Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Teatr Węgajty/projekt terenowy

Teatr Węgajty/projekt terenowy

Węgajty

Teatr Węgajty/projekt terenowy istnieje od roku 1996. Zajmujemy się tworzeniem spektakli, uprawianiem muzyki i działalnością animacyjną. Od 2003 roku organizujemy festiwal Wioska Teatralna. Przeciwdziałamy społecznemu wykluczeniu, tworzymy projekty teatralne z udziałem niepełnosprawnych, angażujemy się w aktywności lokalne. Działamy na rzecz środowiska, krajobrazu kulturowego, wspierania świetlic wiejskich. Nasz ośrodek mieści się w zaadaptowanym do celów teatralnych budynku gospodarczym na skraju wsi Węgajty. Tu corocznie rozpoczynamy sezon kolędowania, zapustów i alilujek pn. Inna Szkoła Teatralna, który kształci młodych adeptów teatru i animatorów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

20068 PLN z 17000 PLN

217 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

118%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.06.2015.

Łazienka bez barier w Teatrze Węgajty

O projekcie

 für deutsch-Version nach unten scrollen

Chcemy wyremontować małą i niefunkcjonalną łazienkę, znajdującą się w budynku Ośrodka Teatralnego „Węgajty” i przystosować ją do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niedowidzących a także rodziców z małymi dziećmi. 

"Sen Nocy Letniej" - Teatr Węgajty i Haz Beszkwej w DPS w Jonkowie. Fot. Piotr Pardela

Projekt jest odpowiedzią na rzeczywistą, pilną potrzebę. Nie wyobrażamy sobie już współcześnie szkół, urzędów, stacji benzynowych czy sklepów bez łazienek przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. A teatr? Czy i on nie powinien być dostępny dla wszystkich?? A co, jeśli w dodatku jest to teatr, który programowo przeciwdziała społecznym podziałom? Który robi spektakle z udziałem ludzi z niepełnosprawnościami? Jak działać, jeśli brakuje do tego warunków?

Wesprzyj nas na 101 ;) sposobów:

  • Polub stronę Teatru Węgajty na Facebooku
  • Dołącz do wydarzenia i zaproś swoich znajomych
  • Podziel się ze znajomymi na Facebooku oraz innych portalach społecznościowych i stronach internetowych wieścią o naszym projekcie poprzez polubienie i udostępnienie tego zdjęcia
  • Pozostań z nami w kontakcie - wyślij maila na adres: wioskateatralna@gmail.com wpisując w tytule „kontakt” – dodamy Twój adres e-mail do naszej listy mailingowej
  • Przybądź na Wioskę Teatralną do Węgajt (18-25 lipca 2015)
  • Zostań wolontariuszem Wioski Teatralnej (szczegóły dot. wolontariatu tutaj)
  • Podaruj nam swoje dzieło, a dołączymy je do zbioru projektowych nagród „Sztuka Przyjaciół Teatru Węgajty”. Skontaktuj się z nami wcześniej w celu ustalenia szczegółów - napisz na adres: wioskateatralna@gmail.com
  • Pobierz, wydrukuj i rozdaj wśród rodziny, przyjaciół, znajomych i sąsiadów tę ulotkę
  •  Zostań fundatorem „Łazienki bez barier w Teatrze Węgajty” poprzez wpłatę pieniężną. Każda złotówka się liczy. To proste jak zakupy przez Internet:
    1. wybierz nagrody (w kolumnie poprawej)
    2. kliknij przycisk „wesprzyj projekt”
    3. zaloguj się i dokonaj przelewu
  • Przelewy z zagranicy - instrukcja w pkt. 11: Nie jestem z Polski, czy mogę kogoś wesprzeć - kliknij TU
  • Chcesz objąć patronatem ten projekt? Wyślij zgłoszenie (w kolumnie po prawej pod nagrodami)

Dziękujemy Ci za pomoc w praktykowaniu "sztuki niewykluczania"!


Jedno ze wspólnych spotkań w DPS w Jonkowie. Fot. Jarosław Poliwko.

W ostatnich latach zaczęliśmy robić projekty teatralne w pobliskim Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie, w wyniku której w 2009 roku zawiązał się wspólny zespół teatralny. Występują w nim mieszkańcy Domu wraz z aktorami Teatru Węgajty. Dotychczas udało nam się stworzyć cztery przedstawienia, w oparciu o teksty takich autorów jak: Wyspiański, Gombrowicz, Szekspir i Bruno Schulz. Próby oraz spektakle odbywają się zarówno w DPS-ie, jak i w budynku teatru. Organizowanie tej pracy nie jest łatwe ze względu na ograniczoną mobilność ruchową członków zespołu.

 

"Ulica Krokodyli" - Teatr Węgajty. Fot. Edwin Bendyk.

Drugim obszarem naszych działań powiązanych z grupami, dla których chcemy przekształcić naszą łazienkę jest corocznie organizowany międzynarodowy festiwal „Wioska Teatralna”. Pojawiają się na nim nie tylko widzowie ale i artyści poruszający się na wózkach, również rodziny z małymi dziećmi.

Marzymy o tym, by najbliższy festiwal, który będzie miał miejsce w dniach 18-25 lipca 2015 roku, odbył się autentycznie w przestrzeni bez barier, z łazienką dostępną i wygodną dla każdego. Sztuka niewykluczania, jako programowe hasło ubiegłorocznego festiwalu powinna urzeczywistniać się w postaci konkretnych i praktycznych rozwiązaniach.

Węgajty to maleńka warmińska wieś, położona 18 km na zachód od Olsztyna. Tu w 1982 roku, w trakcie stanu wojennego, na obrzeżach miejscowości, w lesie, osiedlili się Erdmute i Wacław Sobaszkowie, adaptując stare warmińskie gospodarstwo.

