Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

ANIMACJA

ANIMACJA

Otwock

Fundacja Animacja za cel obrała sobie ochronę dziedzictwa niematerialnego w postaci przekazów ustnych i upowszechnienie ich w atrakcyjnej dla młodych formie artystycznej (komiks, film, sztuka). Wspieramy zatem twórców, a przede wszystkim pomagamy grupom będącym w gorszym położeniu - zwłaszcza seniorom. Na podstawie ich relacji stworzyliśmy komiksową serię wydawniczą Praga Gada, do której rysują także obcokrajowcy Tony Sandoval, Konstatin Komardin czy Alberto Pagliaro.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5249 PLN z 11000 PLN

75 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

47%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.01.2014.

PRAGA GADA dwie unikatowe antologie komiksowe

O projekcie

P R A G A   G A D A : dwa komiksy
Tworzymy unikatową serię  wydawniczą. Autentyczne relacje, wysmakowane plastycznie kadry, zagraniczni twórcy.

To nie są typowe, nudne i źle narysowane antologie z komiksami historycznymi, o nie! To komiksy antropologiczne, w których skupiamy się na emocjach  bohaterów i wartkiej akcji, na zwycięskich potyczkach małych, rezolutnych prażan z niemieckim i sowieckim okupantem  (w 1. antologii) oraz na absurdach PRL-u i  sposobach przetrwania w nim (w 2. antologii). Seria stworzona z myślą o starszej młodzieży i dorosłych. Dopracowane, wyłącznie kolorowe rysunki i solidna oprawa. Pierwszy album już jest wydany, wydanie drugiego zależy od Ciebie!

Jesteśmy pasjonatami  dobrych opowieści, działamy w Fundacji Animacja, mieszkamy na warszawskiej Pradze.  Projekt PRAGA GADA realizujemy od 2010r. we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi O/MHW. Polega on w wielkim skrócie na stworzeniu komiksów będących adaptacją zdumiewajacych historii opowiedzianych nam przez seniorów z prawobrzeżnej Warszawy i wydanie ich w formie antologii.

Potencjał projektu to  nazwiska twórców, oto niektórzy z nich: TONY SANDOVAL - celebryta światowej  sceny komiksowej, dyrektor jednej z serii prestiżowego wydawnictwa francuskiego Paquet; ALBERTO PAGLIARO - rysujący dla Disneya, Castermana i innych, rysownik  komiksów i animator z Włoch; KONSTANTIN KOMARDIN – gwiazda komiksu z Rosji,  laureat wielu międzynarodowych nagród; KRZYSZTOF OSTROWSKI, twórca komiksów,  lider zespołu Cool Kids of Death; PRZEMYSŁAW TRUŚCIŃSKI, najbardziej  utytułowany autor komiksów znad Wisły; MICHAŁ ŚLEDZIŃSKI – rysownik z  unikatowym poczuciem humoru i niezwykle sprawny warsztatowo; MACIEJ  SZYMANOWICZ, wizjonerski ilustrator, laureat nagrody literackiej M. ST. Warszawy.

 

 

Komiks nr 1 już wydaliśmy. To „Praga Gada. O wojnie!” Po raz pierwszy na polskim  rynku wydawniczym ukazuje się komiks, w którym narracje Polaków zilustrowali obcokrajowcy. To także pierwszy komiks o swarliwych prażanach! Od 2010 z rosnącym  zdumieniem rejestrujemy historie już ponad setki starszych mieszkańców Warszawy. Seniorzy zaskakują nas niezwykłą pamięcią, witalnością, poczuciem humoru. Najczęściej  wspominają dzieciństwo i młodość, czyli np. okres II Wojny Światowej, bardzo  osobliwie, bo z punktu widzenia dziecka, które machinę wojenną wykorzystuje do swoich celów m.in. zabawy!
Mnóstwo świetnych historii dotyczyło też okresu PRLu. Te właśnie opowieści planujemy adaptować na komiks nr 2: „Praga Gada. O pokoju”.

