa rozwiązujący problem znajdowania największego wspólnego podzielnika. Na tej podstawie powstało też  przedstawienie z piosenką:

            Teoria grafów jest działem matematyki, który zrobił niesamowitą karierę za sprawą nowych technologii takich jak informatyka. Znajomość tej teorii jest niezbędna by być profesjonalnym twórcą w wielu dziedzinach o czym świadczy chociażby wymaganie znajomości jej właśnie na rozszerzonej maturze z informatyki. Mimo to nie udało się teorii grafów, tak jak teorii mnogości zwanej rachunkiem zbiorów, trafić do szkół w postaci zajęć lekcyjnych i podręczników na żadnym etapie edukacji, a nie jest to wiedza trudniejsza. Nie ma więc nie tylko  podręczników, ale brakuje też książek popularyzatorskich. Bolejąc nad tym już ponad 10 lat temu przygotowałem lekcję dla klasy syna, a niedawno odwiedziłem z nią pobliskie gimnazja http://www.cs.put.poznan.pl/aurbanski/teoriagrafow.php Oczywiście dla młodszych dzieci mam coś znacznie barwniejszego, łatwiejszego i atrakcyjniejszego.

            Chciałbym wydać tomik "Alan w parku teorii grafów", który przybliży pewne pojęcia w przygodowej formie nawet najmłodszym dzieciom. Będzie to barwnie ilustrowana książeczka uzupełniona naklejkami i kolorowanką. Kompletny tekst oraz ilustracje zrobione przez grafika są gotowe do druku. Jest nawet zapowiedź książeczki na stronie: http://alanbit.pl/alan-w-parku.php To już szósty kompletnie przygotowany tomik (ale jeśli mnie wesprzecie będzie piątym, który znajdzie się w druku) mojej serii o Alanie Bicie - dzieciaku poznającym informatykę w różnych jej aspektach. Było już o: sprzęcie komputerowym, uzależnieniu od internetu, istocie pracy programisty i błędach w programach. Dotąd stosowałem formę opowiadania, bajki oraz wierszyka. Wiersz o częściach komputera przekształcił się również w piosenkę, a nawet całe przedstawienie dźwiękowe i sceniczne. To ostatnie widoczne jest w amatorskim nagraniu z przedszkola:

            Alan Bit jeszcze nie jest przedsięwzięciem dochodowym, a brak środków uniemożliwia inwestowanie w niego kolejnych pieniędzy. Poszukiwane dofinansowanie 6500zł zostanie przeznaczone na druk tomiku w jednej z  krajowych drukarni, etui na smartfona(jeśli będzie zapotrzebowanie) i koszty wysyłki nagród. W zamian oferuję wiele atrakcyjnych nagród, tak że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

            Jestem przekonany, że ten projekt zakończy się sukcesem i dalej w ten czy inny sposób będę starał się o wydrukowanie piątego tomiku, w którym Alan przeżyje edukacyjny sen. Biorę pod uwagę także kolejne tomiki np. o temacie przedstawionym tu w opowiadaniu, przedstawieniu i piosence: "Defilada z komputera". Jest również pomysł realizacji animowanej serii filmów z Alanem Bitem:

                 "Park teorii grafów" będzie też jednym z przedsięwzięć Nocy Naukowców (27 września 2013 r.) na Politechnice Poznańskiej. Razem z Alanem Bitem mamy nadzieję zaproponować wiele atrakcyjnych i pouczających zabaw dla dzieci i dla starszych. Wszystkich więc serdecznie zapraszam na tę darmową imprezę, która bardzo się spodobała licznie ją odwiedzącym poznaniakom oraz gościom często z odległych rejonów Polski.          

                 Natomiast niezależnie od ograniczeń finansowych chcę dalej rozwijać stronę internetową Alana Bita www.AlanBit.pl by niosła wiele darmowych treści i była jak najlepiej dostosowana do młodego wieku odbiorców.

UWAGA: Jeśli uzbieram tę sumę to wspierającym mogę wystawić fakturę. Wystarczy, że po zakończeniu podadzą dane firmy.

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.05.2013 00:12