Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Grzegorz Michał Grecas

Grzegorz Michał Grecas

Wroclaw, Poland

jeden z wielu założycieli teatru Układ Formalny. Już za chwilę absolwent reżyserii teatru lalek na wrocławskim PWST. Legniczanin, Wrocławianin i po troszę mieszkaniec Lublina. W teatrze kocha ludzi. Tych na scenie i na widowni.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3002 PLN z 3000 PLN

44 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.06.2016.

Kosmetyka Wroga - premiera UKŁADU FORMALNEGO

O projekcie

KIM JESTEŚMY?

Czasem, może nawet nie za często, człowiek wpada na człowieka. Patrzą na siebie - na początku nieufnie - i wreszcie po długiej ciszy zaczynają rozmawiać. Czasem to "obwąchiwanie" kończy się pociągnięciem za własną smycz i odejściem. Niekiedy obszczekaniem, bo przecież ten drugi, "obcy" narusza naszą strefę komfortu. Na szczęście historia zna również przypadki, w których człowiek zauważa w człowieku coś, co potrafi polubić. Może to wspólny cel?

Szereg takich "wpadnięć" stworzył nas...

Jesteśmy absolwentami i studentami Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej Szkoły Teatralnej. Wspierają nas przyjaciele z Katedry Scenografii ASP i kompozytorzy, których poznaliśmy przez wspólne zajęcia na Akademii Muzycznej. Myśl o stworzeniu własnego zespołu wielu z nam towarzyszyła od dawna - przygotowaliśmy wiele wspólnych projektów jeszcze w trakcie studiów i wiemy, na co nas stać. Jako jedni z pierwszych w kraju zaczęliśmy tworzyć spektakle w oparciu o Polski Język Migowy i dostosowane w całości do odbioru przez osoby niesłyszące. Pierwszym był "N.I.M" - egzamin w reżyserii Grzegorza Grecasa. Drugi - "Matka Courage krzyczy" będzie miał swoją premierę podczas 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Nasi ludzie wygrali prestiżowy Konkurs im. Jana Dormana organizowany przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. To pozwoliło nam na produkcję spektaklu "#enterorestes" pod opieką Stowarzyszenia Artystów Bliski Wschód, który wraz z towarzyszącymi mu warsztatami odwiedza licea w całej Polsce. 

Wierzymy, że teatr może być narzędziem realnej zmiany, dlatego chcemy kontynuować wspólną pracę i spotykać się z widzami. Wpadać na nich i "obwąchiwać", żeby zauważyć coś, co będziemy potrafili polubić. Być może z wzajemnością...

UKŁAD FORMALNY jest w trakcie rejestrowania działalności jako Fundacja. Staramy się o wynajęcie od miasta ciekawej przestrzeni do pracy, ale zanim się to stanie nie jesteśmy w stanie usiedzieć w miejscu...

Ten artystyczny apetyt, niemożność usiedzenia spokojnie na czterech literach stworzył potwora, któremu na imię... 

 

Spektakl rozpoczyna się na peronie dworca w momencie, w którym do Jeroma – młodego „korpoludka” - dosiada się tajemniczy natręt. Wszyscy znamy ten typ - znoszona ortalionowa kurtka i ślina w kącikach ust nasuwają oczywiste pytania.

- Fajeczka?

- Bułeczka?

- Na piwko pan zbiera?

Jednak Textor Texel nie zaczepia Jerome’a, by prosić o jałmużnę. Jego misja jest znacznie bardziej skomplikowana i posiada wewnętrzną strukturę. Nieznajomy przynosi ze sobą walizkę, w który chowa swój teatr. Jerome będzie musiał wysłuchać trzech opowieści i zaśpiewać piosenkę, by odkryć, co tak naprawdę chcę powiedzieć mu Textor. Jednak prawda nie będzie łatwa. A pułapka została zastawiona precyzyjnie. Jak wszyscy wiemy, opóźnienia pociągów mogą ciągnąć się w nieskończoność.

