Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

emimaj

emimaj

Kraków

Projektantka z artystyczną przeszłością (wzornictwo na ASP) i pasją do technologii (emimaj.com). Na co dzień buduje produkty softwerowe od wstępnej idei aż po realizację w Pilot (wcześniej w Applicake i Base CRM).

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7644 PLN z 6000 PLN

121 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

127%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.06.2015.

Aplikacja po Kazimierzu – dawnej żydowskiej dzielnicy...

O projekcie

 

Tworzymy aplikację mobilną, dzięki której
poznasz Kazimierz – historyczną żydowską

dzielnicę Krakowa.

Przewijasz ekran w prawo i poznajesz przedwojenny Kazimierz, przewijasz w lewo i oglądasz to miejsce dzisiaj. Fajnie, nie? :) Kazimir opowie Ci niesamowite historie – dawne i współczesne – za pomocą nowoczesnych narzędzi.

Chcemy, żeby każdy kto odwiedza Kraków i spaceruje po uliczkach Kazimierza poznał malownicze oblicze dzielnicy. Zależy nam abyś dowiedział się o współczesnych wartościowych miejscach i wydarzeniach oraz o jego żydowskich mieszkańcach, ich kulturze, rutuałach i sposobie życia.

Formuła open-source i non-profit jest dla nas idealna, bo chcemy wspólnie z wszystkimi chętnymi tworzyć ten projekt, ulepszać go i rozwijać. Aplikacja będzie bezpłatna dla każdego użytkownika iOS i Android, dostępną w języku polskim i angielskim. Mamy nadzieję, że dasz się namówić i wesprzesz nas, byśmy mogli rozsławić aplikacje wśród wszystkich mieszkających i odwiedzających Kraków :)

 

 

Po co robimy ten projekt?

Jesteśmy pasjonatami nowych technologi i społecznych projektów. Jeśli czegoś nie ma a wydaje nam się ważne – nie szukamy, czekamy, prosimy – po prostu tworzymy. Bo lubimy działać i inspirować. Jeśli sądzimy, że warto o czymś mówić, to mówimy.

Uważamy, że pokazanie korelacji  kultur żydowskiej i polskiej na przestrzeni lat pozwoli:
1) przedstawić wspólny dorobek, bez podziałów my <–> oni;
2) przypomnieć o pozytywnych wydarzeniach ze wspólnej historii (w odróżnieniu od wielu trudnych i dramatycznych –> Holocaust);
3) uczyć się od siebie nawzajem, tak jak to się działo przez wiele wieków;
4) zaprezentować głos młodych, którzy szanują historię i politykę oraz chcą mówić przede wszystkim o tym co łączy a nie dzieli.

Chcemy, by Polacy poznali żydowską przeszłość Kazimierza, natomiast Żydzi jego współczesne oblicze. W części przedwojennej Kazimira wprowadziliśmy odwrotną nawigację – od prawej do lewej, przez co nawiązujemy do kierunku czytania języka hebrajskiego. Wierzymy, że warto ‘wejść w buty’ nieznajomego, zobaczyć jak świat wygląda z innej perspektywy. W ten sposób chcemy łączyć ludzi – bez względu na wiek, religię czy rozmiar stopy.

 

Kim jesteśmy?

Jest nas 10 – większość z branży IT, mniejsza część to pasjonaci kultury żydowskiej. Łączy nas to, że uwielbiamy krakowski Kazimierz, jego historię, architekturę i wszystkie niesamowite historie, które kryje. Ciekawią nas synagogi na Szerokiej, smakuje nam hummus z Bożego Ciała, odkrywamy, że w restauracji Klezmer Hois, kiedyś była łaźnia rytualna. Do tej pory nie znaleźliśmy przewodnika, który pokazywał by “nasz” Kazimierz, wiec sami postanowiliśmy go stworzyć wykorzystując wiedzę i umiejętności, jakimi dysponujemy. Poza tym – dobrze się dogadujemy i lubimy razem pracować :)

