O tym co działo się zimą i chodlikowskich nagrodach Dodano 04.05.2015, godz. 14:43
Nagrody Dodano 07.03.2015, godz. 22:49
Ale jesteśmy na dobrej drodze i już wkrótce się z Wami skontaktujemy :-). A sezon badawczy zaczniemy w końcu kwietnia!
Newsletter Dodano 18.12.2014, godz. 3:10
Ze względu na świąteczną gorączkę pozostałe nagrody zrealizujemy w styczniu!
Nasz projekt na PolakPotrafi.pl zakończony sukcesem. Dzięki Wam! Dodano 26.11.2014, godz. 5:54
Badania fragmentu grodziska metodą elektrooporową Dodano 24.11.2014, godz. 13:17
Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie internetowej pod adresem:
http://chodlik.edu.pl/2014/11/badania-fragmentu-grodziska-metoda-elektrooporowa/
Kwerenda archiwalna Dodano 23.11.2014, godz. 16:40
Więcej informacji na ten temat znajdziecie na naszej stronie internetowej:
http://chodlik.edu.pl/2014/11/kwerenda-archiwalna-dokumentacji-badawczej-z-lat-1952-1974/
Ostatni tydzień - walczymy dalej!!!:) Dodano 18.11.2014, godz. 4:08
Do tej pory udało nam się zebrać prawie 10 tysięcy złotych na badania w Chodliku. Zostało jeszcze 8 dni więc nie poddajemy się i dalej walczymy o środki na badania !!!
Jeśli uda nam się zebrać 15 tysięcy to:
1) Przeprowadzimy szereg analiz palinologicznych pobranych podczas badań próbek oraz datowanie C14. Pomoże to uściślić chronologię badanych przez nas obiektów !
2) Powiększymy badany obszar cmentarzyska o dodatkowe wykopy archeologiczne! Spróbujemy uchwycić zasięg i granice nekropoli oraz odkrytej osady z okresu epoki brązu.
3) Przeprowadzimy dalsze badania ratownicze na niszczonych pobliskich stanowiskach wydmowych! Już teraz wiemy, że przynajmniej jedno stanowisko - cmentarzysko kultury łużyckiej w sąsiednim Trzcińcu - wymaga pilnej interwencji archeologicznej! Poprzez rozkopywanie wydmy i wybieranie piasku niszczone są groby popielnicowe.
4) Lepiej zaopiekujemy się dziedzictwem kulturowym Kotliny Chodelskiej, stworzymy m.in. kompletną archeologiczną mapę regionu w systemie informacji przestrzennej GIS z określeniem zagrożeń danych stanowisk; zainicjujemy badania nieinwazyjne oraz prace konserwatorskie na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Chodliku.
Mamy więc o co walczyć!
Pomóc nam możecie na dwa sposoby:
- wesprzeć nasze badania choćby złotówką i to można zrobić tu:
http://polakpotrafi.pl/projekt/cmentarzysko-dawnych-slowian
- udostępnić tą wiadomość krewnym i znajomym (oraz nieznajomym :) ), tak aby o naszej akcji dowiedziała się jak największa rzesza osób!!!
Z góry dziękujemy!!! :) Jesteście niesamowici!
Ostatni tydzień! Dodano 17.11.2014, godz. 13:21
Nowe odkrycia - możliwe dzięki Wam! :) Dodano 09.11.2014, godz. 11:03
Jednym z najciekawszych i najważniejszych obiektów odkrytym przez nas w lesie nieopodal Chodlika jest bez wątpienia potężny, długi na przeszło pół kilometra wał podłużny. Zamykał on przestrzeń pomiędzy dwoma rozległymi bagnami, zamykając i broniąc w ten sposób dojście do grodu i otaczających go osad... i właśnie go dokumentujemy! Skala badań zależy od środków jakie uzbieramy!
Bliższe informacje znajdziecie na naszej stronie internetowej: http://chodlik.edu.pl/?p=1005 :)
Kolejne założenia badawcze! Dodano 05.11.2014, godz. 13:24
Kiedy tak się stanie, rozszerzymy badania na cmentarzysku kurhanowym, dzięki czemu uchwycimy granicę wczesnośredniowiecznej nekropolii i odkrytej osady z epoki brązu. Nasze ustalenia chronologiczne wesprzemy także dokładnymi analizami laboratoryjnymi.
Na powiązanym z cmentarzyskiem grodzisku wczesnośredniowiecznym, zainicjujemy nieinwazyjne badania oraz prace konserwatorskie, aby lepiej zrozumieć historię i znaczenie tego miejsca oraz wyeksponować je spośród chodlikowskiego krajobrazu.
Ponadto, dzięki Waszemu wsparciu przeprowadzimy dalsze badania ratownicze dla stanowisk archeologicznych znajdujących się na pobliskich wydmach w okolicy Trzcińca. Szczególnie zależy nam na zadokumentowaniu pradziejowego cmentarzyska kultury łużyckiej, które obecnie jest intensywnie niszczone rozkopywaniem i wybieraniem piasku.
Dla skuteczniejszego monitorowania poziomu zagrożenia lokalnych stanowisk, stworzymy również archeologiczną mapę w systemie informacji przestrzennej dla całej Kotliny Chodelskiej.
Liczymy, że dzięki Waszemu żywemu zainteresowaniu historią naszych przodków i gotowością wspierania polskiej nauki projekt osiągnie pełen sukces!
Sukces!!! Dodano 22.10.2014, godz. 17:20
:-)
Piszą o nas :-) Dodano 21.10.2014, godz. 7:34
O naszej akcji pisze Pani Agnieszka Krzemińska w blogu dziennikarzy naukowych tygodnika Polityka "Naukonauci"!
http://naukonauci.blog.polityka.pl/2014/10/20/zlotowka-na-ratowanie-przeszlosci/
Wieści z Chodlika Dodano 20.10.2014, godz. 9:34
Z naszej strony zrobimy co w naszej mocy by kontynuować nasze badania na najwyższym z możliwych poziomie oraz je popularyzować!
Wczoraj zakończyliśmy kolejne prace dokumentacyjne w Chodliku. Objęły one odkryty przez nas w zeszłym roku wczesnośredniowieczny wał podłużny. Powoli przymierzamy się do zbadania go wykopaliskowo. Postaramy się przygotować dla Was garść informacji na jego temat, wzbogaconych o odpowiedni materiał wizualny.
Tymczasem o naszym projekcie crowdfundingowym w PAP Nauka w Polsce: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402315,pierwsza-crowdfundingowa-zbiorka-na-wykopaliska-w-polsce.html :-)
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie! :)
Cieszę się ogromnie! Miło brać udział w przedsięwzięciu, które niesie ze sobą sukces! Dalszych sukcesów Wam, wszystkim wspierającym Wasze działania, a również i sobie życzę na dalsze dni i miesiące.
Powodzenia!