Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Cohabitat

Fundacja Cohabitat

Łódź

Zafascynowana ideą tworzenia autonomicznych społeczności integrujących przyrodę, technikę i pierwiastek ludzki w jednym ekosystemie.

Inicjatorem działań początkowo był Paweł Sroczyński - networker, wykładowca, edukator, designer i budowniczy. Obecnie ruch Cohabitat zrzesza wielu liderów z całej Polski.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

97877 PLN z 90000 PLN

583 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

108%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.10.2012.

Festiwal 'Cohabitat Gathering 2012'

O projekcie

for english, scroll down to the end.

Cohabitat Gathering
| Kim jestem i dlaczego to robię? |

"Chcę, aby na świecie było przyjemnie,
niech się to zacznie ode mnie"

Paweł SroczyńskiNazywam się Paweł Sroczyński. Założyłem organizację Cohabitat ponieważ uświadomiłem sobie jak wiele aspektów składających się na moją rzeczywistość jest po prostu nierozsądnie głupich. Aby zbudować dom trzeba wziąć kredyt, leki zamiast leczyć niszczą zdrowie, modyfikowana żywność truje ciało, korporacje degradują ducha przedsiębiorczości, system edukacji tłumi kreatywność, rolnictwo niszczy przyrodę a technologia jest obecnie zbyt skomplikowana by ją regenerować, naprawiać lub modyfikować. Nie mogłem zrozumieć źródła tych absurdów wiedząc, że obok nich istnieje tak wiele alternatyw - technologii, metod i narzędzi, które bez problemu harmonizują wiekszość ważnych dla człowieka spraw. Wtedy odkryłem, że stoję u progu niezwykłego zjawiska - coraz większa ilość osób które spotykam, zupełnie niezależnie od siebie odkrywa te absurdy i zaczyna szukać innej drogi lub wręcz tworzy alternatywy. To jest miejsce gdzie zaczyna się cała historia, ponieważ kanały dystrybucji informacji do których przywykliśmy nie dystrybuują już dziś wartościowej wiedzy w tym zakresie. Tak zrodził się pomysł na festiwal - platformę wymiany wiedzy i inspiracji.

Jestem zatem częścią tego fantastycznego ruchu - po długim czasie snu wszyscy jesteśmy głodni wartościowej wiedzy. A Ty?
W poniższym filmie w trakcie pierwszych 5 minut można zobaczyć skrót wydarzeń z festiwalu, który odbył się w 2011r.

Poniższy film ilustruje w jaki sposób rozpoczęliśmy pracę nad tym by idee stały się rozwiązaniami.

| Misja 'Cohabitat Gathering' |
Festiwal Cohabitat Gathering (13-14 października) to dwa dni spotkań i wystąpień ekspertów i fascynatów architektury naturalnej, maszyn open-hardware, lokalnej autonomii i koncepcji budowania społeczności. Jako cywilizacja jesteśmy w stanie porzucić, przestarzałą już, koncepcję postępu-dla-samego-postępu i stworzyć zdrową i komfortową przestrzeń życia. Brzmi ekscytująco? To dopiero początek.
Festiwal jest platformą dla tych, którzy czują w sobie tę nową Jakość i chcą się nią podzielić.

| Dlaczego Twoje wsparcie jest tak ważne? |
W pełni ufając w solidarność tych, którym zależy, postawiliśmy postawić w tym roku wszystko na jedną kartę. Poświęciliśmy już setki godzin pracy oraz włożyliśmy kawał serca w to aby przygotować festiwal od strony organizacyjnej, jednak jedynym znaczącym źródłem jego finansowania w tym roku jesteśmy My - ludzie dobrej woli ery Internetu. Twoje wsparcie będzie sygnałem, że ten festiwal jest potrzebny. Każde, nawet najmniejsze wsparcie jest istotne, gdyż finansowane społecznościowe w Polsce dopiero raczkuje. Na stronie internetowej udostępniliśmy plan budżetu. Po zakończeniu festiwalu dodamy pełne rozliczenie, a także wszystkie zapisy wideo z prezentacji prelegentów. Dla korzyści całego społeczeństwa. Naprawdę każdy jest potrzebny, KAŻDY !

