Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja NUMINOSUM

Fundacja NUMINOSUM

Warszawa, Polska

Fundacja Ochrony Krajobrazu i Promocji Regionów "NUMINOSUM" powstała w 2011 roku z inicjatywy etnologów. Jest organizacją non-profit, której podstawowym celem statutowym jest ochrona krajobrazu kulturowego i dbanie o zrównoważony rozwój miejsc i regionów z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego i lokalnych uwarunkowań społecznych.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

9002 PLN z 9000 PLN

56 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.08.2018.

Rozbuduj Czarci Chutor na Numinosum Festival!

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

We wrześniu 2018 roku Numinosum Festival już po raz drugi zagości w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Przez cztery dni  święta muzyki i tańca będziemy promować nie tylko kulturę tradycyjną i balfolkową z różnych stron Europy, lecz również lokalne piękno regionu Mazowsza - przyrodę Puszczy Kampinoskiej. Wybraliśmy to miejsce, ponieważ jest niezwykłe i sprawia, że sam festiwal staje się wyjątkowym, wielowymiarowym przeżyciem. Za dnia tańczymy w przesiąkniętym unikatową historią Skansenie Budownictwa Puszczańskiego KPN w Granicy. Reszta festiwalowego życia toczy się wśród położonych nieopodal pachnących pól i zagajników, za drewnianą bramą słowiańskiej osady Czarci Chutor.

 

 

 

Na nocne hulanki i odpoczynek wybraliśmy właśnie Czarci Chutor –  unikalne miejsce okolic Kampinosu. To tu, w słowiańskiej osadzie, znajduje się zaplecze festiwalu. Za drewnianą palisadą Chutoru nasi goście mogą zregenerować siły po całodziennych tańcach, wyspać się na polu namiotowym, najeść do syta, spróbować tradycyjnych potraw (i napitków!), i bawić się do bladego świtu na after-party z muzyką na żywo. 

 

 

Jak przystało na (pra-) słowiańską osadę, warunki bytowania są tu proste i bliskie naturze. Kontakt z przyrodą to wielki atut tego miejsca. Nie chcemy utracić tej wartości i wierzymy, że zmiany, które planujemy, jedynie podkreślą zalety Chutoru. Chata może pomieścić tylko część tancerzy, kuchnia zmaga się z ograniczoną mocą przerobową, zaś spartańska łaźnia z zimną wodą nie wystarcza dla blisko 200 festiwalowiczów marzących o ciepłym prysznicu po wielogodzinnych pląsach. Wiemy jednak, że Czarci Chutor to miejsce z ogromnym potencjałem, i właśnie tu chcemy organizować kolejne edycje Numinosum Festival. A festiwal to przede wszystkim ludzie, czyli Wy! Uważnie słuchamy wszystkiego, co macie nam do powiedzenia i bardzo zależy nam na komforcie gości, zarówno Festiwalu, jak i osady. Wspólnie z Czarcim Chutorem pracujemy nad jego rozbudową.

 

Mamy w planach szereg udogodnień, które w sposób trwały (także na kolejne edycje!) zmienią to miejsce na lepsze:

 

1. Budujemy dodatkowy zadaszony parkiet o powierzchni 80 m.kw, na którym zmieszczą się wszyscy obdarzeni niespożytą energią amatorzy after-party.

 

2. Inwestujemy w wygodne sanitariaty wyposażone w prysznice z ciepłą wodą, aby każdy miał szansę odświeżyć się rano i wieczorem.

 

3. Wypełniamy światłem przestrzeń festiwalową. Nastrojowe oświetlenie umieścimy nad parkietem oraz w głównej chacie Czarciego Chutoru. Oświetlimy też odpowiednio ścieżki prowadzące do sanitariatów, toalet i na pole namiotowe, aby nikt nie skręcił sobie kostki podczas wędrówek po zachodzie Słońca.

 

4. Kupujemy dobrej jakości sprzęt nagłośnieniowy, który w odpowiedni sposób odda piękno brzmienia każdego instrumentu i głosu na naszych koncertach.

