Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Misioteka

Misioteka

Kraków, Polska

Jesteśmy grupą 19 studentów z Instytutu Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach zajęć z Crowdsourcingu realizujemy projekt Misioteka, pod kierownictwem Pani Joanny Cebulak i Pana Sebastiana Grabowskiego. Głównym celem naszego projektu jest stworzenie kącika literackiego
w świetlicy „Chatka Puchatka” w Krakowie. Planujemy rewitalizację pomieszczenia i przekształcenie go w Misiotekę, czyli wyjątkowe miejsce w chatce misia Puchatka, gdzie dzieci będą mogły przenieść się w świat marzeń, przeczytać ciekawą książkę, odpocząć i przeżyć razem niesamowite chwile.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

18590 PLN z 17500 PLN

141 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

106%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.02.2018.

Mural_Liberator

O projekcie

       Stwórzmy RAZEM mural! Gdzie? Na Zabłociu! O jaki mural chodzi? Spójrz niżej i poznaj z nami historię Liberatora.

Wiemy, że Kraków jest zarówno artystycznym, jak i historycznym miejscem. Uwagę wielu przykuwa postindustrialne Zabłocie, gdzie odrapane mury ukrywają wewnętrzne piękno dzielnicy. Razem z wami pragniemy je wydobyć. Połączenie sztuki z historią może zmienić oblicze tej części Krakowa, upamiętniając ważne wydarzenie oraz kierując spojrzenie na niezwykłą wizualną konstrukcję. 

Zastanawialiście się kiedyś jak ważnym miastem w historii Polski jest Kraków? Siedziba Piastów i dawna stolica Polski, która chowa w sobie znacznie więcej tajemnic do odkrycia. Słyszeliście o Liberatorze? To samolot wspierający rodaków w Powstaniu Warszawskim. Co jednak wspólnego ma z tym Zabłocie?

Liberator KG-933 to samolot bojowy stworzony do zrzutów podczas wojny. To właśnie w nim, pod dowództwem kapitana Wrighta, sześcioosobowa załoga przemierzyła tysiące kilometrów, by wspomóc walczącą Warszawę. Zastanawiacie się jaki był finał działań załogi? Mimo, iż misja zakończyła się sukcesem, w czasie powrotu samolot został zestrzelony na krakowskich Grzegórzkach, a jego kawałki rozpadły się po znacznej części Zabłocia. Niektórzy świadkowie tego zdarzenia do dziś wspominają  noc z 16 na 17 sierpnia 1944 roku i łunę płonącej maszyny ciągnącą się po niebie. Z załogi bombowca uratował się tylko kapitan. Oficjalnie śmierć poniosło jego trzech towarzyszy, a los pozostałej części jest owiany tajemnicą. Załoga odniosła sukces związany z wykonaniem zadania, ale sama poniosła katastrofę, a nawet śmierć, by móc uratować życie drugiemu człowiekowi. I tu kryje się sens ludzkiego poświęcenia, ponieważ największym bohaterstwem dla żołnierza jest gotowość ryzykowania własnego życia dla społeczeństwa.

 

 

Nasz wspólny projekt opiera się na stworzeniu muralu na krakowskim Zabłociu, a dokładnie na ulicy Jana Dąbrowskiego 14. Będzie to  dzieło streetartowe, które odda również hołd bohaterom. Wykonane ono zostanie farbami fasadowymi, jak i emulsyjnymi. "Mural Liberator" ma być odzwierciedleniem wcześniej wspomnianej historii zestrzelonego samlolotu i bohaterskiego poświęcenia. Wizualizacja projektu przedstawia kompozycję zawierającą w punkcie centralnym samolot Liberator, będący głównym elementem dzieła i naszej historii. Motyw, który go dopełni, to przeplatające się z sylwetką pilota gwieździste niebo. Elementami typograficznymi staną się z kolei nazwiska  członków załogi, by szczególnie podkreślić ich poświęcenie. Nasz mural będzie się jednak wyróżniał na tle innych krakowskich dzieł - będzie posiadał  neon, który nocą rozświetli całą artystyczną wizję, ożywiając zabłockie mury.

 

 

Kim jesteśmy?

