GrupaPolak
50 tys.

Akademia Bosej Stopy - budujemy ją razem

Kategoria - Społeczność

140%

Postęp

70231 zł

Mamy już

Udany!

Status
Poster Image

O projekcie3 maja 2013 roku,
w Ekowiosce "BARKOWO" na Mazurach Garbatych zostanie uruchomiona Akademia Bosej Stopy - alternatywna, eksperymentalna i niezależna jednostka edukacyjną ukierunkowana na praktyczną wiedzę, kreatywność i umiejętności przydatne w kształtowaniu indywidualnej i lokalnej samowystarczalnosci.

Mamy do dyspozycji 16 hektarów ziemi, którą udostępnia nam bezpłatnie i NA ZAWSZE Fundacja „Dla Ziemi i Ludzi”. Do realizacji naszych odważnych i życzliwych planów potrzebujemy również CIEBIE, i właśnie TERAZ!

Akademia będzie otwartym labolatorium doświadczalnym dla wszelkich przyjaznych, życzliwych i praktycznych technologi, rzemiosł, sztuk i dziedzin, takich jak: budownictwo naturalne, survival, tradycyjne i współczesne rzemiosła użytkowe, permakultura, głęboka ekologia, zdrowy styl życia, niezależność żywnościowa, wolna kultura, sztuka, alternatywna edukacja, i wszystko co jest przydatne człowiekowi do twórczego, wolnego i radosnego życia.

Lokalizacja Akademii: Ekowioska w Barkowie (Mazury Garbate, gmina Gołdap) - 16 ha ziemi należących do Fundacji “Dla Ziemi i Ludzi”.

Obszar działania: terytorium "Dzikich Mazur" a w szczególności miejscowości: Barkowo, Skocze, Ziemiany, Klewiny, Ściborki, Gołdap oraz Lasy Skaliskie, Góry Audynieckie, Góry Klewińskie, Puszcza Borecka, Puszcza Romincka...-- Głęboka demokracja - Akademia jest prowadzona i kształtowana oddolnie przez wszystkich zaangażowanych w jej funkcjonowanie (studenci, instruktorzy, koordynatorzy). Kluczowe decyzje (łącznie z wydatkami) podejmowane są za zgodą wszystkich, i tyko wtedy gdy brak jest uzasadnionego sprzeciwu.
-- Kultura OPEN SOURCE - otwarcie dzielimy się posiadaną wiedzą, technologią i doświadczeniami
-- Uczymy się od siebie nawzajem - uczniowie również są nauczycielami a nauczyciele uczniami.
-- Brak certyfikatów oraz świadectw na papierze - uważamy że prawdziwym certyfikatem jest mądrość, praktyczne umiejętności, zdobyte doświadczenia i naturalna pewność siebie
-- Naturalna ekonomia - dobrowolnie dzielimy się nadwyżkami plonów, zasobów, usług i dóbr.Akademia funkcjonuje w systemie stacjonarnym oraz zaocznym.

Studia stacjonarne są całkowicie wolne od opłat. Studenci przebywają w Akademii na zasadach wolontariatu. Choć rekomendowanym czasem pobytu jest pełen rok kalendarzowy (przyjazd w kwietniu), studenci moga przyjeżdzać do Akademii w dowolym czasie i pozostać tak długo jak chcą, lub mogą pozostać.

Studia zaoczne są odpłatne i prowadzone w formie weekendowych warsztatów tematycznych, które odbywać się będą co tydzień, począwszy od pierwszego weekendu maja do ostatniego weekendu września. Terminarz warsztatów zostanie opublikowany pod koniec marca 2013.

Cały dochód uzyskany z opłat uczestników kursów zaocznych będzie przeznaczany na dalszy rozwój działalności edukacyjnej Akademii.Wspierając ten projekt:
1. WZMACNIASZ inicjatywę społeczną oraz ludzi, którzy łamią stereotypy, i odważnie wcielają w życie życzliwe wizje.
2. SPRAWIASZ że wartościowa wiedza i praktyka staje się dostępna bezpłatnie, dla coraz większej ilości osób
3. ZASILASZ zielony renesans oraz otwartą, wolną, alternatywną kulturę.Oprócz wsparcia finansowego ogromne znaczenie dla sukcesu zbiórki funduszy na MOCNY START Akademii ma Twój udział w promocji tego projektu.

