Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

PCPM2013

PCPM2013

Warszawa

PCPM jest organizacją pożytku publicznego, udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej w Afryce, Azji Środkowej oraz w innych regionach świata. Naszą specjalizacją jest niesienie pomocy humanitarnej i rozwojowej w najtrudniejszych, zapalnych regionach świata. Działalność PCPM w kraju skupia się na edukacji humanitarnej i rozwojowej oraz informowaniu o sytuacji humanitarnej w krajach dotkniętych wojnami domowymi oraz klęskami żywiołowymi. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6447 PLN z 5000 PLN

100 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

128%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.09.2013.

Pomóżmy dzieciom syryjskich uchodźców rozpocząć szkołę

O projekcie

Pomóż dzieciom syryjskich uchodźców rozpocząć szkołę

 

Nasza akcja ma na celu zebranie 5 tys. złotych, które zostaną przeznaczone na zakup artykułów szkolnych dla dzieci syryjskich uchodźców rozpoczynających rok szkolny w jednej z libańskich wiosek w prowincji Akkar.

O projekcie fundacji

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od lipca 2012 roku realizuje w Libanie projekt pomocy uchodźcom syryjskim polegający na przekazywaniu środków finansowych przeznaczonych na opłatę za wynajem mieszkań lub gościnę. Projekt uzyskał dofinansowanie na pokrycie czynszów dla 600 rodzin do końca roku 2013. Chcemy jednak zebrać dodatkowe pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakup pomocy szkolnych. Żywność i dach nad głowa są podstawowymi potrzebami, o których zapewnienie uchodźcy muszą starać się każdego dnia. Czasem nie wystarcza im już sił, by troszczyć się o inne sprawy. Doświadczenia wojenne sprawiły, że większość z nich, z powodu braku perspektyw, przestała myśleć o przyszłości. W związku z trudną sytuacją materialną wielu rodziców zaniedbuje edukację swoich dzieci.

Sytuacja syryjskich uchodźców

Syryjczycy często mieszkają w małych pomieszczeniach z całymi wielodzietnymi rodzinami, kilkanaście osób w jednym pokoju, którego jedynym wyposażeniem jest kilka materacy ułożonych na podłodze. Żaden z członków rodziny nie ma prywatności, a są wśród nich kobiety w ciąży, osoby starsze, sparaliżowane, chore. Z powodu braku mieszkań uchodźcy często wynajmują garaże albo magazyny lub nieużywane sklepy. Łazienka i kuchnia są w wielu przypadkach odgrodzone od reszty pomieszczenia kawałkiem sklejki. Wiele jest kobiet, których mężowie pozostają uwięzieni w Syrii. Jest też wielu mężczyzn, którzy ucierpieli w walce. W wyniku ran stali się niepełnosprawni i nie mogą zapewnić rodzinie podstawowych potrzeb. Doświadczenia wojenne mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Szczególnie narażone są dzieci, których osobowość się dopiero kształtuje. Programem PCPM jest objęta między innymi rodzina, w której dwójka dzieci w wyniku doświadczeń związanych z horrorem wojny i śmiercią ojca przestała mówić.

 

 

Syryjscy uchodźcy zmuszeni są żyć w trudnych warunkach. Pozbawieni dachu nad głową, możliwości zarobku i nadziei na przyszłość, trwają w otępiającym zawieszeniu. Często sprawiają wrażenie ludzi zdesperowanych do tego stopnia, że nie mają siły walczyć i starać się o poprawę własnych warunków. Rozwiązanie sytuacji w Syrii jest cały czas wielką niewiadomą. Uchodźców przybywa z każdym dniem, a prognozy są bardzo pesymistyczne. Wiele organizacji stara się pomóc syryjskim uchodźcom, jednak potrzeby są tak wielkie, że konieczna jest mobilizacja na dużo większą skalę. Niewielki Liban mający ok. 4 mln mieszkańców przyjął  do tej pory ponad 1 mln uchodźców. Ich obecność znacznie zaburza dotychczasową i tak kruchą równowagę pomiędzy sunnitami, szyitami i maronitami. Brakuje mieszkań, czynsze stale rosną. Drastyczny wzrost liczby mieszkańców powoduje między innymi niedobory prądu i wody. Wywołuje również konflikty między Syryjczykami, a także między Libańczykami i Syryjczykami.

Dzieci uchodźców

Syryjczycy mają możliwość uczęszczania do libańskich szkół, jednak rodziny często nie posyłają tam swoich dzieci. Główną przyczyną jest ubóstwo i brak możliwości opłacenia wszystkich kosztów związanych ze szkołą, tj. zakupu podręczników, tornistrów i artykułów szkolnych. Wiele rodzin jest w tak ciężkiej sytuacji, że kwestia edukacji jest przez nie zupełnie pomijana. Jednak, żeby móc wprowadzić jakiekolwiek długofalowe zmiany, trzeba zainwestować w edukację. Syryjskie dzieci przez doświadczenia wojenne straciły poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Ich dotychczasowa codzienność zmieniła się diametralnie. Dzieciom brakuje stałych rutynowych zajęć, które mogłyby chociaż w pewnym stopniu przywrócić im bezpieczeństwo i poczucie „normalności”.

Częścią programu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej jest również budowa dwóch placów zabaw dla dzieci. Jeden z ogródków powstanie przed szkołą w miejscowości Aidamoun. Mamy nadzieje, że zakup artykułów szkolnych zachęci rodziców do posyłania dzieci do szkoły i korzystania z atrakcji, jakie dla nich przygotowaliśmy. Chcemy choć na chwilę oderwać maluchy od tak niewiarygodnie trudnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że również dzięki Państwa pomocy rozpoczęcie roku szkolnego stałoby się dla nich znacznie prostsze. Wsparcie finansowe ułatwiłoby rodzinom podjęcie decyzji o posłaniu dzieci do szkoły i pozwoliłoby na wykorzystanie szansy na lepszą przyszłość. Jeśli sytuacja, w jakiej obecnie znaleźli się uchodźcy sprawia, że kwestia edukacji jest marginalizowana, ze wszystkich sił powinniśmy zachęcać syryjskie rodziny do wysyłania dzieci do szkoły. Zakupując pomoce naukowe w miejscowości, w której działamy, wesprzemy przy okazji lokalny rynek.

Z całego serca dziękujemy za wsparcie!

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.09.2013 18:06