O projekcie
Wydanie płyty autorskiej z muzyką kameralną Ryszarda Sielickiego (1916-2005) w stulecie urodzin i 10-lecie śmierci Kompozytora.
Płyta zawiera światowe premiery fonograficzne. To pierwsza płyta na światowym rynku z utworami kameralnymi Ryszarda Sielckiego.
Wspierając naszł płytę, wspierasz polskie dziedzictwo narodowe. Ta płyta to aktywny wkład w budowanie historii polskiej muzyki klasycznej!
Niniejsza płyta zawiera zupełnie nieznane utwory znakomitego kompozytora, słynnego zwłaszcza z piosenek, w których rozkochiwała się w latach 50 i 60 niemal cała Polska, śpiewanych przez takich słynnych artystów jak Irena Santor, Anna German, Halina Kunicka, Maria Koterbska, Jerzy Połomski, Mieczysław Fogg czy Bernard Ładysz, znakomitych ilustracji muzycznych do bajek, które podniosły ten gatunek do rangi niemal dzieł operowych, komedii muzycznych, które były wystawiane w wielu teatrach muzycznych w Polsce i nie tylko, także inscenizowanych w Tatrze Telewizji.
Tu mamy do czynienia z muzyką czysto instrumentalną, w dodatku powstałą zarówno w okresie wojennym, jak i w ostatnich latach życia kompozytora. Wszystkie dzieła są premierami fonograficznymi, niektóre nawet nigdy nie zabrzmiały publicznie, leżąc przez lata na dnie kompozytorskiej szuflady.
Płyta jest więc niezwykłą okazją zaznajomienia się z nieznanymi kartami muzyki polskiej.
Na zdjęciu: Ryszard Sielicki
Program płyty:
I Kwartet smyczkowy f-moll „Polski”
Sonata na skrzypce i fortepian „Pamięci Dymitra Szostakowicza”
Burleska, Melodia na wiolonczelę i fortepian
Reverie i Mazurek na skrzypce i fortepian
Wykonawcy:
Opium String Quartet,
Agnieszka Marucha-skrzypce,
Olga Łosakiewicz-Marcyniak-wiolonczela
Tomasz Pawłowski-fortepian
Na zdjęciu: Opium String Quartet
Niniejsza kwota przeznaczona jest na opłacenie częściowych kosztów nagrania i masteringu
Więcej o kompozytorze przeczytać można na stronach internetowych:
http://www.ryszard.sielicki.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Sielicki
Więcej o wykonawcach:
Opium String Quartet (O.S.Q) - jeden z czołowych polskich kwartetów smyczkowych, wyróżniony nominacją do nagrody Fryderyk za debiut płytowy w 2011 roku, oraz nagrodzony statuetką Fryderyk 2014 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna za trzeci krążek płytowy Chagall for Strings.
Istnieje od 2004 roku. W jego repertuarze oprócz dzieł klasycznych znajdziemy wiele utworów kompozytorów polskich, począwszy od Chopina przez Szymanowskiego, Maliszewskiego po twórców współczesnych. Kwartet ma na swoim koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej. Współpracuje z wybitnymi muzykami i aktorami,
Opium String Quartet uczestniczył w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych i festiwalach na terenie całego kraju, jak: Portrety Kompozytorów, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Warszawska Jesień, Chopiniana, Sygnowano – Fabryka Trzciny, „...i Lutosławski”, Łańcuch IX, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Gala Fryderyków 2011, Międzynarodowy Festiwal Gwiazd FORTE Piano w Toruniu, i innych. O.S.Q koncertował również w Niemczech, Francji oraz na Ukrainie.
W 2014 na zaproszenie francuskiej fundacji ProQuartet, zespół wziął udział w festiwalu Rencontres Musicales en Seine en Marne et dans L’Yonne, oraz Akademii Mistrzowskiej, do której zakwalifikował się spośród kilkudziesięciu kwartetów europejskich. Wspierany jest przez: IMiT, Instytut im. Adama Mickiewicza, STOART, Program II Polskiego Radia, oraz francuską Fundację ProQuartet.
Opium String Quartet występuje w składzie; Agnieszka Marucha – I skrzypce, Anna Szalińska – II skrzypce, Magdalena Małecka-Wippich – altówka, Robert Dacko – wiolonczela.
Agnieszka Marucha – Solistka, kameralistka, pedagog, prymariuszka Opium String Quartet. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza oraz Hochschüle der Künste w Bernie pod kierunkiem prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Prowadzi klasę skrzypiec oraz klasę kameralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – jest doktorem habilitowanym, adiunktem tej uczelni. W latach 2013-2014 była profesorem gościnnym Keimyung University w Daegu (Korea Płd). Laureatka wielu konkursów skrzypcowych. Wykłada we Włoszech, m.in. na kursach muzycznych Bosa Antica oraz Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie. Koncertowała oraz prowadziła klasy mistrzowskie w Europie i Azji. Nagrała 9 płyt, z czego 6 to światowe premiery fonograficzne. W 2014 r. otrzymała nagrodę „Fryderyk” za płytę Chagall for Strings nagraną wraz z Opium String Quartet.
Olga Łosakiewicz- Marcyniak – Dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie wiolonczeli profesorów Kazimierza Michalika oraz Andrzeja Bauera otrzymała w 2005 roku.Głównym nurtem jej działalności artystycznej jest kameralistyka.W roku 2004 zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, w kategorii kwartet smyczkowy.Od lat współpracuje ze Sceną Kameralną i Sceną Studio Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Płocku.W roku 2006 wzięła udział w międzynarodowym tournée Oktetu Wiolonczelowego Conjunto Ibérico pod dyrekcją Eliasa Arizcurena, koncertując w Europie, USA oraz Meksyku.W roku 2004 rozpoczęła współpracę z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego a od 2009 roku związana jest również z orkiestrą kameralną Sinfonia Viva prowadzoną przez Tomasza Radziwonowicza.Od roku 2004 współtworzy Opium String Quartet, z którym nagrała trzy płyty poświęcone polskim kompozytorom. W kwietniu 2016 roku rozpoczęła współpracę z „Kwartetem Wilanów”, występując podczas jubileuszu 50 - lecia pracy artystycznej Zespołu.
Tomasz Pawłowski – W 2007 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Alicji Palety-Bugaj. Studiował kameralistykę pod kierunkiem Krystyny Borucińskiej. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez najznakomitszych artystów i pedagogów, m.in. Andrzeja Jasińskiego, Ewę Pobłocką, Hiroko Nakamurę, Cecille Ousette, Wiktora Mierżanowa, Hartmuta Hölla. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobył I nagrodę i Złoty Medal w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Oranienburgu (Niemcy) w 2005 roku oraz I nagrodę w kategorii duetów w konkursie Giosuè Carducci w Madesimo (Włochy) w 2012 roku. Był dwukrotnym stypendystą Prezesa Rady Ministrów (2000, 2001) oraz stypendystą Burmistrza miasta Hamamatsu (Japonia) w 2006 roku. Jako kameralista występował w Austrii, Niemczech, Japonii, Litwie, Łotwie, Portugalii, Włoszech oraz we Francji. W Polsce koncertował w kilku filharmoniach, oraz czołowych festiwalach muzycznych. Od 2007 współpracuje z Filharmonią Narodową.
Strony internetowe artystów:
Zdjęcia z nagrania: pianista Tomasz Pawłowski, skrzypaczka Agnieszka Marucha