Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Aga Szuścik

Aga Szuścik

Kraków, Polska

Doktorantka na Łódzkiej Filmówce, fotografka, twórczyni filmów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3155 PLN z 3000 PLN

19 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 10.04.2018 22:10

Projekt doktorski '2081'

O projekcie

Popatrz na tę grafikę. To powierzchnia księżyca. Gigantyczna drukarka drukuje budynki z materiałów dostępnych na miejscu. Brzmi jak bajeczka? Na Uniwersytecie Kalifornijskim w tym momencie, w roku 2018, opracowuje się takie rozwiązanie. Co będzie w roku 2081?

Projekt '2081' jest moją pracą doktorską na Łódzkiej Filmówce. W skład pracy wchodzą:

  • cykl piętnastu zdjęć w formacie 100x70 cm,
  • film prezentujący kulisy postprodukcji zdjęć,
  • stustronicowy tekst, będący naukowym opracowaniem, dotyczącym kierunków rozwoju współczesnej cywilizacji i kondycji człowieczeństwa oraz ludzkich wartości w obliczu współczesnych technologii.

To nie szalone, hiperboliczne science-fiction, a spokojna, wnikliwa, naukowa analiza tego, co dzieje się wokół nas, owocująca uderzającymi obrazami - scenkami z życia codziennego w nowym, futurologicznym, niepokojącym, a jednocześnie dziwnie bliskim świetle. Wizja świata, jaki zastaniemy za 63 lata (przestawienie cyfr 1 i 8 nie jest przypadkowe), przedstawiona jest na piętnastu mniej lub bardziej istotnych sytuacjach z życia prywatnego i zawodowego przypadkowych osób. Prace poruszają kwestie rozwoju technologicznego, systemów sterowania i sieci danych, polityki i geopolityki, gospodarki i stylów pracy, ekologii, sztuki, wreszcie transhumanizmu, również w ujęciu medycyny i genetyki. 

Jesteś ciekaw/-a przykładów? Wyobraź sobie siedzącą przy świątecznym stole projekcję zmarłej babci, która została shackowana. Albo weterana wojennego, który ma bioniczne oko i inteligentną protezę ręki. Lub ośrodek leczenia fonoholizmu. Czy pyszne bio posiłki drukowane przez drukarki 3D...

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na to, jak współczesne technologie i szerzej rozumiane kierunki rozwoju cywilizacji wpływają i będą wpływać na nasze człowieczeństwo, nasze myślenie, naszą komunikację, nasze relacje, nasze dorastanie, nasze samopoczucie itd. To przyczynek do dyskusji, alarm, ale również pozbawiona histerii kontemplacja.

Prace obfitują w ciekawostki ze świata nauki. Z każdego zdjęcia można wywnioskować (a ja chętnie opowiem na żywo), nad czym obecnie pracują projekty typu big science i inne, a więc czego można się spodziewać.

Oto kalendarz wydarzeń związanych z projektem:

20 kwietnia 2018 17:30 Wernisaż Galeria Sala z Widokiem, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, Mały Rynek, Kraków
21-22 kwietnia 2018 11:00-20:00 Oprowadzanie z autorką Galeria Sala z Widokiem, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, Mały Rynek, Kraków
23-26 kwietnia 2018 18:00-21:00 Wystawa otwarta Galeria Sala z Widokiem, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, Mały Rynek, Kraków
27 kwietnia 2018 18:00-21:00 Spotkanie autorskie, warsztaty Galeria Sala z Widokiem, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, Mały Rynek, Kraków
27 kwietnia 2018 21:00 Impreza finisażowa Kawiarnia Teatralna, Pl. Św. Ducha 1, Kraków (bardzo blisko galerii)

Wystawa odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend Krakers.

W ramach wernisażu szczegółowo opowiem o projekcie i odpowiem na wszelkie pytania. W ramach finisażu będzie miał miejsce wykład autorski, warsztaty oraz mała niespodzianka. Na obydwóch tych wydarzeniach będą katalogi, pocztówki, napoje i przekąski.

Impreza finisażowa odbędzie się w specjalnie przygotowanym lokalu. Tego dnia serwowane będą kosmiczne drinki "2081".

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest absolutnie bezpłatny.

Wydarzenie na FB

Całość projektu finansuję z własnych środków. Nie korzystałam z jakiegokolwiek stypendium lub dofinansowania. Wszyscy modele wystąpili nieodpłatnie, miejsca na zdjęcia oraz sprzęt oświetleniowy również udostępniano mi grzecznościowo. Wiele potrzebnych rzeczy załatwiałam po bliższych lub dalszych znajomych. Scenografię i rekwizyty kupowałam z własnych środków, z prywatnych pieniędzy realizowałam również zwroty dla osób, które skądś dojeżdżały. Poniesione dotąd koszty plus fakt, że kolejny miesiąc siedzę nad projektem, sprawiają, że myśl o wydrukowaniu zdjęć, które stanowią mój projekt życia, przerasta mnie. Wydruk piętnastu prac 100x70 w zadowalającej jakości to dość duża kwota. 

Zebrane środki przeznaczę przede wszystkim na wydruk prac, ale również na wydruk plakatów, ulotek oraz opisów wystawy dla gości.

Nazywam się Aga Szuścik. Jestem doktorantką Łódzkiej Filmówki, absolwentką Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej (specjalizacja: Fotografia) oraz Komunikacji społecznej na Filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Robię zdjęcia i filmy. Wykładam w Akademii Fotografii. Absolutnie nikogo i nic nie znam tak dobrze jak Photoshopa. Brałam udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą.

Wszystkie moje prace możesz zobaczyć na moim fanpage'u.

Oprócz tego, od siedmiu lat organizuje DJland, festiwal charytatywny non-profit, promujący dobrą muzykę i pomagający chorym dzieciom. Kocham zwierzęta, a najmocniej swojego psa. Jestem uczulona na jabłka i ludzi, którzy myślą, że to nie człowiek, a aparat robi zdjęcia.