Biorąc odpowiedzialność za sprawy ważne we własne ręce stajemy się tymi, na których zawsze czekaliśmy.

| Chcesz pomóc? Oto kilka najskutecznych propozycji działania |
Oprócz wsparcia finansowego, które jest dla powodzenia tego festiwalu kluczowe, baaardzo potrzebujemy Was również w roli Ambasadora Festiwalu. Przekonaj swoich najbliższych przyjaciół aby nam pomogli. Najlepiej jest to zrobić pisząc do nich imiennego maila z krótkim uzasadnieniem i gorącym zaproszeniem do wzięcia udziału w tej ekscytujacej akcji. Twoja rekomendacja ma ogromną moc.

Niezwykle pomocne będzie zrealizowanie wszystkich punktów ścieżki ambasadora:
1. powiadamianie o festiwalu osób, które prowadzą poczytne blogi lub kanały na FB
2. udostępnienie na swojej tablicy Facebook tego zdjęcia: http://on.fb.me/RylHUc
3. zaproszenie swoich znajomych do tego eventu na Facebook: http://bitly.com/CHG_Event

Wszelkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie : festiwal.cohabitat.net

| Kto i jakie tematy poruszać będzie w tym roku? |

SUWERENNOŚĆ ŻYWNOŚCIOWA A RODZINNE GOSPODARSTWA ROLNE
Jadwiga ŁopataJadwiga Łopata jest wspózałożycielką i wiceprezeską Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi, członkini Europejskiego Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki. Pierwsza Europejka uhonorowana Nagrodą Goldmana zwaną „ekologicznym Noblem” za kampanię w celu ochrony małych polskich i rodzinnych farm. Wykład Jadwigi Łopaty dotyczył będzie suwerenności żywnościowej jako odpowiedzi na zagrożenia płynące ze współczesnej polityki wspierającej GMO oraz kontroli produkcji przez korporacje i supermarkety. Dostęp do żywności jako prawo każdego człowieka oraz uprawy w duchu tradycji polskiego rolnictwa to główne postulaty tego wystąpienia. 

ŻYJĄC RAZEM - WSPÓLNOTY MIESZKALNE I ALTERNATYWNE SPOSOBY MIESZKANIA
dick vestbroDick Urban Vestbro jest profesorem Royal Institute of Technology w Sztokholmie, członkiem Architecture Without Borders oraz przewodniczącym stowarzyszenia kollektivhus.nu promującego i wspierającego powstawanie wspólnot lokalnych w Szwecji. Profesor Vestbro, bazując na wieloletnim doświadczeniu w konsultacjach dotyczących organizowania się społeczności, opowie w jaki sposób wykorzystać potencjał miejsca i sąsiedzką współpracę, by likwidować problemy społeczne miast: izolację, anonimowość, wykluczenie, oraz skierować je na drogę zrównoważonego rozwoju i wspólnej pracy przy kreowaniu środowiska mieszkalnego.

KAMPANIA 'INCREDIBLE EDIBLE' NA RZECZ LOKALNEJ ŻYWNOŚCI ORAZ SPOŁECZNOŚCI SKUPIONEJ WOKÓŁ UPRAW MIEJSKICH
Mary ClearMary Clear aktywistka, marzycielka, orgodniczka, współzałożycielka Incredible Edible w Anglii. Jej organizacja zajmuje się zakładaniem ogrodów warzywnych i owocowych w miejscach publicznych, dzięki czemu miasto zyskuje “zielony” wygląd a mieszkańcy - dostęp do darmowej lokalnej żywności. Projekt zainicjowany jako partyzantka ogrodnicza szybko zyskał przychylność mieszkańców i władz miasteczka Todmorden, w którym dziś każdy produkuje własną żywność. Mary Clear przybliży nam sekrety powodzenia tego niesamowitego pionierskiego działania, które jednoczy społeczność oraz wzbogaca krajobraz miasta.