Motywem przewodnim obu publikacji jest praski Kominiarz, superbohater, władający nadludzką siłą i wyostrzonymi zmysłami. Jego artefakty to wycior i służąca m.in. do dekapitacji  wrogów drabina. W pierwszej antologii Kominiarz rozprawia się z okupantami oraz  z obudzonym przez niemieckie bomby Bazyliszkiem. W drugim albumie Kominiarz  walczyć będzie m.in. z wampirem Pramonowem (postać historyczna, nieustraszony bandyta  z PRL-u).

  
O czym jest Praga Gada. O  wojnie?

We wrześniu 2013r. po  długich staraniach wydaliśmy „Praga Gada. O wojnie!”. Jesteśmy dumni z tej  publikacji! Komiks ma twardą okładkę, kredowy papier i 96 kolorowych stron, na  których oko cieszy 11 nowel graficznych. Jedne z nich są dramatyczne,  inne pocieszne, kilka wykorzystuje gwarę praską, która rozbawi największego  smutasa. Wojna widziana oczami praskich urwisów. Autentyczne, zdumiewające  historie. Jak choćby ta o bitwie na wodę, którą opowiedział nam Pan Z.  Gajowniczek z ul. Stalowej.  Rewelacyjnie  zinterpretowali ją Paweł Timofiejuk (scenariusz) i Konstantin Komardin (rysunki).  Niesamowite jest to, że gdy Gazeta Wyborcza zacytowała tą opowieść, wielu  internatów sądziło, że to prima aprilis lub prowokacja. Wielu było oburzonych...

Komiks ma też część  publicystyczną, oto jej fragment o dzieciakach na Pradze podczas wojny: 

"Gdy mężczyzn objęła  mobilizacja lub dostali się w ręce okupanta, matki i niańki pozostały same,  mając pod opieką zazwyczaj kilkoro dzieci. Częściowo obowiązki ojców przejęli  kilku lub kilkunastoletni chłopcy, a bywało, że i dziewczęta. Mali prażanie  przyswoiwszy sobie okupacyjną codzienność potrafili się w niej odnaleźć znacznie  lepiej niż dorośli. Drwili sobie w najlepsze z okupacyjnych zakazów, pomagali  szmuglować mięso z podwarszawskich miejscowości, pozyskiwali je także ze  zabitych koni, handlowali na ulicach i bazarach wykruchami z niedopałków  papierosów, pestkami słonecznika i towarami zdobytymi na ryzykownych wyprawach  (np. żółwiami zrabowanymi z niemieckiego transportu kolejowego), w mroźne zimy  wycinali okazy dendrologiczne w parkach na opał i bardzo często, wzorem  starszych kolegów, pomagali w walce z okupantem.

Dzieci oczywiście spędzały  czas także na zabawie, np. w klipę, berka, pikutę, ale przede wszystkim w wojnę  - w naturalnej scenerii i przy użyciu autentycznej broni. Odgłosy zabaw  dziecinnych mieszały się z salwami broni maszynowej i hukiem granatów ręcznych.  Dziecięca nieświadomość i praska fantazja pozwoliły małym performerom włączać  do swoich spektakli także żołnierzy, i to z obu stron barykady. Fikcja  dziecięcej gry mieszała się z realnością okupacyjnej scenerii. Jak wspominał  Ryszard Kapuściński, równolatek naszych rozmówców:

Długo myślałem, że jest to  świat jedyny, że tak on wygląda, że tak wygląda życie. To zrozumiałe: lata  wojny były dla mnie okresem dzieciństwa, a potem początków dojrzewania,  pierwszego rozumienia, narodzin świadomości. Stąd zdawało mi się, że nie pokój,  a wojna jest stanem naturalnym, a nawet jedynym, jedyną formą egzystencji, że  tułaczka, głód i strach, naloty i pożary, łapanki i egzekucje, kłamstwo i  wrzask, pogarda i nienawiść są naturalnym i odwiecznym porządkiem rzeczy, treścią  życia, esencją bytu."