 Widok z górki na budynek Teatru. Fot. Erdmute Sobaszek

Stodoła stała się miejscem pracy olsztyńskiej “Pracowni”, interdyscyplinarnej placówki twórczo-badawczej. W 1986 powstał tu Teatr Wiejski Węgajty, który 10 lat później rozdzielił się na dwie grupy: Scholę i Teatr. Od 2003 Teatr Węgajty organizuje festiwal “Wioska Teatralna”, od 2008 realizuje program “Teatr potrzebny” na styku terapii i teatru.

Pośrodku lasu znajduje się polana, na niej mały niepozorny dom i stodoła. Cygański drewniany wóz już na stałe wpisał się w krajobraz teatralnego podwórka, nieopodal wśród zieleni znajdziesz „scenę letnią”, wyplecioną z gałęzi oraz kamienny krąg wyznaczający miejsce na wieczorne ogniska. W stodole na klepisku odbyły się już niejedne burzliwe i ważne debaty po spektaklach, wciąż można tam usłyszeć echo dźwięków węgajckich potańcówek. Obok, jeśli wejdziesz do sali kominkowej – tutejszego „teatralnego foyer”, przesiąkniesz zapachem dymu. Tu wypatruje się otwarcia drzwi do sali teatralnej i rozpoczęcia spektaklu. Wysokie sklepienie i drewniana podłoga dodają energii każdemu. Gospodarze zadbali o podjazdy wyrównujące liczne progi.

Spektakl "Nieczekaj Lecilaty" Teatru Lalek "Gałązen" z Dąbrowy Dolnej. Fot. Archiwum Teatru.

I tylko łazienka pozostawia wiele do życzenia. Nie można do niej wjechać wózkiem, brakuje w niej miejsca do przewijania dzieci, o ciepłej wodzie nie wspominając. Pomóżcie nam zmienić ten stan rzeczy!

Przede wszystkim funkcjonalna! Ale postaramy się, by była też piękna i po prostu węgajcka!

Z całą pewnością będzie to remont generalny: planujemy powiększyć przestrzeń poprzez zmianę układu wnętrza, przestawienie ściany działowej, okna oraz poszerzenie drzwi. Zamontujemy poręcze i funkcjonalną armaturę łazienkową (toaletę, umywalkę, baterie z dłuższymi uchwytami, specjalne siedzenie pod prysznicem dla niepełnosprawnych). Pamiętamy o wszystkich, dlatego w łazience ma się także znaleźć przewijak dla niemowląt i niezbędna, ciepła woda. Na ścianach chcemy umieścić specjalne KAFELKI, stworzone na potrzeby projektu i akcji na Polak Potrafi: będą to małe dzieła ceramiczne, zaprojektowane przez zaprzyjaźnioną ceramiczkę Vi. (Wiktorię Rutkowską) z Waszymi inicjałami na życzenie - wystarczy wybrać je jako nagrodę (patrz numery nagród 8., 18., 20.)!


Poglądowy projekt remontu łazienki. Wyk. Izabela Giczewska.

W naszej działalności wiele rzeczy robimy samodzielnie i społecznie, ale niestety tak zaawansowana zmiana łazienki wymaga zatrudnienia fachowców. Dlatego do wykonania remontu zaprosiliśmy lokalnego wykonawcę, realizując tym samym konsekwentnie zasadę wspierania lokalnego środowiska i przedsiębiorczości.

Co będziemy mogli zrobić, jeśli suma wpłat przekroczy 17 000 zł?

Jeśli uzbieramy 18 500 zł, uzupełnimy nasze zaplecze sanitarne, by skrócić kolejki ustawiające się podczas festiwalu i innych wydarzeń: zbudujemy prostą, ekologiczną toaletę kompostową na zewnątrz budynku Teatru.

Za dalsze wpłaty mamy nadzieję wykończyć, pozostawiony dotąd z braku funduszy w stanie surowym, sanitariat w biurze festiwalowym.

Przez wiele lat naszej aktywności prowadziliśmy własną, intensywną działalność fundrisingową, jednak remont łazienki to nie projekt artystyczny czy edukacyjny, trudno na niego pozyskać granty. Jak dotąd, mimo wielu prób, nie udało nam się tego dokonać, sami zaś nie damy rady podjąć się tego wielkiego wyzwania finansowego.

Dlatego pomyśleliśmy o Was! O tworzeniu dzięki wspólnocie, dzięki wierze w podobne idee, o zmianie świata na lepsze przez nasze małe gesty. Tylko dzięki naszemu spotkaniu, dzieleniu naszego marzenia z Wami, ten projekt może się udać. Liczymy na Was!

Ponadto jesteśmy przekonani, że standard architektury niewykluczającej żadnej z grup społecznych powinien obowiązywać w każdym miejscu publicznym. Chcemy promować tę ideę i przyczyniać się do wzrostu świadomości potrzeb innych.

Inspirujące nas KAFELKI CERAMICZNE z pracowni przyjaciółki artystki-ceramiczki Vi. - Wiktorii Rutkowskiej. Projekt węgajckich kafli w przygotowaniu. Wśród nagród do wyboru KAFEL MINI 5x5 cm (patrz nagroda nr 8.), MEDIUM 5x10 cm (patrz nagroda nr 18.) i MAXI 10x10 cm (patrz nagroda nr 20.). Można zostać honorowym posiadaczem takiego kafla. Jego miniaturka - zawieszka powędruje do darczyńcy. Fot. Archiwum Artystki.

