O projekcie
(for English version scroll down)
(Versión española más abajo)
Opis projektu
15 czerwca 2014 roku zostanie otwarte Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego, etnograficzny przystanek edukacyjny i warsztatowy, w którym można zasmakować powrotu do wiejskich czasów minionych.
Tworzymy miejsce dla Ciebie. Gdy przyjedziesz zwiedzić plantację lawendy, znajdziesz się - w końcu! - w stworzonej specjalnie dla Ciebie, wygodnej przestrzeni.
The Lavender Life Museum will open on the 15th of June 2014. The museum will be a vital addition to Lawendowe Pole (the Lavender Field), our long-established lavender cultivation and manufacturing mill, and an important development of our vision. It is intended to serve as an ethnographic centre, where educational programs and workshops will give visitors an authentic old-time rural experience. We want each guest to find the comfort and space to participate in our workshops and activities. The museum will be a retreat for anyone who wants to learn about our rural culture, sustainable living, health and wellbeing. Their interest in our work will help to restore and maintain our natural heritage. You can read more about our project if you'll scroll down.
Dlaczego warto wesprzeć Lawendowe Muzeum Żywe
Wspierając powstanie Muzeum sprawiasz, że:
- ocaleje zanikająca kultura materialna w dziedzinie technik i umiejętności rzemieślniczych, rękodzielniczych, artystycznych i użytkowych,
- powszechnie dostępna staje się wartościowa wiedza, sprzyjająca Przyrodzie, samowystarczalności i zdrowiu,
- umacnia się oddolna inicjatywa kultury alternatywnej i niezależnej,
- umacnia się aktywność wartościowych ludzi, działających na rzecz niezależności i samowystarczalności innych,
- tworzą się nowe więzi między ludźmi.
Poprzez wspieranie Muzeum Żywego współtworzysz miejsce dla siebie, swoich przyjaciół i wszystkich wielbicieli lawendy, którzy przyjeżdżają do Lawendowego Pola, ale jak dotąd trochę nie mają gdzie się podziać: przyjmujemy Was na ogół w kuchni :)
Budujemy miejsce otwarte, niezależne, alternatywne, przyjazne ideom zdrowego trybu życia, głębokiej ekologii, niezależności energetycznej, niezależności żywnościowej, slow-food, lokalnej samowystarczalności, samopomocy sąsiedzkiej, budownictwu naturalnemu, otwartego dostępu do praktycznej wiedzy, a także tym wszystkim przejawom indywidualnej, twórczej aktywności, które czynią nas ludźmi wolnymi, szczęśliwymi i spełnionymi.
Muzeum będzie samowystarczalne energetycznie i pomyślane tak, by jak najmniej szkodziło Przyrodzie. Energię elektryczną uzyskamy ze słońca i wiatru. Będą suche toalety (kompostowe), w tym jedna dla niepełnosprawnych. Ciepłą wodę uzyskamy dzięki słońcu, a solarny prysznic będzie się mieścił w plenerze, z widokiem na plantację lawendy.
Nasze inspiracje etnograficzne
Przed laty ludzie na wsi spotykali się na sianokosach, żniwach, wykopkach lub darciu pierza, pracowali gromadnie, żartowali razem, jadali razem, razem odpoczywali. Gdy kogoś spotykało gwałtowne nieszczęście, cała gromada biegła mu pomóc. Był to jeden z czynników, dzięki któremu budowała się silna wspólnota lokalna.
Teraz są inne czasy, inne zwyczaje i inne rodzaje wspólnot.
Postanowiliśmy stworzyć muzeum, bo pragniemy eksperymentalnego powrotu do dawnej wspólnotowości. Proponujemy Wam przeżycie wspólnoty w wersji light, przy pachnącej lawendzie, rozmowach, przy pracy i podczas odpoczynku. Każdy spędzi tu tyle czasu w ciągu dnia, ile mu potrzeba, by poczuć atmosferę dawnych lat, którą postaramy się przywołać.
Ludzie żyją ostatnio w sporym pośpiechu, codziennie mają dużo spraw do załatwienia, codziennie robią rzeczy, które robili wczoraj i będą robić jutro.
Nie wiemy, jaka na to jest rada, ale chcielibyśmy podarować Wam chwilę świadomej, ciepłej obecności i nieco inne otoczenie, niż to, które na co dzień jest Waszym udziałem.
Poniżej możecie zobaczyć warsztaty, koncerty i inne aktywności, które robimy przy wsparciu Stowarzyszenia Ekologiczno-Artystycznego Ręką Dzieło:
Gdzie jesteśmy
Na Warmii, 25 km. na północny zachód od Olsztyna, wieś Nowe Kawkowo. Muzem powstanie na terenie Lawendowego Pola, pierwszej warmińskiej plantacji lawendy i manufaktury zielarskiej.
Będą tu również między innymi:
- warsztaty uzyskiwania z roślin substancji dobroczynnych dla człowieka, dzięki którym można być niezależnym od produktów wytwarzanych masowo,
- stała wystawa edukacyjna dla tych, którzy pragną nauczyć się, jak uprawiać lawendę i wykorzystywać jej zalety zdrowotne,
- warsztaty dawnych technik rękodzielniczych,
- stała, etnograficzna aktywność twórcza, rękodzielnicza i artystyczna. Żywa, aktywna etnografia,
- warsztaty kulinarne - jak jadać pysznie i zdrowo,
- warsztaty zdrowego życia i dobrej formy psychofizycznej,
- mały ogród botaniczny - lawendowy,
- ścieżka dydaktyczna, punkty widokowe, miejsca chill-out.
