Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Spółdzielnia Socjalna Fajna Sztuka

Spółdzielnia Socjalna Fajna Sztuka

Warszawa

Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka”, zajmuje się: produkcją i postprodukcja filmowa, realizacją filmowa, realizacją projektów multimedialnych: edukacyjnych, społecznych i komercyjnych, fotografią oraz grafiką komputerowa i animacją 2D/3D.

Misją Spółdzielni jest takie wykorzystanie nowoczesnych technologii audiowizualnych, aby w prosty lecz nieszablonowy sposób przedstawić to, co jest najbardziej wartościowe w ludziach, ideach i przedmiotach.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

467 PLN z 3500 PLN

17 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

13%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.10.2014.

POLSKIE SATELITY w KOSMOSIE - reportaż filmowy

O projekcie

Reportaż filmowy o projekcie BRITE_PL

Czas: ok. 25-30 min.

 

WSTĘP. DLACZEGO JEST WYJĄTKOWY I WARTO GO REALIZOWAĆ

Wesprzyj polski program badań kosmicznych!

Reportaż filmowy o projekcie BRITE-PL ma na celu popularyzację wiedzy o polskim programie badań Kosmosu.

19 sierpnia został wyniesiony w Kosmos drugi polski satelita naukowy „Heweliusz”.

To bardzo ważne wydarzenie dla polskiej nauki. Pomóż nam je nagłośnić i opowiedzieć o tak ważnym wydarzeniu!

Reportaż mamy zamiar udostępniać  w TV, muzeach, centrach edukacyjnych oraz instytucjom związanym z popularyzacją nauki.

 ZDJ. Kadr z reportażu przedstawiający satelitę "Heweliusz" w komorze próżniowej, materiał filmowy dr. Marcina Stolarskiego

O REPORTAŻU i PROJEKCIE BRITE-PL

Reportaż filmowy o projekcie BRITE-PL „Polska w kosmosie“

BRITE_PL to projekt wysłania w przestrzeń kosmiczną pierwszych polskich satelitów naukowych LEM i HEWELIUSZ. Projekt powstaje we współpracy z instytucjami z Kanady i Austrii.

Łącznie w ramach projektu wyniesionych na orbitę zostanie sześć satelitów z różnych krajów.  

Zadaniem naukowym  satelitów BRITE jest obserwacja i rejestracja zdjęć w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Te gwiazdy mają to do siebie, że z Ziemi trudno je dokładnie mierzyć, ponieważ atmosfera ziemska zniekształca wyniki badań. W eksperymencie chodzi o obserwację kilkuset (500-800) gwiazd Drogi Mlecznej. Polscy badacze chcą zbadać ich mechanizm konwekcji, czyli transport energii, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach. Jest to ważny mechanizm w przyrodzie, znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie ma jego precyzyjnego matematycznego opisu. Obserwacje planowane w ramach projektu BRITE mogą to zmienić.

Wśród nowatorskich rozwiązań jakie zostały opracowane na potrzeby misji przez polskich uczonych jest m.in.  teleskop z czerwonym filtrem, czy prototypowe ogniwa  słoneczne, których wydajność w produkcji energii będzie większa od obecnie stosowanych na świecie.

W budowę satelitów BRITE-PL zaangażowani są inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Koordynatorem projektu jest Mgr inż. Tomasz Zawistowski.

Więcej o projekcie BRITE-PL można przeczytać na stronie: www.brite-pl.pl oraz w pliku PDF - Prezentacji projektu BRITE-PL.

Reportaż ma na celu przedstawienie podstawowych założeń projektu BRITE-PL a także podkreślenie pozytywnego wpływu jaki będzie on mieć na rozwój polskiej nauki i na zwiększenie polskiej obecności w kosmosie.

 

DLACZEGO POSTANOWILIŚMY ZREALIZOWAĆ REPORTAŻ ?

Postanowiliśmy go zrealizować, ponieważ fascynuje nas Kosmos i nowe technologie. Poprzez realizację reportażu mamy możliwość uczestniczyć w wydarzeniu ważnym dla polskiej nauki i przyczynić się do jego popularyzacji. 

