Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Kraków, Polska

Kupuj Odpowiedzialnie to grupa zapaleńców zakręconych na punkcie odpowiedzialnej konsumpcji i przestrzegania praw człowieka. Działamy na rzecz poprawy warunków pracy i zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń płynących z nadmiernego konsumpcjonizmu. Chcemy, by w gąszczu produktów każdy mógł odnaleźć rzeczy wytworzone z poszanowaniem środowiska i godności pracowników, dlatego szukamy informacji o tym kto szyje nasze buty i ubrania, jak kupić żywność bezpośrednio od rolnika i gdzie szukać odpowiedzialnych producentów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

13609 PLN z 10000 PLN

303 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

136%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.03.2016.

WYŚLIJ SZPIEGA DO FABRYKI- Prześwietl firmy obuwnicze!

O projekcie

 

SPÓJRZ W DÓŁ. CZY WIESZ JAK POWSTAŁY TWOJE BUTY?

 

Jeśli są skórzane to ich produkcja zaczęła się w garbarni, najprawdopodobniej w Azji, np. w Indiach gdzie przy przetwarzaniu skóry pracują chłopcy tacy jak Aadi.

 

Aadi pochodzi z małej wioski, ma sześcioro rodzeństwa. Zamiast do szkoły, rodzice wysłali go do miasta, do pracy. W domu brakowało pieniędzy na wszystko. Od roku pracuje i mieszka w garbarni. Cały czas towarzyszy mu przerażający smród skór zmieszany z chemicznym odorem. Przez 11 godzin dziennie czyści, garbuje i suszy skóry. Przez 11 godzin brodzi w trujących chemikaliach, które powodują alergie, choroby skórne, raka.

 

W pracy Aadi nie ma żadnej odzieży ochronnej, chodzi boso, nic też nie chroni go przed wpadnięciem do kadzi pełnej toksyn. Większość swoich niskich zarobków wysyła rodzinie. Wspiera ich bo jest  „mężczyzną”.  Ma 12 lat. W Polsce chodziłby do 5 klasy.  Jak myślisz, jak długo będzie pracował zanim zachoruje?

 
Garbarnia w Dhace, Bangladesz. Fot: GMB Akash

 

 

NISZCZENIE LUDZI I ŚRODOWISKA

 

Prawie 90% produkcji butów ma miejsce w Azji.

 

W fabrykach, małych warsztatach, w domach dzieci i dorośli pracują po kilkanaście godzin dziennie. Bez odpowiednich zabezpieczeń, bez odzieży ochronnej, często bez umów, praw pracowniczych i bez płacy wystarczającej na jedzenie, mieszkanie czy lekarza.

 

Do produkcji skórzanych butów używany jest chrom III. W nieodpowiednich warunkach utlenia się on do mocno toksycznego chromu VI. Dzieje się tak w wielu garbarniach w Azji. Chrom VI jest zakazany w EU i wpisany na unijną listę toksyn.Powoduje poważne alergie, choroby skóry, układu oddechowego i raka.

 


Stopy robotnika zniszczone przez toksyczne substancje. Garbarnia w Dhace, Bangladesz. Fot: GMB Akash

 

FIRMY OBUWNICZE

 

Z ceny płaconej przez nas za buty w sklepie 2% trafia do osób, które je wyprodukowały. Większość dostają firmy obuwnicze.

To one mają realny wpływ na pracę i życie ludzi produkujących nasze buty. To one muszą zacząć sprawdzać miejsca produkcji, zapewniać godne warunki pracy i godne płace, zadbać o środowisko i dostarczać pełnej informacji nam, kupującym buty.

 

Dziś firmy obuwnicze nie mają obowiązku informować o warunkach produkcji, bo nie wymaga od nich tego żadne prawo. Nie będą też informować nas – konsumentów i konsumentek, jeśli o to nie zapytamy. Musimy zacząć tego wymagać!