„To najbardziej  profesjonalnie wydana antologia, jaką widziałem na polskim rynku komiksowym. Jestem spokojny o część drugą” rzekł Krzysztof Ostrowski
 
Znakomita antologia. Co za  jakość! Pomysł, by obcokrajowcy rysowali narracje Polaków genialny!rzekł Przemysław Trust Truścińki
 
Więcej o komiksie  przeczytasz w Gazecie Wyborczej

Luksusowy album „Praga  Gada O wojnie!” możesz otrzymać jako gratisowy dodatek do drugiej antologii,  której powstanie zależy OD CIEBIE!

O czym będzie Praga Gada. O pokoju?

To 120 stron, kredowy  papier, twarda okładka, wszystko w kolorze. 13 historii na podstawie opowieści  seniorów z prawobrzeżnej Warszawy rozrysowanych na conajmniej 120 stronach.  Każda historia będzie miała od 4 do 12 planszy. Klimatyczne grafiki oddadzą  klimat Pragi z okresu pokoju:  międzywojnia  oraz przede wszystkim  PRL-u. Praski superbohater Kominiarz zmierzy  się z wampirem Paramonowem, frasobliwe kolejek madonny nie ustąpią w walce o  schab, monstrualny, urodzinowy tort dla Stalina będzie piętrzył się w halach  Wedla, pewien doliniarz zerwie ze swoją profesją, a żołnierz WP zakocha się w  zdjęciu u praskiego fotografa. Z wzajemnością. Knight Rider zatrzaśnie kluczyki  do swojego auta akurat na Brzeskiej. Będzie też prawdziwie szatańska historia o  sklepie dla fanów heavy metalu. No i oczywiście epicki fresk na temat Bazaru Różyckiego!

Komiks rysować będą między innymi ci co  poprzednio: PAGLIARO, SANDOVAL, KOMARDIN, ŚLEDZIU, TRUST, OSTROWSKI! Staramy  się o udział w tym projekcie także GWIAZD jeszcze większego formatu. Jeśli ich  pozyskamy, ta antologia będzie jeszcze bardziej wyjątkowa, a pożądać będzie jej  wówczas wielu. Jeden cały komiks (pt. Witek samochodziarz) ze zbioru "Praga Gada. O pokoju" zobaczycie w filmie promocyjnym powyżej. Komiks swoją premierę będzie miał jesienią 2014 r. Komiks wydamy bez względu na powodzenie niniejszej akcji dotacyjnej, choć brak środków spoowlni ten proces.

  • Jeśli zależy Ci Drogi Czytelniku na jego wydaniu, możesz użyć też innych metod wspracia, np. wpisać KRS Fundacji Animacja w swoim formularzu PIT. Dzięki temu otrzymamy 1 % twojego podatku. To tylko 10 cyfr: 0000241679
  • Kto nie wesprze może se  drewnianom jesionkie szykować!

Na co wydamy pieniądze?  

Kwota, o którą tu się staramy to jedynie tzw. obowiązkowy wkład własny. Dzięki niemu będziemy mogli  zdobyć ze źródeł rządowych znacznie większe środki na wydanie tego komiksu,  którego budżet wynosi ok. 40 000zł. Uzbierana tutaj kwota  zostanie włączona do tego budżetu i zostanie spożytkowana na koszty druku.

Info o spociku promocyjnym

::: Rozmówcy: Krystyn Karol Machczyński,  Ryszard Bacciarelli, Zbigniew Gajowniczek, Halina Cieszkowska, Romuald Dąbrowski, Ryszard  Szufladowicz oraz Tony Sandoval, Konstantin Komardin, Przemysław Trust Truściński,  Michał Śledziu Śledziński.

::: Przewodniczka wyprawy  T. Sandovala po Pradze: Katarzyna Chudyńska - Szuchnik

::: Realizacja filmu: Przemysław J. Olszewski [Fundacja  Animacja], Tomasz Pilikowski [Dos Gatos].

::: Komiks Witek Samochodziarz stworzyli: Miłosz Sitek (scenariusz) &  Roman Gajewski (rysunki)

::: Okładka komiksu Praga  Gada O wojnie! jest okładką zastępczą. Oryginalna będzie inna - dopiero  powstanie.

::: W filmie wykorzystano  rysunki z komiksu "Praga Gada. O wojnie!" autorstwa Alberto Pagliaro,  Tonego Sandovala, Mateusza Sucheckiego i Krzysztofa Ostrowskiego.