TO MY:

Emilia Maj – projektantka z artystyczną przeszłością (wzornictwo na ASP) i pasją do technologii (emimaj.com). Na co dzień buduje produkty softwerowe od wstępnej idei aż po realizację w Pilot (wcześniej w Applicake i Base CRM). Poprzez różne projekty: WebMuses, RailsGirls i AfricaHackTrip stara się łączyć i inspirować ludzi dookoła. Nowe pomysły absorbuje gubiąc się w nieznajomych miastach, tańcząc i spiąc. Pomysłodawczyni projektu. Odpowiedzialna za kierunek, w który applikacja podąża.

Patrycja Radaczyńska – jej pierwsza miłość to muzyka. Saksofonistka z wykształcenia, pasjonatka jazzu i wszelkiego rodzaju improwizacji. Od niedawna zakochana w kodowaniu, na codzień pracuje jako frontend developer w Creativestyle, gdzie cięcie, gięcie i rozwiązywanie zagadek to jest to, co lubi najbardziej. W wolnych chwilach organizatorka i mentor na Rails Girls Kraków. Miłośniczka sztuki, która inspiruje; technologii, które ułatwiają życie i absurdu wszelkiej maści. Odpowiedzialna za to jak aplikacja wygląda (front-end).

Ania Bywanis-Kwiecień – z wykształcenia prawnik, dołączyła do świata IT jako projektant UI/UX. Obecnie ogarnia pracę kilku osób w wydawnictwie cyfrowym James Cook Publishing, produkuje podcasty do Projektu Kazimierz i organizuje TedxKazimierz. Uwielbia dobrych ludzi, dobrą kawę i przygody, które dobrze się kończą. Odpowiedzialna za to jak aplikacja jest używana (UX).

 

Wiktoria Dalach – programistka w Netguru i fotografka freelancer. Aby poprawiać nastrój sprzedawcom i urzędnikom, założyła firmę "Jest Super". Eksploruje miejskie podwórka. Chętnie śpiewa piosenki, choć nie pamięta ich tekstów. Tworzy krakowską społeczność WebMuses, gdzie zachęca inne kobiety do kodowania. Lubi ludzi, ładne linie i sztukę współczesną. Odpowiedzialna za komunikacje (marketing i social media).

 

Joanna Łuczyńska – projektantka graficzna, która zawsze dba o to, żeby każdy design był zarazem estetyczny i funkcjonalny. Uwielbia piękne wzory i tekstury. Z wykształcenia psycholog. W wolnym czasie okupuje kuchnię, ćwiczy oraz kocha wszystkie kotki. Odpowiedzialna za to jak aplikacja wygląda (grafika).

 

Katarzyna Twardak  absolwentka judaistyki i polonistyki na Uniwersytecie Jagielońskim. Miłośniczka psów, domowych ciast i książek zapisanych od tyłu. Tych zapisanych od przodu zresztą też. Pieniądze zarobione długimi godzinami przed komputerem najchętniej trwoni na bilety – lotnicze, kolejowe, koncertowe i festiwalowe. Odpowiedzialna za wybór i redakcję treści w aplikacji.

 

Justyna Rochacewicz – absolwentka judaistyki i polonistyki na Uniwersytecie Jagielońskim. Obecnie pracuje w księgarni i wydawnictwie. Nie lubi kostki bauma. W wolnym czasie ogląda francuskie filmy, udając, że rozumie każde słowo. Odpowiedzialna za wybór i redakcję treści w aplikacji.

 

Marta Świtała – Niewolniczka Swoich Pasji. Zawodowo zapalony hotelarz i eventowiec, z wykształcenia magister od Bliskiego Wschodu. Fanka smaków, zapachów, absurdu i śmiania się do bólu przepony. Wierzy, że „inność” wzbogaca, inspiruje i rozwija. Lubi opowiadać o kulturach i religiach, zwłaszcza dzieciom. Podróżuje, czasem o tym bloguje. I się wiecznie ciekawi. Odpowiedzialna za komunikacje (marketing i social media).