 

 

Buty kupują wszyscy. My też, ale nie chcemy  brać udziału w wykorzystywaniu pracowników dla zwiększania zysków korporacji.  Chcemy:

  • mieć pewność, że garbując skóry czy klejąc i szyjąc nasze buty nie narażali swojego życia i zdrowia.
  • by pracownicy otrzymywali godne wynagrodzenie.
  • by firmy opłacały pracowników, a nie gwiazdy biorące udział w kampaniach marketingowych.

Kupując buty chcemy wiedzieć za co płacimy. Zadajemy pytania firmom, sprawdzamy je. Mamy do tego prawo.

 

Też tak uważasz? Chcesz wiedzieć co kupujesz? Pomóż nam zdobyć te informacje!

 

 

Dołącz do naszej misji, a nasi szpiedzy w Twoim imieniu:

 

  • dowiedzą się gdzie produkuje się buty trafiające do polskich sklepów;
  • dotrą do pracownic i pracowników, którzy je szyją i kleją. Dowiedzą się, jak są traktowani przez firmy obuwnicze, czy nic nie grozi ich zdrowiu, ile czasu pracują, czy stać ich na godne życie;
  • dotrą też do firm, poznają ich wersję wydarzeń, zapytają co robią, by przy produkcji Twoich butów nie ucierpieli ludzie i środowisko;
  • śledztwo obejmie również testy laboratoryjne butów sprzedawanych na polskim rynku. Sprawdzimy czy trujące toksyny z garbarni nie trafiają na nasze stopy.

 

"Śledztwo”, które można będzie wesprzeć jest częścią międzynarodowej akcji prowadzonej wraz z partnerami w Europie i Azji. Dzięki uzyskanemu wsparciu będziemy mogli wziąć w niej udział, pokryć część  kosztów i zdobyć informacje o firmach obecnych na polskim rynku.

 

JEŚLI ZBIERZEMY 10 000 ZŁ:

 

Jeszcze w tym roku zdobędziemy twarde dane, które pozwolą nam działać dalej:

 

  • Informacje z rozmów z pracownikami i pracownicami fabryk obuwniczych produkujących dla czołowych marek w 9 krajach w Azji i Europie.
  • Informacje o tym co robi 20 największych i najbardziej znanych firm obuwniczych, by zapewnić godne warunki pracy i ochronę środowiska przy produkcji ich butów.

Uzbrojeni w wiedzę i dowody będziemy domagać się odpowiednich regulacji prawnych i działań naprawczych firm aby poprawić los ludzi takich Aadi:

 

  • Opublikujemy zdobyte informacje – ujawnienie ich zakończy okres bezkarności dla korporacjibogacących się kosztem wykorzystywanych pracowników
  • Przeprowadzimy kampanię medialną – nagłośnimy problemy i będziemy dążyć do ich rozwiązania.

 

JEŚLI ZBIERZEMY 15 000 ZŁ, dodatkowo:

 

  • Weźmiemy udział w testach na obecność szkodliwych toksyn, obejmujących buty 20 europejskich marek, z których większość ma sklepy w Polsce. Wyślemy do analizy buty polskiej firmy. Opublikujemy wszystkie wyniki
  • Podejmiemy dialog z firmami od których domagać będziemy się przejrzystości działania, ujawniania miejsc produkcji, przyjęcia wewnętrznych kodeksów etycznych i ich przestrzegania.

 

… a potem:

 

  • Będziemy sprawdzać czy firmy rzeczywiście poprawiają warunki pracy i życia osób produkujących nasze buty.
  • Będziemy nagłaśniać pozytywne działania firm ale też piętnować brak działań.
  • Będziemy naciskać na oporne korporacje.
  • Będziemy Cię informować o naszych działaniach i ich wynikach!

 

Nie musisz iść na koniec świata by dowiedzieć się jak powstają Twoje buty!