KARNET NA PROFESJONALNE SZKOLENIE KAWOWE - dar od warszawskiej KLUBOKAWIARNI "JAŚ I MAGŁOSIA". W programie szkolenia: 1. Teoria - historia, botanika, uprawy, sposoby obróbki i wypalania.Wykład o kofeinie. 2. Szkolenie praktyczne - obsługa ekspresu ciśnieniowego, rodzaje kaw. 3. Alternatywne (domowe) sposoby przyrządzania kawy (kawiarka, chemex, drip). + podziękowania na fanpage'u. Szkolenie odbędzie się w Klubokawiarni "Jaś i Małgosia" w Warszawie. Fot. www.klubjasimalgosia.pl

ALBUM "TULIPAŃSTWO" - dar od twórców - 8 minimalistycznych akustycznych kompozycji alternatywnej muzyki folkowej w wykonaniu Anny Ługowskiej (skrzypce, altówka, dzwonki) i Bartosza Ługowskiego (gitara akustyczna). Do wyboru PŁYTA CD W KARTONOWYM DIGIPACKU - 10 szt. w obiegu - kto pierwszy ten lepszy ;) lub WERSJA CYFROWA (wav/p3). UWAGA: przy wyborze tej nagrody poinformuj nas o wyborze CD lub WERSJI CYFROWEJ, pisząc na maila: i.giczewska@gmail.com

ALBUM "GITARYNKA" - dar od twórcy z okazji DNIA DZIECKA w wersji cyfrowej (wav/mp3). Mała opowieść o tęsknocie za podwórkiem, karuzelą i wiatrem w kieszeniach. Dźwiękowy obraz dzieciństwa namalowany za pomocą gitar, przedmiotów codziennego użytku, odgłosów miast i kilku innych instrumentów w wykonaniu multiinstrumentalisty Bartosza Ługowskiego www.facebook.com/bartoszlugowskimusic 

GADŻET Z WYDARZEŃ MINIONYCH: CD "REKLAMA KRAJOBRAZU" Rajdu Maszyn - kultowego zespołu z okolic Gotek, Pupek i Węgajt. Fot. Erdmute Sobaszek.

GADŻET Z WYDARZEŃ MINIONYCH: CD "SINUSOIDA" zespołu TUTAJ genialniego gitarzysty Aleksa Maja i perkusisty Bartosza Nazaruka, wspomnienie pamiętnego koncertu na "Wiosce Teatralnej 2012" (Aliaksandr Muliarczyk - gitara, Bartosz Nazaruk - perkusja). Fot. Erdmute Sobaszek.

GADŻET Z WYDARZEŃ MINIONYCH: CD "ŚMIEJE SIĘ KAT..." - piosenki ze spektakli-obrzędów Kobiecego Ośrodka Teatru Terapeutycznego przy Centrum Praw Kobiet. Teksty: Dagna Ślepowrońska, wykonawcy: Katarzyna Szurman (równocześnie autorka muzyki większości utworów), Katarzyna Żytomirska. Fot. Erdmute Sobaszek.

KSIĄŻKA "OPOWIEŚCI ROZTOCZAŃSKIE" autorstwa Katarzyny Żytomirskiej - DAR OD AUTORKI. Książka w formie kwadratu - 15,5x15,5cm. Oprawa twarda, płócienna, tłoczona z kolorowymi naklejkami. W środku ilustracje Katarzyny Krauskiej (kolor). 110 stron.

Unikatowa, oryginalna PRL-owska SZKLANA BUTELKA PO KEFIRZE z pionierskiego okresu Teatru Węgajty. Fot. Erdmute Sobaszek.

Oryginalna KOSZULKA Z LOGO ważnej dla okolicznego krajobrazu kulturowego imprezy "SZTUKA W OBEJŚCIU", z 2013 roku. Fot. Erdmute Sobaszek

DZIEŁA ze zbioru "SZTUKA PRZYJACIÓŁ TEATRU WĘGAJTY": PODUSZNIKI Świetlany. Fot. Radosław Nowakowski

DZIEŁA ze zbioru "SZTUKA PRZYJACIÓŁ TEATRU WĘGAJTY": GRAFIKI Juliusza Batury. Fot. Juliusz Batura 

DZIEŁA ze zbioru "SZTUKA PRZYJACIÓŁ TEATRU WĘGAJTY": RYSUNKI TADEUSZA PIOTROWSKIEGO. Tadeusz Piotrowski ostatnio maluje i rysuje konie cierpiące, stare, chore, wiezione w strasznych warunkach do rzeźni. Tylko wyjątkowo rysuje konie radosne i wesołe. Właśnie taką wyjątkową okazja jest akcja prowadzona przez Teatr Węgajty.

Fot. archiwum Teatru Kana

 Erdmute Sobaszek pochodzi ze wschodniej części Niemiec, w Polsce mieszka od 1977 r. Z wykształcenia animatorka, tłumaczka, aktorka i instrumentalistka Teatru Węgajty/projekt terenowy. Uczestniczy w działalności animacyjnej Teatru Węgajty, współorganizując wyprawy terenowe, projekty sieciowej współpracy kulturalnej oraz festiwal Wioska teatralna. Współprowadzi warsztaty Innej Szkoły Teatralnej oraz zajmuje się pracą edukacyjną z udziałem dzieci z obszarów wiejskich.