Lista działań które możesz wykonać:
1. Przekaż informacje o tym projekcie dla swoich przyjaciół i bliskich, być może oni także zechcą udzielić wsparcia. Napisz do nich maila, zadzwoń - wyjaśnij dlaczego ten projekt jest tak ważny dla NAS WSZYSTKICH.
2. Powiadom o projekcie Akademii znane Ci osoby, które prowadzą poczytne blogi, kanały na Facebooku
 oraz znanych Ci dziennikarzy.
3. Zapisz się do newslettera Akademii i bądź z nami na bieżąco: http://bit.ly/Vzk797
4. Udostępnij na swojej tablicy Facebook to zdjęcie: http://on.fb.me/12IGPcr
5. Zaproś swoich znajomych do tego wydarzenia na Facebook: http://on.fb.me/11JYvd5
6. Przyłącz się do grupy dyskusyjnej osób zaangażowanych w rozwój projektu: http://on.fb.me/Xhj5tE

OFICJALNE LINKI:
Akademia Bosej Stopy: http://akademia.mamaziemia.pl
Fundacja "Dla Ziemi i Ludzi": http://mamaziemia.pl

Pierwotny Blog: http://ekowioska.wordpress.com

Aby Akademia mogła ruszyć pełną parą z dniem 3 maja 2013 roku potrzebujemy 50.000 zł. Połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na zakup materiałów (głównie: desek, belek, łat dachowych) oraz narzędzi potrzebnych do wyremontowania i wyposażenia budynku starej obory o powierzchni zabudowy ok 100 m.kw. Budynek ten docelowo będzie służył jako miejsce prowadzenia warsztatów, sala wykładowa oraz schronienie dla studentów, wolontariuszy i gości.


obora

Druga połowa zebranej sumy zostanie przeznaczona na zakup materiałów, wyposażenia i narzędzi niezbędnych do uruchomienia i realizowania edukacyjnego planu Akademii w roku 2013 oraz w latach kolejnych.Cała kwota zebrana za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl zostanie przelana na konto Fundacji „Dla Ziemi i Ludzi” - oficjalnego realizatora projektu Akademii Bosej Stopy. 

Lista wydatków oraz pełne rozliczenie zebranej kwoty będzie jawne i na bieżąco publikowane i aktualizowane w internecie.W okresie od maja do września 2013 roku zostanie zrealizowanych 20 dwudniowych, weekenrowych warsztatów tematycznych. Pełna oferta warsztatów wraz z terminarzem pojawi się pod koniec marca 2013. Poniżej przedstawiamy zakres tematyczny warsztatów z podziałem na wydziały.

UWAGA! Terminarz warsztatów opracowujemy wspólnie. Jeśłi planujesz przyjechać na warsztat wypełnij tą ankietę: http://bit.ly/ankieta_ABS

Wydział Przetrwania – survival na Dzikich Mazurach (pierwsi instruktorzy: Dariusz Morsztyn, Andrzej Sulej, Józef Górski, Zbigniew Sienkiewicz, Artur Milicki i inni)

kursy /warsztaty:
- dzikie rośliny jadalne na terenie Dzikich Mazur
- szybka budowa piecyka rakietowego do gotowania z łatwo dostępnych materiałów.
- szybkie przygotowanie bezpiecznego schronienia do przetrwania zimnej nocy w lesie
- technika bezpiecznej przeprawy przez głębokie bagna i grzęzawiska
- szybkie wiercenie studni przy pomocy prostych narzędzi ręcznych
- podstawy budowy bezpiecznego schronienia w lesie z dostępnych materiałów w którym można przetrwać zimę