„Kosmetyka Wroga” to aktorski pojedynek – dwóch mężczyzn i dwa krzesła. Tylko tyle. W wyobrażonej przestrzeni dworca rozegra się wreszcie kameralny dramat człowieka, który przez całe życie sprzeciwiał się swojej naturze, hodując w sobie wroga. Jeżeli „tłumić” to czasownik XX wieku, to z niego właśnie wywodzi się nowa odmiana XX wiecznego mordercy...

Potwora powołali do życia: 

 

 

 

 

 

 

 

ADAM PIETRZAK - świeżo upieczony absolwent Wydziału Lalkarskiego. Prywatnie oaza spokoju, na scenie Człowiek-Demolka. Już wkrótce Honorowy Obywatel Miasta Praszki. Na co dzień angażuje się we wszystkie interesujące projekty teatralne oraz wychowuje psicę o imieniu Łajka. 

"Teatr? Panie Kolego, teatr to ja mam w środku!"

 

 

MACIEJ RABSKI - prawie dyplomowany aktor teatru lalek, animator kultury, docent bezrobotny, syfiarz sceniczny, za dnia nieustannie walczy z materią teatru. W nocy tworzy własne lalki i później się nimi śpi. Ma nosa do wielu rzeczy, ale do końca nie wiadomo jakich. Jego motto: Jeśli teatr nas nie chce to zróbmy sobie swój.
 
"Rola Textora Texela
była dla mnie stworzona.
Psychopata, natręt, zwyrodnialec.
Amator kociej karmy.
Spojrzałem w lustro i samo się zrobiło..."
  

Spektakl wyreżyserował według własnej adaptacji Grzegorz Grecas:

 

GRZEGORZ GRECAS - jeden z wielu założycieli teatru Układ Formalny. Już za chwilę absolwent reżyserii teatru lalek na wrocławskim PWST. Mieszka to tu to tam. Częściej tam. Jesli nie jest na próbie to właśnie odsypia.

"Praca z Maćkiem i Adasiem to była prawdziwa przygoda. Dwóch świetnych aktorów, rewelacyjny tekst i... nic więceje! Na szczęście udało się wcisnąć chociaż jedną lalkę" 

 

Tak... Czyli skoro jest zespół. Jest spektakl. To czego im jeszcze u licha potrzeba?

No właśnie. I tutaj po raz kolejny okazuje się, że człowiek bez człowieka to jak palec albo coś tam...

"Kosmetyka Wroga" jest adaptacją powieści Amelie Nothomb. Żeby móc grać spektakl oficjalnie i legalnie musimy wykupić licencję. Prawa autorskie w naszym przypadku zostały wycenione na 1000zł. Za tę cenę będziemy mogli zagrać 30 spektakli w ciągu następnych 12 miesięcy. 

Pozostałą kwotę chcielibyśmy przeznaczyć na wynajem ciekawej, niekoniecznie teatralnej przestrzeni na pierwsze spektakle oraz wydruk plakatów. Znalezienie swojego miejsca na kulturalnej mapie Wrocławia to jeden z naszych najważniejszych celów. 

Kiedy już, dzięki Waszej pomocy, uda nam się pozyskać niezbędne środki, to pierwsze spektakle zagramy już pod koniec maja! Od tego momentu rozpoczniemy też realizację nagród. Jeżeli przekroczymy próg 3000zł to pieniądze wykorzystamy na produkcję kolejnych spektakli. "Kosmetyka Wroga" jest doskonałym przykładem tego, że do powołania na scenie świata potrzebne są tylko odwaga, wyobraźnia... i Wy! Jeżeli chcecie zapytać o cokolwiek związanego ze sprawami artystycznymi, kolor kota albo stopień zaawansowania potraw serwowanych przez naszego reżysera, to piszcie śmiało!

Nasz adres e-mail to: ukladformalny@gmail.com

Możecie też śledzić nasze działania tutaj: www.facebok.com/ukladformalny

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.06.2016 18:06