 

5. Zwiększamy ilość dostępnych toalet, aby każdy miał do nich blisko.

 

6. Zmieniamy kuchnię i menu, zatrudniamy dodatkowe ręce do pracy w kuchni oraz zapewniamy zdrowe i smaczne obiady zarówno dla mięsożerców, jak i wegetarian i wegan.

 

 

Mamy ambitne plany, aby w tym i w kolejnych latach spełnić wymagania wszystkich uczestników Numinosum Festival i gości Czarciego Chutoru. To Wy tworzycie to wydarzenie, i Wasze samopoczucie jest dla nas najważniejsze. Kierujemy się zasadą „raz, a dobrze” i chcemy, aby wydane pieniądze stanowiły długotrwały wkład w infrastrukturę tego miejsca. Trwałe zmiany na lepsze to najlepsze zmiany z możliwych! Gorąco zapraszamy do wsparcie naszej inicjatywy wszystkich sympatyków, byłych oraz przyszłych gości i każdego, kto chce mieć realny wkład w prawdziwą zmianę tego miejsca na malowniczej, mazowieckiej ziemi.

 

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o Numinosum Festival, to z chęcią Ci o nim opowiemy! ...a potem wystarczy już tylko zacząć się pakować ;)

 

Numinosum – co to właściwie oznacza?

 

„Numinosum” to pojęcie filozoficzne oznaczające rodzaj pewnego przeżycia duchowego, które da się porównać z doświadczeniem sacrum. Nasze Numinosum również ma w sobie coś z natury przeżycia duchowego, lecz przede wszystkim oznacza codziennie na nowo odkrywany zachwyt nad światem, sztuką, muzyką i samymi ludźmi. 

 

 

V edycja Numinosum Festival odbędzie się w dniach 6-9 września 2018 r. w Kampinosie pod Warszawą. Jest to wydarzenie muzyczno-taneczne, które harmonijnie łączy nurty polskiej i europejskiej kultury tradycyjnej. Zależy nam, aby festiwal stanowił unikatową okazję do spotkań i kultywacji tradycyjnych form tańca i pieśni. Wszystko to w atmosferze otwartości, równości i wspólnego przeżywania tanecznego zwieńczenia lata. Oficjalnym współorganizatorem wydarzenia jest Kampinoski Park Narodowy. W tym roku inicjatywę wspiera również Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i Powiat Warszawski-Zachodni. Promujemy polską i europejską muzykę tradycyjną, tańce tradycyjne i balfolkowe. Stwarzamy wyjątkową przestrzeń, która integruje środowiska ludzi zainteresowanych rozmaitymi formami ekspresji artystycznej w nurcie kultury tradycyjnej i folkloru. Staramy się przyciągnąć nie tylko amatorów tańca, lecz również społeczność lokalną. Przypominamy o walorach wypoczynku na świeżym powietrzu w gronie znajomych i rodziny oraz otwieramy możliwości nawiązywania nowych przyjaźni.

Numinosum Festival to połączenie przeplatających się ze sobą koncertów i tradycyjnych potańcówek, warsztatów tanecznych, wokalnych i artystycznych oraz wieczorów opowieści. W ciągu dnia odbywają się warsztaty, zaś wieczorami koncerty i potańcówki do muzyki tradycyjnej granej na żywo. Na uczestników czeka ponadto szereg wydarzeń artystycznych i krajoznawczych nawiązujących do tradycji lokalnych. Jesteśmy pewni, że każdy - niezależnie od wieku - odnajdzie na festiwalu coś dla siebie. 

 

Tegoroczna edycja wypełniona jest po brzegi koncertami wybitnych artystów polskiej i europejskiej sceny muzyki tradycyjnej i balfolkowej.

  

Wystąpią u nas:

 

~> Janusz Prusinowski Kompania - uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie.

 

~> Ciac Boum – żywiołowe, francuskie trio o ugruntowanej pozycji na europejskiej scenie muzyki tradycyjnej. Ich występy w Polsce należą do rzadkości.