Część warsztatów będzie odpłatna, a dochód przeznaczony zostanie na wzmacnianie i rozwijanie działalności Muzeum. Terminy warsztatów ogłaszane będą każdej wiosny na rok bieżący. Wstęp do Lawendowego Muzem Żywego będzie bezpłatny.
Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć efekty naszych warsztatów oraz to, co będzie odbywać się w Muzeum Żywym:
Jaka idea nas prowadzi
Wszelkie dary Matki Ziemi - zarówno lawendę, jak warzywa i owoce - pozyskujemy dzięki uprawie organicznej. Rolnictwo nie musi niszczyć Przyrody. Leki rosną dookoła nas - zbieramy je i uczymy się o nich.
Nie stawiamy wokół granic naszej ziemi szczelnych płotów - chodzą tamtędy sarny, dziki i zające. Pragniemy, by dzikie życie mogło dalej trwać, mimo coraz mniejszej przestrzeni, jaką ma do dyspozycji. Cenimy wolność, piękno dzikiej Przyrody, niezależność, samowystarczalność i twórczość. Wierzymy też, że przy naszej skali i specyfice pojęcie konkurencji nie istnieje. Jest ułudą i mirażem. Współdziałanie najlepiej służy wszystkim uczestnikom. Dzielimy się więc naszą wiedzą oraz doświadczeniem chętnie i otwarcie (open source). Współpracujemy z sąsiadami, jak najczęściej stosując wymianę barterową (np. ser i chleb za bukiety lawendy), chętnie dzielimy się nadwyżkami plonów, zasobów i pomysłami. Każde z okolicznych gospodarstw to osobna bajka, stworzona przez właścicieli z wielką pasją i sercem. Po wizycie u nas warto odwiedzić także naszych sąsiadów! Znajdziecie tam piękne, artystyczne rękodzieło, dopieszczone ogrody, wyjątkowe domy i wyjątkowych gospodarzy. Zmierzamy w kierunku niezależności energetycznej, samowystarczalności żywieniowej i oddolnym integrowaniu się w imię wyższych celów. Podobnie myślą i działają nasi sąsiedzi - tworzymy kooperatywę wspierających się wzajemnie przyjaciół.
Koncepcja Muzeum Żywego
Od kilku lat - na ogół podczas kwitnienia lawendy - przyjeżdżają do nas na krótkie wizyty turyści, wędrowcy i podróżnicy, by obejrzeć plantację, zrobić sobie zdjęcia w lawendzie i dowiedzieć się tu czegoś ciekawego.
Ponieważ przyjmujemy ich wszystkich w plenerze albo w kuchni, powstał pomysł utworzenia niewielkiego muzeum etnograficznego pod nazwą Lawendowe Muzeum Żywe.
Tu lawenda będzie miała szansę zaistnieć w rozmaitych odsłonach artystycznych, a i nasi goście zyskają dość przestrzeni, by posiedzieć i odpocząć, czasem uczestniczyć w lawendowych zadaniach (na przykład w wiązaniu bukietów świeżej lawendy), skosztować lawendowego naparu, dowiedzieć się czegoś o lawendzie, obejrzeć ekspozycję stałą: zdjęcia z opisami, dokumentujące powstanie plantacji, jak się opiekujemy lawendą, co z niej robimy i jakie zjawiska klimatyczne utrudniają życie naszej lawendzie.
Poniższe zdjęcia ilustują charakter krajobrazu wokół nas, a także dokumentują rozmaite nasze prace:
Muzeum Żywe to pomysł ś.p. Jacka Olędzkiego z Uniwersytetu Warszawskiego, członka PAN, który kiedyś uczył nas etnograficznego myślenia. Polega na stworzeniu muzeum, które jest aktywne i twórcze. Jest to muzeum nietypowe: można tu zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności.
Owszem, jest też tradycyjna ekspozycja, lecz występuje raczej jako tło. Ważne jest, by eksponaty prowadziły aktywny żywot, jak wówczas, gdy były jeszcze w zwykłym użyciu. A najważniejsze - że przy dawnego typu czynnościach, w dawnym typie wnętrza, w miejscu niejako poza czasem, następuje szczególny rodzaj Spotkania. Pojawia się nowa jakość, nowa przestrzeń poznania.
Mamy zamiar sprostać tej ambitnej koncepcji muzealnej. Poczucie wspólnoty jest ogromnie ważne i potrzebne, zaś wiedza praktyczna powinna być nabywana w procesie doświadczania. Oznacza to na przykład, że aby zrozumieć proces destylacji olejku eterycznego, trzeba wraz z nami uczestniczyć w jego powstawaniu: wrzucić do alembika kilka garści kwiatów lawendy, patrzeć, jak para wodna ochładza się w chłodnicy, ujrzeć na własne oczy, jak rośnie poziom olejku eterycznego na powierzchni wody lawendowej we flaszce florentyńskiej.
W tym czasie cała przestrzeń muzeum spowita jest lawendową wonią, część osób rozkoszuje się nią siedząc wygodnie i przyglądając się, inni stoją tuż przy alembiku i obserwują proces, jeszcze inni zwiedzają wystawę lub przechadzają się po plantacji.
Z kolei my, ludzie pracujący przy lawendzie, także w jakimś sensie jesteśmy eksponatem :) - ludzie chętnie przyglądają się nam, gdy pracujemy. Jest to rodzaj obserwacji uczestniczącej: widz/uczestnik zadaje pytania, słucha odpowiedzi, czasem pragnie wziąć czynny udział w lawendowych pracach, czasem pragnie po prostu z nami pobyć.
