Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Polikultura

Polikultura

Kraków

Polikultura to niezwykły festiwal organizowany przez studentów I roku zarządzania kulturą i mediami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. W maju znów pojawi się na krakowskim Zabłociu, aby przez różne formy działalności kulturalnej i medialnej ukazać jego nowe oblicze.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8121 PLN z 8000 PLN

88 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

101%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.05.2016.

4. festiwal kultury i mediów POLIKULTURA

O projekcie

     
                                    

 

Polikultura to organizowany co roku na krakowskim Zabłociu interdyscyplinarny festiwal kultury i mediów tworzony przez studentów I roku zarządzania kulturą i mediami w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest jedynym festiwalem w Polsce, który poza misją artystyczną i społeczną, spełnia również rolę edukacyjną, przygotowując studentów-organizatorów do zawodów menedżera kultury i menedżera mediów. W tym roku tematyką festiwalu jest kultura nocy w mieście, a hasłem przewodnim: “Lubię, kiedy nocą...:”.

 

Czwarta edycja Polikultury odbędzie się w dniach 18-22 maja 2016 r. To 5 dni wypełnionych ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. 10 projektów, nad którymi studenci pracowali ostatnie kilka miesięcy ma pokazać industrialny charakter Zabłocia, a także uzmysłowić, jak ważny jest to teren dla kreatywnych i twórczych grup społecznych Krakowa.

 

 

 



                           

 

 

 

4. festiwal kultury i mediów POLIKULTURA realizuje nie tylko misję artystyczną, ale również społeczną. W jaki sposób? Rejon Zabłocia, na którym w dużej mierze odbywać się będą tegoroczne wydarzenia festiwalowe, przechodzi intensywną metamorfozę. Miejsce przemysłowych budynków zajmują instytucje kultury, siedziby innowacyjnych przedsiębiorstw, restauracje, a coraz częściej także apartamentowce i biurowce. Celem Polikultury jest ratowanie dziedzictwa kulturowego i industrialnego tego rejonu, jak również uświadamianie Krakowian o roli Zabłocia.

 

 

 

 

 

Londyński Brick Lane, warszawska Praga? Wiele porównań przychodzi na myśl turystom, którzy w poszukiwaniu tchnienia współczesności, zagłębiają się w zakamarki Zabłocia. Naszym festiwalem pragniemy wypromować ten niedoceniony przez wielu rejon, zachowując przy tym jego unikatowych charakter, specyficzny dla tzw. dzielnic kreatywnych.



                       

 

 

 

Polikulturę co roku organizuje inna grupa studentów. Dzięki temu każda edycja jest wyjątkowa. W czwartej edycji jest nas aż 110! Wydawać by się mogło, że zrealizowanie festiwalu przez tak dużą liczbę organizatorów graniczy z cudem, jednak my udowadniamy, że można! Podzieleni na 10 grup, dajemy z siebie wszystko, aby efekt finalny był jeszcze lepszy, niż w poprzednich latach. 

 

 

 Oto nasz kapitan!

 

 

 

 A oto MY! 

 

 

 

NA CO ZBIERAMY?

 

Bezcennym fundamentem Polikultury jest kreatywność i pomysłowość ludzi, którzy ją tworzą. Jednak elementem dźwigającym całe przedsięwzięcie jest zaplecze techniczne, na które chcemy przeznaczyć pozyskane pieniądze. Do materialnej strony festiwalu zalicza się druk materiałów promocyjnych, wynajem sprzętu, pomieszczeń czy zakup materiałów niezbędnych do zrealizowania wszystkich wydarzeń. Zdobyte środki umożliwią nam zorganizowanie festiwalu na wysokim poziomie, a także podniosą jakość oferty skierowanej do Ciebie!

 

 

CO ZROBIMY Z WIĘKSZĄ SUMĄ PIENIĘDZY?

 

 

 

 

DLACZEGO CROWDFUNDING?

 

 

Festiwal kultury i mediów POLIKULTURA to zarówno odpowiedzialność, ale również niepowtarzalna okazja do zdobycia doświadczenia przez przyszłych menedżerów kultury i mediów. Mimo wielu chęci i starań, są pewne granice, których nie jesteśmy w stanie przekroczyć. Granice finansowe. Nasz festiwal, od początku swojego istnienia, to projekt niezależny. Nie zarabiamy na Polikulturze, wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, jednak potrzebujemy środków na ich realizację i odpowiednią promocję.

