Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Krzysztof Mika (Mikesz)

Krzysztof Mika (Mikesz)

Kraków

Pedagog, trener biznesu, harcmistrz. Główny organizator wolnego harcerstwa w Skarżysku - Kamiennej i regionie świętokrzyskim w ostatniej dekadzie komunizmu. Członek-założyciel tajnego stowarzyszenia o nazwie ZWHP "Szare Polówki", drużynowy „Czarnej Jedynki”, członek KIHAM. Aktualnie działa w KPH i fundacjach na rzecz harcerstwa. Jest autorem wielu harcerskich piosenek z nurtu harcerskiej twórczości niepokornej lat 1979/89.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

351 PLN z 4200 PLN

9 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

8%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.11.2012.

Piosenki harcerskie

O projekcie

Moim projektem jest utrwalenie w wersji audio/video piosenek harcerskich, które z różnych powodów (głównie z powodów c-e-n-z-u-r-y  PRL) nie znalazły się w żadnym  publikowanym śpiewniku.  Jeśli nikt ich nie nagra zostaną zapomniane. Przetrwały w archiwach, dzienniczkach i śpiewnikach harcerskich pisanych ręcznie. W czasach gdy nie było internetu a wszechobecna cenzura w każdej frazie dopatrywała się wrogiej propagandy,  piosenki typu: "Nie jesteśmy czerwonymi pionierami" lub "Ballada o lilijce" i wszystkie inne zawierające słowa Skaut i Bóg były automatycznie na indeksie pieśni zakazanych.
ćw. Krzysztof Mika drużynowy        Obowiazujace w ZWHP Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie
Od lat zbieram harcerskie piosenki i sam jestem autorem wielu z nich. Myślę, że czas je utrwalić aby nie pozostały na zawsze jedynie w szufladach i archiwach harcerskich drużyn. Wiele z nich żyje nadal, ale Ci którzy je śpiewają, często nie pamiętają już ani autorów ani okoliczności powstanie tych piosenek. Często na zasadzie "głuchego telefonu" nastąpiła zmiana słów lub melodii. Mój projekt to archiwum „Zapomnianej Wolnej Harcerskiej Piosenki”  końca ubiegłego wieku (głównie lat 1979-1989).
      
Zapraszam wszyskich do wsparcia tego projektu. Zebrane i nagrane piosenki w wersji mp3 trafią do Archiwum Muzeum im. Orła Białego w Skarzysku - Kamiennej oraz na stronę internetową www.espiewnik.pl - oficjalną stronę projektu. Jeśli zbierzemy więcej pieniędzy wydamy też śpiewnik lub nagramy płytę z p
rofesjonalnymi muzykami. Najważniejsze jednak to nagranie piosenek w ich oryginalnym brzmieniu.
    

Pod adresem www.zwhp.pl znajdziecie teksty zachowanych piosenek, kilka komentarzy historycznych i zdjęć z tego okrsu.


Dumne zdjęcie pod "zdobytą" suką ZOMO - 1982 r.

"Czarna Jedynka" - Zwycięzcy Radju Świętokrzyskiego

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.11.2012 00:12