Wydział Budownictwa Naturalnego – wszystko na temat projektowania i budowy solidnych i tanich budynków z lokalnie dostępnych materiałów; glina, słoma, drewno, kamień, torf, piasek, ziemia… (pierwsi instruktorzy: Józef Górski, Artur Milicki, Zbigniew Sienkiewicz i inni)
kursy /warsztaty:
- glina w budownictwie naturalnym: pozyskiwanie, uzdatnianie, przygotowanie, użytkowanie
- nakładanie tynków glinianych na różnego rodzaju ściany
- techniki stawiania glinianych ścian działowych na dowolnym użebrowaniu
- ciesielstwo toporne w budownictwie lekkim
- zielone dachy
- ręczny wyrób dachówek drewnianych przy użyciu prostych narzędzi
- budowa małych, ciepłych mieszkalnych ziemianek
- zasady konstrukcji domków na drzewach (bez uszkadzania drzew)
- ekologiczny upcycling w stylu Waldemara Deski
- jak budowali nasi przodkowie (słowianie, germanie, wikingowie)

Wydział Niezależności Żywnościowej – czyli jak dobrze i wydajnie uprawiać i przechowywać naturalną żywność. (Jacek Gryszkiewicz, Józef Górski, Dariusz Morsztyn, Artur Milicki i inni)
kursy /warsztaty:
- podstawy ogrodnictwa naturalnego
- metody trwałego przechowywania żywności
- zasady współpracy dobrosąsiedzkiej miedzy roślinami (allelopatia)

Wydział Kontroli Ciepła – sztuka konstruowania efektywnych piecy oraz innych instalacji i systemów grzewczych (Artur Milicki, Józef Górski, Zbigniew Sienkiewicz i inni)
kursy /warsztaty:
- budowa oszczędnego pieca rakietowego do ogrzewania pomieszczeń
- budowa pieca rakietowego do przygotowywania posiłków
- budowa gorącej wanny (tzw. hot tube) na bazie pieca rakietowego
- budowa sauny na bazie pieca rakietowego
- budowa suszarni do warzyw, owoców, ziół, itp. na bazie pieca rakietowego
- budowa pieca chlebowego
- budowa systemu ogrzewania zasilanego wiatrem

Wydział Rzemiosł Użytkowych i Tradycyjnych – opanowujemy wszelkie przydatne umiejętności i techniki typu: obróbka kamienia, wikliniarstwo, garncarstwo, stolarstwo, rzeźba, ślusarstwo, kowalstwo itp. (Jacek Gryszkiewicz, Zbigniew Sienkiewicz, Józef Górski i inni)

Wydział Ekologii Głębokiej – poznajemy i dostrajamy się do porządku i praw otaczającej nas przyrody, poprzez terenowe wyprawy z doświadczonymi przyrodnikami (Andrzej Sulej, Marja Jujka-Radziewicz, Zbigniew Sienkiewicz, Dariusz Morsztyn i inni)
wyprawy tematyczne /warsztaty:
- obserwacja roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku występowania
- obserwacja ptaków w ich naturalnych ostojach
- rozpoznawanie tropów dzikich zwierząt w terenie
- warsztaty uwrażliwiające na otaczającą przyrodę (głębokie przeżywanie i odczuwanie przyrody)
- ekologia na co dzień (co każdy może zrobić, aby pomóc Ziemi)
- Ziemia na rozdrożu (rozmowy o problemach ekologicznych, projektowanie rozwiązań)
- kształtowanie przestrzeni przyjaznej dzikim zwierzętom (dzikie ogrody)

Wydział Zdrowego Stylu Życia - rozwój osobisty, medycyna naturalna, naturoterapia, równowaga wewnętrzna… (Olga Jasionowska, Katarzyna Milicka, Jacek Gryszkiewicz i inni)

Artur Jan Milicki - wolnomysliciel, społecznik, przyrodnik, chłop na ziemi. Zwolennik i propagator otwartej kultury, samowystarczalności lokalnej, kooperatyzmu. Z zamiłowania ogrodnik, zdun, naturalny budowniczy, archeolog doswiadczalny. Współtwórca i mieszkaniec Ekowioski w Barkowie. Rangers Dzikich Mazur.