Zauważyliśmy, że mało się mówi w mediach o projekcie BRITE-PL i o polskiej nowatorskiej myśli technicznej. Chcemy to zmienić. Zwracamy się do Was o wsparcie, bo bardzo ciężko nam się przebić i uzyskać pomoc finansową od instytucji związanych z popularyzowaniem nauki w Polsce. Także wiele dużych firm komercyjnych nie było zainteresowanych wsparciem finansowym realizacji reportażu. Udało nam się uzyskać wsparcie w postaci sprzętu komputerowego od HP Polska. Natomiast dalej brakuje nam funduszy na zakonczenie reportażu.

Pierwszym etapem promocji programu BRITE-PL była akcja „Wyślij zdjęcie w kosmos” prowadzona od 7 stycznia przez Spółdzielnię „Fajna Sztuka” i Centrum Badań Kosmicznych PAN. W ramach akcji zebrano ponad 5 tysięcy zdjęć i 18 filmów. Materiały te zostały nagrane na kartę pamięci satelity Heweliusz i zostały z nim wyniesione na orbitę 19 sierpnia 2014 roku.

Szczegóły akcji: http://www.zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org

 O projekcie BRITE-PL opowiadają w reportażu: 

  • Prof. dr hab Sławomir Ruciński -pomysłodawca Projektu BRITE, University of Toronto
  • Prof. dr hab. Aleksander Schwarzenberg-Czerny - szef naukowy projektu BRITE-PL, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN
  • Mgr inż. Tomasz Zawistowski - kierownik projektu BRITE-PL, Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • Mgr inż. Waldemar Bujwan - kierownik d.s. jakości BRITE-PL, Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • Dr inż. Marcin Stolarski - kierownik d.s. komunikacji radiowej BRITE-PL, Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • Inż. Grzegorz Woźniak - kierownik stacji naziemnej BRITE-PL, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN
  • Inż. Marcin Dobrowolski - inżynier d.s. struktury mechanicznej satelitów BRITE-PL, Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • Mgr inż. Rafał Graczyk - kierownik d.s. komputera pokładowego i systemu zasilania satelitów BRITE-PL, Centrum Badań Kosmicznych PAN

 

Podczas akcji "Wyślij zdjęcie w Kosmos" zapytaliśmy przypadkowe osoby co chciałyby wysłać w Kosmos jesli miałyby taką możliwość.

Jeśli jestescie ciekawi odpowiedzi, zapraszamy do obejrzenia krótkiej sondy ulicznej:

 

ZDJ. Zespół Spóldzielni socjalnej "Fajna Sztuka" wraz z modelem satelity "Heweliusz". Własnię ten model satelity możesz otrzymać wspierając nasz projekt.

 

NA CO PRZEZNACZYMY ZEBRANE ŚRODKI

Zebrane środki zostaną przeznaczone na dokończenie reportażu, który w obecnej formie nie jest możliwy do publicznej emisji. Nie posiadamy majątkowych praw autorskich do komercyjnego wykorzystania utworów muzycznych oraz części animacji komputerowych pochodzących z ESA i NASA. Aby upublicznić reportaż potrzebujemy dysponować pełnymi prawami  do jego dystrybucji. Osiągniemy ten cel poprzez:

 1. Realizację grafik i animacji komputerowych pokazujących satelitę BRITE-PL i wyjaśniające funkcję i działanie niektórych jego elementów (od. 3 do 5 min.)

 2. Udźwiękowienie: stworzenie ścieżki muzycznej oraz efektów dźwiękowych do animacji komputerowych 

 Ponadto zebrane środki zostaną przeznaczone na  postprodukcję / montaż filmowy zebranego materiału filmowego, w którego skład wchodzą:

- wypowiedzi pracowników Centrum Badań Kosmicznych związanych z projektem BRITE-PL i pracami Centrum.

- materiały filmowe „od kuchni”: pokazanie zaplecza technicznego i badawczego CBK, pokazanie procesu budowania satelity i przygotowywania go do misji. Materiały zostały udostępnione dzięki uprzejmości  dr. Marcina Stolarskiego, który rejestrował materiał filmowy od początku realizacji projektu BRITE-PL.

 FILM: Przykłady zrealizowanych przez nas animacji komputerowych satelitów: "Heweliusz" i "Lem"

 

O Spółdzieni Socjalnej "Fajna Sztuka"

Spółdzielnię Socjalną „Fajna Sztuka” tworzą artyści sztuk wizualnych i multimedialnych. Zajmujemy się kreacją, produkcją i postprodukcją filmową a także fotografią, grafiką i animacją komputerową.

ZDJ. Zespół Fajnej Sztuki podczas uroczystego przekazania karty pamięci zespołowi CBK. Na karcie zostały zapisane zdjęcia i filmy zebrane podczas akcji "Wyślij zdjęcie w kosmos".  

