Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

domwschodni

domwschodni

Łódź, Polska

Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis" powstało w celu budowania mostu między Polską a Bliskim Wschodem, kolebką kultur i religii, które do dziś mają decydujący wpływ na kształt naszej cywilizacji. Naszym celem jest promowanie postawy poznania i szacunku między ludźmi różnych narodów i religii oraz dążenie do pokojowego współistnienia w różnorodności.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

636 PLN z 35000 PLN

13 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.06.2016.

You can sing it!

O projekcie

Piosenka jest dobra na wszystko

Na naszych oczach Polska staje się domem dla coraz większej liczby ludzi, którzy jeszcze nie tak dawno wydawali się nam - a my im - dalecy, czasem wręcz egzotyczni. Cudzoziemcy stają się częścią Polski, a Polska nie tylko ich miejscem studiowania czy pracy, ale domem.

Mimo polskiej gościnności dwie rzeczy czynią nasz kraj domem trudnym dla wielu cudzoziemców: klimat i język, który jak złośliwa wiedźma strzeże zazdrośnie skarbów naszej kultury przed obcymi. Na pogodę wpływu nie mamy, ale możemy trochę przybliżyć cudzoziemcom świat skrywany przez trudną polską mowę. Jak? Piosenka jest dobra na wszystko!

Organizujemy konkurs polskiej piosenki dla cudzoziemców, żeby każdemu z nich gościnnie i po przyjacielsku powiedzieć: „You can sing it! Dasz radę to zaśpiewać!”.

Oczywiście to będzie konkurs z nagrodami. Bo co to za konkurs bez nagród?

Jaki dokładnie jest plan?

Rozgłosiliśmy konkrus. Łódzkie puby obwieszone są plakatami, podobnie jak uczelnie i akademiki. Na Piotrkowskiej rozdaliśmy setki ulotek. Uruchomiliśmy stronę internetową i założyliśmy oczywiście profil na Facebooku (jak znacie kogoś, kto chciałby wziąć udział w konkursie podeślijcie mu linki :) ). Szukamy osób przebywających w Polsce - ale bez polskiego obywatelstwa - które potrafią śpiewać i umieją coś zaśpiewać po polsku.
28 maja w Łodzi przeprowadzimy wstępne przesłuchanie kandydatów do konkursu "You can sing it!". Jury, którym pokieruje Izabela Połońska z Akademii Muzycznej w Łodzi, wyłoni 10 finalistów, którzy przejdą do następnego etapu. Za zaklasyfikowanie do grona finalistów uczestnik otrzyma w nagrodę 500 PLN
Finaliści zozpoczną pracę nad piosenką, którą wykonają na finałowym koncercie. Otrzymają wszelką konieczną im pomoc: nauczyciela języka polskiego, trenera śpiewu, choreografa i towarzyszących im w śpiewie muzyków. Na stronie internetowej konkursu przedstawimy sylwetki finalistów i pokażemy ich zmagania z polską piosenką.
WIELKI FINAŁ!
17 czerwca zamieścimy w sieci nagranie każdego z 10 utworów przygotowywanych na finałowy koncert. Rozpocznie się głosowanie internautów na najlepszy utwór.
25 czerwca w auli widowiskowej Politechniki Łódzkiej finaliści zaprezentują się na koncercie przed widownią i jurorami.
Po koncercie wyłonionych zostanie 5 laureatów: na końcowy wynik złożą się punkty z głosowania internetowego, z głosowania przez widownię na koncercie i z werdyktu jury. Każdy z 5 finalistów otrzyma w nagrodę 1000 PLN. Oprócz tego przewidziane są inne nagrody za poszczególne miejsca.
Nagranie koncertu też zamieścimy w sieci, aby świat zobaczył, że nasze piosenki można zaśpiewać!
Finałowy koncert nie będzie - taką mamy nadzieję - końcem projektu. Planujemy organizację kilku koncertów charytatywnych z laureatami w różnych miejscach Polski w celu zebrania funduszy dla ludzi spoza naszego kraju, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, którzy znajdują się w potrzebie.

 Kto realizuje ten projekt?