Wacław Sobaszek - studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyser, aktor, muzyk. W 1977 roku założył w Olsztynie wraz z przyjaciółmi Interdyscyplinarną Placówkę Twórczo-Badawczą “Pracownia”. Od 1986 roku sprawuje funkcję kierownika artystycznego Teatru Węgajty, jest koordynatorem artystycznym festiwalu “Wioska teatralna", który został w 2008 roku wyróżniony nagrodą Pro Publico Bono za najlepsze dzieło obywatelskie, laureat nagrody australijskiej fundacji Polcul

 "Wielogłos" - Teatr Węgajty, Węgajty 2014. Fot. Piotr Magdziarz

oraz Latający Kolektyw Wioski Teatralnej: Iwona Prusko, Izabela Giczewska, Pamela Leończyk, Wiktoria Rutkowska, Paulina Andruczyk, Sebastian Świąder, Paulina Miu Zielińska oraz nieobecni na zdjęciu, nieocenieni: Alicja Brudło, Joanna Kocemba, Moti Ashkenazi, Magdalena Sowul, Barbara Grzybowska, Monika Hołubowicz, Zosia Wronka, Sonia Kochnowicz, Katarzyna Krupka i Emilia Hagelganz

Fot. Dorota Białkowska

Magdalena Gałaj – tancerka, psycholog i psychoterapeutka. Przygodę z tańcem rozpoczęła w Stowarzyszeniu Tańca na Wózkach „Nasz Styl”, działającym przy Akademii Tańca M&I Sulewskich. Wzięła udział w spektaklu R. Urbackiego "W Przechlapanem” w Instytucie Teatralnym i zakochała się w technice Kontakt-Improwizacja oraz szeroko pojętej improwizacji taneczno-ruchowej. Uczestniczyła również w zajęciach Analizy Ruchu wg R. Labana i I. Bartenief, organizowanych przez Ośrodek Psychoterapii Tańcem i Ruchem "IBA”. Tańczyła w spektaklu, zealizowanym w ramach projektu „Kobiety – retrospektywa szaleństwa” przez Fundację Artystyczną PERFORM. W 2014 prowadziła warsztaty ruchowe na festiwalu "Wioska Teatralna” w Węgajtach. Jako tancerka i terapeutka dąży do wzajemnego oswajania się osób "sprawnych” i "niepełnosprawnych”. Wierzy, że sztuka jest jedna, ponieważ każdy człowiek, bez względu na możliwości ciała, ma w sobie potencjał twórczy, który może realizować.


Fundacja Polska Bez Barier - Zajmujemy się likwidacją barier. Wierzymy, że zarówno bariery architektoniczne, jak i te tkwiące w ludzkich umysłach należy burzyć każdego dnia. Promujemy zmiany, które włączą osoby z niepełnosprawnościami w główny nurt życia społecznego i kulturalnego. Uważamy, że każdy ma prawo do równego traktowania. Budujemy porozumienia i współpracujemy z ludźmi oraz organizacjami, którym bliskie są nasze cele. Naszym zdaniem partnerstwo i współpraca to powód do dumy. Wspólnie jesteśmy w stanie zrobić więcej i lepiej.

Fundacja MaMa poprawia sytuację kobiet, w szczególności matek, we wszystkich sferach życia. Organizujemy szereg działań aktywizujących, kulturalnych, edukacyjnych, lobbingowych, prawnych i z zakresu ekonomii społecznej. Nasze działania są zawsze nastawione na realne potrzeby matek - wynikają bezpośrednio z ich doświadczenia i są kierowane zarówno do nich samych, jak i społeczeństwa, władz lokalnych i sejmowych. Od samego początku walczymy z barierami architektonicznymi, które uniemożliwiają poruszanie się z wózkami dziecięcymi lub inwalidzkimi. Co roku organizujemy kampanię „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę” oraz współpracujemy z dzielnicami miasta w celu poprawy przestrzeni publicznej.

Wiktoria Rutkowska oraz Vi. Pracownia ceramiczna jestem ceramiczką i rękodzielniczką, lubię szukać nowych rozwiązań, technik. Robić rzeczy, zamiast je kupować, a najlepiej robić wspólnie! Od dziecka kopałam glinę w ogródku. samoistnie przerodziło się to w tworzenie naczyń, rzeźb i biżuterii oraz zostanie czeladnikiem ceramicznym. Lubię glinę w dotyku, daje niesamowite możliwości, budzi potrzebę nadawania kształtu, otwiera głowę i pomysły. Jest świetnym narzędziem pobudzania kreatywności, ekspresji siebie. Pociąga mnie zbieranie historii i przelewanie ich w kształty i kolory.  

Paulina Miu Zielińska – performerka, kompozytorka, instruktorka śpiewu. Improwizuje i eksperymentuje. Śpiewa na scenie i w ciemnych uliczkach. Realizuje i wspiera różnorodne projekty społeczne i artystyczne. Od kilku lat współpracuje z Teatrem Węgajty. 

Świetlana – artystka multimedialna, graficzna, rysowniczka, malarka, poetka, związana ze Stowarzyszeniem na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica” w Dąbrowie Dolnej k. Bodzentyna.

Juliusz Batura – artysta grafik, wielokrotnie nagradzany jako twórca ilustracji i exlibrysów. 

Tadeusz Piotrowski – artysta malarz, człowiek-instytucja, autor ciekawych projektów terapii przez sztukę (np. prezentowanej na festiwalu Wioska teatralna “Dżungli amazońskiej”), autor unikalnych metod przekazywania dawnych technik malarskich.

Zofia Bartoszewiczaktorka, performerka, kompozytorka, twórczyni niezależna. Współpracuje z Teatrem Węgajty i niemiecką grupą Labsa Ensemble. Prowadzi autorskie warsztaty teatralno - wokalne, koncertuje. Studiowała filozofię, interesuje się metafizyką codzienności. Nie dzieli ludzi na pełno- i niepełnosprawnych, ale (za Julią Kristevą), na niepełnosprawnych i potencjalnie niepełnosprawnych. (Sama jest niepełnosprawna, tyle, że jej niepełnosprawności nie widać). Jej autorski projekt “Transgresje ciała”, zakończony spektaklem o tym samym tytule, ma swą kontynuację w warsztatach teatralnych podejmujących temat ciała - podstawowego narzędzia aktora - które wychodzi na przeciw "innemu" ciału, wykluczonemu z powodu niepełnosprawności.

