O projekcie
Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszego projektu. Zapytacie dlaczego? Pracujemy nad nim od marca 2014 roku. Rozpoczęliśmy już budowę samochodu, nawiązaliśmy kontakt z wieloma firmami oraz instytucjami. Ciągle poszukujemy partnerów, ponieważ nie jesteśmy w stanie sfinansować wszystkich naszych planów. Koszty naszego przedsięwzięcia są ogromne, ze względu na transport bolidu oraz zespołu do Australii jak i całą logistykę na miejscu, nie wspominając już o specjalistycznych podzespołach koniecznych do produkcji samochodu.
Jesteśmy pierwszym w historii zespołem z Polski oraz jedynym w tej części Europy, startującym w World Solar Challenge - najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną na świecie, odbywającym się w Australii. Naszym zadaniem jest przejazd 3000 kilometrów pojazdem zaprojektowanym i zbudowanym przez nas od podstaw.
Cieszymy się, że dostaliśmy szansę reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej. To dla nas zaszczyt i odpowiedzialność. Chcemy udowodnić jako Polacy, że nie tylko latamy w kosmos czy świetnie programujemy, ale również jesteśmy doskonałymi kierowcami oraz pionierami zaawansowanych technologii. Planujemy rozwinąć polską myśl techniczną i tchnąć nowego ducha w rodzimą motoryzację.
Nasz zespół to studenci z kół naukowych dwóch łódzkich uczelni. Pasjonaci z Politechniki Łódzkiej, zaangażowani w prace Studenckich Kół Naukowych: Miłośników Motoryzacji oraz Młodych Mikroelektroników, mają na swoim koncie między innymi stworzenie legendarnego Żuka V8. Posiadają również doświadczenie w konkursach międzynarodowych: dwukrotnie brali udział w wyścigu Shell Eco Marathon organizowanym w Holandii. Współpracują oni aktywnie ze Studenckim Kołem Naukowym Marketingu MarkeTEAM, które działa na Uniwersytecie Łódzkim. Razem łączymy zagadnienia nowoczesnego projektowania i konstruowania ze skutecznym zarządzaniem projektem i promocją. Łącznie 20 osób. Wszyscy w pełni zdeterminowani, aby wygrać World Solar Challenge 2015 i pokazać, że Polak Potrafi!
Lodz Solar Team ma jeden główny cel: udział i ukończenie wyścigu World Solar Challenge 2015. Uczestnictwo wiąże się w pierwszej kolejności z budową bolidu. Musimy opracować bardzo lekką i trwałą konstrukcję, która wytrzyma ciężar dwóch osób: kierowcy wraz z pasażerem. Będzie ona zarazem stwarzać bardzo niskie opory aerodynamiczne przy szybkiej jeździe.
Następnym etapem są już testy na australijskim torze. Ocenie poddawane będą: energonomia pojazdu, jego walory jezdne, bezpieczeństwo podróżujących i konstrukcja, a nawet estetyka i wygląd - w odniesieniu do regulaminu konkursu. Pomyślne wyniki oznaczają dopuszczenie nas do startu w głównym etapie wyścigu.
Tutaj rozpoczyna się prawdziwe wyzwanie, gdzie do przebycia mamy 3000 km z Darwin do Adelaide. Jest to prawie 50 godzin za kierownicą pojazdu, pełnych zmagań z trudnymi warunkami - przede wszystkim uciążliwym upałem.
Właśnie tak będzie wyglądał nasz bolid na australijskich bezdrożach
Lodz Solar Team startuje w kategorii Cruiser, dlatego podstawowym kryterium oceny naszego pojazdu będzie praktyczność oraz zużycie energii na drodze. Będzie on posiadał wszystkie właściwości zwykłego samochodu miejskiego, więc będziemy się starać o otrzymanie homologacji drogowej! Całość będzie zasilana z energii wytwarzanej z ogniw słonecznych. Dodatkowo na wyposażeniu znajdzie się system odzyskiwania energii z hamowania. Na całej trasie dozwolone jest tylko jedno ładowanie samochodu, w połowie drogi do mety (Alice Springs), stąd zasięg samochodu nie może być mniejszy niż 1500 kilometrów. Nie bez powodu bolidy zasilane energią słoneczną są uważane za najbardziej wydajne pojazdy elektryczne świata.
Najważniejsze cechy naszej solarnej "łezki" to:
· 6 m2 - powierzchnia paneli słonecznych
· 70 km/h -średnia prędkość podczas wyścigu
· 300 kg - masa samochodu
· 2 miejsca siedzące w samochodzie
· 2 silniki elektryczne - w kołach
· 100 km/h - maksymalna prędkość
· 1500 km - zasięg
Symulacje komputerowe konieczne przed rozpoczęciem produkcji
W naszej zbiórce mamy dwa podstawowe cele. Pierwszym z nich jest zakup elementów konstrukcji, które posłużą nam do budowy bolidu. Finansowanie większości niezbędnych elementów jest już co prawda zaplanowane, niemniej jednak nie możemy i nie chcemy sobie pozwolić na stosowanie najtańszych rozwiązań. Najwyższa jakość komponentów, która niestety zazwyczaj idzie w parze ze zwiększoną ceną, jest konieczna, aby móc rywalizować z najlepszymi drużynami biorącymi udział w wyścigu.
