O projekcie
IDEA PROJEKTU
Spichlerz Sztuki to akcja artystyczna całkowicie non - profit, która zaczęła się spontanicznie i powstała z pewnej pustki i niemocy jaka otaczała nas artystów w rodzinnym mieście. Z tej niemocy wyrosło wydarzenie o artystycznej energii, którą chcemy zarazić wszystkich zainteresowanych, a nawet tych niezainteresowanych. Dużą rolę odgrywa tu budynek jaki udało nam się podnająć na czas edycji 2012. Jest nim dawny spichrz przy młynie, usytuowany w centrum Wejherowa. Budynek czterokondygnacyjny z pruskiego muru. Po latach funkcjonowania jako magazyn zboża, zapomniany w czasach PRL-u; po odzyskaniu przez dawnych właścicieli pełnił różne funkcje: wypożyczalni kaset video, restauracji, hurtowni alkoholu, klubu bilardowego i dyskoteki. W 2011 roku, po latach pełnych życia, budynek został opuszczony. We wrześniu 2012 roku udało nam się sprawić, by choć na chwilę ponownie wypełnił się ludźmi i przyjął nowe, kolejne oblicze, tym razem jako przestrzeń wystawiennicza akcji artystycznej. Spichlerz zapełnił się obrazami, zdjęciami, instalacjami, rzeźbami, muzyką graną na żywo, wizualizacjami, rysunkami, komiksami. W wydarzeniu brało udział 50 artystów z różnych środowisk i w różnym wieku. Dało to sposobność do konfrontacji artystycznej, dyskusji, wymiany myśli i energii. W samym dniu otwarcia odwiedziło nas około 300 osób.
Druga edycja Spichlerza Sztuki przybierze trochę inną formę. Chcemy zwrócić większą uwagę na sam budynek, gdyż ma on niesamowitą historię, niedzisiejszy wygląd i niestety bardzo niepewną przyszłość. Hasłem przyświecającym będzie BUDOWLA i CZŁOWIEK. Prace prezentowane przez zaproszonych artystów będą nawiązywać do niego i większość z nich będzie zrobiona specjalnie na to wydarzenie. Skupimy się na malarstwie, fotografii, rzeźbie i instalacji. Oprócz tego podczas otwarcia będzie pokaz wizualizacji, a artyści będą tworzyli na oczach odwiedzających.
ILE I NA CO
Kwota 5000 złotych to minimum jakie pozwoli nam zrealizować ten projekt.
Potrzebujemy na:
- wynajem
- uruchomienie instalacji elektrycznej i wodno - kanalizacyjnej
- rachunki za wodę i prąd
- materiały dla artystów
- środki czystości
- opłacenie pracy fachowców po zimowym zalaniu spichlerza
- druk plakatów i ulotek
Większa kwota pozwoli na poprawę stanu budynku i rozszerzenie działania akcji. Za finansowe wsparcie oferujemy Wam SZTUKĘ we współczesnym wydaniu, którą każdy będzie mógł zobaczyć na żywo przy udziale wszystkich artystów. WSZYSCY JESTEŚCIE ZAPROSZENI!
Dziękujemy!
TERMIN I ADRES
DATA: 20 – 27 lipca 2013
OTWARCIE WYSTAWY 20 lipiec 2013 godz. 19.00
Wystawa czynna codziennie od 10.00 do 12.00 i od16.00 do 19.00
Zamknięcie połączone z publicznym demontażem prac: 27 lipiec 2013 godz.19.00
ADRES : ul. 12 Marca 201, 84-200 Wejherowo
SZCZEGÓŁY
Link na fb:https://www.facebook.com/pages/Spichlerz-Sztuki-Wejherowo/163247970506940
Link do strony Spichlerza Sztuki 2012: https://www.facebook.com/events/257017934400821/
Link do katalogu edycji 2012: http://issuu.com/299131/docs/spichlerzsztuki2012granaryofart?mode=window&pageNumber=1
COŚ NA TEMAT
BUDOWLA i CZŁOWIEK
„Jeden z najstarszych, prostych gestów człowieka, który dotarł do naszych czasów to odbicie pomazanej barwnikiem dłoni naszego przodka na ścianie jaskini. Najstarszym złożonym znakiem ludzkiej obecności, są człowiecze budowle. Ich stworzenie wymaga inteligencji i współpracy. Budowle tworzą też gatunki wysoko uspołecznione - termity, mrówki... hm.. jak blisko jest wyniosłej Wielkiej Piramidzie, znaku władzy i potęgi płynącej przez czas, do efemerycznego kopca zbudowanego przez mrówki czyli mrowiska. Ale mówmy o budowli ludzkiej - ustalmy definicję: budowla to każda złożona konstrukcja wykonana przez człowieka osadzona na ziemi. Ceglany zamek w Malborku jest budowlą i zamek zbudowany z mokrego piasku na plaży jest budowlą. Burdż Chalifa w Dubaju i Spichlerz w Wejherowie są budowlami. Pusta buda Mieszka, który mieszka już Gdzie Indziej i piramida owego Cheopsa, który mieszka Tam trochę dłużej – są budowlami. Nie są budowlami mumie faraona i jego ukochanego psa, które widziałem w muzeum w Kairze – to są mumie. Właściwie sam już nie wiem, co jest budowlą, a co nie-budowlą. Wiem, że wokół budowli inaczej zakrzywia się czasoprzestrzeń i może to jest najbardziej istotną różnicą między nami? Jesteśmy tacy chwilowi wobec nich - umieramy, a one trwają. Żyjemy w ich gorących wnętrzach, jesteśmy treścią ich jelit, przenosimy się jak zarazki do kolejnych i kolejnych. Właściwie jesteśmy ich pożytecznymi bakteriami - to my je stworzyliśmy, dzięki nam istnieją. Wiele z nich powołaliśmy po to, żeby się w nich spotykać... Spotkajmy się w Spichlerzu.”
energiaoka /aw/
Media o Twoim projekcie:
Ruszył Spichlerz Sztuki w Wejherowie
Tylko przez tydzień można zwiedzać wystawę w spichlerzu w Wejherowie. Są tam prace z różnych dziedzin: m.in. fotografii i malarstwa Wszystkie dzieła są odpowiedzią artysty na hasło "Budowla i człowiek."