Spółdzielnia realizuje  projekty komercyjne oraz niekomercyjne i artystyczne, ponieważ są one dla nas ważną częścią działalności i samorealizacji.

Chętnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, które wspierają rozwój swojego otoczenia, np. ochronę środowiska naturalnego, promowanie walorów przyrodniczych, turystycznych oraz dziedzictwa kulturowego czy działania na rzecz lokalnej społeczności.

Ważna jest dla nas wartość społeczna i edukacyjna realizowanych przez nas projektów.

Wykorzystujemy nowoczesne technologie i śledzimy najświeższe trendy w branży audiowizualnej i komunikacji marketingowej.

Więcej informacji o zespole i naszych realizacjach na www.fajnasztuka.org

Zespół produkcyjny reportażu o polskich satelitach: 

Paweł Frąckiewicz - grafik i animator 2d i 3d, concept-artysta, montażysta, twórca scenariuszy i autor krótkich offowych form filmowych i animacji. Autor opracowań dramaturgicznych sztuk Pintera i Mrożka dla teatru amatorskiego. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie na kierunku - reżyseria filmowa.

 

Jakub Lichwa -  operator i montażysta filmowy. Twórca krótkich form filmowych, spotów reklamowych, animacji 2D, teledysków oraz reportaży, realizator koncertów i przedstawień. Związany z wieloma grupami artystycznymi. Absolwent SGGW i Warszawskiej Szkoły Reklamy - Produkcja filmowa i TV.

 

Katarzyna Domitrz - fotograf , producent, realizator reportaży filmowych, montażysta. Specjalistka od wszelkich relacji z planów filmowych i wydarzeń oraz mediów społecznościowych. 

 

 

Marcin Stolarski - dr inż,  kierownik d.s. komunikacji radiowej BRITE-PL, Centrum Badań Kosmicznych PAN. Popularyzator nauki, autor materiałów filmowych o projekcie BRITE-PL i polskiej nauce.

 

 

Inż. Grzegorz Woźniak - kierownik stacji naziemnej BRITE-PL, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN

 

 

 

WSPIERAJĄ NAS:

Centrum Badań Kosmicznych PAN

Centrum Badań Kosmicznych (CBK) to interdyscyplinarny instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk. Utworzony w 1976 roku, zajmujący się badaniami przestrzeni kosmicznej. Głowny wykonawca polskich satelitów "Heweliusz" i "LEM"

Instytut brał udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych misjach kosmicznych: CASSINI (badania Saturna i jego księżyca, Tytana), INTEGRAL (kosmiczne laboratorium wysokich energii), MARS EXPRESS (orbiter marsjański) czy ROSETTA (misja badania komety).

ZDJ. Kadr z reportażu przedstawiający "Clean Room" - miejsce gdzie składa się satelity i je testuje.

HP Polska

Nasz partner technologiczny od którego otrzymaliśmy sprzęt komputerowy do montażu filmów i przygotowania animacji promujących program BRITE-PL.

PATRONAT PROJEKTU BRITE-PL:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - paronat honorowy

 

 CO OFERUJEMY

10zł – Podziękowania

Podziękowania w napisach końcowych  reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook

25zł –Certyfikat + podziękowania

Imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych  reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook 

45zł –Udział w webinarze z Dr inż. Marcinem Stolarskim  (kierownikiem d.s. komunikacji radiowej BRITE-PL, Centrum Badań Kosmicznych PAN)  + certyfikat + podziękowania

Dr inż. Marcin Stolarski opowie o projekcie BRITE-PL, polskich satelitach i o tym jak na codzień pracuje się w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Marcin prócz pracy naukowej jest również znakomitym popularyzatorem nauki. Został zwycięzcą FameLab2013 - konkursu na najlepszego popularyzatora nauki w Polsce - link do finałowego występu 

+ imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych  reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook 

60 zł – Płyta DVD z reportażem + udział w webinarze z Dr inż. Marcinem Stolarskim + certyfikat + podziękowania

Płyta DVD z reportażem + Dr inż. Marcin Stolarski opowie o projekcie BRITE-PL, polskich satelitach i o tym jak na codzień pracuje się w Centrum Badań Kosmicznych PAN + imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych  reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook 