Opowiadanie o lawendzie "na sucho" to nie to samo; zupełnie inaczej się opowiada i inaczej się słucha, gdy dłonie zanurzone są w kwiatach, dookoła stoją kosze napełnione lawendą, a nad głowami wiszą suszące się bukiety. Jednocześnie staramy się dbać o to, by grupy uczestników nie były zbyt liczne - wówczas pojawia się miejsce na ciszę, pojawia się przestrzeń inspiracji.
Jak będzie wyglądać Muzeum Żywe
Zapraszamy Was do wspólnego budowania Muzeum oraz do korzystania z niego.
Projekt i pozwolenie na budowę już są. Złożyliśmy projekt budynku gospodarczego, czyli stodoły lawendowej.
Budynek z drewnianych bali usadowimy na kamieniach, nie będzie żadnych betonowych fundamentów. W końcu ma to być muzeum... będziemy zmierzać w stronę skansenu.
Na poddaszu - duża suszarnia lawendy, czyli prawdziwa lawendowa stodoła, na parterze - sala warsztatowa i muzealna.
Stoły i ławy, a wokoło także łoża drewniane, wysypane kwiatami lawendy - tam będziecie mogli zrobić sobie super fajną sjestę.
W Muzeum próbujemy odtworzyć atmosferę, panującą w pracowniach wiejskiego rzemiosła w dawnych wiekach.
Piec na drewno z zapieckiem zbudujemy sami, będzie nam wszystkim ciepło w chłodniejsze dni, a lawenda będzie pięknie się suszyła.
Co możemy zdziałać mając zebrane środki finansowe? Sprawimy, aby w trakcie roku 2014 muzeum zostało wybudowane w takim stopniu, by latem mogło już stanowić schronienie dla Was i dla lawendy. Rzeczywistość zapewne zweryfikuje poniżej wymienione koszty, ale zgodnie z dotychczasowym rozeznaniem spodziewamy się, że wydatki będą następujące:
- stary, drewniany budynek z bali do rozbiórki, zakup, ok. 15 000,00 PLN
- jeśli nie uda się znaleźć budynku w odpowiednim stanie technicznym, trzeba będzie kupić dwa i złożyć z nich jeden.
- przewiezienie - transport: ok. 8 000,00 PLN
- zbudowanie przywiezionego budynku, montaż starych okien, drzwi, podłóg. Praca cieśli: ok. 25 000,00 PLN
- zakup desek do deskowania dachu, gwoździe, wkręty budowlane i inne materiały budowlane: z pewnością przekroczymy tu pozostałą kwotę, tj. 2 000,00 PLN
Kwota, którą zamierzamy zebrać jest absolutnym minimum, abyśmy mogli ruszyć z realizacją projektu. Po zbudowaniu Muzeum będziemy mieli do czynienia ze stanem surowym budynku.
Niestety, jest to dopiero początek drogi, a kto budował cokolwiek w swoim życiu ten wie, że stan surowy to 1/3 całości inwestycji.
Ze wszystkich sił będziemy się starać, by latem 2014 budynek Muzeum nadawał się już do tego, żebyście mogli:
- wejść do niego (są podłogi) i usiąść (są krzesła lub fotele), napić się herbaty (jest stół:),
- obejrzeć ekspozycję (na ścianach wiszą materiały edukacyjne i informacyjne),
- obejrzeć suszarnię lawendy (na poddaszu wykonano instalację do zawieszenia suszących się bukiecików),
- doświadczyć chłodnej sauny w woni olejków eterycznych
Potem, w ciągu roku 2014 i w 2015 czeka nas stopniowe wyposażanie wnętrza Muzeum oraz dopracowywanie szczegółów (czyszczenie bali drewnianych od wewnętrznej i zewnętrznej strony, uszczelnienia gliną pomiędzy balami, skrobanie starych framug okiennych i drzwiowych, cyklinowanie starej podłogi, budowanie komina w suszarni, budowanie pieca i wiele innych).
Jednak w sezonie letnim 2014 nawet niewykończony, surowy budynek byłby już miejscem, które zapoczątkuje działania Lawendowego Muzem Żywego.
Lista wydatków oraz całkowite rozliczenie zebranej kwoty będą jawne, opublikowane i aktualizowane w internecie.
Jeszcze dwa słowa w sprawie nagród
Jeżeli masz pytania w sprawie szczegółów nagrody, koniecznie do nas napisz!
Linki nasze
www.facebook.com/pages/Lawendowe-Pole/147264115342569?ref=tn_tnmn
Linki o nas
http://fotocasty.pl/2184/jestem-szczesciara/
http://polska.pl/polska/56,125334,13596459,Mniej_znane_miejsca_w_Polsce__Idealne_do_odkrywania.html
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/3904,nowe-kawkowo-odrobina-prowansji.html
http://pokochajmazury.blog.pl/2012/10/24/warmia-najwieksze-w-polsce-pole-lawendy/
http://www.youtube.com/watch?v=mn-gbEVdrAQ
Rysunki są darem dla Muzeum od OliTyszkiewicz, www.kropki.eu
Description of the project
The Lavender Life Museum will open on the 15th of June 2014. The museum will be a vital addition to Lawendowe Pole (the Lavender Field), our long-established lavender cultivation and manufacturing mill, and an important development of our vision. It is intended to serve as an ethnographic centre, where educational programs and workshops will give visitors an authentic old-time rural experience. We want each guest to find the comfort and space to participate in our workshops and activities. The museum will be a retreat for anyone who wants to learn about our vanishing rural culture, sustainable living, the gifts of nature, and about health and wellbeing.
