O projekcie
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
jak dokonać wpłaty? instrukcja na samym dole strony lub tu!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CELE PROJEKTU
Chcemy stworzyć spektakl teatralny o wiedzy, mądrości i historii kobiet. Będzie to artystyczna rehabilitacja CZAROWNICY. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie: Jaką korzyść może przynieść współczesnej kobiecie i ludziom w ogóle ‘odczarowanie’ pojęcia ‘czarownica’? Temat zgłębiamy w wymiarze duchowym i etycznym… Czarownicom należy się pogrzeb - rytuał dziadów lub bab raczej…
IDEA
W naszej opinii Czarownica, rozpatrywana jako archetyp, jest szczególnie istotnym aspektem osobowości kobiety. Jeżeli czarownica łączy się z siłą, urodą, brzydotą, seksem, aseksualnością, menstruacją, magią, naturą, księżycem, kotem, nocą, ze strachem, odwagą, z ziołami, urokami, wolnością, niezależnością i z wyraziście wypowiadanym ‘JA’... jako figura symboliczna wpływa na proces samookreślenia siebie jako kobiety. Uważamy, że Czarownica jest nam - kobietom potrzebna, że kiedy dokona się receptywne przeobrażenie pojęcia ‘czarownica’, kobiety uzyskają większy dostęp do wypieranych przez wieki aspektów swojej osobowości, stanowiących o ich sile, wolności osobistej i (bez wartościowania) odmienności od płci męskiej. Kobieta i mężczyzna to zupełnie inne istoty. W momencie, kiedy obie strony będą umiały wyraziście dookreślić się w ramach własnej płci, dopiero wówczas mamy jako ludzkość szansę na prawdziwy dialog i dopełnianie.
To dla nas ważne, że mężczyźni w naszej kulturze mają łatwy dostęp do rownoległego archetypu. Czarownik nie jest bowiem ani dobry ani zły, jest za to silny, mądry, potężny i magiczny. Naszym spektaklem chcemy powiedziedzieć, że również czarownicy nie powienien dotyczyć dualizm dobro-zło. Czarownica jest jak natura, zachwycająca i nieprzewidywalna...
Czarownica, ściśle związana z Ziemią, z jej cyklami, z żywiołami, z ziołami i magią księżyca wyraża ideę głębokiej ekologii. Zrehabilitowana postać czarownicy pomaga nam ludziom zapomnieć na chwilę o szaleństwie konsumpcjonizmu i wyizolowania jednostki wśród tłumu. Czarownica buduje kręgi wraz ze swymi siostrami i braćmi. W kręgu nie ma relacji hierarchicznych, wszystkie ogniwa budują tę samą strukturę z tą samą siłą.
Czarownica w końcu jest piewczynią tradycji, uczy nas szacunku do mądrości starszyzny. Mądrość w jej przypadku ściśle związana jest z wiekiem a młoda czarownica z wielkim respektem odnosi się do nauk swej Babci. W przypadku Czarownicy nie jest też ważne, czy jesteśmy piękne (piękni) czy brzydkie. Każde nasze oblicze może mieć bowiem wielką moc.
Przygotowywany przez nas spektakl porusza te kwestie. Najistotniejszą formą budowania poszczególnych scen jest krąg. Pokażemy również przerażający aspekt historyczny czarownicy, czyli przemoc jakiej doznawały kobiety oskarżane o czary. Spróbujemy połączyć baśniową postać z wizerunkiem współczesnej kobiety i znaleźć to, co mogą mieć wspólnego.
Od września 2013 roku prowadzimy profil Czarownice na portalu społecznościowym Facebook oraz stronę internetową www.czarownice.com, na których postać czarownicy traktowana jest afirmatywnie. Sukcesywnie ilość tzw. ‘polubień’, czyli liczba osób deklarujących zainteresowanie stroną rośnie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że temat czarownicy okazuje się być zagadnieniem bardzo dziś atrakcyjnym i ujawnia silną potrzebę współczesnych ludzi (w szczególności kobiet) utożsamienia się i/lub obcowania z archetypem czarownicy. Dlatego wierzymy, że spektakl „Skazane na ogień” będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem.