Na przykład: elementy wykończeniowe zamierzamy wykonać z carbonu dla zmniejszenia masy, co pozwoli nam osiągnąć lepszy rezultat. To samo dotyczy skomplikowanej elektroniki, jak również specjalistycznie wykonanych szyb o odpowiednich wymiarach. Wkrótce zamówimy dość minimalistyczny zestaw czterech opon, które niezbędne nam będą do jazdy próbnej i podczas testowania bolidu. Konkurencyjne drużyny sprowadzają jednak od razu po cztery lub więcej kompletów, ponieważ na tak długim dystansie opony szybko tracą swoje właściwości i trzeba je wymieniać na nowe. My póki co nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek.
Ponadto cała logistyka, ze względu na znaczne odległości jak i oddalenie od zaopatrzenia, wymaga zabrania w trasę praktycznie całego warsztatu. Brakuje nam jeszcze przyczepy, którą transportować będziemy narzędzia, części oraz bolid do oddalonych miejsc postojów oraz punktów kontrolnych.
Drugim celem jest umożliwienie uczestnictwa większej części zespołu w wyścigu. Obecnie mamy fundusze, które pozwalają jedynie jedenastu członkom naszej ekipy polecieć na zawody. Jednak aby na miejscu zespół osiągnął pełną moc i był w stanie dać z siebie wszystko, konieczne jest aby mogło tam lecieć więcej osób. Absolutne minimum to pełny zespół techniczny oraz osoby, które będą tworzyć relacje prasowe i dokumentację audiowizualną dla tych, którzy nas wspierają. Oprócz tego oczywiście wielkim marzeniem każdego i każej z nas jest możliwość zobaczenia jak nasz bolid startuje w Australii!
Pragniemy, aby osoby, które będą nas wspierać mogły poczuć się częścią naszego zespołu. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was unikatowe nagrody! Pragniemy reprezentować nasz kraj, czyli każdego z Was, na arenie międzynarodowej. Chcemy ten sukces osiągnąć wspólnie z Wami, abyśmy razem stworzyli coś wielkiego!
Czas doręczenia nagród uzależniony jest od tego, co zawierają. Maile i listy, uwzględnione w poziomach do "TROPIĄCEGO DINGO" (20 zł) włącznie, mogą być i będą nadawane już po zakończeniu naszej akcji na PolakPotrafi.pl - w tym czasie powstanie też tajna facebookowa grupa dla naszych "WDZIĘCZNYCH LOTOPAŁANEK". Jednak wszystkie przesyłki zawierające fiolki z piaskiem zebranym na pustyni w sercu australijskiego kontynentu, nagrania z wyprawy lub pocztówki nabyte za oceanem trafią do was po zakończeniu zawodów World Solar Challenge 2015 i powrocie Drużyny do Polski ;)
Czas i miejsce wydarzeń określonych jako "Nagrody specjalne limitowane" zostanie określony po zakończeniu naszej akcji na PolakPotrafi.pl, ponieważ nie zależą one wyłącznie od nas. Marzy nam się również zaprosić was na zawody World Solar Challenge 2015 w charakterze gości, abyście mogli przeżyć je kibicując naszemu zespołowi na miejscu! Na to jednak potrzebujemy zgody komitetu organizacyjnego, na którą wciąż czekamy. Oferujemy wam to czego jesteśmy pewni. W sprawie "DZIOBAKA WYPRAWY" informację ogłosimy niezwłocznie po uzyskaniu odpowiedzi.
Jeśli przekonaliśmy Cię, że warto nas wspierać - pomóż spełnić nasz:
Media o Twoim projekcie:
Studenci budują auto na słońce. Przejedzie 3 tys. km
Pojazd, który budują, ma przejechać 3 tys. km wyłącznie dzięki energii ze słońca. Grupa zapaleńców z Politechniki Łódzkiej szykuje się na zawody w Australii
Przejadą 3000 km przez australijską pustynię bez kropli paliwa
Studenci z Politechniki w Łodzi jako pierwszy team z Polski i jedyny z Europy Środkowo-Wschodniej zakwalifikowali się do międzynarodowego wyścigu bolidów napędzanych energią słoneczną. World Solar Challenge odbywa się co dwa lata w Australii i jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów tego typu na świecie. Uczestnikom z różnych stron kuli ziemskiej przyświeca ten sam cel: dotrzeć do mety przed wszystkimi. Polscy studenci zbudowali bolid, w którym zastosowali rozwiązania technologiczne z Fiata 126 p. Czy to pozwoli im wygrać, sprawdzała Katarzyna Sosulska.