Wiemy, że wspólnymi siłami można zdziałać więcej, dlatego 4. festiwal kultury i mediów POLIKULTURA pragniemy zorganizować razem z Tobą!

Internet to ogromna siła, a także wielki potencjał w realizacji marzeń i osiąganiu postawionych celów. Wiemy, że dzięki niemu jesteśmy w stanie dotrzeć do społeczności, którą tak samo jak nas, pasjonuje kultura i media!

 

Chcesz być częścią tego wyjątkowego wydarzenia? Dołóż swoją cegiełkę, abyśmy mogli zrealizować tegoroczną edycję. Z Twoją pomocą może nam się udać!

 

 

 

 

                        

 

 

 

Polikultura rozwija się w zadziwiającym tempie. W ubiegłym roku w festiwalu wzięło udział blisko 3000 osób. Na wydarzeniach fundraisingowych gościliśmy ok. 1000 odbiorców. W tym roku pragniemy podnieść poprzeczkę i przyciągnąć jeszcze większą rzeszę entuzjastów kultury współczesnej. Czwarta edycja festiwalu przewiduje nie tylko interesujący program, ale również wiele wydarzeń i inspirujących spotkań poprzedzających Polikulturę.

 

 

 




Tegoroczne projekty

 

FIGHT WITH WORDS/POETRY FIGHT CLUB

 

Slam, to niezwykłe literackie spotkanie, gdzie poezja współczesna połączy się ze sztuką performatywną. Podczas wydarzenia poeci mają 3 minuty, aby zaprezentować swój utwór. W walce na słowa może wziąć udział każdy, bez względu na to, czy jest amatorem, czy doświadczonym literatem. Nie będzie sztywnego jury, językoznawców, ekspertów. 

O tym kto jest najlepszy, zadecyduje publiczność. Całe wydarzenie poprowadzi Rafał Gawin, poeta, krytyk literacki, redaktor, korektor i reanimator kultury, który przyjedzie specjalnie dla nas z Domu Literatury w Łodzi. Nie zabraknie też gości specjalnych, w tym Jana Kapeli, okrzykniętego zwycięzcą pierwszego w historii polskiego slamu. Fragment zwycięskiego tekstu zostanie uwieczniony w formie muralu na jednej ze ścian krakowskiego Zabłocia. 

 


RETRO.SPECTRUM

 

Projekt zarażający pasją twórców do cyber­-świata kultury lat ‘70 i ‘80, przedstawiający spektrum urządzeń elektronicznych, od przełomowych konsol i największych sukcesów produkcyjnych do największych porażek. Realizowany jest w BALu na Zabłociu i ma za zadanie zainteresować odbiorców muzyką 8­bitową, produktami Atari, Commodore, ZX spectrum czy starymi konsolami przez wspólne granie i dyskotekę z muzyką chiptune’ową. Znajdą się na niej najważniejsi przedstawiciele polskiej sceny. Nie zabraknie szybkich utworów z hipnotycznym bitem czy melancholijnych aranżacji. To wszystko okraszone fascynującą animacją dostosowaną do tempa i rytmu muzyki ożywi na nowo miłość do kultury retro. 



CZARNOBYL - STREFA STRACHU

 

30. rocznica wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu to właściwy czas, aby przypomnieć tamte tragiczne wydarzenia. Głównym elementem projektu będzie wystawa fotografii wykonanych przez Marka Marszałka na terenach, gdzie tuż przed katastrofą istniało tętniące życiem miasto. Przyjrzymy się także wybuchowi z 26 kwietnia 1986 roku od strony naukowej, dzięki prof. Markowi Raweckiemu z Politechniki Śląskiej, który w krótkim wykładzie podzieli się z nami swoją wiedzą na ten temat. Kilka słów skierują do nas także uczestnicy projektu, którzy przygotowywali materiał zdjęciowy w Czarnobylu. Ostatnią częścią spotkania będzie kameralny koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu Artura Kryvycha oraz dr Żanny Osikowicz.

