Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Terma

Terma

Gdańsk

Dział Produktów Medycznych TERMA Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń do rehabilitacji. Przy okazji naszych programowych działań związanych z rehabilitacją, widzimy wiele dodatkowych potrzeb, które czekają na rozwiązanie. Mamy masę pomysłów związanych z różnego typu usprawnieniami, które pomogą osobom niepełnosprawnym funkcjonować w codzienności i prawdziwie się integrować, jednak wykraczają poza realizowane przez nas urządzenia. Szukamy więc poparcia i pomocy w podjęciu dodatkowych projektów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1258 PLN z 17000 PLN

22 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

7%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.02.2015.

Huśtawka integracyjna

O projekcie

Huśtawka integracyjna

Plac zabaw bez barier
 

Chcemy stworzyć huśtawkę, która pozwoli korzystać z niej zarówno dzieciom na wózkach, jak i pełnosprawnym. Radość prawdziwej zabawy na świeżym powietrzu powinna być dostępna dla wszystkich w równym stopniu!

 

Projekt huśtawki stawia na integrację – poza tym, że sam plac zabaw stanie się wówczas atrakcyjny również dla dzieci na wózkach, na platformie do huśtania mieścić się będzie oprócz 1 osoby na wózku, również 1 osoba pełnosprawna. Sprawi to, że dzieci będą mogły  bawić się z rówieśnikami, rodzeństwem, rodzicem lub opiekunem.

 

 

Projekt i produkcja huśtawki odbiegają od naszych planowych działań związanych z wdrażaniem urządzeń rehabilitacyjnych. Uważamy jednak, że ten kierunek jest słuszny i potrzebny, prosimy więc o wsparcie.

 

Jako firma produkcyjna posiadamy duży potencjał, mamy park maszynowy i możliwości, ale potrzebujemy pomocy finansowej na organizację i uruchomieniu produkcji innego, ponadprogramowego, nowego produktu – huśtawki integracyjnej – dostępnej, niewielkiej i szybkiej w montażu, która ma szansę stać się obowiązkowym wyposażeniem przedszkoli i szkół integracyjnych, ale także przestrzeni publicznej.

Firma TERMA jest polskim producentem m.in. urządzeń do rehabilitacji. Dział Produktów Medycznych jest stosunkowo młodym zespołem.

 

Nasza historia zaczęła się niespełna 3 lata temu, gdy pierwsi absolwenci jedynego w Europie, międzywydziałowego (Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny) kierunku Inżynieria Mechaniczno-Medyczna, wdrożyli do produkcji swoje projekty dyplomowe. Było to urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego AVIOR i SKOL-AS, aparat do korekcji skoliozy, obecnie wdrożone już do produkcji przez firmę TERMA. Do dziś powstają nowe projekty związane z rehabilitacją.

 

Poznając sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce przy okazji prowadzenia projektów dot. rehabilitacji, zauważyliśmy, ile barier znajduje się na placach zabaw dla dzieci, które dla osób na wózku są praktycznie niedostępne. Nie jest to jednak bezpośredni kierunek działań Działu Produktów Medycznych. 

 

Postanowiliśmy jednak to zmienić i szukać możliwości dla wprowadzenia urządzenia, które wykracza poza nasze planowe działania, a może wiele zmienić w życiu osób niepełnosprawnych.

 

Na rynku istnieje kilka modeli huśtawek dla osób niepełnosprawnych, niestety są bardzo duże, zabudowane i wymagają asysty, aby z nich korzystać. Nie dają również możliwości integracji i są bardzo drogie.

 

Pomóż nam wdrożyć i rozwinąć nasz projekt!

Chcemy stworzyć: prototyp, przeprowadzić testy i wdrożyć do produkcji huśtawkę integracyjną, umożliwiającą wspólną zabawę osób na wózkach oraz pełnosprawnych.

 

Naszym celem jest stworzenie rozwiązania kompaktowego, dostępnego cenowo, dającego możliwość wykorzystania nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również w ogrodach przydomowych.

 

Chcemy, aby huśtawka dla osób poruszających się na wózkach stała się obowiązkowym wyposażeniem każdego placu zabaw i pozwoliła cieszyć się zabawą wszystkim dzieciom tak samo.

 

 

Szukamy ośrodków dla dzieci niepełnosprawnych, przedszkoli, urzędów miast i gmin, stowarzyszeń i fundacji, jednym słowem wszystkich, którzy mogą pomóc nam upowszechnić nasz projekt, pokazać, jak ważny to cel.

Szukamy osób, które mają wpływ na wygląd placów zabaw i przestrzeni ogólnodostępnej, chcą przełamywać bariery i integrować.

 

Partnerem i patronem naszego projektu huśtawki integracyjnej jest NAVITA Rehabilitacja z Torunia, ośrodek specjalizujący się w rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. To przede wszystkim grupa wspaniałych ludzi z pasją, wrażliwych i zaangażowanych w pomaganie dzieciom.

 

 

Założycielka ośrodka, Kamila Gapska, prywatnie jest mamą cudownej, rozbrajającej i ciekawej świata Nadii. Obie doskonale rozumieją potrzeby integracji i dostępności placów zabaw oraz ich wyposażenia. Liczymy na ich wsparcie i dobrą radę w trakcie powstawania projektu.

 

Drugim partnerem i konsultantem naszego projektu jest Ośrodek Wczesnej Interwencji w Gdańsku .