PIC03483.JPGJacek Gryszkiewicz - ogrodnik, stolarz, rzeźbiarz, konserwator mebli zabytkowych. Encyklopedia wiedzy z zakresu obróbki i konserwacji drewna, naturalnego ogrodnictwa oraz zdrowego życia. Ekspert w przełamywaniu wewnętrznych barier. Od wielu lat chodzi wyłącznie boso, również zimą.

dariusz_morsztyn_sDariusz Morsztyn (Biegnący Wilk) - Indianista, ekolog, harcerz, survivalista, biegacz długodystansowy, mors, propagator zdrowego stylu życia, projektant permakultury. Mieszka z rodziną w stworzonym przez siebie państwie – Republice Ściborskiej w gminie Banie Mazurskie koło Gołdapi. Rangers Dzikich Mazur.

katarzyna milickaKatarzyna Milicka – instruktor ashtanga jogi. Przed 20 laty rozpoczęła praktykę hatha jogi, uczyła się u wielu znanych nauczycieli i zdobyła tytuł instuktora. Z biegiem czasu jej praktyka ewoluowała w kierunku ashtanga jogi, która swoją skutecznością zainspirowała ją do nauczania tej ścieżki innych – również dzieci.

Andrzej_SulejAndrzej Sulej - przyrodnik zadedykowany ochronie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Wieloletni badacz i znawca Puszczy Boreckiej. Na co dzień pracuje jako nauczyciel przyrody w szkole podstawowej. Wolny czas chętnie spędza fotografując przyrodę i obserwując ptaki. Rangers Dzikich Mazur.

PIC03483.JPGZbigniew Sienkiewicz - Brat Wędrujący w zgodzie ze Światem, cieśla, stolarz, mechanik, propagator niezależności energetycznej opartej na mikroenergetyce ze źródeł odnawialnych. Aktywny członek kilku organizacji społecznych zajmujących się ochroną przyrody. Rangers Dzikich Mazur.

olga_jasionowskaOlga Jasionowska – Anglista, pilot wycieczek i przewodnik, właściciel biura turystyki "Kraina Węgorapy" w Węgorzewie. Zajmuje się Usui Reiki, aniołami, równoważeniem czakr, naturoterapią, ziołami, psychometrią, wahadłem i numerologią. Projektuje, maluje, śpiewa pod prysznicem i gada do siebie. Rangers Dzikich Mazur.

Maria Jujka-Radziewicz – instruktor jazdy konnej, przyrodnik i ekolożka, zafascynowana życiem blisko natury. Rozwija swoje umiejętności naturalnego kontaktu ze zwierzętami, a także pomaga innym czerpać od zwierząt ich mądrość i energię, m.in. poprzez hipoterapię, oraz rozwój wrażliwości na przyrodę. Rangers Dzikich Mazur.

 

-- Społeczności COHABITAT - za inspirację oraz za to, że jako pierwsi pokazaliście że poważny CROWDFUNDING działa również w Polsce.
-- WSZYSTKIM, którzy nas wspierają, tak jak chcą, mogą i potrafią,
-- TOBIE, za to, że poświęciłeś swój cenny czas i dobrnąłeś do końca tego tekstu :)

Akademia Bosej Stopy

633

Wspierających

70231.47 zł

Z całkowitej kwoty 50000 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany 18.03.2013

Wesprzyj projekt

Wpłać 5 zł lub więcej!

#1. Jesteś współtwórcą Akademii, zostaniesz wyróżniony na stronie internetowej Akademii oraz na Facebooku. Możesz ubiegać się o przyjęcie na bezpłatne studia stacjonarne jako wolontariusz. Możesz zostać instruktorem Akademii.

85 Wspierających
 

Wpłać 25 zł lub więcej!

#2. Otrzymasz elektroniczną wersję książki Artura Milickiego - współtwórcy Ekowioski w Barkowie - pt. „Człowiek na Ziemi”. Książka jest podsumowaniem wieloletnich poszukiwań i badań autora na temat życzliwych kierunków życia i rozwoju człowieka w aspekcie indywidualnym, lokalnym i globalnym.
UWAGA!, Wspierając otrzymasz także poprzednią nagrodę.

108 Wspierających
 

Wpłać 50 zł lub więcej!