 


MODA NOCY LETNIEJ

 

Moda może znaczyć o wiele więcej niż tylko ubrania. Projekt ma na celu ukazać modę za pomocą różnych mediów. Rozpocznie go wernisaż laureatów konkursu fotograficznego. Jury wybierze najlepsze prace zainspirowane hasłami “moda” i “noc”. Przewidziana jest również projekcja filmu Michała Toczka, w którym młody gdański filmowiec rozważać będzie istotę tej dziedziny sztuki. Na zakończenie wydarzenia grupa Lasem przygotuje performance, w którym krakowscy artyści reinterpretować będą funkcję mody za pomocą m.in. malarstwa.

 


NOCNA ZMIANA

 

Między "Zabłociem" a "zmianą" można postawić znak równości. Od pewnego czasu następuje tu ciągłe przebobrażenie krajobrazu, modyfikacja architektury i ewolucja klasowa. Teren starych fabryk i pustostanów zastąpiły apartamentowce i korporacje. Niegdyś robotniczy obszar przeobraził się w przestrzeń międzykulturową. Ciężko przejść obojętnie obok tych przemian. Lubię, kiedy nocą - nocna zmiana pokazuje konkretny punkt widzenia transformacji i komentuje go, pozostawiając jednak otwarte pole do własnej interpretacji tematu.

 


KWITNIE DOBROBYT

 

Stworzenie instalacji w przestrzeni miejskiej, która będzie odwoływać się do symbolu miejsca trzeciego - przestrzeni przyjaznej społeczności lokalnej. Projekt zwraca uwagę na potrzebę powstania przestrzeni alternatywnej dla mieszkańców krakowskiego Zabłocia. Wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik, podczas którego uczestnicy będą mogli spotkać się z organizatorami festiwalu. 

 


HOT 5 HOURS - STARTUP CHALLENGE


Inspirację dla wydarzenia stanowi popularny w środowisku nowych technologii hackathon. Mini-hackathon będzie wariacją tradycyjnej wersji, gdzie kluczową rolę odgrywa technologia i umiejętności koderskie. Projekt Polikultury skierowany zostanie przede wszystkim do studentów kierunków humanistycznych, którzy nie mieli wcześniej odwagi wziąć udziału w podobnym przedsięwzięciu. Uczestników będą wspierali mentorzy z krakowskiej sceny startupowej.

 

 

GOLEM: SOLAR SYSTEM

 

Performance przybierze postać koncertu zagranego przez astronautę (w tej roli Adam Gruba), który przybliży nam utwór jakim jest Układ Słoneczny. Wykorzystując nagrania NASA przetworzy dźwięki i obraz tworząc przestrzeń do interakcji z widzem. Epickie i przerysowane wizualizacje, które będą tłem do całej akcji mają dopełnić wrażenia wyniosłego wydarzenia. Nawiązując do tradycji wielkich kompozytorów muzyki klasycznej - koncert będzie pełen "powagi" i kulminacyjnych momentów, wykorzystujących popularne suspensy popkultury, w które zostaną wciągnięci mieszkańcy Planety Ziemia. 

 

 

NOC ŻYWYCH TRUPÓW

 

Projekt skupiający się na szerokim temacie ludzkich lęków, które towarzyszą nam od pokoleń - dotyczy zarówno rzeczy widzialnych, jak i związanych ze sferą metafizyczną. Zorganizowana zostanie debata, w której wezmą udział: dr Dariusz Grzonka oraz ksiądz Andrzej Zwoliński. Celem będzie poruszenie kwestii strachów, lęków oraz zabobonów i związanych z nimi obrzędów.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie nocna gra terenowa na terenie Zabłocia. 5-osobowe grupy otrzymają mapy, z których pomocą będą poruszać się po tym wyjątkowym terenie. dzięki którym będą mogli przemieszczać się z jednego punktu do drugiego. Gra zostanie urozmaicona o liczne postacie i elementy, które nadadzą wydarzeniu wyjątkowy charakter. 

 


PROMOCJA

 

Pragniemy jak najlepiej promować tegoroczną edycję Polikultury, żeby dotarła do jak największej rzeszy odbiorów! Być może dzięki naszym staraniom usłyszałeś o festiwalu?

 

 

 

 

                            

 

 

ORGANIZATORZY:

 

 

KOORDYNATOR PROJEKTU NA POLAK POTRAFI:

Katarzyna Łukaszewicz

508-260-174   kasiaa.lukaszewicz@gmail.com   

 

 

ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.05.2016 22:10