Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Arkadiusz Komski

Arkadiusz Komski

Sanok

Nazywam się Arkadiusz Komski. Jestem fotografem i regionalistą. Jakiś czas temu zwróciłem uwagę na fakt, że żydowska społeczność mojego miasta niemal nie istnieje w powszechnej świadomości mieszkańców. Postanowiłem coś z tym zrobić. Tak zrodził się pomysł książki opowiadającej o sanockich Żydach.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

760 PLN z 25000 PLN

8 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.07.2020.

Sztetl Sanok

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Co jest tematem projektu?

Tematem mojego projektu jest przetłumaczenie materiałów do książki poświęconej żydowskiej społeczności Sanoka, miasta leżącego w dawnej Galicji. Okres jaki będzie obejmowała, to lata 1867-1939.

Co już zrobiłem, a co pozostało do zrobienia?

Przygotowując się do pisania książki przebadałem miejscowe oraz systematycznie zgłębiam zasoby archiwów znajdujących się na terenie Polski, a także poza nią. Na bieżąco przeszukuję zawartość blibliotek cyfrowych. Koresponduję z krewnymi dawnych mieszkańców. Z dotychczas zebranych informacji powstało 150 stron tekstu. Kolejnym etapem jest przetłumaczenie z jidysz na język polski archiwaliów, które zostaną wykorzystane w książce. Do tej pory koszty tłumaczeń pokrywałem z własnych środków, ale kiedy materiałów pojawiło się znacznie więcej niż przypuszczałem, okazało się to niemożliwe.

Dlaczego ten projekt jest, moim zdaniem, tak ważny?

Jeśli projekt się powiedzie i tekst zostanie przetłumaczony, powstanie książka poświęcona lokalnej społeczności żydowskiej i jej codziennemu życiu pod austriackim panowaniem oraz później w Polsce, pomiędzy pierwszą, a drugą wojnami światowymi. Mam nadzieję, że się uda i dołożę swoją małą cegiełkę do budowania mostów porozumienia pomiędzy Polakami a Żydami. Poznanie bowiem eliminuje niewiedzę, z której rodzi się strach. A ten jest źródłem nieufności i uprzedzeń. Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy sprawić, by przyszłość była choć trochę lepsza.

Mieszkam w Sanoku (południowo-wschodnia Polska). Jak zapewne wiecie, przed wojną w tej części kraju mieszkało wielu Żydów. Tworzyli oni barwne społeczności małych sztetli - żydowskich miasteczek i osiedli w większych miejscowościach. Podobnie było w Sanoku, gdzie w różnych okresach stanowili od 30 do 50 % mieszkańców. Czy można zatem nazywać ich mniejszością? Mimo wojennych zniszczeń, do dzisiaj pozostało wiele pamiątek kultury materialnej, które o nich przypominają. Jednakże świadomość o wkładzie Żydów w historię miasta w powszechnej świadomości jest bardzo nikła. Ufam, że realizacja projektu, a w konsekwencji wydanie książki, pomoże w zmianie tego stanu. Prowadziłem kilka wykładów poświęconych żydowskiej przeszłości mojego miasta i wiem, że lokalne historie, podane w ciekawej formie, budzą spore zainteresowanie. Są także bardzo ważne dla osób z całego świata poszukujących w regionie własnych korzeni. Dzięki projektowi do ich rąk będą mogłby trafić nieznane dotąd informacje.

Termin realizacji projektu i nagród

Po udanej zbiórce będę mógł złożyć zamówienia na tłumaczenie. Zależnie od możliwości czasowych tłumacza, jego realizacja może potrwać kilka lub kilkanaście tygodni, a nawet kilka miesięcy.

Nagrody zacznę wysyłać w kilka dni po pomyślnym zakończeniu projektu. Wyjątek stanowi książka. Tę będę mógł dostarczyć dopiero po jej wydaniu. To może potrwać.

Czy bez realizacji projektu możliwe jest kontynuowanie prac?

Jeśli nie uda się zebrać pieniędzy na dokonanie tłumaczenia, projektowana książka będzie pozbawiona tak znaczącego fragmentu, że jej wydanie będzie się mijało z celem.

Budżet

Kwota jaką pragnę zebrać w ramach projektu wystaczy na przetłumaczenie 150 stron materiałów z jidysz na polski. Obejmuje ona także opłaty należne na rzecz portalu polakpotrafi.pl.

O mnie

Pozwólcie, że się przedstawię. Nazywam się Arkadiusz Komski. Jestem fotografem i regionalistą tropiącym ślady przeszłości. Do dzisiaj opublikowałem kilkadziesiąt artykułów. Niektóre z nich znajdziecie na mojej stronie internetowej www.komski.pl.

Kontakt

arkadiusz.komski@wp.pl

Ryzyka projektu

Projekt jest realizowany na zasadzie "wszystko albo nic". Jeśli nie zbiorę odpowiedniej kwoty po prostu nie zostanie zrealizowany. Jeśli zbiorę więcej niż założyłem, tym lepiej, możliwe będzie przetłumaczenie znacznie większej ilości odnalezionych materiałów.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.07.2020 22:10