Waldemar Czechowski – filmowiec, operator, scenarzysta, reżyser, aktor, serdeczny przyjaciel Teatru Węgajty. Urodzony w 1952 r. w Sosnowcu. Ukończył Liceum Plastyczne i Średnią Szkołę Muzyczną w Katowicach a następnie Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Od 1970 do 2000 r. brał udział w 5 wyprawach filmowo-etnograficznych do Indii i Tybetu. Autor licznych filmów dokumentalnych dla I i II Programu Telewizji Polskiej: 12 filmów z podróży na Wschód, 10 filmów dla programu "Małe Ojczyzny" i telewizji edukacyjnej, 3 filmy o prof. Andrzeju Strumille i Suwalszczyźnie, film o Stanisławie Vincenzie). Współpraca dokumentacyjno-filmowa z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", Fundacją "Muzyka Kresów", Teatrem Wiejskim "Węgajty" - 7 filmów, oraz Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur i narodów" - 6 filmów.

Karolina Plachá – artystka graficzka, rysowniczka i aktorka, uczestniczka najważniejszych działań projektu “Visitors” Teatru Węgajty oraz wypraw Innej Szkoły Teatralnej i autorka rysunków do internetowego archiwum “Alelujka w Dziadówku” http://teatrwegajty.art.pl/pliki/alilujki/alilujki.html.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Artystyczne "Ręką Dzieło"

Piotr Romanowski – rolnik i aktywista, inicjator i uczestnik ważnych akcji ekologicznych, założyciel stowarzyszenie “Ręką Dzieło”.

Joanna Posoch – twórczyni pierwszej w Polsce plantacji lawendy i – wspólnie z Piotrem Romanowskim – Fundacji „Lawendowe Muzeum Żywe” 

Nicole Grospierre i Jerzy Słoma Słomiński oraz Rodzinny Dom Kultury Pokoju

Elżbieta i Reinold Goerigk oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Węgajty 4

Dagna Ślepowrońska i Kobiecy Ośrodek Teatralny przy Centrum Praw Kobiet w Warszawie

Agnieszka Piasecka i Poleski Ośrodek Sztuki w ramach Biennale „Teatr i terapia”

Justyna Sobczyk i Teatr 21 z Warszawy

Emilia Hagelganz i Stowarzyszenie LABSA z Bochum (Niemcy)

Performeria Warszawy

Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy

Dom Pomocy Społecznej w Jonkowie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Marcinkowie

Dom Pomocy Społecznej w Grazymach

Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”

Klubokawiarnia "Jaś & Małgosia" z Warszawy

Anna Ługowska i Bartosz Ługowski (czyli Tulipaństwo/Gitarynka)

 

 

Koordynatorki projektu z ramienia Latającego Kolektywu Wioski Teatralnej:


Fot. Maciej Wróbel


Fot. Maciej Wróbel

Izabela Giczewska
i.giczewska@gmail.com
Alicja Brudło
alicja.brudlo@gmail.com

 

Teatr Węgajty
wioskateatralna@gmail.com
strona: www.teatrwegajty.art.pl
kontakt: 0048-895129297
adres: Stowarzyszenie "Węgajty"
w. Węgajty 18, PL 11-042 Jonkowo
nr konta: 83 8857 0002 3001 0000 2916 0002
Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie

 

Hier erfahrt ihr et was über das Projekt und (ganz anten) darüber, wie man spenden kann:

 
UNSER ZIEL

Wir möchten die enge und für körperlich beeinträchtigte Menschen völlig ungeeignete Toilette im Theater „Wegajty“ renovieren und für Rollstuhlfahrer zuänglich machen.  

Das Projekt ist eine Antwort auf ein wirkliches, dringendes Bedürfnis. Heute kann sich niemand mehr Schulen, Behörden, Tankstellen oder Geschäfte ohne behindenertengerechte Toiletten vorstellen. Und ein Theater? Sollte es nicht allen zugänglich sein? Wenn dieses Theater sich dazu noch programmatisch gegen die Ausgrenzung engagiert und Inszenierungen mit Beteiligung von Menschen mit körperlichen Behinderungen veranstaltet? Wie soll es agieren wenn die Voraussetzungen dafür fehlen??

 

Seit einigen Jahren realisieren wir Theaterprojekte in dem in unserer Nachbarschaft gelegenen Altersheim Jonkowo. Dort haben wir imJahre 2009 eine gemeinsame Theatergruppe ins Leben gerufen. Sie besteht aus Einwohnern des Seniorenheims und Schauspielern unseres Theaters. Wir haben bisher vier Stücke auf Textgrundlagen von solchen Autoren wie Wyspiański, Gombrowicz, Shakespeare und Bruno Schulz zur Aufführung gebracht. Die Proben und die Aufführungen finden sowohl im Seniorenheim als auch im Theater Węgajty statt. Wegen der mobile Einschränkungen unserer Gruppenmitglieder ist diese Arbeit organisatorisch nicht einfach.

Der zweite Bereich unserer Aktivitäten, für den der Umbau unserer Toilette dringend notwendig ist, ist unser jährlich veranstaltetes Sommerfestival “Theatre Village”. Nicht nur im Zuschauerraum kann man hier Menschen mit Behinderungen finden. Auch unter den Darbietern des Festivals gibt es immer wieder Menschen auf Rollstühlen.

Wir träumen davon, dass das nächste, für die Zeit vom 18. Bis 25. Juli 2015 geplante Festival in einem barrierefreien, für alle Menschen zugänglichen Raum stattfinden wird. Im vergangenen Jahr haben wir die Kunst des Nicht-Ausgrenzens zum Thema unseres Festivals gemacht – nun wollen wir sie in konkrete, praktische Lösungen umsetzen.