Przemysław Szewczyk
ksiądz
prezes Stowarzyszenia "Dom Wschodni - Domus Orientalis"
pomysłodawca i koordynator projektu

 

Jestem chrześcijaninem, Polakiem, łodzianinem, Europejczykiem, a ostatnio coraz bardziej przekonuję się, że po prostu jak wszyscy inni ludzie mieszkańcem tego świata. Trzy lata spędzone w Paryżu i Florencji, kilkumiesięczne pobyty w Syrii i Egipcie, krótsze wizyty w innych krajach Bliskiego Wschodu, a ostatnio czynne zaangażowanie w sprawy uchodźców i cudzoziemców w Polsce, zawsze jakoś splatało i splata w moim sercu i umyśle to, co już jest moje, polskie z tym, co spotykam i odkrywam. Mam głębokie przekonanie i doświadczenie, że spotkanie kultur ubogaca. Zawsze chcialem moich niepolskich przyjaciół wprowadzać w świat mojej kultury i historii, tak jak dzięki nim odkrywałem i odkrywam ich świat. Ten konkurs to mały krok w tę stronę, żeby to co polskie - a przecież tyle spraw zarówno wielkich, jak i banalnie prostych kryje się w piosenkach! - dało się odkryć i przyjąć przez ludzi, którzy do Polski przychodzą z zewnątrz... Bardzo jestem ciekaw, jak nasza piosenka zabrzmi w umysłach, sercach i na ustach cudzoziemców...

Izabela Połońska
absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi
juror w konkursie "You can sing it!"

Z nieukrywaną radością biorę udział w konkursie „ You can sing it” jako juror. Bardzo podoba mi się
jego idea! Kiedy ks. Szewczyk zwrócił się do mnie i opowiedział o projekcie dotyczącym piosenki polskiej dla obcokrajowców przebywających w Polsce, pomyślałam, że jest to wspaniały pomysł na te czasy. Trzeba pokazać ludziom, że jesteśmy w samym środku Europy i że powinniśmy być otwarci. Obcokrajowcy tworzą przecież nie od dzisiaj naszą społeczność i ją wzbogacają!
Jestem mamą córeczki, która w połowie jest dzieckiem afrykańskim. Z troską patrzę na to, co będzie działo się w przyszłości – czy będzie mogła bez obaw wyjść na ulicę, przemieszczać się sama z domu do szkoły, na uczelnię .. A potem czy będzie mogła swój potencjał i umiejętności ofiarować polskiemu społeczeństwu, czy też będzie musiała stąd uciekać… Urodziła się w Polsce – jest obywatelką polską. Mówi pięknie po polsku, jest mądrą dziewczynką. Czuje się Polką. Ma tylko inny kolor skóry…
Jestem łódzką wokalistką, absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej i asystentką Prorektora ds. studenckich i artystycznych w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jestem zafascynowana wrażliwością drugiego człowieka, szczególnie w kontekście piosenki, jej wykonania. Kończę właśnie swój doktorat na ten temat. Żywo mnie interesuje co sprawia, że ktoś decyduje się na to, aby wystąpić przed innymi i zaprezentować coś ze swojego środka. Dotykamy tu głębszej treści: myślę, że nasz środek i to co się tam dzieje jest bardzo ważne. Szczególnie w dzisiejszych czasach. Tymczasem większość z nas zdaje się być skupiona na zewnętrzności. Myślę, że obowiązkiem artysty, człowieka zajmującego się sztuką, jest uwrażliwianie, edukowanie ludzi, publiczności, odbiorców i poszerzanie ich wrażliwości. Tak by mogli przytulić świat do siebie i poczuć się w nim bezpiecznie. Wtedy brat będzie bratem, nie innym, bo ma inny kolor skóry niż ja.

Rafael Cheluget
Kenijczyk
studiuje w Łodzi
zajmuje się promocją konkursu
Ola Karmowska
nauczyciel j. polskiego
kontakt z mediami,
organizacja konkursu
Edmond Ngenzi
Rwandyjczyk
studiuje w Łodzi
zajmuje się promocją konkursu

Jestem w tym projekcie, bo motywuje cudzoziemców do nauki języka polskiego przez piosenki. A równocześnie to okazja do spotkania i zabawy.

 

Biorę udział w projekcie, ponieważ uważam, że powinniśmy się siebie i od siebie uczyć, a dzięki temu projektowi możemy jeszcze dodatkowo zrobić coś dobrego...

 
Zuzanna Wojdal
skrzypaczka
dba o muzyczną oprawę konkursu

 

 

 

 

 

 

 

Biore udział w organizacji konkursu "You can sing it!", bo po prostu lubię się angażować w prace wolontarystyczną. Nigdy nie miałam takiego bliskiego kontaktu z obcokrajowcami, a już na pewno nie było to związane ze śpiewem. I szczerze się cieszę, że mogę w ten sposób uczestniczyć w propagowaniu języka i kultury polskiej.