 

 ~> Kapela Bursów – Jacek Bursa z synami to prawdziwa kwintesencja energii z regionu Opoczna. Zespół słynie z tego, że nie potrafi przestać grać.

 

~> ba.fnu – Czeski zespół złożony z trzech muzyków, z których każdy jest multiinstumentalistą. Cechuje ich niespotykana różnorodność rytmów i melodii.

 

~> Revival – najnowszy projekt muzyka i nauczyciela tańców tradycyjnych, Piotra Zgorzelskiego. Niezwykle udana próba włączenia w tradycyjne brzmienia nowych instrumentów, na przykład harfy.

 

~> Mr.Folxlide – solowy projekt Mikulasza Bryana: muzyka taneczna inspirowana rytmami bluesowymi. Jednoosobowa orkiestra i niezwykle transowe, nastrojowe dźwięki!

 

~> Kapela Karuzela – sześcioosobowy zespół wybitnych muzyków z zaprezentuje repertuar z dawnymi melodiami miejskimi

 

~> Borsa együttes – muzycy z węgierskiej miejscowości Pilicszaba wykonują muzykę węgierską oraz mołdawską, zatem niezwykle skoczną, taneczną, pasterską, idealną na taniec boso wokół ogniska.

 

~> Agregandado – niezwykle wszechstronny zespół z Torunia, umiejętnie spinający dwa filary festiwalu: muzykę tradycyjną polską i europejską. Znani także z zamiłowania do melodii skandynawskich.

 

~> Kukavica – błyskawicznie rozwijający się zespół czterech solistek czerpiących z korzeni krajów bałtyckich i Europy Wschodniej. Słowiańskie zwieńczenie Numinosum Festival

 

Festiwal to również ogromne możliwości poszerzenia naszych tanecznych horyzontów! Przygotowujemy kilkanaście warsztatów poświęcony tradycyjnym tańcom polskim i europejskim. Mamy również wiele do zaoferowania amatorom balfolku.

 

 

Profesjonalni i uznani prowadzący nauczą nas kroków wielu tańców. Przygotujcie się na:

 

~>  tańce francuskie z regionu Poitou, (Christian Pacher),

 

~> tańce balfolkowe (Patryk Wernio i Agata Abramowicz),

 

~> tańce bretońskie (Tomasz BreTomek Kowalczyk),

 

~> mazurkę francuską (Rafał Kwietniewski i Dominika Pacholska),

 

~> wariacje w tańcach parowych (Mikuláš Bryan),

 

~> tańce polskie (Piotr Zgorzelski),

 

~> tańce podmiejskie (Grzegorz Ajdacki),

 

~> tańce spod Puszczy (Grzegorz Ajdacki),

 

~> kujawiaki (Dominik Wóltański),

 

~> tańce morawskie (Mikuláš Bryan),

 

~> tańce węgierskie i mołdawskie, (Borsa együttes),

 

~> tańce szwedzkie (Dominik Wóltański),

 

~> śpiewy łemkowskie (Ivan Čižmár)

 

 

 

Jeśli myślicie, że kilkanaście warsztatów i koncertów do białego rana to dużo, to śpieszymy z wyjaśnieniem: nie ma lekko! Planujemy dla Was jeszcze więcej. Zapraszamy na:

~> tematyczne spacery z przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym,

 

~>  wieczory opowieści prowadzone przez pierwszorzędnych bajarzy,

muzyczne jam-session,

 

~>  rodzinne pieczenie kiełbasek na całodniowym pikniku,

 

~>  warsztaty śpiewu,

 

~>  warsztaty zielarskie

 

~> krystalicznie świeże powietrze w ilościach nielimitowanych!