What will we offer in our Museum?
- Workshops on making all kinds of natural products to benefit body and soul, using our home-grown lavender and other naturally sourced ingredients. We will offer workshops on herbalism (for instance herbal alcohol maceration; lavender wine-making; preparing olive extracts; making beauty products based on macerates and oil, alcohol or water extracts; soap-making based on long-forgotten old recipes using caustic potash solution, birch-tar and other substances). All recipes we offer have been prepared and tested by Lavender Field.
With this knowledge you'll never need to use mass-produced products any more. - A permanent educational exhibition explaining the art of lavender cultivation.
- Workshops on old handicraft techniques.
- Creative artistic and handicraft activities based on the idea of live ethnography, where we are both the exhibit and the artist, dissolving the boundaries between object and spectator.
- Cookery classes, which will teach you how to cook delicious and healthy meals.
- Workshops on how to stay physically and mentally healthy.
Next to the Museum building we will make a small botanical and lavender garden for everyone to enjoy and a learning footpath with viewing and chill-out spots.
Some of the workshops will be complimentary and some paid for by the participants. The money from the paid-for activities will contribute to the strengthening and development of our Museum. The dates of the workshops will be announced each spring. The entrance to Lavender Life Museum will be free of charge.
Where are we?
We are in a small village: Nowe Kawkowo in Warmia, 25 km north-east of Olsztyn. Our Museum will be a part of Lavender Field, the first lavender plantation and herbalism manufacturer in Warmia.
Why support us?
With your support we will be able to:
- Strengthen and expand the community of creative people who will spread their valuable knowledge favouring Nature, health-conscious living, self-sufficiency, economic localisation, eco-sustainability and balance.
- Strengthen the alternative and independent culture.
- Save endangered rural culture, its handicraft techniques and skills in arts and applied crafts.
- Form new friendships and relationships.Provide new jobs for our local community.
- Strengthen our local network and community of neighbouring initiatives and farms.
By supporting us you are co-creating a place for you, your friends and a fast-growing number of visitors to Lavender Field. Up to now we have had to use a kitchen as our assembly place. In order to do our workshops in comfort, so all participants will benefit and not disturb each other, we need a separate building. We would like to build, or rather to "recycle", an old log house. Having an old log building is crucial for our project for many reasons. It is a type of architecture which agrees with our Museum's ethos, is ecologically friendly, and which blends in into the local landscape.
We are creating an open-minded, independent, alternative space which promotes healthy living, eco-architecture, green energy, slow-food, self-sufficiency and self help of local ventures, as well as all kinds of individual creative activities which make us free, happy and fulfilled human beings.
What is the ethos of Lavender Life Museum?
The Life Museum was originally the brainchild of professor Jacek Olędzki, and is dedicated to his memory. Olędzki was a lecturer at Warsaw University, a member of the Polish Academy of Sciences, and a believer in ethnographical ways of thinking. The Museum he dreamed of is an active and creative place where you can obtain practical knowledge and skills. The formal museum exhibition has only a background role. The exhibits have to carry on with their active life, continue their purpose just as they did in their time. What is most important is the continuation of past activities in the context of a historic interior space. It is a special moment of an encounter, in a place beyond time which brings a new quality, a new chance of recognition.
Our intention is to apply professor Olędzki's ambitious ideas to our Lavender Life Museum. The sense of community is extremely important and much needed. Practical knowledge can be obtained only by experience.
Our ethnographic inspirations
In times past people would meet together at haymaking, harvest, potato digging or at feather-tearing parties. They would work together, eat together, joke together and rest together. If anyone had any kind of misfortune others would help. Being together was what built a strong local community. Now our lives, customs and communities are different, but not always better. We decided to create the Museum to make an experimental community reviving this lost conviviality. We are offering a light version of an experience of living in an "old style" community. You can spend time talking, working, joking, resting with others and with a surrounding scent of lavender. You can spend as much or as little time as you want and need in order to feel the atmosphere of the past which we will try to recreate.
Today we all live in a rush; every day is full of errands, often the same errands that we did yesterday, today and will do tomorrow. We don't know the remedy for modern life, but we want to offer you a moment of conscious, warm presence and a different surroundings to the one you experience in your everyday life.
What will the Lavender Life Museum look like?
It will look like a barn. It will be an original Lemko-style log building (similar to the one already on Lavender Field). The architectural project and building license are already in place. The log building will be placed on stones. No environmentally invasive techniques and materials will be used. We are aiming towards creating a Skansen type of open-air museum.
Inside there will be an open space exhibition and a workshop room with tables and benches. There will be wooden couches for storing dried lavender and for relaxing during siesta. The interior will resemble the look and atmosphere of a country workshop from previous centuries. When the weather gets cooler the clay stove will warm everyone up and will help drying lavender flowers. The loft will be used for drying lavender.
The building will be self-sufficient in energy. It will be powered by sun and wind. A solar-powered shower with a view on lavender field will be build outside. There will be ecological composting toilets, including one for disabled visitors.
How far can our project go with collected funds?
We intend to have the building ready to shelter visitors and lavender by the summer 2014. Our cost estimate might change during the execution of our project but right now this is what we expect in terms of spending:
- cost of buying and disassembling the old log building: around 15000,00PLN (€3,800) (If we can't find a building in suitable condition we will need to buy two buildings and combine them into one).