COMMUNITY TOOLS - SOFTWARE DLA WSPOMAGANIA ZARZĄDZANIA AKTYWNOŚCIAMI I KOMUNIKACJĄ SPOŁECZNOŚCI
Marten KaevatsMarten Kaevats to programista Community Tools (CT) - oprogramowania stworzonego z myślą o społecznościach i ich potrzebach. Ta darmowa platforma umożliwia grupom ludzi zarządzanie aktywnością, komunikowanie się, udostępnianie zasobów, tagowanie map, tworzenie grup tematycznych, wydarzeń, forum, galerii. Posiada oprócz tego wiele innych narzędzi służących skuteczniejszej komunikacji, organizowaniu się i rozwiązywaniu problemów. Aplikacje powstają zgodnie z ideą otwartego dostępu, creative commons i treści generowanych przez użytkownika. Marten Kaevats, członek zespołu CT zaprezentuje możliwości, jakie daje program.

REWOLUCYJNY SPOSÓB PROWADZENIA ORGANICZNEJ FARMY
Jan SlinskyJan Slinsky to rolnik, wynalazca, absolwent ogrodnictwa na University of Agriculture w Brnie. Przewodniczy JRD Vegetable Center, którym zarządza niezależnie od 1991 roku. Jego autorska koncepcja Agrokruh służy rozwojowi zrównoważonych upraw rodzinnych. Modelowa farma wg tego systemu powstała kilka lat temu w południowo-zachodniej Słowacji dzięki pomocy prywatnej firmy oraz członka społeczności. Wykład przybliży nam zasady konstrukcji oraz działania Agrokruh - innowacyjnej metody produkcji żywności.

PLATONIQ - WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ I P2P
olivier schulbaumOlivier Schulbaum to działacz społeczny i kulturalny, filmowiec. Współzałożyciel Platoniq - organizacji skupiającej producentów kultury i programistów komputerowych oraz wiceprezes Fundación Fuentes Abiertas. Jednym z projektów realizowanych przez te organizacje jest serwis społecznościowy Goteo.org. Jest to platforma służąca do crowdfundingu czyli finansowania innowacyjnych, niezależnych przedsięwzięć członków społeczności dzięki datkom innych członków. Celem serwisu jest wsparcie społecznych, kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, ekologicznych i technologicznych inicjatyw, które sprzyjają formowaniu lepszego społeczeństwa. O wyjątkowości Goteo.org stanowi dodatkowa funkcja wymiany usług, pracy, zasobów, dzięki czemu przedsięwzięcia mają większe szanse powodzenia. Społeczność może przyczynić się więc do postępu społecznego nie tylko finansując projekty, lecz także wnosząc swoje umiejętności, czas, pomysły, zaplecze. 

ZAAWANSOWANE BUDOWANIE Z KOSTEK SŁOMY
Barbara JonesBarbara Jones 
jest założycielką Straw Works, była dyrektor amazonails. Autorka publikacji ““Building with Straw Bales: A Practical Guide for the UK and Ireland”. Dzięki solidnemu doświadczeniu, uważana jest za najbardziej cenioną realizatorkę budownictwa w technice kostek słomy w Europie. Uhonorowana Lifetime Achievement Award przez Women in Construction oraz Woman of Outstanding Achievement przez the UK Resource Centre for Women. Aktywna w branży budowlanej od 30 lat, w swoim portfolio ma udział w ponad 300 realizacjach. Wykład o technice budowania z kostek słomy wzbogaci przykładami zaczerpniętymi z wieloletniej praktyki na budowach.

