Nice to see you!

Ładowanie strony

About the project owner

daniel.dziob

daniel.dziob

Kraków, Polska

Absolwent Fizyki Medycznej na Wydziale FAIS UJ oraz Inżynierii Biomedycznej na EAIIB AGH, od października 2013 doktorant Studiów Doktoranckich z Biofizyki FAIS UJ. Współautor kilku publikacji w recenzowanych czasopismach. W chwilach wolnych od pracy naukowej niezmordowany pasjonat i animator edukacji matematyczno-przyrodniczej w społeczeństwie, od przedszkolaka do emeryta.

Dla odprężenia prowadzi chór i podróżuje. Pozostaje zakochany w górach oraz krajach Europy środkowo-wschodniej. Uwielbia wyzwania, zwłaszcza muzyczne.

Send message to the project`s creator

20035 PLN out of 20000 PLN

78 Supporters

Success! Goal reached

100%

Funding model: "all or nothing". To receive funds this project has to reach at least 100% of it's goal before 24.05.2017.

'Fizyka wszędzie styka' - Eksperyment Łańcuchowy

About this project

Kochani!

Dacie wiarę, że nauka fizyki może być świetną zabawą?

Nam udało się przekonać do tego już 1 259 (tysiąc dwieście pięćdziesiąt dziewięć) uczniów, którzy przez kilka miesięcy konstruują wymyślne urządzenia, a następnie łączą je w jeden łańcuch. Następnie uruchamiają swoje maszyny i z ogromną pasją opowiadają o skomplikowanych zjawiskach fizycznych towarzyszących ich działaniu.

Ale o co chodzi?

„Eksperyment Łańcuchowy” to wyjątkowy projekt, dzięki któremu pokazujemy dzieciakom (ale i dorosłym również), że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i definicje. Pokazujemy, że fizyka tak naprawdę towarzyszy nam na każdym kroku i warto poznawać ją… poprzez świetną zabawę.

Na czym to polega?

„Eksperyment Łańcuchowy” to ogólnopolski konkurs, dzięki któremu mali i duzi (przedszkolaki, uczniowie, studenci, rodziny i grupy przyjaciół) mogą wykazać się kreatywnością i pasją do majsterkowania, a przy okazji rozwijać nie tylko wiedzę z zakresu fizyki, ale też umiejętności: komunikacji, pracy zespołowej i zarządzania projektem.

Uczestnicy w 5-osobowych grupach budują machinę transportującą metalową kulkę z punktu A do punktu B, wykorzystując jak największą liczbę praw i zjawisk fizycznych. Ze swoim urządzeniem przyjeżdżają na finał, podczas którego wszystkie maszyny zostają połączone w jeden długi łańcuch i kilkukrotnie uruchamiane. Podczas wydarzenia uczestnicy poprzez prezentację swoich maszyn, stają się nauczycielami fizyki dla publiczności, pokazując jednocześnie, jak z odrobiną kreatywności można w prosty sposób uczynić naukę przyjemną i zrozumiałą. Tak wyglądało nasze zaproszenie na tegoroczną edycję, której finał odbędzie się już 27 maja w Krakowie - https://www.youtube.com/watch?v=yBnprtPRPY0.

Konkurs organizujemy już od 5 lat. 27 maja 2017 roku w Krakowie pod hasłem „Fizyka wszędzie styka” odbędzie się jubileuszowy V finał „Eksperymentu Łańcuchowego”, w którym udział zapowiedziało aż 276 zespołów, czyli ponad 1 000 osób! To absolutny rekord, bo przyjedzie do nas aż 4 razy więcej ekip niż w zeszłym roku i prawie tyle, co na wszystkie 4 poprzednie finały razem.

 

NASZE POTRZEBY

Możecie sobie wyobrazić, jak wielką radość wzbudził w nas ten wynik! Równie duże pojawiło się jednak zmartwienie, gdyż nie byliśmy finansowo przygotowani na taki rekord! Wiemy z jakim zaangażowaniem zespołu podchodzą do budowy swoich urządzeń i ile wkładają w nie pracy. Dlatego zawsze staramy się docenić każdego, nie tylko zwycięzców. Wsparcie finansowe przeznaczymy więc przede wszystkim na większą liczbę nagród głównych i upominków dla uczestników.

http://www.fais.uj.edu.pl/image/image_gallery?uuid=feecd48e-0aab-41a9-94ee-f544fede13ac&groupId=41628

W tym roku ze względu na liczbę zgłoszeń, musimy zorganizować też dodatkowe namioty, pod którymi urządzenia będą prezentowane. Całe wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni i musimy zapewnić dzieciom i rodzinom dach nad głową! Liczba uczestników zwiększa nam zapotrzebowanie na liczbę namiotów, które stawiamy na terenie przeznaczonym na finał, a które są niezbędne, aby ochronić zgromadzone tysiące osób tak prze ewentualnym deszczem, jak i upałem.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy studentami i doktorantami Wydziału Fizyki , Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz członkami Koła Naukowego Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku lat angażujemy się zarówno w inicjatywy naukowe (publikacja zeszytów naukowych, wyjazdy studenckie), jak też w różne inicjatywy upowszechniające naukę (np. warsztaty maturalne, prowadzenie pokazów podczas dni otwartych Uniwersytetu i Wydziału). Naszą działalnością chcemy zarówno rozwijać się badawczo, jak też przybliżać naukę (zwłaszcza fizykę) osobom które nie są do niej z początku przekonane. Naszym największym projektem realizowanym z sukcesem piąty raz, jest "Eksperyment Łańcuchowy". Ideę konkursu przywieźliśmy ze Słowenii, gdzie zachwyciliśmy się prostym, kreatywnym i przede wszystkim ciekawym sposobem przedstawienia fizyki nawet najmłodszym uczniom. Poprzednie edycje konkursu pokazały, że jest to cenna inicjatywa, która przyciąga wiele uczestników i rzesze widzów. W tym roku już po raz 5 (nasz pierwszy jubileusz :) ) puszczamy kuliki w ruch i krzewimy pasję do nauki fizyki przez zabawę!

 

Znajdziesz nas:

www: http://www.lancuch.if.uj.edu.pl

FB: https://www.facebook.com/EksperymentLancuchowy/

YT: https://www.youtube.com/channel/UC0eQK2QAzM6CqYvG4IOe1Bg

Funding model: "all or nothing"

To receive funds this project has to reach at least 100% of it's goal before 24.05.2017 22:10