 

 

Media o Twoim projekcie:

Praga Gada na PolakPotrafi.pl

komiks.polter.pl | 2013-12-10

Kolejny komiksowy projekt pojawił się na kickstarterze PolakPotrafi.pl. Od października każdy może wspomóc wydanie drugiego tomu antologii Praga Gada - Praga Gada. O pokoju. W tomie pierwszym antologii autorzy ilustrowali relacje prażan dotyczące II wojny światowej natomiast w szykowanym tomie drugim planują zająć się czasami polskiego socjalizmu. Każdy kto zechce wesprzeć projekt odpowiednią kwotą, może liczyć, że otrzyma oba wydane tomiki o ile projekt do 2 stycznia 2014 roku zbierze planowaną sumę 11000 zł.

Praga Gada - Praga Gada. O pokoju - komiksowy projekt na PolakPotrafi.pl

paradoks.net.pl | 2013-12-10

Z przyjemnością informujemy, że kolejny komiksowy projekt pojawił się na kickstarterze PolakPotrafi.pl. Od października każdy może wspomóc wydanie drugiego tomu antologii Praga Gada - Praga Gada. O pokoju.

Audycja Transformacja w Radio TOK FM

| 2013-12-01

Zapraszamy do wysłuchania audycji Transformacja w Radio TOK FM z dnia 01.12.2013. Manager serwisu PolakPotrafi.pl Jakub Sobczak rozmawia z twórcami takich projektów jak: Opowiedz mi o ks. Jerzym, Lekcje Niemieckiego, Pomóż zostać Mistrzem Świata, Jedyny Klub Komediowy w Polsce, Włącz zielone światło dla Tadżykistanu, PRAGA GADA.

Wesprzyj drugą część komiksu Praga Gada!

mojhistorycznyblog.blog.pl | 2013-11-21

Mój Historyczny Blog będący partnerem wydania pierwszej części komiksu historycznego „Praga Gada. O wojnie!” nadal wspiera i patronuje akcji. Kontynuacją pierwszego albumu będzie kolejna część „Praga Gada. O pokoju!”, którą można dotować za pośrednictwem strony http://polakpotrafi.pl/projekt/praga-gada

„Praga Gada. O wojnie!” – wspomnienia mieszkańców Pragi w formie komiksu

historia.focus.pl | 2013-11-20

Zilustrowane wspomnienia mieszkańców warszawskiej Pragi w formie komiksu "Praga Gada. O wojnie!" wydała Fundacja Animacja. W publikacji zamieszczono opowieści dotyczące głównie II wojny światowej – okresu, kiedy Pragę opanowały najpierw wojska niemieckie, a potem sowieckie.

Praga Gada. O wojnie

independent.pl | 2013-11-13

Wszystko zaczęło się od spisywania wspomnień prażan. Na ich bazie powstało Archiwum Historii Mówionej. Kolejnym krokiem było stworzenie antologii komiksowej „Praga Gada”.

„Praga Gada. O wojnie!

www.rp.pl | 2013-11-08

Zilustrowane wspomnienia mieszkańców warszawskiej Pragi w formie komiksu "Praga Gada. O wojnie!" wydała Fundacja Animacja. W publikacji zamieszczono opowieści dotyczące głównie II wojny światowej – okresu, kiedy Pragę opanowały najpierw wojska niemieckie, a potem sowieckie.

Hatak.pl i PolakPotrafi.pl: komiks o Pradze

hatak.pl | 2013-11-08

Miłośników historii obrazkowych zachęcamy do wspierania twórców antologii komiksowych, których tematem będzie warszawska Praga. Wśród artystów między innymi Tony Sandoval, Przemysław Truściński i Michał Śledziński.

„Praga Gada. O wojnie!” – wspomnienia mieszkańców Pragi w formie komiksu

dzieje.pl | 2013-11-06

Zilustrowane wspomnienia mieszkańców warszawskiej Pragi w formie komiksu "Praga Gada. O wojnie!" wydała Fundacja Animacja. W publikacji zamieszczono opowieści dotyczące głównie II wojny światowej – okresu, kiedy Pragę opanowały najpierw wojska niemieckie, a potem sowieckie.

