Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Łukasz Łukaszewski

Łukasz Łukaszewski

Police

Napisz wiadomość do Projektodawcy

242 PLN z 85500 PLN

5 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 25.10.2020.

NA RATUNEK PSZCZOŁOM

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Każdy z nas zna te małe kosmate stworzonka w czarno-żółte pasy. Część z nas wychowała się na dobranocce “Pszczółka Maja”. Warto, więc zdać sobie sprawę, jak niezwykle ważne i pożyteczne są te małe stworzenia, które można zobaczyć, jak zapylają kwiaty. Na pewno, chociaż raz każdy z nas słyszał, że jeśli wyginą pszczoły, nie przeżyje również człowiek. Jak więc można temu zapobiec? Wsparciem mojego projektu.

 

 

Od prawie 20 lat hodowcy pszczół alarmują, że pszczoły znikają z uli. Wylatują z uli i już do nich nie wracają. Naukowcy tłumaczą to działaniem pestycydów, przez które owady tracą orientację w terenie. Jakie to może mieć konsekwencje dla człowieka? Bardzo poważne. Pszczoły odpowiedzialne są za 2/3 roślin, które służą człowiekowi za pożywienie. Bez pszczół nie będziemy mieli pomidorów, cukinii, jabłek, orzechów, wiśni, czereśni, a także oleju rzepakowego i wielu innych warzyw i owoców, które codziennie spożywamy. Co bym nam zostało? Rośliny wiatropylne, takie jak zboża, ale niektórzy naukowcy twierdzą, że byłoby to o wiele za mało, by wykarmić ludzkość. Groziłaby nam, więc klęska głodowa. Nie zdajemy, więc sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy zależni od tych małych stworzonek. W samej Europie pszczoły zapylają ponad 4000 odmian warzyw! Tam gdzie populacja pszczół drastycznie się zmniejszyła, np. w Chinach, wiele roślin zapylanych jest ręcznie przez człowieka, co jest nie tylko bardzo pracochłonne, ale przede wszystkim kosztowne.

 

 

Co szkodzi pszczołom?

·         Pestycydy

·         Zmiany klimatu

·         Mało urozmaicony krajobraz terenów rolniczych

 

 

 

 

Oprócz zapylania roślin, pszczoły produkują również miód. Dodatkowo pszczoły dostarczają nam również pyłek pszczeli (obnóża), pierzgę, propolis (inaczej kit pszczeli), mleczko pszczele i jad pszczeli. Ich wyginięcie oznaczałoby dla nas stratę wielu pożytecznych produktów, a także  konieczność masowego zapylania roślin przez ludzi, aby zapobiec wyginięciu wielu gatunków warzyw i owoców. A na to nas zwyczajnie nie stać.

 

 

Cel projektu:

 

 

Chciałbym stworzyć jedną z większych pasiek w Polsce oraz hodowle własnych pszczół. W między czasie utworzyć szkółkę by zachęcać młodych ludzi do hodowli tak pożytecznego owada, jakim jest pszczoła. Z roku na rok będę chciał powiększać sukcesywnie pasiekę odkładami z najsilniejszych rodzin. Zamierzam także prowadzić wsparcie w hodowli matek pszczelich jak i odkładów dla początkujących pszczelarzy. W między czasie mam zamiar prowadzić bloga lub stronę internetową poświęconą rozwojowi pasieki, na której będę systematycznie publikował efekty mojej pracy.

 

 

Pszczoły towarzyszą człowiekowi od wielu tysięcy lat. Były na Ziemi zanim pojawili się ludzie. Wskutek ogromnej presji człowieka na naszą planetę, dochodzi do sytuacji, że te niezwykle cenne dla przyrody i człowieka zwierzęta mogą przestać istnieć. Ponad 3/4 gatunków roślin uprawnych w Europie rośnie i wydaje plony dzięki pszczołom i innym owadom zapylającym. Niestety zapylacze są w niebezpieczeństwie. Na całym świecie odnotowuje się spadki w liczebności pszczół i pszczołowatych - przez pasożyty, choroby, utratę siedlisk, brak pożywienia (w wyniku zmian w sposobach uprawy znikają niektóre rośliny), zmiany klimatyczne, środki ochrony roślin (insektycydy, herbicydy), zanieczyszczenie środowiska.

 

 

 

 Skąd wziął się pomysł?

 

Od dziecka fascynowały mnie pszczoły. Dzięki temu, że mój dziadek posiadał pasiekę miałem możliwość przyjrzenia się temu z bliska. Byłem wiernym obserwatorem a z biegiem czasu nawet pomocnikiem. Dzięki dziadkowi pojąłem jak bardzo ważne są dla nas pszczoły. Dziś sam chciałbym zająć się hodowlą i marzę o własnej pasiece. Nie byłaby to dla mnie tylko praca, ale też pasja, dzięki której mógłbym połączyć przyjemne z pożytecznym. 

 

  

 

 Budżet projektu:

·         Zabezpieczenie terenu przed kradzieżą oraz dewastacja (w granicach do 5.000 zł)

·         Zakup uli ( koszt jednego ula 300zł)

·         Zakup rodzin pszczelich ( odkład 300zł + matka pszczela unasieniona 70zł)

·         Zakup sprzętu do pozyskiwania miodu, pyłku (15.000zł)

·         Zakup żywności do przezimowania w tym leki (na jeden ul 40zł)

·         Zakup przyczepy do transportu uli na pożytki ( do 10.000zł)

 Są to ceny szacunkowe, ponieważ mogą ulec zmianie.

 

 

 

 

 

Realizacja projektu:

 

Projekt wystartuje w połowie kwietnia 2021r. Zakup pszczół będzie można dokonać dopiero w maju, ponieważ w tym okresie zaczynają się odkłady pszczół. Mając wasze wsparcie, które skączy się o wiele wcześniej pozwoli mi zamówić i być pewnym, że nie będę miał problemu z zakupem odkładów jak też certyfikowanymi matkami pszczelimi. Następnym krokiem  będzie kupno sprzętu i przygotowanie pomieszczenia oraz niezbędnych rzeczy do pracy przy pszczołach. Koszty stworzenia pasieki są bardzo wysokie. Z każdej młodej rodziny można pozyskać miód czy inne składniki dopiero na drugi rok. Także trzeba się liczyć z kosztami utrzymania pasieki przez sezon zimowy. Miejsce musi być wystarczająco przestronne oraz dobrze zlokalizowane dla pożytku.

 

 

 

Nagrody są wykonane ręcznie stylem kazaski. 

Nagrody będą wysyłane w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania darowizny. 

 

 

W razie wszelkich pytań, propozycji albo nowych pomysłów proszę o kontakt na adres email:  mlodyll6@wp.pl        

bądź też na komunikator GG: 70319187

 

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 25.10.2020 22:10