TYTUŁ
SKAZANE NA OGIEŃ
PREMIERA
29/30 kwietnia 2015 godz. 19.00 - Instytut im. J.Grotowskiego, Brzezinka
REALIZATORZY
scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska, scenografia: Mateusz Mirowski, muzyka: Sambor Dudziński i Katarzyna Tercz, ruch sceniczny: Joanna Wolańska współpraca dramaturgiczna: Piotr Wołujczyk, plakat i grafiki promocyjne: Rafael Akahira, realizacja filmowa, filmy promocyjne: Patrik Eriksson, obsada: Wioletta Akahira, Katarzyna Pałka, Emilia Szepietowska, Anna Rakowska, Karolina Zajdel oraz Zuzia Bielska
O SPEKTAKLU
Scenariusz powstaje w oparciu o książki: Jacob Sprenger, Heinrich Kramer "Młot na czarownice", Erica Jong "Czarownice" oraz wiele innych, składa się też z krótkich cytatów ze znanych dzieł literackich (np. Goethe "Faust") oraz pieśni i piosenek ludowych a także utworów współczesnych i improwizacji aktorek.
Forma spektaklu jest kolażem różnych stylów teatralnych. Bardzo ważne będzie w nim przenikanie słowa, śpiewu, tańca i ruchu. Muzyka tworzona w większości na scenie, z wykorzystaniem instrumentów pochodzenia etnicznego. Teatr alternatywny, nie bazujący na narracji tekstowej, poszukujący, interdyscyplinarny. Zarówno w warstwie wizualnej, jak i muzycznej próbujemy łączyć tradycję i ludowość z nowoczesną estetyką, tworząc most semiotyczny pomiędzy baśniowością a światem realnym współczesnej kobiety.
NA CO ZBIERAMY
Nad spektaklem pracujemy już długo (z przerwami 3 lata). Mieszkamy w różnych miastach, więc specjalnie organizujemy czas, by móc działać twórczo. Spektakl ma zaplanowaną premierę i jest właściwie już zbudowany jeśli chodzi o konstrukcję. Ale brakuje nam funduszy na kostiumy i rekwizyty - bardzo zależy nam na jakości, na tym, żeby również w warstwie wizualnej zainteresować widza. Chcemy kupić też instrumenty, które wykorzystamy dla stworzenia atmosfery przedstwienia. Oraz, co bardzo ważne, bardzo zależy nam na profesjonalnym zarejestrowaniu spektaklu i wydrukowaniu ulotek i plakatów, żebyśmy mogli działać z nim dalej aktywnie na terenie całego kraju. Pragniemy prezentować spektakl na festiwalach oraz innych zdarzeniach kulturalno-społecznych na terenie całego kraju.
Zebrane środki przeznaczymy na:
- zakup materiałów do stworzenia kostiumów i rekwizytów,
- zakup instrumentów muzycznych
- oraz profesjonalne materiały promocyjne (rejestracja spektaklu przez profesjonalnych filmowców, wydrukowanie plakatów, ulotek).
Nadwyżkę uzbieranej kwoty przeznaczymy na:
- jeszcze szerszą promocję spektaklu (management)
- oraz dodatkowe upominki dla wspierających :)
TERMIN REALIZACJI PROJEKTU: 16.03.2015 - 15.04.2015
Prosimy - wpomóż nas i koniecznie wpadnij na spektakl! :)
DZIĘKUJEMY
Dorota, Anka, Emi, Karola, Wiola, Kasia, Mateo, Sambor, Piotr, Asia, Raf, Patrik, Kasia i Zuzka
znajdziecie nas na Facebooku i na naszej stronie
-------------------------------------------------------------------------------------------
Czarownicowe nagrody dla najszczodrzejszych sponsorów :)
-------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------
jak wpłacać???
------------------------------------------------------------------------------------------------------