WER SIND WIR? WO ARBEITEN WIR?

Węgajty ist ein kleines, ermländisches Dorf, 18 km von der Stadt Olsztyn im Nordosten Polens entfernt. Hier haben sich Erdmute und Wacław Sobaszek im Jahre 1982 in einem ehemaligen Bauernhof angesiedelt. Die Scheune wurde zum Arbeitsplatz der Olsztyner “Pracownia”, eines interdisziplinären Zentrums für Kreativität und Forschung. 1986 entstand hier das Dorftheater Węgajty, welches sich 10 Jahre später in zwei Gruppen aufteilte: Schola Węgajty und Theater Węgajty. Seit 2003 organisiert das Theater Węgajty das Festival “Theatre Village” und seit 2008 das an den Berührungspunkt zwischen Theater unsd Therapie anknüpfende Programm “The necessary Theatre”.

Im Wald befindet sich eine L ichtung, auf ihr ein kleines, unscheinbares Haus mit einer Scheune. Ein hölzerner Zigeunerwagen gehört noch zu diesem Theatergehöft. Nebenan findet der Besucher die aus grünen Zweigen geflochtene “Sommerbühne” und einen Steinkreis für die abendlichen Lagerfeuer. Auf der Tenne der Scheune haben schon viele erhitzte Diskussionen nach den Aufführungen stattgefunden, das Echo der Węgajtener Tanzfeste ist hier auch noch zu hören. Wenn man das Gebäude betritt, bekommt man im Kaminzimmer – dem hiesigen “Foyer” – Rauchgeruch in die Nase. Hier wartet man vor Beginn der Aufführungen auf das Sich-Ӧffnen der Eingangstür zum Theatersaal. Die hohe Saaldecke und der hölzerne Fuẞboden geben eine gute Grundlage zum Spielen und Zuschauen für alle. Auch an Rollstuhlrampen, die die Unebenheiten und Türschwellen ausgleichen, ist gedacht.

Und nur die Toilette lässt zu wünschen übrig. Mit einem Rollstuhl kommt man garnicht erst hinein, es gibt kein warmes Wasser, von Haltegriffen und einem Wickeltisch ganz zu schweigen. Helft uns, das zu ändern!

WAS WOLLEN WIR ERREICHEN?

Die neue Toilette soll vor Allem funktional sein. Aber natürlich soll sie auch schön werden!

Wir werden alles umbauen müssen: Der Innenraum soll durch Neuverlegung von Klo, Waschbecken und Duschecke geräumiger werden, um ausreichend Platz zum Wenden für Rollstühle zu geben. Es wird aber auch nötig sein, eine Innenwand umzusetzen, eine neue, breitere Tür einzusetzen und ein neues Fenster in den benachbarten, durch den Umbau nun der Lichtquelle beraubten Küchenraum einzubauen. Drinnen in der Toilette wollen wir behindertengerechte Haltegriffe und entsprechende Armaturen einbauen: ein neues Klo, Waschbecken mit vom Rollstuhl aus erreichbarem Wasserhahn und einen speziellen Sitz unter der Dusche. Natürlich denken wir auch an Eltern mit Kindern, deshalb muss ein Wickeltisch her, unumgänglich ist auch ein Durchlauferhitzer, um endlich warmes Wasser zu haben. Die Wänden werden  mit speziellen, extra für unser Projekt unendgeltlich hergestellten KACHELN bedeck. Der Entwurf der Keramikerin Vi. (Wiktoria Rutkowska) berücksichtigt die Möglichkeit, auf Wunsch der Spender ihre Initialen einzubrennen – ihr müsst nur so eine Kachel als Preis für Eure Spende aus unserer Liste auswählen!

Wir sind daran gewöhnt, in unserem Theater vieles auf der Basis von Freiwilligenhilfe zu machen, aber diesmal werden wir Fachleute anstellen müssen. Wir haben eine Firma aus der Nachbarschaft mit dem Umbau beauftragt, um mit dem Unternehmen lokale Arbeitsplätze zu unterstützen.

Liebe Spender! Die Regeln dieser Crowdfunding Aktion sind streng: wir müssen die im Kostenvoranschlag deklarierte Summe von 17 000 zł (ca 4050 Euro) zusammenbringen. Wenn die Spenden am Ende, d.h. am 7. Juni um 12.00 nicht auf diesen Stand gelangt sind, wird die Aktion ungültig gemacht, und alle Spender bekommen ihre Einlagen zurück. Das gibt den Spendern die Sicherheit, dass das gemeinsame Ziel, für welches gespendet wurde, wirklich erreicht wird. Die Spender haben aber auch ein Recht darauf, zu erfahren, auf welche Weise wir eventuelle, über die Summe vonn 17 000 zł herausgehende Einkünfte nutzen wollen: Wenn wir 18 500 zł bekommen, wollen wir ein einfaches, ökologisches Trockenklo hinter das Theater stellen, um die Warteschlangen während des Festivals etwas zu kürzen. Für weitere Spenden würden wir auch gerne die Toilette im Festivalbüro zuendebringen, die aus Mangel an Geld seit Jahren im Rohzustand verblieben ist.  

 

ZEITPLAN:

Mai – 7. Juni: Sammelaktion

Juni: Bauarbeiten

Juni – August: Herstellen und Verschicken der Preise

18.-25. Juli: Festival “Theatre Village” – die feierliche Eröffnung der Toilette findet am ersten Tag des Festivals statt

 

WARUM CROWDFUNDING:

Wir haben für unser Theater jahrelang intensives und erfolgreiches Fundrising betrieben. Jedoch aus formellen Gründen ist es für uns nicht möglich, für diese einfache Investition öffentliche Gelder zu bekommen. Aus eigenen Kräften schaffen wir es aber nicht! Aus diesm Grunde haben wir daran gedacht, uns an alle zu wenden, die aufgrund von gemensamen Ideen bereit sind, die Welt durch kleine Gesten verbessern zu helfen. Wir möchten durch unsere Aktion auch die Idee propagieren, dass alle öffentlichen Orte barrierefrei sein sollten.