 

 

 

  • FUNDACJA KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE należy do sieci organizacji praw człowieka, które już ponad 20 lat walczą o godne warunki pracy i odpowiedzialną konsumpcję. Na rzecz etycznych butów działamy w międzynarodowej sieci Change Your Shoes obejmującej 18 krajów Europy i Azji. Dzięki temumamy kontakt z pracownikami, a swoje działania opieramy na informacjach z pierwszej ręki.
  • Od ponad 10 lat sprawdzamy i zdobywamy informacje o tym jak produkowane są ubrania, zabawki, elektronika i owoce. Teraz czas na buty! Przeprowadziliśmy już niejedno śledztwo. Wydaliśmy 5 raportów z badań warunków pracy w Polsce i w Azji.
  • Jako jedyni badamy polskie firmy odzieżowe. W ciągu ostatnich 2 lat rozmawialiśmy z ponad 100 pracownicami fabryk szyjących ubrania w Bangladeszu, Chinach i w Polsce dla znanych, polskich marek.
  • Nie działamy sami! Docieramy regularnie do ponad 50 tys. osób. Informujemy i mobilizujemy do działania. Każdą z naszych petycji podpisuje kilka tysięcy odpowiedzialnych konsumentów i konsumentek.
  • Mamy efekty! Firmy odzieżowe już odpowiedziały na nasze kampanie. Niektóre wprowadziły kodeks etyczny i system jego weryfikacji, inne przyłączyły się do porozumienie firm na rzecz poprawy warunków BHP w fabrykach w Bangladeszu. Sprawdzamy, czy realizują swoje obietnice, przyciskamy. Zrobimy to samo z firmami obuwniczymi!

 

 

To my:) Od 10 lat informujemy, edukujemy, lobbujemy, prowadzimy kampanie by kupowane przez Was produkty powstawały z dbałością o ludzi i środowisko.

 

 

Asia Szabuńko - koordynuje kampanię Kupuj Odpowiedzialnie Buty, czuwa nad całością i organizuje wszystkie nasze badania. Jest autorką raportu „Grubymi nićmi szyte” o tym jak powstają ubrania polskich marek w Bangladeszu. Nie może żyć bez dobrej kawy :)

 

Marysia Huma - koordynuje nasze kampanie, czuwa nad wszystkimi akcjami informacyjnymi, medialnymi i mobilizującymi konsumentów i konsumentki. Jest fanką internetu i nowych rozwiązań komunikacyjnych. Lubi godzinami odpowiadać na setki pytań zadawanych jej przez 7-letniego synka.

 

 

Ania Paluszek - odpowiada za kontakty z firmami i instytucjami, zdobywanie od nich informacji i monitorowanie ich działań. Jest autorką raportu „Uszyte w Polsce”, który opracowała na podstawie rozmów z polskimi szwaczkami. Wieczorami czyta norweskie kryminały.

 

GDZIE NAS ZNAJDZIESZ?

www.ekonsument.pl

www.ekonsument.pl/buty

www.facebook.com/kupujodpowiedzialnie

https://www.youtube.com/watch?v=dKfS9hpGd2I

https://www.youtube.com/watch?v=zX8gn-WEOTA

 

 

 

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Światowy Dzień Praw Konsumenta

zlecone.pap.com.pl | 2016-03-15

15.03.2016, jak co roku, obchodzony jest Światowy Dzień Praw Konsumenta. Promujemy go zwłaszcza w szkołach starających się o tytuł "Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu" i uczestniczących w trwającym od 4 sierpnia 2014 do 30 kwietnia 2016 projekcie "Sprawiedliwi, aktywni, świadomi" (projekt E2/1281 współfinansowany z Funduszy EOG).

Zbiórka na obuwniczych szpiegów

www.kampaniespoleczne.pl | 2016-02-25

W jakich warunkach pracuje się w fabrykach butów? Jak firmy obuwnicze starają się chronić środowisko? Czy toksyny z garbarni trafiają na wyroby obuwnicze? Tego zamierza dowiedzieć się Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie.

Wyślij szpiega do fabryki butów - Prześwietl z nami firmy obuwnicze!

www.ekonsument.pl | 2016-02-10

Spójrz w dół. Czy wiesz jak powstały Twoje buty? Jeśli są skórzane to ich produkcja zaczęła się w garbarni, najprawdopodobniej w Azji, np. w Indiach gdzie przy przetwarzaniu skóry często pracują dzieci.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.03.2016 09:09