Grupą studentów, którzy chcą widocznych zmian w naszym otoczeniu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczymy się o mediach społecznościowych w zarządzaniu, gdzie rozwijamy swoje zainteresowania. Cenimy zaufanie i współpracę, dlatego wspólnymi siłami pragniemy zrobić coś dla ogółu. Dzięki inicjatywie "Mural Liberator" możemy zaktywizować społeczność lokalną, odmienić oblicze Zabłocia, a przede wszystkim uczcić pamięć bohaterów. Przedsięwzięcie tworzymy przy wsparciu wykładowców akademickich (Instytut Przedsiębiorczości UJ) - Sebastiana Grabowskiego oraz Joanny Cebulak. Co więcej, dbając o najwyższą estetykę naszego muralu, zadbaliśmy, aby projekt przygotowała ilustratorka Dagmara Matuszak wraz z Arturem Wabikiem (artystą streetartowym, twórcą wielu ogólnopolskich - w tym krakowskich - murali), który podejmie się jego realizacji, czyli przeniesienia go na ścianę. Działamy we współpracy z Miastem Kraków, Uniwersytetem Jagiellońskim, fundacją ArchitectsPL oraz Zarządem Budynków Komunalnych w Krakowie. Liczymy, że instytucji partnerskich będzie coraz więcej, do czego serdecznie zapraszamy.

 

 

Celem finansowym, który daje mozliwość realizacji naszej inicjatywy jest kwota 17 500 zł. Finał akcji przewidziany jest na 13.02.2018 r. To termin, do którego musimy zebrać choćby tę minimalną kwotę. Jeśli jednak z WASZA POMOCĄ uda się zdobyć większą sumę pieniędzy, zostanie ona przekazana na cele charytatywne - Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, abyście wspierając projekt społeczny mogli pomóc w jak najwięszym stopniu.

Już dziś możesz stać się współtwórcą projektu! My przeobraźiliśmy nasze marzenia w plan - pomóż nam teraz zmienić plan w rzeczywistość. Odwiedź nas również na mediach społecznościowych i zaproś znajomych do akcji - niech będzie nas jak najwięcej!

Zapraszamy wszystkich do kontaktu:

Wspierając nasz projekt pomagasz zarówno budować świadomość historyczną, jak i stajesz się kreatorem sztuki nowoczesnej w Krakowie. Ponadto będziesz mieć 'swoje miejsce' w Krakowie. Wierzymy, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom osiągiemy zamierzony cel, a Mural Liberator na stale zagości w krajobrazie Zabłocia.

 

FAQ

1. Kiedy projekt zostanie zrealizowany?

Realizacja projektu przewidziana jest w okresie wiosennym: marzec/ kwiecień (ze względu na istotne warunki pogodowe).

2. Na co przeznaczymy dodatkowe fundusze?

W przypadku zebrania kwoty powyżej założonego pułapu, środki zostaną przekazane na cele charytatywne za pośrednictwem Fundacji ArchitectsPL, a dokładniej na Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

3. Kiedy nagrody będą wysyłane?

Zgodnie z polityką Polakpotrafi.pl nagrody będą wysyłane tylko w przypadku zebrania kwoty minimalnej (17 500 zł) umożliwiającej realizację projektu. Jeśli kwota minimalna nie zostanie zebrana, wpłacone pieniądze zostaną zwrócone na konto wspierającego.

4. Zdjęcia i opisy nagród: http://muralliberator.pl/nagrody/

 W sprawie nagród prosimy o kontakt: muralzablocie@gmail.com.

 

Media o Twoim projekcie:

Mural Liberator na Zabłociu - wesprzyj projekt

www.dzielnica13.krakow.pl | 2018-01-31

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego przy Współpracy z Miastem Kraków chcą zrealizować projekt stworzenia Muralu Liberator na Zabłociu. Celem inicjatywy jest połączenie historii ze sztuką street art’u i upamiętnienie muralem zestrzelenia w nocy 16/17 sierpnia 1944 roku samolotu Liberator.

Studenci UJ chcą muralu na Zabłociu [AUDIO]

m.krakow.eska.pl | 2018-01-14

Mural ma przedstawiać bombowca zestrzelonego przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Załoga samolotu Liberator dokonała wcześniej zrzutu dla powstańców warszawskich.

Studenci chcą, by w Krakowie powstał mural upamiętniający zestrzelenie Liberatora

dlapilota.pl | 2018-01-12

Na krakowskim Zabłociu ma powstać mural upamiętniający załogę zestrzelonego w 1944 r. samolotu Liberator. To wspólny projekt Zarządu Budynków Komunalnych i grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w piątek rozpoczęli zbiórkę funduszy na ten cel.