- transport of disassembled building: around 8000,00PLN (€2,000)
- assembly of the building in situ, fitting old windows and doors, laying floorboards, carpenter's fee: around 25000,00 (€6,200).
- materials - wood for roof boarding, nails, screws and other building materials: over 2000,00PLN (€500)
The amount we are aiming to raise is a minimum of what we need to kick-start our project, to obtain the shell of the Museum. Unfortunately it will be just the beginning of our journey. Whoever has built a house before knows that completing the shell of the building merely stands for a third of the entire investment. However, we will do our best to have the building ready by summer 2014, when our visitors would be able to:
- enter it and walk on floorboards, rest on chairs, have tea by the table.
- see the exhibition of educational and informative materials hanging on the walls.
- visit the lavender drying room in the loft where the construction for hanging the lavender bunches will be installed.
- experience the cool sauna with a scent of essential oils.
Further ahead, throughout 2014 and 2015, we will gradually furnish the Museum and apply the final touches; such as washing the logs form the inside and outside of the building, sealing the log gaps with clay, scraping and cleaning the old window and door frames and old floor boards, building the chimney in the drying room, and building the clay stove. Nonetheless, already by summer 2014, even the unfinished shell of the building will be suitable to begin our activities in the Lavender Life Museum.
Our outgoings and a breakdown of funds raised will be open to view, published and updated on www.polakpotrafi.pl.
What we believe in
All Mother Earth's gifts - lavender as well as vegetables and fruits come from our ecological farming. We believe in natural land development which maintains sustainable and ecological balance and does not spoil the Nature. Nature gives us health - we learn about her gifts and collect them.
We value the freedom and beauty of wild Nature. We want wildlife to survive despite the current diminishing of its natural environment. Our land is not fenced; so deers, wild boars and rabbits are free to roam on it.
We believe that local cooperatives serve well all participants. The small scale and uniqueness of our activity eliminates competition. We share our knowledge and experience with others and believe in open source. We use barter exchange (for instance we swap lavender bouquets for other local produce), and we willingly share our excess crops, stocks and ideas with our neighbours.
Each of the neighbouring farms has a different theme, and each has been created with passion and love. This is why we strongly recommend visiting our neighbours' ventures, where you can find beautiful handicraft, natured gardens, unique homes and their unique owners. All of us promote sustainable energy, self-sufficient food production and integration in order to achieve higher goals. We are a cooperative of supportive friends.
About the author
The author of the project Joanna Posoch, studied Ethnography at the Ethnology and Cultural Anthropology department of Warsaw University. She is a craftsman and a farmer. She cultivates lavender on Warmia. Her farm uses organic and biodynamic cultivation. She has a passion for wooden architecture, clay and grog stove making, herbalism, ceramic and textile painting. She runs Alchemy workshops, where she teaches the making of organic beauty products. She moved to Warmia from Warsaw 14 years ago.
Support and awards:
Once you have chosen the award (on the right site of the page) please click on it and you will be redirected further along. Please note that you have to register with www.polakpotrafi.pl in order to support us and claim your award. The exchange rate is 4 PLN to 1€
Bellow is the manual how to support a project from abroad (via Credit Card, PayPal or international wire money transfer):
http://polakpotrafi.pl/forum/threads/platnosci-zza-granicy.59/#post-261
1. Pay 40 PLN or more:
Congratulations! You have just made a contribution towards our building materials. The Lavender Life Museum will thank you personally on our website and our Facebook profile. Special thanks and a beautiful photo of our lavender plantation in full bloom plus postcard from Lavender Field will be send to you by email and to your Facebook profile. You can become our volunteer.
Besides this you will receive a voucher for a full-day visit to our Museum and Lavender Field. You can enjoy lavender tea and biscuits, our chill-out spots and WiFi. And you will be given on-line access to to all our educational films and materials as well as our DIY tutorials on:
- building a clay and grog stove (DIY)
- carpentry joints in traditional Central European wooden architecture
- seeding and cultivating lavender (DIY)
- using lavender in the kitchen (DIY)
- and more.
All our DIY tutorials will be prepared by the Lavender Life Museum, and ready to watch in 2014.
2. Pay 60 PLN or more:
You will receive 100 lavender seeds from our cultivation, plus step-by-step instructions on how to prepare soil, seed and cultivate lavender. You will also be given on-line access to all our educational films and materials as well as our DIY tutorials prepared by the Lavender Life Museum and ready to watch in 2015. You will also receive all awards listed in the award 1!
3. Pay 80 PLN or more:
You will receive a voucher for a workshop on lavender essential oil distillation (1.5 hour course) and a lavender flower collection tutorial visit to our Lavender Field. Upon your arrival we will welcome you with a lavender bouquet. You can choose any date among all the dates announced for 2014 and 2015 on our website (www.lawendowepole.pl). Please remember to make a reservation before your arrival. You will also receive all awards listed in awards 1 and 2.
4. Pay 130 PLN or more:
You will receive Lavender Life Museum's natural lavender body balm recipe together with step-by-step instructions (DIY).
You will also receive a voucher for one day practical workshops in the Lavender Life Museum (lavender essential oil distillation and culinary and cosmetic uses of lavender workshops). Upon your arrival we will welcome you with a lavender bouquet. We can offer you a space for your tent or other basic (!) accommodation.You can choose any date among all the dates announced for 2014 and 2015 on our website. Please remember to make a reservation before your arrival. Dates are available on a first booking, first come basis. You will also receive all awards listed in awards 1 and 2.