Tayeb Elasmaa Omer
Sudańczyk
fotograf
filmowiec

Od początku mojego pobytu w Polsce współpracuję ze Stowarzyszeniem "Dom Wschodni - Domus Orientalis". Opracowuję filmy ze spotkań i wykładów, przygotowałem materiały filmowe dla akcji "Autobus dla Szubry" i film o syryjskim uchodźcy w Szwecji "Trzy dni dla Kamila". Będę przygotowywał materiały filmowe konieczne do pokazania konkursu "You can sing it!" światu. A może i sam wezmę w nim udział...

Porozmawiajmy o pieniądzach

Realizacja projektu „You can sing it!” opiera się w dużej mierze na pracy wolontariuszy. Znaczną część koniecznych kosztów pokrywamy z wkładu własnego Stowarzyszenia „Dom Wschodni – Domus Orientalis” oraz dzięki sponsorom. Środki, których szukamy przy pomocy crowdfundingu, przeznaczymy na organizację finałowego koncertu, medialną obsługę konkursu (materiały filmowe i fotograficzne, prowadzenie strony internetowej) oraz promocję. Te wydatki są konieczne, żeby „You can sing it!” nie pozostał tylko naszym, lokalnym przeżyciem, ale by dzięki mediom można było zobaczyć, jak przebiega spotkanie cudzoziemców z polską piosenką.

Dlatego też uznaliśmy, że crowdfunding bardzo odpowiada idei, z której wypłwa nasz projekt. Sięgając po to narzędzie wyrażamy nasze przekonanie, że w Polsce jest wielu ludzi, którzy tak jak my podchodzą do coraz bardziej znaczącej obecności w naszym kraju cudzoziemców. Krótko mówiąc, wierzymy, że Polak potrafi otworzyć ramiona i serce, by zachęcić cudzoziemca, przyjąć go przyjaźnie i przekonać, że da radę zaśpiewać w naszym trudnym języku, czyli poczuć się tu jak u siebie w domu. Koniec końców chodzi przecież o to, żeby śpiewać razem!

Jeśli zgromadzimy więcej środków niż to konieczne do organizacji i pokazania finałowego koncertu konkursowego, przeznaczymy je na dalszą pracę z artystami, laureatami konkursu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dalej śpiewali polskie piosenki i pokazali także w innych miejscach w Polsce, że potrafią to zrobić. Planujemy przygotować z laureatami kilka koncertów charytatywnych, a zebrane przy ich okazji środki przeznaczyć na wsparcie ludzi potrzebujących poza granicami naszego kraju, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

Nagrody, nagrody, nagrody!

Nie ma konkursu bez nagród. Projekt „You can sing it!” otwiera przed każdym szansę doświadczenia radości z bycia nagrodzonym za dobre dzieło.

Dla nas nagrodą jest samo tworzenie projektu, przyjaźnie, które dzięki niemu nawiązujemy, i radość ze spotkania na polu polskiej kultury z ludźmi innych narodowości.

Chcemy i z Wami podzielić się tą radością, dlatego za wsparcie projektu przygotowaliśmy takie nagrody, które pozwolą Wam poczuć się jego twórcami i częścią: od prostych gadżetów, przez zaproszenie na koncert finałowy po poważne zaangażowanie w projekcie. Wybierzcie, jaka nagroda najbardziej Wam odpowiada! Trafią do was zaraz po finałowym koncercie 17 czerwca!

Koniecznie trzeba dodać, że w przypadku znaczącego sukcesu projektu i pozyskaniu większej ilości środków, nagrodą dla wspierających projekt może być koncert w Waszym mieście. W pierwszej kolejności odwiedzimy te miasta, miasteczka i wioski, z których wpłynęło największe wsparcie. Jeśli więc komuś przyjdzie do głowy włączyć się w projekt jako lokalny ambasador konkursu „You can sing it!” i nakłoni do wsparcia swoich sąsiadów, przyjaciół i krewnych, to obiecujemy, że nagrodzimy takie zaangażowanie koncertem w Waszym mieście.

Zatem do zobaczenia!

Jesteśmy w kontakcie!

Strona internetowa konkursu "You can sing it!" już działa. Odwiedzaj nas regularnie i zobacz, jak postępuje projekt. Jesteśmy też na Facebooku: polub nasz profil, dołącz do społeczności twórców i uczestników projektu, zaproś znajomych!

Media o Twoim projekcie:

Połączyć muzyką. "You can sing it"

www.radiolodz.pl | 2016-05-23

Stowarzyszenie Dom Wschodni w Łodzi ogłasza konkurs polskiej piosenki dla cudzoziemców. To projekt, który ma pomóc przełamywać bariery, przede wszystkim językowe, między Polakami a obcokrajowcami.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.06.2016 21:09