Na Zabłociu powstanie mural namalowany przez studentów UJ

www.radiokrakow.pl | 2018-01-12

- W pierwszej fazie projektu miał powstać pomnik, ale stwierdziliśmy, że lepszym pomysłem jest wspólne malowanie i ozdoba zaniedbanych kamienic - mówią pomysłodawcy projektu, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wymalują mural, by upamiętnić historię Liberatora

www.rmf24.pl | 2018-01-12

Grupa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego chce stworzyć mural, który upamiętni historię Liberatora, samolotu bombowego zestrzelonego nad Krakowem w sierpniu 1944r. Na jego pokładzie znajdowali się angielscy żołnierze niosący pomoc Powstańczej Warszawie.

W Krakowie ma powstać mural upamiętniający zestrzelonego w 1944 r. Liberatora

dzieje.pl | 2018-01-12

Na krakowskim Zabłociu ma powstać mural upamiętniający załogę zestrzelonego w 1944 r. samolotu Liberator. To wspólny projekt Zarządu Budynków Komunalnych i grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w piątek rozpoczęli zbiórkę funduszy na ten cel.

Studenci chcą, by w Krakowie powstał pewien szczególny mural

www.propertydesign.pl | 2018-01-12

Na krakowskim Zabłociu ma powstać mural upamiętniający załogę zestrzelonego w 1944 r. samolotu Liberator. To wspólny projekt Zarządu Budynków Komunalnych i grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w piątek rozpoczęli zbiórkę funduszy na ten cel.

Studenci zbierają pieniądze na mural upamiętniający zestrzelonego Liberatora

krakow.wyborcza.pl | 2018-01-12

Grupa studentów UJ planuje namalować mural na krakowskim Zabłociu. Jego celem byłoby upamiętnienie samolotu Liberator, który został zestrzelony i rozbił się na Podgórzu w czasie II wojny światowej.

Wymalują mural, by upamiętnić historię samolotu Liberator, który miał pomóc w PW

www.wykop.pl | 2018-01-12

Grupa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego chce stworzyć mural, który upamiętni historię Liberatora, samolotu bombowego zestrzelonego nad Krakowem w sierpniu 1944r. Na jego pokładzie znajdowali się angielscy żołnierze niosący pomoc Powstańczej Warszawie.

Rozpoczęli zbiórkę, by na Zabłociu powstał nowy mural [ZDJĘCIA]

www.gazetakrakowska.pl | 2018-01-12

Mural opowiadający historię Liberatora, samolotu, który rozbił się w Krakowie w czasie II wojny światowej (został zestrzelony po tym jak niósł pomoc powstańcom warszawskim), ma powstać przy ul. Dąbrowskiego 14 na Zabłociu, na ścianie budynku, którym zarządza miejski Zarząd Budynków Komunalnych.

Studenci chcą pomalować Kraków

krakow.pl | 2018-01-12

Kraków wzbogaci się o nowy mural. To wspólny projekt Zarządu Budynków Komunalnych i grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Malunek upamiętni historię Liberatora – samolotu bombowego rozbitego w Krakowie w sierpniu 1944 roku.

Liberator w chmurach. Na Zabłociu powstanie wyjątkowy mural

krakow.tvp.pl | 2018-01-12

Na krakowskim Zabłociu ma powstać mural upamiętniający załogę zestrzelonego w 1944 r. samolotu Liberator. To wspólny projekt Zarządu Budynków Komunalnych i grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w piątek rozpoczęli zbiórkę funduszy na ten cel.

Chcą pomalować Kraków, by uczcić bohaterów, ale potrzebują 17,5 tys. zł

news.krakow.pl | 2018-01-12

W Krakowie pojawi się nowy mural. Będzie to malunek upamiętniający historię Liberatora – samolotu bombowego rozbitego w Krakowie w sierpniu 1944 roku. Pomysłodawcy akcji potrzebują jednak pieniędzy na jej realizację.

Mural Liberator

podgorze.pl | 2018-01-10

Sukces ubiegłorocznego projektu „Na rogu Dekerta”, w wyniku którego zostały zebrane środki na park kieszonkowy na rogu ulic Dekerta i Wałowej, zachęcił studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego do podjęcia kolejnej inicjatywy – Mural Liberator. Jak piszą „chcą połączyć historię ze sztuką street art’u\".

Dwa nowe murale będą zdobić Kraków

krakow.naszemiasto.pl | 2018-01-09

Cieszą oko, zmieniają szare, puste ściany w sztukę, upiększają Kraków, są alternatywą dla prostackich bazgrołów szpecących ulice miasta - murale.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.02.2018 12:12