 

 

Kilka słów o organizatorze:

Festiwal organizuje Fundacja Ochrony Krajobrazu i Promocji Regionów „NUMINOSUM”, która powstała w 2011 z inicjatywy grupy etnologów, historyków i etnomuzykologów. Od tego czasu przeprowadziliśmy wiele projektów naukowych i artystycznych dotyczących krajobrazu kulturowego, a także muzyki tradycyjnej. Przez kilka lat prowadziliśmy portal muzykatradycyjna.pl, a od pięciu lat organizujemy coroczny festiwal. W organizację festiwalu zaangażowane są również osoby stale współpracujące z fundacją - pasjonaci kultury tradycyjnej i folkloru. Organizatorzy to między innymi:

 

Wojciech Bedyński

Natalia Klamann

Weronika Berezowska

Michał Stradowski

Nadia Miętkiewicz

Łukasz Giemza

 

Znasz już naszą fundację i festiwal, ale co z miejscem, w które chcemy inwestować? Pozwólcie więc, że przedstawimy położoną w sercu cichych łąk i lasów osadę - Czarci Chutor!

 

Chcesz widzieć rzeczy niezwykłe – patrz na to, na co inni nie patrzą. Przyjedź, odpocznij, zwolnij trochę - oto nasze motto. Tutaj przy jednym stole zasiądą z nami postacie historyczne i bohaterowie ludowych podań. Wrota Czarciego Chutoru stoją otworem dla wszystkich gości: zarówno tych dorosłych, jak i tych najmłodszych. Nie liczcie jednak, że czeka Was tu powielany przez setki organizacji nudny i przewidywalny schemat wypoczynku. Nasz zespół jest kozacki, podobnie jak nasze metody!

 

Rozrywka

Niejedno ma imię! My specjalizujemy się w jej archaicznej formie. Bez żywego człowieka nie ma prawdziwej rozrywki – to nasza dewiza.

 

Aktywność

Dzisiejszy człowiek sprowadzony jest do roli odbiorcy i konsumenta. Jego indywidualną aktywność ogranicza się do minimum. Nie w Czarcim Chutorze! Tu każdemu znienacka może przypaść w udziale rola, której nigdy by się nie spodziewał.

 

Animacja

Za bramą Czarciego Chutoru może wydarzyć się naprawdę wszystko. Bo wszystko, zależy tutaj wyłącznie od Was. Masz to na co się odważysz, a świat tworzymy sami. My nie zatrudniamy animatorów – my powodujemy, że sami się nimi stajecie!

 

 

 

Jeżeli uda nam się zebrać:

  

 

 

1) Zbudujemy w Czarcim Chutorze dodatkowy porządny, zadaszony parkiet do tańca o powierzchni 80m2, z miejscem na scenę, klimatycznie oświetlony i odpowiednio nagłośniony

2) Zbudujemy w Chutorze co najmniej 2 prysznice z ciepłą wodą i 2 toalety

3) Wstawimy dodatkowe toalety do Skansenu

 

 

 

 

1) Stworzymy w Skansenie dodatkowy, porządny parkiet warsztatowy, co sprawi, że wszystkie warsztaty będą się odbywały na prawdziwych “dechach” do tańca

2) Zbudujemy w Skansenie porządne zaplecze gastronomiczne, prawdziwą elegancką stołówkę z ławkami i stołami.

3) Udekorujemy klimatycznie oba miejsca festiwalowe, by festiwal był jeszcze bardziej magiczny

 

 

 

1) Stworzymy dodatkowy, trzeci blok warsztatów. Z jednej strony wzbogacimy program i damy naszym Gościom jeszcze większy wybór; z drugiej strony zmniejszy się liczba osób uczestniczących w każdym warsztacie, dzięki czemu prowadzący będą mogli więcej uwagi poświęcić poszczególnym uczestnikom

 

 

 

1) Zorganizujemy jeszcze jeden koncert!

2) Zbudujemy jeszcze jeden prysznic i jeszcze jedną toaletę

3) Zapewnimy występ Chutorowych Chłopaków w samych sombrero!

4) oraz darmowe porady docenta Pentuszki w trakcie festiwalu. (nie wiesz, kim jest docent Pentuszko? Śledź nas na Facebooku, a wkrótce się dowiesz!)