Rozwiązania z malucha, 3 tys. km przez pustynię.
Największy na świecie wyścig tego typu i drużyna z Polski, która chce zbudować bolid, którym przejedzie 3000 km przez pustynię. Wspomniałem już, że pojazd ma być napędzany energią słoneczną?
Studenci z Politechniki Łódzkiej budują bolid napędzany słońcem. Wezmą udział w zawodach World Solar Challenge w Australii
Studenci z Politechniki Łódzkiej nad "Łezką" pracują od marca 2014 roku. Podczas World Solar Challenge bolid będzie musiał pokonać 3 tys. kilometrów. Co ważne, będzie napędzany wyłącznie energią słoneczną.
Budują bolid napędzany słońcem. Polacy po raz pierwszy wystartują w prestiżowych zawodach w Australii
Drużyna z Politechniki Łódzkiej to pierwszy zespół z Europy środkowo-wschodniej, który wystartuje w World Solar Challenge w Australii. Ich słoneczka "Łezka" musi pokonać 3 tys. kilometrów przez pustynię.
Łódź Solar Team
Pomóż łódzkim studentom w osiągnie siu marzenia i wesprzyj ich projekt Łódź Solar Team.
Lodz Solar Team wystartuje w World Solar Challenge
Lodz Solar Team to grupa łódzkich studentów, która buduje samochód zasilany energią słoneczną i która przygotowuje się do wystartowanie w międzynarodowym wyścigu samochodów zasilanych energią elektryczną generowaną z promieni słonecznych World Solar Challenge 2015 w Australii. Aby pomóc im w osiągnięciu sukcesu, zapraszamy do wsparcia ich na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl/projekt/lodz-solar-team
Pomóż łódzkim studentom i stwórz z nimi pojazd solarny
Młodzi i ambitni studenci Politechniki Łódzkiej podjęli wyzwanie rzucone przez zmieniające się podejście do odnawialnych źródeł energii. Jako pierwsza drużyna w Europie Środkowo-wschodniej wystartują w wyścigu World Solar Challenge 2015, który odbywa się co dwa lata od 1987 r. w Australii.
Lodz Solar Team zaprasza do wsparcia budowy samochodu zasilanego energią słoneczną
Projekt słonecznego samochodu Lodz Solar Team wchodzi w decydującą fazę. Chętni mogą wesprzeć przedsięwzięcie i w podziękowaniu otrzymać pamiątkowe nagrody
Studenci z Łodzi budują samochód zasilany energią słoneczną
Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge – najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.
Można wesprzeć projekt łódzkich studentów
Grupa łódzkich studentów mających wspólny cel – budowę własnego bolidu zasilanego energią słoneczną i udział w wyścigu World Solar Challenge 2015 w Australii wchodzi w nową fazę projektu. Teraz każda osoba może przyczynić się do sukcesu grupy Lodz Solar Team!
Studenci z Łodzi przez crowdfuning szukają pieniędzy na budowę samochodu zasilanego słońcem
Studenci z Lodz Solar Team marzą o wzięciu udziału w międzynarodowym wyścigu pojazdów zasilanych słońcem - World Solar Challenge 2015. Pieniądze na budowę samochodu i start w konkursie chcą zebrać wśród internatów. Do wpłat zachęcają na You Tubie.
Studenci z Łodzi budują samochód na konkurs World Solar Challenge
Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge – najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.
Studenci z Łodzi budują samochód na konkurs World Solar Challenge
Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge – najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.
Studenci z Łodzi budują samochód na konkurs World Solar Challenge
Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge – najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.
Studenci Politechniki Łódzkiej z Lodz Solar Team budują bolid na słońce
Zakończyły się prace projektowe pojazdu napędzanego energią elektryczną, autorstwa studentów Politechniki Łódzkiej. Lodz Solar Team to zespół składający się z ponad 15 studentów PŁ z Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.
Studenci PŁ pracują nad bolidem solarnym
20-osobowy zespół studentów Politechniki Łódzkiej pracuje nad prototypem bolidu solarnego, przygotowywanego na zawody World Solar Challenge 2015 w Australii. Drużynie brakuje jednak funduszy do realizacji projektu, dlatego organizują zbiórkę społecznościową i proszą o wsparcie przy realizacji ich przedsięwzięcia.
Studenci z Łodzi budują samochód na konkurs World Solar Challenge
Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge - najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.
Studenci z Łodzi budują samochód na konkurs World Solar Challenge
Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge - najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.
Studenci z Łodzi budują samochód na konkurs World Solar Challenge
Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge - najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.