#3. Otrzymasz dostęp online do wszystkich filmów i materiałów dydaktycznych zawierających najbardziej istotne, merytoryczne treści dotyczące wszystkich 20 warsztatów tematycznych, które zostaną zrealizowane przez Akademię w roku 2013.
UWAGA!, wspierając otrzymasz również wszystkie poprzednie nagrody.

92 Wspierających
 

Wpłać 75 zł lub więcej!

#4. Otrzymasz drukowaną wersję książki Artura Milickiego pt. „Człowiek na Ziemi” wraz z autografem, dedykacją i podziękowaniem autora.
UWAGA!, wspierając otrzymasz również wszystkie poprzednie nagrody.

15 Wspierających
 

Wpłać 100 zł lub więcej!

#5. Otrzymasz DOŻYWOTNI DOSTĘP online do wszystkich filmów i materiałów dydaktycznych które zostaną kiedykolwiek stworzone przez Akademię w przyszłości.
UWAGA!, wspierając otrzymasz również wszystkie poprzednie nagrody.

121 Wspierających
 

Wpłać 150 zł lub więcej!

#6. Otrzymasz karnet na jeden (spośród 20) dowolnie wybrany dwudniowy, weekendowy warsztat tematyczny w terminie od maja do września 2013.
UWAGA!, wspierając otrzymasz również wszystkie poprzednie nagrody.

104 Wspierających
 

Wpłać 250 zł lub więcej!

#7. Otrzymasz karnet na 2 (spośród 20) dowolnie wybrane weekendowe warsztaty tematyczne w terminie od maja do września 2013.

UWAGA! Wspierając otrzymasz także nagrody od #1 do #5.

29 Wspierających
 

Wpłać 400 zł lub więcej!

#8. „Cztery Dni w Dziczy” - weźmiesz udział w jednej spośród kilku kameralnych wypraw surwiwalowych wgłąb dzikich lasów Mazurskich (Puszcza Romincka, Puszczya Borecka, Lasy Skaliskie) pod przewodnictwem jednego z Rangersów Dzikich Mazur. Terminy wypraw zostaną ustalone pod koniec marca 2013.

UWAGA! Wspierając otrzymasz także nagrody od #1 do #5.

7 Wspierających
 

Wpłać 500 zł lub więcej!

#9. Otrzymasz karnet na 5 (spośród 20) dowolnie wybranych weekendowych warsztatów tematycznych w terminie od maja do września 2013.

UWAGA! Wspierając otrzymasz także nagrody od #1 do #5.

7 Wspierających
 

Wpłać 1500 zł lub więcej!

#10. Otrzymasz karnet na wszystkie płatne i bezpłatne imprezy, szkolenia, wyprawy i warsztaty organizowane przez Akademię w roku 2013.
UWAGA! Wspierając otrzymasz także nagrody od #1 do #5.

2 Wspierających
 

Wpłać 2500 zł lub więcej!

#11. Otrzymasz karnet na wszystkie płatne i bezpłatne imprezy, szkolenia, wyprawy i warsztaty organizowane przez Akademię w latach 2013 – 2014.
UWAGA! Wspierając otrzymasz także nagrody od #1 do #5.

0 Wspierających
 

Wpłać 5000 zł lub więcej!

#12. Otrzymasz DOŻYWOTNI KARNET na wszystkie płatne i bezpłatne imprezy, szkolenia, wyprawy i warsztaty, które kiedykolwiek będą organizowane przez Akademię
.
UWAGA! Wspierając otrzymasz także nagrody od #1 do #5.

2 Wspierających

O autorze

Artur Jan Milicki

Artur Jan Milicki

Barkowo (Mazury Garbate)

Społecznik, zwolennik i propagator otwartej kultury, samowystarczalności lokalnej, kooperatyzmu. Z zamiłowania ogrodnik, zdun, naturalny budowniczy. Współtwórca Akademii Bosej Stopy -- www.MamaZiemia.pl

Napisz wiadomość

Zgłoś patronat/mecenat

Aby zostać patronem lub mecenasem tego projektu, wyślij zgłoszenie korzystając z poniższego przycisku.