 

 

 

Wnieś stały wkład w rozwój polskiej tradycji:  stwórz razem z nami niepowtarzalną atmosferę Festiwalu i jego zaplecza, Czarciego Chutoru! Efekty tej pracy pozostaną w Chutorze na długie lata i kolejne edycje Festiwalu! :)

 

Wierzymy w to, że nawet pojedynczy człowiek może zmienić rzeczywistość na lepsze oraz w to, że ludzie chętniej uczestniczą w ciekawych, niesztampowych projektach - nawet tych z pogranicza kultury niszowej, które nie mają szans przyciągnąć wielu sponsorów. Dzięki zbiórce nawet drobna pomoc grupy ludzi ma wielką moc ogromnej zmiany na lepsze i budowania tego niesamowitego miejsca.

 

Dla osób, które nas wspierają, przygotowaliśmy we współpracy z różnymi wspaniałymi ludźmi liczne nagrody! 

Większość nagród będzie do odbioru w trakcie trwania festiwalu oraz po festiwalu w Chacie Numinosum w Warszawie. Jeżeli będziesz potrzebował/a przesłania nagrody pocztą, będziemy prosili o pokrycie kosztów przesyłki.

 

Oprócz wsparcia finansowego, równie nieoceniona jest każda inna forma Waszej pomocy. Potrzebujemy Was i Waszego zaangażowania!

 

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM! Zawsze jest coś do zrobienia – zarówno przed jak i podczas festiwalu. W zamian za pomoc oferujemy darmowy wjazd na wszystkie wydarzenia festiwalu! Jeśli masz pomysł na swój wkład w festiwal, lub chciałbyś pomóc, ale nie wiesz, jak, napisz na festival@numinosum.pl i wspólnie ustalimy najwygodniejsze warunki wolontariatu. Potrzebujemy ludzi, którzy chcą być częścią Numinosum Festival.

 

PROMUJ NASZ FESTIWAL. Polub nasze strony na Facebook'u (Numinosum Festival; Czarci Chutor) oraz zaproś na nie  swoich znajomych! Opowiadaj bliskim o festiwalu i chutorze - niech wieść się niesie!

PRZYJEDŹ NA FESTIWAL! Gwarantujemy, że zakochasz się zarówno w miejscu, muzyce i tańcu, ale też w nocnych rozmowach przy ognisku, na łące i pod gwiazdami. Środowisko ludzi zafascynowanych muzyką tradycyjną (polską i europejską) to zbiór niezwykle otwartych, ciekawych i życzliwych osób – łatwo tu o nowe znajomości i przyjaźnie.

 

Dziękujemy za twój cenny czas!

Jeżeli udało Ci się dotrzeć aż do tego miejsca, to już teraz ogromnie dziękujemy za Twoje zainteresowanie! Nasza zbiórka potrwa dwa miesiące, podczas których zapraszamy do wyrażania swoich opinii na temat naszej akcji! Przez cały czas będziemy odpowiadać na Wasze pytania i brać pod uwagę Wasze sugestie, jak jeszcze można ulepszyć całe wydarzenie i miejsce, w którym się odbędzie. Do zobaczenia we wrześniu!

 

Media o Twoim projekcie:

Artyści z Czech na festiwalu Numinosum

warsaw.czechcentres.cz | 2018-08-03

Numinosum Festival to wszechstronne folklorystyczne przeżycie: 3 dni koncertów i tradycyjnych potańcówek, warsztatów tanecznych, wokalnych i artystycznych oraz wieczorów opowieści.

Numinosum Festival w Dwójce

www.polskieradio.pl | 2018-07-28

Źródła - magazyn kultury ludowej. Zapowiedź Festiwalu Numinosum.

Numinosum Festival 2018

bit.ly | 2018-07-16

Przygotujcie się na tańce w prawdziwej XIX-wiecznej drewnianej stodole w Skansenie Budownictwa Puszczańskiego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, a następnie na żywiołowe afterparty do białego rana w zrekonstruowanej słowiańskiej osadzie „Czarci Chutor”.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.08.2018 22:10