 

Jan Kraus – na codzień frontend developer i team leader w Creativestyle. Po godzinach programuje startupy w ruby on rails, biega po górach i robi zdjęcia. Pasjonują go podróże i nowe technologie. Odpowiedzialny za dane w aplikacji (back-end).

 

Krzysztof Cieplucha – programista iOS na freelansie. Geek technologiczny i science-fiction. Po godzinach biegacz, wolontariusz i pasjonat muzyki. Chciałby zostać gwiazdą rocka, kierowcą wyścigowym i astronautą :) Odpowiedzialny za aplikację na iOS.

 

Bartosz Pawlik – zajmuje się fotografią zawodowo i hobbystycznie: http://bartpawlik.tumblr.com/Jego marzeniem jest popatrzeć na świat oczami kogoś innego dlatego nieustannie i obsesyjnie szuka innej perspektywy. Każdą sekundę wypełnia obserwacją i nigdy się tym nie nudzi. W wolnych chwilach uprawia narciarski freeride i jeździ na ostrym kole (taki typ roweru :P). Odpowiedzialny za ten wypaśny filmik do kampanii.

 

Piotr Mleczko – programista w Ericpol, fotografik w wolnym czasie. Miłośnik sztuki i tanich win z Biedronki. Fotografuje przede wszystkim dla siebie, ale czasem też dla Magazynu Exclusive Info, marki Wearwool, różnych wydarzeń cyklicznych: Startup Sprint, Social Metups. Pierwszy wernisaż ma za soba, liczy na następne.Odpowiedzialny za zdjęcia w aplikacji.

 

Katarzyna Ogińska – psycholog dizajnu i UX Designer. Od kilku lat próbuje zrozumieć związki ludzi z przedmiotami i to, dlaczego niektóre rzeczy lubimy bardziej niż inne. Obecnie, poza projektowaniem interakcji, wykłada dla studentów Wzornictwa podstawy rozumienia użytkownika. Lubi drobne przyjemności, streetart, nietypowe działania w mieście i truskawki. Mama Zosi.

 

 

Jak aplikacja będzie działać?

Wyobraź sobie, ze jesteś na Placu Nowym, otwierasz aplikację i czytając o tym jak wyglądało to miejsce przed wojną widzisz libuszhof – targ najwyższej jakości produktów, gdzie gospodynie najlepszych krakowskich domów zaopatrują swoje spiżarnie. Pod koniec XIX w. władze miasta zastępują drewniane kramy murowaną halą targową. Funkcjonuje tu rytulana ubojnia drobiu, bo tak nakazują religijne rygory czystości spożywania pokarmów. Spójrz na okalające plac domy modlitwy: Bne Emuna i Chaim Halberstam…” Następnie za pomocą jednego kliknięcia, dowiesz się gdzie obecnie możesz zobaczyć ciekawą wystawę, posłuchać najlepszego jazzu czy wypić wyśmienitą kawę na Placu Nowym. Brzmi jak najlepsze źródło informacji, prawda :)?

 

 

Gdzie możesz o nas usłyszeć?

Mamy stronę internetową oraz profile na Facebooku i Twitterze. Prezentujemy tam nie tylko nasz projekt i postępy nad aplikacją ale także informacje o naszej ulubionej dzielnicy – co działo i dzieje się wartego uwagi na Kazimierzu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o kulturze żydowskiej: nowinkach muzycznych, filmowych, bieżących wydarzeniach to także jest to odpowiednie miejsce.

23 maja projekt będzie prezentowany na TEDx Kazimierz w Krakowie (zarejestrowałaś/eś sie już?!). W czerwcu aplikacja będzie miała swoją premierę na Festiwalu Kultury Żydowskiej. W trakcie jego trwania – 25 czerwca – wspólnie z Centrum Cyfrowym i ich projektem Otwarte Zabytki, będziemy prowadzić warsztat promujący aplikację oraz zachęcający mieszkańców do tworzenie jej treści. Na pewno usłyszysz niebawem o nas w lokalnej prasie oraz mediach związanych z technologią. Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy!