5. Pay 240 PLN or more:
You will receive a voucher for one person for one night accommodation and a vegetarian lunch in Lavender Field Cottage and one day practical workshops in the Lavender Life Museum (lavender essential oil distillation and culinary and cosmetic uses of lavender workshops). You will also receive a Lavender Life Museum natural lavender body balm recipe together with step-by-step instructions (DIY). Upon your arrival we will welcome you with a lavender bouquet and a lavender gift - a linen scent sachet full of lavender flowers. You can choose any date among all the dates announced for 2014 and 2015 on our website (www.lawendowepole.pl). Please remember to make a reservation before your arrival. Dates available on first booking, first come basis. Only vegetarian meals available. You will also receive all awards listed in the awards 1 and 2.
6. Pay 350 PLN or more:
You will receive a voucher for two persons for one night accommodation and a vegetarian lunch in Lavender Field Cottage. Upon your arrival we will welcome you with a lavender bouquet and a lavender gift - a linen scent sachet full of lavender flowers. You can choose any date between May and November in 2014, 2015 or 2016. Please remember to make a reservation before your arrival. Dates available on first booking, first come basis. Only vegetarian meals available. You will also receive all awards listed in award 1.
7. Pay 700 PLN or more:
You will receive a voucher for four persons for two nights in Lavender Field Cottage. Your name will be written on the Honourable Board of Founders placed on the front wall of Lavender Life Museum.
Upon your arrival we will welcome you with a lavender bouquet and a lavender gift - a linen scent sachet full of lavender flowers. You can choose any date between May and November in 2014, 2015 or 2016.
Please remember to make a reservation before your arrival. Dates available on first booking, first come basis. Only vegetarian meals available. You will also receive all awards listed in award 1 and 2.
8. Pay 1000 PLN or more:
We will organise a special vegetarian meal for you and your ten guests. You will also receive a voucher for two persons for one night accommodation in Lavender Field Cottage. For the remainder of your guests you can find accommodation nearby. We will give you a list of agro-touristic farms and B&B (please note: additional accommodation for your guest is not included in this award). Your name will be written on the Honourable Board of Founders placed on the front wall of the Lavender Life Museum. You can choose any date between May and November in 2014, 2015 or 2016. Please remember to make a reservation before your arrival. Dates available on first booking, first come basis. Only vegetarian meals available. You will also receive all awards listed in award 1 and 2.
9. Pay 2000 PLN or more:
You will receive a voucher for two persons for a weekend Alchemy workshop (Friday to Sunday), plus full board accommodation in Lavender Field Cottage. You can choose any date between May and November in 2014, 2015 or 2016 from among the dates announced on our website (www.lawendowepole.pl). Your name will be written on the Honourable Board of Founders placed on the front wall of the Lavender Life Museum. You will receive an additional voucher for two persons for two nights in Lavender Field Cottage. You can choose any date between May and November in 2014, 2015 or 2016.
Please remember to make a reservation before your arrival. Dates available on first booking, first come basis. Only vegetarian meals available. You will also receive all awards listed in award 1 and 2.
10. Pay 3000 PLN or more:
And have a party! You will receive a voucher for two people for seven nights accommodation with vegetarian dinner in Lavender Field Cottage. You can choose any date between May and November in 2014, 2015 or 2016. We will make the Lavender Life Museum building available exclusively to you and your guests from evening till morning and you can have a very special birthday, engagement, jubilee or any other kind of party. We will help you to find accommodation for up to 25 people in nearby agritourism farms and B&Bs (please note - additional accommodation for your guest is not included in this award).We will provide welcome snaks for your party, lavender drinks and warmth from our clay stove. Other meals and drinks can be arranged by us at additional expense. You can choose your party date any time throughout 2015 or 2016. Your name will be written on the Honourable Board of Founders placed on the front wall of the Lavender Life Museum. Please remember to make a reservation before your arrival. Dates available on first booking, first come basis. Only vegetarian meals available. You will also receive all awards listed in award 1 and 2.
11. Pay 4900 PLN or more:
And have a party! You will receive a voucher for four people for seven nights half board accommodation in Lavender Field Cottage. You can choose any date between May and November in 2014, 2015 or 2016. We will make the Lavender Life Museum building available exclusively to you and your guests from evening till morning and you can have a very special birthday, engagement, jubilee or any other kind of party. We will help you to find accommodation for up to 25 people in nearby agritourism farms and B&Bs (please note - additional accommodation for your guest is not included in this award). We will provide vegetarian buffet meal, lavender drinks and warmth from our clay stove. You can choose your party date any time throughout 2015 or 2016. Your name will be written on the Honourable Board of Founders placed on the front wall of Lavender Life Museum. Please remember to make a reservation before your arrival. Dates available on first booking, first come basis. Only vegetarian meals available. You will also receive all awards listed in award 1 and 2.
Museo Vivo de Lavanda abrirá sus puertas al público el día 15 de junio 2014 .
La importancia del museo de la lavanda radica en que viene a completar el proyecto de Lawendowe Pole (Tierra de Lavanda), donde hace un tiempo ya se practican el cultivo de lavanda y los talleres de manufactura.
Tiene por objetivo servir como centro etnográfico, donde se desarrollarán programas educativos que otorgarán a los visitantes una tradicional y auténtica experiencia campesina.
Queremos que cada visitante encuentre la comodidad y el espacio para participar de nuestros talleres y actividades.
El museo será un retiro para todos quienes quieren aprender sobre nuestra cultura campesina, vida sustentable, salud y bien estar.
Su interés por nuestro proyecto hará posible restablecer y mantener nuestra tradición y cultura campesina.