Wesprzyj drugą część komiksu Praga Gada!

mojhistorycznyblog.blog.pl | 2013-10-21

Mój Historyczny Blog będący partnerem wydania pierwszej części komiksu historycznego „Praga Gada. O wojnie!” nadal wspiera i patronuje akcji. Kontynuacją pierwszego albumu będzie kolejna część „Praga Gada. O pokoju!”.

Recenzja: Praga gada

wak.net.pl | 2013-10-19

Praga gada. O wojnie! To pierwszy taki komiks poświęcony w całości warszawskiej Pradze, to także pierwszy komiks stworzony w gwarze warszawskiej. Niezorientowanym w temacie "trza zaznaczyć" wykonany rączkami czołówki polskiego i światowego komiksu, do tego wydany w sposób do tej pory nie znany antologiom komiksowym, zrobił na mnie ogromne wrażenie, wręcz dodam jest wyjątkowy i unikatowy. Dlaczego tak uważam? Zapraszam do lektury. Ferajna ruszamy!

Przemysław Olszewski: Praga Gada to nie jest zwykły komiks historyczny [POSŁUCHAJ]

www.rdc.pl | 2013-10-18

Fundacja Animacja realizuje projekt Praga Gada. Od 2010 roku jego współtwórcy odwiedzają seniorów mieszkających w prawobrzeżnej części Warszawy, przede wszystkim z Pragi, z którymi rozmawiają o ich życiu. Najciekawsze historie ukazały się w formie komiksu, o czym w audycji Wieczorne Polaków rozmowy opowiadali Przemysław Olszewski i Aleksandra Sadokierska. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Kolejny projekt komiksowy do wsparcia

www.komiks.gildia.pl | 2013-10-14

Na początku października pisaliśmy o tym, że wystartowała w serwisie Wspieram Kulturę zbiórka pieniędzy na wydanie zbiorcze trzech komiksów SmallPress w łącznej objętości 100 stron, wczoraj informowaliśmy o podobnej zbiórce w serwisie Polak Potrafi na wydanie szóstego numeru "1 zine" a dziś przedstawiamy trzecią tego typu inicjatywę, która ma wspomóc wydanie drugiego tomu projektu Praga Gada.

"Praga gada. O wojnie!" antologia komiksowa

gwara-warszawska.waw.pl | 2013-10-13

W dzisiejszych czasach nasze rodaki czytają ponoć mało albo wcale. O młodzieży szkolnej i studenckiej to już w szczególności wiesza sie w tem względzie psy. Ale wiedza, ta wartościowa, mnieszka w książkach i właśnie dlatego trza sie przełamać i je czytać. A w szczególności o Warsiawie.

Praga Gada. O wojnie!

www.alejakomiksu.com | 2013-09-24

Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszym czytaniu antologii komiksowej "Praga Gada. O wojnie!". Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej publikacji, oraz 12 przykładowymi planszami (po jednej od każdego rysownika).

http://culture.pl/pl/dzielo/praga-gada-o-wojnie

culture.pl | 2013-09-13

Powstał komiks o warszawskiej Pradze w czasach II wojny światowej. Relacje mieszkańców pamiętających tamte wydarzenia zilustrowali znani polscy i zagraniczni rysownicy, m.in. Przemysław Trust Truściński, Michał Śledziński, Alberto Pagliaro, Tony Sandoval i Konstantin Komardin.

Rewelacyjny komiks o warszawskiej Pradze. Możesz go mieć

zawinklem.pl | 2013-09-05

Komiksy – nie jestem znawcą, ale je lubię. Dlatego aż podskoczyłem z radości, gdy w moje ręce trafił komiks Praga Gada. O wojnie! – to pierwsze tego typu wydawnictwo w całości poświęcone naszej dzielnicy. Jego atutem są prawdziwe historie oraz pierwszorzędna jakość. Po lekturze mam ochotę na jeszcze więcej takich publikacji… I jest na to szansa, ale o tym za chwilkę!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.01.2014 18:06