 

Po co nam pieniądze?

Aplikacja jest na ukończeniu (!) – pracujemy nad nią za darmo i po godzinach, ale z uśmiechem na twarzy :D. Chcemy ją przygotować przed rozpoczęciem wakacji i dać ci pierwszą wersję do pobrania pod koniec czerwca tego roku. Potrzebujemy 6000 zł aby wydać apkę i wypromować ją w Polsce i na świecie. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych osób. Fundusze pozwolą nam na promocję przez Google, Facebooka, Twittera, a także nawiązać współpracę z istotnymi platformami mediowymi i bloggowymi. Każda złotówka, a przede wszystkim powiadomienie znajomych pomoże w realizacji celu. Jeśli lubisz Kazimierz (jeśli nigdy tu nie byłeś, uwierz nam – polubisz :D) i uważasz, że warto mówić o przeszłości w innym świetle niż dotychczas – przyłącz się i bądź częścią tego open-sourcowego projektu! Kieruj się naszym ulubionym hasłem: Just Jew it!

 

 

Zobacz jakie czekają na ciebie upominki:

(made with love by kazimir team <3)

 

 

 

Jedyny i niepowtarzalny specjalny kampanijny t-shirt Kazimirowy, niedostępny nigdzie indziej!!!

 

 

Plan wyprawy do Izraela w wersji "zrób to sam" 

z wszystkimi potrzebnymi wskazówkami od linii lotniczych, przez wizy, miejsca do spania po mapę trasy!

 

 

Pocztówka-zdjęcie z Kazimierza z podziękowaniami z limitowanej serii stworzonej specjalnie dla celów kampanii!

 

 Zestaw początkującego hummusowca z pastą tahini i wskazówkami jak zrobić najlepszy hummus w mieście!

 

Unikatową naklejkę z megawypasioną grafiką! 

Kazimirową playlistę z izraelskimi hitami!

 

Media o Twoim projekcie:

Zwiedzaj krakowski Kazimierz z aplikacją mobilną

wiadomosci.onet.pl | 2015-06-15

Kazimir - tak nazywa się aplikacja, która powstała dzięki przypadkowemu odkryciu archiwalnych zdjęć krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Dzięki niej można poznać ciekawostki na temat tej zabytkowej części Krakowa.

Odkryj polsko-żydowski Kazimierz w Krakowie. Powstaje aplikacja Kazimir

www.wiadomosci24.pl | 2015-05-26

"Przewijasz ekran w prawo i poznajesz przedwojenny Kazimierz, przewijasz w lewo i oglądasz to miejsce dzisiaj. Fajnie, nie? Kazimir opowie Ci niesamowite historie – dawne i współczesne – za pomocą nowoczesnych narzędzi" - tak projekt aplikacji Kazimir reklamują jego twórcy w serwisie PolakPotrafi.pl

Kazimir - aplikacja-przewodnik po krakowskim Kazimierzu

turystyka.wp.pl | 2015-05-25

Grupa dziesięciu osób stworzyła wyjątkową aplikację mobilną „Kazimir”, która daje możliwość szczegółowego poznania Kazimierza, dzielnicy Krakowa. Łączy ich miłość do historycznej, żydowskiej części miasta. Do tej pory nie znaleźli przewodnika, który w sposób rzetelny by ją przedstawił, wiec sami postanowili stworzyć odpowiednie do tego narzędzie. Wymyślona przez nich aplikacja będzie bezpłatna dla każdego użytkownika, dostępna w języku polskim i angielskim. Rozmawiamy z Patrycją Radaczyńską, która podobnie jak pozostała część teamu, pasjonuje się projektami społecznymi, nowymi technologiami i kulturą żydowską.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.06.2015 09:09