Usted puede leer más sobre nuestro proyecto más abajo.
Qué ofreceremos en nuestro Museo?
• Talleres:
1.- Confección de diversos tipos de productos naturales para beneficiar cuerpo y alma, usando lavanda de nuestro cultivo y otros ingredientes de fuente natural.
2.- Herbalismo:
Maceración alcohólica de hierbas: vino de lavanda.
Preparación de extractos de oliva.
Productos de belleza basados en macerata, aceite, alcohol o extractos aguados.
Preparación de jabón en base de recetas olvidadas desde muchos años, usando solución de optas, brea de abedul y otras sustancias.
Múltiples recetas las que ofrecemos han sido preparadas y testadas por Lawendowe Pole. Con este conocimiento usted no tendrá que usar productos masivos nunca más.
• Contamos con una exposición educativa permanente que explica el arte de cultivo de lavanda
• Talleres sobre las técnicas de artesanía
• Actividades de creatividad artística y artesanía, basándose en la idea de etnografía viva, donde somos ambos pieza y artista, disolviendo bordes entre el objeto y espectador.
• Clases de cocina, en las que se enseñará cómo preparar comida deliciosa y saludable.
• Talleres acerca de cómo estar física y mentalmente sano.
A un lado del Museo construiremos un pequeño jardín botánico de lavanda que incluirá un camino de aprendizaje con vista privilegiada y sitios de relajación.
Algunos talleres serán gratuitos y otros pagados por los participantes.
El dinero de las actividades pagadas contribuirá al fortalecimiento y desarollo de nuestro Museo.
Las fechas de los talleres serán anunciadas cada primavera.
La entrada al Museo Vivo de Lavanda será liberada.
Donde estamos?
Vivimos en un pequeño pueblo llamado Nowe Kawkowo en la región de Warmia, 25 km al norte-este de Olsztyn.
Nuestro Museo será parte de la Tierra de Lavanda, la primera plantación y manufactura de fitoterapia en Warmia.
Por qué apoyar nuestro proyecto?
Con su apoyo seremos capaces de: .
• Fortalecer y expandir la comunidad de gente que difundirá su valioso conocimiento acerca de la Naturaleza, vida sana, auto-suficiencia, localización económica, eco-sustentabilidad y equilibrio.
• Reforzar la cultura alternativa e independiente.
• Salvar la cultura campesina que se encuentra en peligro de extinción, sus formas de vida, destrezas artísticas y artesanías.
• Formar nuevas amistades y relaciones humanas.
• Proveer nuevos empleos para nuestra comunidad local.
• Reforzar nuestra red local y comunidad de iniciativas vecinales y granjas.
Le invitamos a ser co-creador de un lugar para usted mismo, su familia y amigos. Al apoyarnos logrará además aumentar el número de personas que podemos acoger en la Tierra de Lavanda.
Hasta ahora hemos usado nuestra cocina para asambleas y reuniones.
Para poder realizar nuestros talleres en forma cómoda y óptima, necesitamos un edificio separado. Para ello hemos planeado reciclar y re construir una antigua casa de troncos de madera. Esto será crucial para nuestro proyecto. Al ser ecológicamente amistosa y combinar con el paisaje local, es el tipo de arquitectura que está de acuerdo con la esencia de nuestro Museo.
Estamos creando un espacio abierto, independiente y alternativo que promueve la vida sana, la arquitectura ecológica, la energía verde, la “slow-food”, la autosuficiencia y apoyo a las pequeñas empresas locales, como también de todos los tipos de actividades creativas que nos hacen sentir libres, felices y realizados.
Que significa etos del Museo Vivo de Lavanda?
El Mueso Vivo fue inicialmente una creación del profesor Jacek Olędzki y el museo está dedicado a él. Olędzki era profesor académico de Universidad de Varsovia, el miembro de Academia Polaca de Ciencias y fiel a la etnográfica manera de pensar. El Mueso de sus sueños era un lugar activo y creativo donde cada uno pueda obtener destrezas junto a un conocimiento práctico. La exhibición del museo tiene solamente un rol ambiental. Es importante que las piezas mantengan la utilidad que les dio origen en la época en que fueron creadas. Lo más importante es la continuación de actividades pasadas en el contexto de un espacio interior histórico. Es un momento especial de encuentro, en un lugar más allá de tiempo que trae una nueva calidad y oportunidad de conocimiento.
Nuestra intención es aplicar esas ideas ambiciosas del profesor Jacek Olędzki al nuestro Museo Vivo de Lavanda. El sentido de comunidad es extremadamente importante y muy necesario. El conocimiento práctico puede ser obtenido solamente a través de experiencia.
Media o Twoim projekcie:
Muzeum Żywe Joanny Posoch
15 czerwca 2014 roku planowane jest otwarcie Żywego Lawendowego Muzeum im. Jacka Olędzkiego, etnograficzny przystanek edukacyjny i warsztatowy, w którym można będzie zasmakować powrotu do wiejskich czasów minionych. To będzie niezwykłe miejsce dla Ciebie. Gdy przyjedziesz zwiedzić plantację lawendy, znajdziesz się – w końcu! – w stworzonej specjalnie dla Ciebie, wygodnej przestrzeni.
Żywe Muzeum Lawendy. Powrót do czasów minionych.
15 czerwca w Kawkowie na Warmii ma zostać otwarte Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkięgo, etnograficzny przystanek edukacyjny i warsztatowy. [POSŁUCHAJ]
"Lawendowe Pole" - spełnienie marzeń o wiejskości
Joanna Posoch, która kilka lat temu porzuciła pracę w biznesie, wyjechała na Mazury i założyła plantację lawendy "Lawendowe Pole". Teraz wychodzi z nową inicjatywą i otwiera "Lawendowe Muzeum Żywe".