Crowdfunding in Polen: das Spendeverfahren

Um an eine breite Ӧffentlichkeit zu gelangen haben wir uns dem in Polen sehr populären Spenden-Server “Polakpotrafi” angeschlossen. Der Spender hat hier die Garantie, dass alles richtig läuft und gleichzeitig auch einen kleinen Anreiz: Für alle, die das möchten, stehen kleine Preise für die jeweilige Gabe bereit. Auf der rechten Seite des Tabs befindet sich eine Preisliste (vgl. Übersetzung der jeweiligen Positionen ganz unten). Um zu spenden, muss man einen dieser Preise bzw. (wenn man keinen Preis will) die erste Position auf der Liste “Nagroda za 1 zł lub więcej” abrufen. Erst dann kann man sich einloggen und – nachdem man den gespendeten Betrag bestätigt bzw. nach eigenem Ermessen korrigiert hat – zur Zahlung übergehen. Für Ausländer gibt es die Möglichkeit, in Euro zu zahlen. Dazu muss man den Zahlungs-Kanal “SEPA” aus der Liste der Banken auswählen, der einen je nach Wahl auf deutsch oder englisch die Zahlungsdaten für die Überweisung erstellt.

Noch ein Hinweis für alle, die sich einen Preis wählen wollen, der per Post geschickt wird: rechnet bitte die Porto-Kosten zu Eurer Spende dazu, weil die Kosten von Auslandspäckchen bzw. Briefen höher sind als im Inland!

 

Ja, und wenn all dies zu kompliziert ist … schreibt bitte an alicja.brudlo@gmail.com – sie wird euch gerne weiterhelfen!

 

PREISLISTE

1.  1 zł oder mehr: Spende ohne Preis

2. 5 zł oder mehr: Du bekommst eine Danksagung auf unserer Fanpage auf Facebook

3.  10 zł oder mehr: Nimm bei der Eröffnungsfeierlichkeit einen Händedruck unseres Bürgermeisters in Węgajty entgegen!

4. 12 zł oder mehr (+Porto): Du bekommst eine signierte Postkarte vom Theater Węgajty.

5. 15 zł oder mehr (+Porto): Wir schicken dir ein Plakat des Festivals „Theatre Village”!

6. 25 zł oder mehr: Du bekommst über deine e-Mail Adresse Zugang zur MP3 Datei von Paulina Miu Zielinska’s Komposition “Węgajty Untitled” – einer aus Musik, Theater, Naturlauten, Tänzen, Melodien, Improvisationen und allem, was das Theater umgibt gesponnenen Klangimpression.

7. 25 zł oder mehr (+gegebenenfalls Porto): Eine Einladung für 1 Person zu einer Festival Aufführung deiner Wahl.

8. 30 zł oder mehr: Du wirst zum Patron einer Aktions-Kachel im Kleinformat (5 x 5 cm), die an der Wand unserer Toilette angebracht wird. Auf Wunsch können wir deine Initialen einbrennen und dir zum Andenken eine Miniatur deiner Kachel als Anhänger schicken.

9. 35 zł oder mehr: (+Porto): Das Büchlein „Necessary Theatre” über unsere Arbeit im Seniorenheim (leider nur auf Polnisch)

10. 40 zł oder mehr: (+Porto+10 zł für englische Übersetzung): Das Büchlein “Quellen für die Zukunft” über unsere ethnologisch-theatralen Expeditionen.

11.  41 zł oder mehr: (+Porto): ein Andenken an frühere Veranstaltungen – die CD “Reklama krajobrazu” mit Musik der Kult-Kapelle Rajd Maszyn

12. 42 zł oder mehr: (+Porto): oder mehr: (+Porto): ein Andenken an frühere Veranstaltungen – die CD “Sinusoida” des weissrussischen Gitarristen Aleks Maj.

13. 43 zł oder mehr: (+Porto): ein Andenken an frühere Veranstaltungen – die CD Śmieje się kat” mit Liedern aus Dagna Ślepowrońska’s Stücken.

14.  44 zł oder mehr: (+Porto): eine originale Milchflasche aus den Achzigern!

15. 45 zł oder mehr: (+Porto): ein T-Shirt mit Aufdruck unserer Veranstaltung “Sztuka w obejściu” aus dem Jahre 2013.

16. 45 zł oder mehr: (+Porto): die CD “Węgajty Untitled” – einer aus Musik, Theater, Naturlauten, Tänzen, Melodien, Improvisationen und allem, was das Theater umgibt gesponnenen Klangimpression mit handgefertigtem Cover.

17. 50 zł oder mehr: (+Porto): die CD von Waldemar Czechowskis Dokumentarfilm “Węgajty” (mit englischen Untertiteln) mit spezielle vom Autor entworfenem Cover.

18. 60 zł oder mehr (+gegebenfalls Porto): Du wirst zum Patron einer Aktions-Kachel in Mittelgröẞe (10 x 5 cm), die an der Wand unserer Toilette angebracht wird. Auf Wunsch können wir deine Initialen einbrennen und dir zum Andenken eine Miniatur deiner Kachel als Anhänger schicken.

19. 100 zł oder mehr: Gutschein zur Nutzung unseres Theatersaals für Proben, Workshop, Seminar o.ä. einer Gruppe, mit der du arbeitest, für 2 Stunden. Für jede weitere Stunde bitten wir um Erhöhung der Spende um jeweils 50 zł.