75 zł - Scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN +  Płyta DVD z reportażem + udział w webinarze z Dr inż. Marcinem Stolarskim + certyfikat + podziękowania

Scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + Płyta DVD z reportażem + Dr inż. Marcin Stolarski opowie o projekcie BRITE-PL, polskich satelitach i o tym jak na codzień pracuje się w Centrum Badań Kosmicznych PAN + imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych  reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook 

280 zł -Sesja łączności z satelitą "Heweliusz" w CAMK + Płyta DVD z reportażem + scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN  + udział w webinarze z Dr inż. Marcinem Stolarskim + certyfikat + podziękowania

Sesja łączności z satelitą "Heweliusz" w Centrum Astronimicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Wizyta w centrum kontroli lotów i możliwość osobistego nawiązania łączności.

Płyta DVD z reportażem scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook

450 zł - Model satelity "Heweliusz" 1:1 wykonany przez "Fajną Sztukę" + Sesja łączności z satelitą "Heweliusz" w CAMK + Płyta DVD z reportażem + scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN  + udział w webinarze z Dr inż. Marcinem Stolarskim + certyfikat + podziękowania

Wierny fizyczny model satelity "Heweliusz" o wymiarach 20x20x20 cm (, który wykonaliśmy na potrzeby popularyzacji misji BRITE-PL + Sesja łączności z satelitą "Heweliusz" w Centrum Astronimicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Wizyta w centrum kontroli lotów i możliwość osobistego nawiązania łączności +płyta DVD z reportażem scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook płyta DVD z reportażem + imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + podziękowania w napisach końcowych reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook

750 zł - Poranek operatora satelity - Wizyta i dołączenie do zespołu operacyjnego w GSCAMK płyta DVD z reportażem + scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + certyfikat + podziękowania 
Szkolenie z zakresu sterowania satelitą BRITE w stacji naziemnej w CAMK a następnie przeprowadzenie samodzielne sesji łączności z satelitą pod okiem doświadczonych operatoró satelity BRITE-PL. Czas 2-4 godziny (uzależniony od przelotów satelitów BRITE nad stacją naziemną w Warszawie). Pamiątkowy dyplom ukończnia kursu.

Płyta DVD z reportażem scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook

750 zł - Poranek inżyniera kosmicznego - wizyta i szkolenie inżyniera kosmicznego (elektronika) w CBK PAN płyta DVD z reportażem + scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + certyfikat + podziękowania 

Zwiedzanie CBK, szkolenie z zakresu ochrony elektorstatycznej (ESD), szkolenie z zakresu lutowania elementów elektronicznych przy zachowaniu ochrony ESD. Wejście w  specjalnym stroju do clean roomu gdzie składane są satelity. Czas 2-3 godziny. Pamiątkowy dyplom ukończnia kursu.

Płyta DVD z reportażem scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook

750 zł - Zwiedzanie Centrum Badań Kosmicznych PAN +  Sesja łączności z satelitą "Heweliusz" w CAMK + płyta DVD z reportażem + scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + certyfikat + podziękowania 

Zaproszenie do CBK PAN w Warszawie i wycieczka z pokazem najważniejszych pomieszczeń gdzie tworzone są podzespoły satelitów oraz Clean Room: najbardziej sterylne pomieszczenie w Polsce, gdzie łączono elementy satelitów+ sesja łączności z satelitą "Heweliusz" w Centrum Astronimicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Wizyta w centrum kontroli lotów i możliwość osobistego nawiązania łączności + Płyta DVD z reportażem scenariusz reportażu wraz z podpisami twórców filmu i załogi Centrum Badań Kosmicznych PAN + imienny certyfikat wsparcia w popularyzacji programu pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL + podziękowania w napisach końcowych reportażu oraz na stronie internetowej Fajnej Sztuki i funpagu na portalu Facebook

 

PROGI

3500 zł - dokończenie reportażu o polskich satelitach

10000 zł - realizacja drugiej części reportażu o polskich urządzeniach działających w Kosmosie oraz o ich twórcach - polskich inżynierach.

45000 zł - realizacja 10 minutowego pokazu na żywo / filmu o polskich satelitach BRITE-PL wyświetlanego w Planetarium "Niebo Kopernika" w technologii full dome - wyświetlania obrazu sferycznego - szczegóły tego projektu opowiadamy w filmie pod linkiem http://youtu.be/Xy36c6Z8KOM?t=3m

 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.10.2014 18:06