Lawendowe Muzeum Żywe
Mamy dla was szczęśliwa nowinę. Na Warmii powstaje Lawendowe Żywe Muzeum- miejsce otwarte, niezależne, alternatywne i przyjazne ideom zdrowego trybu życia. Będzie ono z pewnością sprzyjać przejawom indywidualnej, twórczej aktywności, które czynią nas ludźmi wolnymi, szczęśliwymi i spełnionymi. I teraz najlepsza wiadomość. Każdy z Was może włączyć się w jego tworzenie!
Wesprzyj realizację oryginalnego pomysłu utworzenia „Lawendowego Muzeum Żywego”
Joanna Posoch, właścicielka pierwszej warmińskiej plantacji lawendy w Nowym Kawkowie chce uruchomić „Lawendowe Muzeum Żywe”, w którym każdy będzie mógł popracować twórczo z rośliną. Inicjatywę może wesprzeć każdy za pomocą tzw. finansowania społecznego. Czasu pozostało mało, gdyż pieniądze będą zbierane tylko do 21 stycznia 2014 r.
Wesprzyjmy nowatorski pomysł utworzenia „Lawendowego Muzeum Żywego”
Właścicielka pierwszej warmińskiej plantacji lawendy w Nowym Kawkowie chce uruchomić „Lawendowe Muzeum Żywe”, w którym każdy będzie mógł popracować twórczo z rośliną. Inicjatywę może wesprzeć każdy za pomocą tzw. finansowania społecznego. Czasu jest mało, bo pieniądze są zbierane tylko do 21 stycznia!
EkoThink wspiera budowę Lawendowego Muzeum Żywego!
W polskim serwisie crowdfundingowym PolakPotrafi.pl odbywa się właśnie zbiórka pieniędzy na budowę Lawendowego Muzeum Żywego. Co to za muzeum? Jakimi atrakcjami będzie kusiło? Czy warto wesprzeć ten projekt? Jeśli nasuwają się wam takie pytania, przeczytajcie poniższy artykuł.
Pachnący biznes na Warmii
Joanna Posch od 12 lat uprawia lawendę i prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Nowym Kawkowie koło Olsztyna, a teraz chce stworzyć lawendowe muzeum.
Muzeum lawendy pod Olsztynem? Zrzutka internautów
Joanna Posoch od 12 lat uprawia tę roślinę i prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Nowym Kawkowie koło Olsztyna. Teraz marzy jej się niewielkie muzeum etnograficzne. Potrzeba na to jednak 50 tys. zł.
Muzeum lawendy pod Olsztynem? Zrzutka internautów
Joanna Posoch od 12 lat uprawia tę roślinę i prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Nowym Kawkowie koło Olsztyna. Teraz marzy jej się niewielkie muzeum etnograficzne. Potrzeba na to jednak 50 tys. zł.
Lawendowe Muzeum Żywe
15 czerwca 2014 roku zostanie otwarte Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego, etnograficzny przystanek edukacyjny i warsztatowy, w którym można zasmakować powrotu do wiejskich czasów minionych. Tworzymy miejsce dla Ciebie. Gdy przyjedziesz zwiedzić plantację lawendy, znajdziesz się w stworzonej specjalnie dla Ciebie, wygodnej przestrzeni.
Kobiety w wiejskiej przestrzeni postkonsumpcyjnej
Pośród "nowych wieśniaków" jest wiele kobiet. Liczą się dla nich przede wszystkim: rozumiana na wiele sposobów przestrzeń, społeczny wymiar pracy, względy estetyczne i zdrowotne, stosunki międzyludzkie i możliwość samorealizacji.
Lawendowe Muzeum Żywe
15 czerwca 2014 roku zostanie otwarte Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego, etnograficzny przystanek edukacyjny i warsztatowy, w którym można zasmakować powrotu do wiejskich czasów minionych. Tworzymy miejsce dla Ciebie. Gdy przyjedziesz zwiedzić plantację lawendy, znajdziesz się w stworzonej specjalnie dla Ciebie, wygodnej przestrzeni.
Dzielna kobieta z Warmii przeciera nowe szlaki
Właścicielka pierwszej warmińskiej plantacji lawendy w Nowym Kawkowie chce uruchomić "Lawendowe Muzeum Żywe", w którym każdy będzie mógł popracować twórczo z rośliną. Inicjatywę może wesprzeć każdy za pomocą tzw. finansowania społecznościowego. Czasu jest mało, bo pieniądze są zbierane tylko do 21 stycznia!
Fioletowa Warmia
Pyszni się fioletowym błękitem, delikatnym różem, gdzieś pomiędzy nawet lekką bielą. Z daleka przypomina ruchome morze traw, a miękkie nieco omszone, srebrzyste liście sprawiają, że morze to zachęca do odpoczynku od codziennych zmagań ze światem. Kwiaty umieszczone na długich i cienkich szypułkach, kołyszą się delikatnie na wietrze, rozsiewając upajający zapach…
Już wkrótce ma szansę powstać pierwsze Żywe Muzeum
W połowie przyszłego roku w Nowym Kawkowie w gminie Jonkowo ma szansę powstać pierwsze tego typu muzeum – Lawendowe Muzeum Żywe. Aby jednak mogło ono zostać utworzone, potrzebna jest pomoc. Wystarczy już zaledwie 5 zł.