Ludzkie Salem
Dodano 19.03.2018, godz. 1:02
Pracujemy już nad nowym spektaklem, tym razem będzie on w charakterze teatru tańca. Tematyka oparta jest o treść dramatu Arthura Millera "Czarownice z Salem".
Reżyserem jest Agata Obłąkowska a choreografem Jan Nykiel.
Dla przybliżania kilka słów od pani reżyser:
"Spotykamy się w ciemnym lesie, aby spróbować choć przez chwilę być wolnymi, żeby choć przez sekundę poczuć oddech, który wypełnia nasze ciała, żeby poczuć namiętność i prawdę w świecie skostniałych zasad, moralnej hipokryzji i zamknięcia na wszystko, co jest dokoła nas. Spotykamy się, żeby opowiedzieć o tym, jak wieki wpływ na jednostkę ma społeczeństwo, jak trudno jest wyrwać się z okowów pętających nasze ręce i serca, a jednocześnie jak jednostka, owładnięta jedyną społecznie tolerowaną odmianą szaleństwa czyli miłością, może wpłynąć na społeczeństwo. Problem lęku, osamotnienia, zawiłych relacji międzyludzkich, małżeńskich, wyobcowanie, nietolerancja inności, paraliż…to wszystko w małym miasteczku Salem…
Spotykamy się w ciemnym lesie, żeby zobaczyć jak spirala nienawiści i władzy nakreślona ludzką ręka, puszczona w ruch, nie może się już zatrzymać, jak podpieranie się wyższymi ideami może sprowadzić na ludzi niezasłużoną śmierć. Jesteśmy tylko małymi istotami w świecie wypełnionym wieloma niezrozumiałymi, metafizycznymi sytuacjami, tylko od nas zależy, czy widzieć będziemy czysto i jasno czy jednak uwolni się to głęboko skrywane w środku zło, które bardzo szybko potrafi przejąć nad nami władzę, jeśli tylko poczuje taką możliwość. Szaleństwo, które ogarnęło Salem w 1692 roku, procesy i egzekucje rzekomych czarownic, są tylko pretekstem do dużo szerszej dyskusji o współczesnym świecie.
Spotykamy się w ciemnym lesie, żeby choć przez chwilę emocje zawładnęły naszymi duszami i ciałami…"
Agata Obłąkowska okładka książki Jan Nykiel
fot. Edgar de Poray wyd. Prószyński i S-ka fot. Łukasz Kozłowski