20. 120 zł oder mehr (+gegebenfalls Porto): Du wirst zum Patron einer Aktions-Kachel im Groẞformat (10 x 10 cm), die an der Wand unserer Toilette angebracht wird. Auf Wunsch können wir deine Initialen einbrennen und dir zum Andenken eine Miniatur deiner Kachel als Anhänger schicken.

21. 150 zł oder mehr (+ Porto): ein Kunstwerk aus dem Węgajtener Freundeskreis: “Podusznik”, gespendet von Świetlana.

22. 150 zł oder mehr (+ Porto): ein Kunstwerk aus dem Węgajtener Freundeskreis: Zeichnung, gespendet von Tadeusz Piotrowski.

23. 150 zł oder mehr (+ Porto): ein Kunstwerk aus dem Węgajtener Freundeskreis:  Grafik, gespendet von Juliusz Batura.

24. 150 zł oder mehr (+ Porto): ein Kunstwerk aus dem Węgajtener Freundeskreis: Zeichnung, gespendet von Świetlana.

25. 200 zł oder mehr: Gutschein für einen ganztägigen Aufenthalt von zwei Personen im Theater Węgajty, incl. Kafee (Tee) trinken im Theater, Besuch des Theatermuseums mit Führung, einzulösen nach vorheriger Terminvereinbarung.

26. 300 zł oder mehr: Gutschein für einen Theaterworkshop “Improvisationen” mit einer Kindergruppe, einzulösen nach vorheriger Terminvereinbarung.

27. 350 zł oder mehr: Gutschein für einen ganztägigen Aufenthalt einer Gruppe im Theater Węgajty, incl. Kafee (Tee) trinken im Theater, Besuch des Theatermuseums mit Führung, einzulösen nach vorheriger Terminvereinbarung.

28. 400 zł oder mehr: Gutschein für einen Theater- bzw. Tanzworkshop mit einer Gruppe von Erwachsenen bzw. Jugendlichen (Dauer: max. 3 Std.), einzulösen nach vorheriger Vereinbarung des Themas und Veranstaltungsdatums.

29. 600 zł oder mehr (+Reisekosten): Gutschein für einen Besuch mit Instrumentalmusik und Liedern in Ausführung von Erdmute und Wacław Sobaszek (im Umkreis von max. 100 km von Węgajty)

30. 700 zł oder mehr (+Anreisekosten): Gutschein für Zofia Bartoszewicz’s workshop “Transgressions of the Body”, in welchem der Körper, das wichtigste Instrument des Schauspielers, dem “beeinträchtigten” Körper entgegenkommt. Der Workshop enstand während Zofias Projekt mit Menschen, die mit schweren Behinderungen kämpften. Teilnehmerzahl max 12 Personen, Dauer bis 4 Std. (Bitte vorher Einzelheiten besprechen!)

31. 4500 zł oder mehr (+Anreisekosten): Wir führen für dich eines der neuesten Stücke des Theaters Węgajty auf: “Wielogłos” (“Poliphonie”), “Earth B” oder “Ogień, kryzys, dworzec centralny” (“Feuer, Krise und Hautbahnhof”) – Der Termin sollte mit ausreichend Vorlauf geplant werden!

32. 17000 zł oder mehr: Wow! Das hätten wir nicht gedacht!!! Das hätten wir uns nicht träumen lassen! Du bist zum Stifter der barrierenfreien Toilette im Theater Węgajty geworden! Das von der Keramikerin Vi. entworfene Kachel-Mosaik an der Wand des Theaters wird dir gewidmet sein, wir können auch ein ähnliches Mosaik an einer Wand in deinem Haus entwerfen und anbringen. Unsere Danksagung im Internet wird in die ganze Welt hinaus getragen werden! 

 

 

 

Teatr Węgajty
wioskateatralna@gmail.com
www.teatrwegajty.art.pl

Media o Twoim projekcie:

Węgajty. Pomóż zbudować Łazienkę bez barier

www.e-teatr.pl | 2015-06-02

Zanim naszą teatralną stodołę wypełnią tłumy festiwalowych gości jest ważna sprawa do (współ)zdziałania - "Łazienka bez barier w teatrze Węgajty" - czytamy na stronie teatru.

O sztuce niewykluczania

www.e-teatr.pl | 2015-06-02

Niektóre sprawy są tak delikatne, że trudno o nich mówić. Jeszcze trudniej pisać. Dużo zależy od sposobu zapisu. Postulat "sztuki niewykluczania" powstał w wyniku siedmioletniej pracy w przestrzeni Domu Pomocy Społecznej, robienia tam projektów teatralnych - pisze Wacław Sobaszek, twórca Teatru Węgajty.

Teatr Węgajty prosi internautów o pomoc w łazience

olsztyn.gazeta.pl | 2015-06-02

Artyści, którzy od kilku lat tworzą spektakle z udziałem osób niepełnosprawnych, chcą urządzić dla nich łazienkę w swojej siedzibie. Pieniądze próbują zdobyć przez internet. Czasu na wsparcie tej inicjatywy zostało już niewiele.

Węgajty, Wioska Teatralna po raz kolejny

antymatrix.blog.polityka.pl | 2015-06-01

Teatr Węgajty, choć działa na warmińskiej wiosce, ukryty w lesie, stał się ważną instytucją kultury. W katalogu rozlicznych aktywności Węgajt podkreślić należy doroczny Festiwal Wioska Teatralna odbywający się pod koniec lipca. Zdawałem relacje z poprzednich edycji, szykuje się kolejna, zaplanowana na 18-25 lipca. Tematem „(Nie)widzialne granice)”.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.06.2015 12:12