RZECZY, KTÓRYCH DZIAŁANIA NIE ROZUMIESZ NIE NALEŻĄ DO CIEBIE
frank kresinFrank Kresin jest Dyrektorem ds. badań w holenderskiej organizacji Waag Society. Wraz z Basem van Abelem zainicjował powstanie otwartego dla wszystkich warsztatu Fablab (fabrication laboratory) w Amsterdamie. Jest to przestrzeń udostępniana wszystkim chętnym w celu tworzenia własnych cyfrowych projektów przy użyciu nowoczesych technologii. Wykład Kresina będzie manifestem skierowanym przeciw korporacjom produkującycm sprzęt elektroniczny. Wiedząc jak działa nasz telefon trudniej będzie nam go wyrzucić, zamiast naprawić. Czas wziąć sprawy z swoje ręce i położyć kres koncernom nielegalnie wydobywającym minerały w Kongo lub zmuszającym użytkowników do wyrzucania coraz to nowszych modeli sprzętów psujących się tuż po zakończeniu okresu gwarancji.

BUDOWANIE W TECHNICE ZIEMI UBIJANEJ - DOŚWIADCZENIA, BADANIA NAUKOWE I PROJEKTY ARCHITEKTONICZNE
Georg MaybaumGeorg Maybaum to Profesor i szef Instytutu Mechaniki Gruntów i Fundamentowania na Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst. Obecnie zajmuje się głównie geotechniką, mechaniką gruntów, fundamentowaniem. Profesor Maybaum jest zarówno aktywnym badaczem, dydaktykiem jak i praktykiem. Jego wykład przybliży przebieg badań nad mieszankami, trwałością i nośnością ziemi ubijanej. Prelegent zaprezentuje także przykłady realizacji architektonicznych i rozwiązań konstrukcyjnych w tej technice w Niemczech.

WYWOŁAJMY SOLARNA REWOLUCJĘ!
Eerik WissenzEerik Wissenz jest filozofem i programistą w jednym. W 2012 roku, po latach zgłębiania tematu energii odnawialnej, założył z żoną Evą spółkę Solar Fire Concentration. Jego prezentacja podczas Cohabitat Gathering skupi się na Solar Fire - modułowym, stałopunktowym, niskokosztowym i wysokoenergetycznym systemie kumulowania energii solarnej. Technologia rozwijana jest obecnie w trzech wersjach: 1. Darmowy, otwarty projekt w wersji zrób to sam. 2. Lokalna produkcja przy częściowym wykorzystaniu gotowych, płatnych elementów. 3. Produkcja na skalę przemysłowa z uwzględnieniem zasad ekonomii społecznej. Solar Fire ma intencję stania się rozwiązaniem problemów energetycznych świata, zwłaszcza w krajach uboższych, co zresztą umożliwia jego tania w zastosowaniu i niekomercyjna technologia. Firma dba także o zrównoważoną, ekologiczną produkcję.

KOLEKTYWY: TWORZENIE WARUNKÓW DLA OTWARTOŚCI TOWARZYSKIEJ I WSPÓŁDZIELENIA.
Helen JarvisHelen Jarvis 
to docent Geografii Społecznej na Newcastle University w Wielkiej Brytanii. Badaczka geografii społecznej z naciskiem na strukturę mieszkaniową i miejską oraz styku sektora pracy, zatrudnienia i płci kulturowej. Jarvis obecnie bada codzienne życie intencjonalnych społeczności w kontekście eksperymentów i innowacji stosowanych we wspólnotach. Podczas prelekcji dowiemy się m.in. w jaki sposób wspólna przestrzeń oraz czas spędzany wśród społeczności wpływa na proces powstawania nowej gospodarki dzielenia się.

english version.

Cohabitat Gathering Festival is a two-days event, full of lectures and meetings of those, who wish to responsibly design and build a wise, fair world. Invited speakers will tell inspiring and incredible stories about their passion, working on certain technologies, tools and methods. All of that make it obvious that as a civilisation we are ready to give up outdated conceptions of development-for-development, we shall go further. We are able to create a healthy, comfy living space for all and retrieve the time for exploring the mystery of human being. Sounds exciting? That’s only the beginning.

We will take a closer look on natural architecture, healthy food in towns, devices collecting solar energy, communities management software, open source collaboration and many, many more essential issues.

“I want the world to be a better place, 
let it start from myself”

If you wish to receive first-hand information, please subscribe to our guerrilla newsletter here [ http://bitly.com/NJu2PX ]

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.10.2012 18:06