 

"Obecnie nie ma na rynku placów zabaw, z których mogłyby w pełni korzystać dzieci niepełnosprawne. Bariery architektoniczne - brak możliwości wjechania wózkiem na zjeżdżalnie, huśtawkę a nawet piasek, którym wysypane są place zabaw skutecznie uniemożliwiają cieszenie się tym, co dzieci kochają najbardziej- zabawą. Huśtawka zaproponowana przez firmę Terma pozwala na taka formę aktywności".

Iwona Kucaba-Ukleja, Kierownik Rehabilitacji OWI w Gdańsku

 

"Obecny model rehabilitacji oparty jest o Międzynarodową Klasyfikację Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). Jednym z elementów klasyfikacji jest umożliwienie aktywnego uczestnictwa w życiu codziennym. Dlatego, tak ważne jest dostosowanie m. in. placów zabaw dla potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. Ma to wymierny wpływ na proces fizjoterapii. Umożliwia dzieciom wykorzystanie nowych, wypracowanych funkcji oraz przełożenie ich na potrzebę zabawy i uczestniczenia w życiu społecznym. Dostosowanie placów zabaw dla dzieci niepełnosprawnych pozwoli na kontakty z rówieśnikami, niezależność w zabawie a przede wszystkim poprawi samopoczucie i da energię do dalszej pracy zbudowanej na silnej motywacji".

Anna Reńska, Fizjoterapeuta OWI w Gdańsku

 

Nasze działania aktywnie wspiera również dr hab. inż. arch. Marek Wysocki

Pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Ekspert z zakresu projektowania przestrzeni dostępnej dla osób niepełnosprawnych i starszych. Autor wielu artykułów z tematyki "Projektowania dla wszystkich" oraz ekologii i zrównoważonego rozwoju. Audytor w zakresie dostępności obiektów i przestrzeni publicznych. Twórca programu edukacyjnego "Projektowanie Przestrzeni Wspólnej" realizowanego od 2004 roku na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i w miastach Województwa Pomorskiego. Autor standardów dostępności przestrzeni publicznych dla Miasta Gdyni (2013). Członek Komisji Ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Ekspert Grupy ON Inclusion 14-20, która zajmuje się wdrażaniem zapisów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w programach operacyjnych finansowanych z Unii Europejskiej w nowym okresie programowym. Społecznik, udzielający się na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. Propagator idei równego dostępu osób z niepełnosprawnością do przestrzeni publicznej oraz powszechnej edukacji, w tym do studiowania na wyższych uczelniach. 

  • Przekaż informację o naszym projekcie fundacjom i organizacjom związanym z osobami niepełnosprawnymi
  • Napisz o naszej inicjatywie na swoim profilu Facebook, udostępnij link, polub fanpage naszego projektu i udostępniaj publikowane treści dotyczące postępu naszych prac
  • Wesprzyj nasz projekt chociaż złotówką

Jeżeli uda, będziemy mieli możliwość wdrażania  kolejnych projektów. Nie poprzestaniemy tylko na huśtawce. Potrzebne są karuzele, piaskownice, bujaczki i wiele innych, a my jesteśmy gotowi działać dalej!

 

Jeżeli uda nam się przekroczyć o 6 tysięcy złotych potrzebną na start kwotę, po wdrożeniu huśtawki przekażamy 1 egzemplarz do wybranej przez Was w drodze głosowania placówki/fundacji/gminy. 

Drodzy Wspierający, zgłaszajcie nam, gdzie Waszym zdaniem powinna trafić taka huśtawka. Wasze wskazania będziemy umieszczać na stronie projektu. Wygra miejsce, które uzyska największą liczbę Waszych głosów!

 

Po wdrożonym projekcie zostanie przygotowany pamiątkowy album zawierający informacje o projekcie, jego przebiegu, testach, wdrożeniu i – mamy nadzieję – zamontowanej już na polskich placach zabaw huśtawki integracyjnej. W albumie będą również informacje o wspierających. Taki album będzie dołączany do każdej huśtawki, która pojedzie z naszej fabryki w świat.

W podziękowaniu za wsparcie, mamy również dla Was kubki, magnesy oraz przypinki pamiątkowe.

 

 

 

 

Pomóż przełamywać bariery!

Wesprzyj naszą inicjatywę!

 

 Wpiera nas również Pomorska TV:

 http://www.pomorska.tv/informacje/materialy/technologie/takiej-hustawki-nie-ma-jeszcze-w-polsce 

 

Plac zabaw oczami mamy niepełnosprawnego dziecka. Warto przeczytać, by dostrzec to, co czego na pierwszy rzut oka nie widać:

http://walecznyaleks.blogspot.com/2015/01/hustawka-integracyjna.html 

Media o Twoim projekcie:

Huśtawka z crowdfundingu

trojmiasto.gazeta.pl | 2015-01-26

Gdańska firma chce wyprodukować nietypową huśtawkę. Mogłyby z niej korzystać zarówno niepełnosprawne, jak i pełnosprawne dzieci. Funduszy szuka w portalu crowdfundingowym.

Huśtawka integracyjna – plac zabaw bez barier

niepelnosprawni.lublin.pl | 2015-01-15

Powszechnie znane place zabaw w przestrzeni publicznej zawierają standardowe wyposażenie. Huśtawki, bujaczki i drabinki, domki, karuzele…niestety wszystkie z nich dostępne wyłącznie dla dzieci pełnosprawnych.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.02.2015 09:09