O projekcie
Myślistwo wzbudza burzliwe reakcje. Pasja i zacięcie jego przedstawicieli ściera się z głęboką awersją przeciwników. Nic dziwnego – łowczy w świetle prawa decyduje o życiu i śmierci mieszkańców pól i lasów. Odstrzały przekraczają milion zwierząt rocznie. Czy jednak faktycznie sama ich śmierć jest źródłem niezgody? Co popycha myśliwych do ich zajęcia i kultywowania łowieckich rytuałów?
Na te oraz wiele innych pytań postara się odpowiedzieć nasz projekt POLOWANIE., który realizujemy w formie wystawy i serii wydarzeń jej towarzyszących: paneli dyskusyjnych, pokazów filmów, warsztatów.
WERNISAŻ odbędzie się 6 listopada 2014 (już za 2 miesiące!) w Krakowie.
Dzięki Waszemu wsparciu, będziemy mogły:
-wyprodukować wystawę, czyli wydrukować tablice informacyjne ekspozycji, podpisy do dzieł, zakupić antyramy i inne przedmioty niezbędne do zaprezentowania obrazów, fotografii, rzeźb
-pożyczyć sprzęt multimedialny na ekspozycję (projektory, głośniki, ekrany)
-wydrukować materiały promocyjne: ulotki z programem projektu, plakaty
-opłacić koszty związane z użyciem mediów w przestrzeni wystawienniczej
- oddać prowizję dla wspaniałego portalu i ekipy polakpotrafi.pl
Na temat współczesnego łowiectwa panuje olbrzymi poziom niewiedzy. Mimo, iż wielu ludzi czuje odruchową awersję wobec polowań, nie mają pewności, czy nie są one konieczne – może faktycznie myśliwi są potrzebni, dla, jak sami utrzymują, „zachowania równowagi ekologicznej”? Pozostali w ogóle nie dostrzegają problemu, traktując myślistwo na równi z innymi ludzkimi zajęciami.
Wyjaśnimy brak konieczności istnienia łowiectwa jako formy ochrony przyrody.
Będziemy pytać o motywy jego uprawiania w dzisiejszych czasach.
Prześledzimy drogę jaką podąża człowiek w relacji z resztą przyrody.
Zwrócimy uwagę na niejednoznaczność tematu.
Czym jest łowiectwo w ogóle, a czym stało się dziś? To sposób na humanitarne pozyskanie zdrowego mięsa, czy rozrywka polegająca na zabijaniu? Wstydliwy kulturowy przeżytek, czy coś, co warto zachować dla przyszłych pokoleń?
W naszej wystawie chcemy ukazać myśliwego w całej wielości jego oblicz. Przekrojowy obraz jego postaci ma stać się krokiem ku zmianie świadomości i wrażliwości.
Jesteśmy studentkami Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Filozofii w Krakowie. Nasze zainteresowania nie są w sposób bezpośredni związane z ochroną przyrody i działaniem aktywistycznym. W łowiectwie interesuje nas przede wszystkim człowiek i to, jak widzi siebie w relacji z resztą przyrody.
Kalina Tomaszuk [po lewej] Urodzona w 1993 r. studentka II roku kierunku Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 12 lat praktykuje jogę, uczy od trzech. W 2009 roku otrzymała pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Biennale Autoportretu dla Uczniów Szkół Plastycznych. W 2010 nagrodzona wyróżnieniem specjalnym od Marty Deskur w konkursie TVP Dolina Kreatywna za projekt „NRJ”. Maria Szydłowska [po prawej] Urodzona w 1993 r. studentka Porównawczych Studiów Cywilizacji w Krakowie. Autorka filmu dokumentalnego „Bracia” nagrodzonego na festiwalu Piękni Dwudziestoletni w Warszawie. W 2013 roku otrzymała dwa stypendia naukowe, dzięki którym spędziła rok na zagranicznych uczelniach: Uniwersytecie Ca’ Foscari i VIU w Wenecji.
Produkcją wystawy zajmuje się Iza Wałek – producentka z dużym doświadczeniem w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych, między innymi wieloletnia koordynatorka wystaw w Muzeum Narodowym w Krakowie.
EKSPOZYCJA
Prezentowane prace są wynikiem konkursu zgłoszeń na tak zwany open call – otwarte wezwanie do udziału. Celem formy open call jest dotarcie do wszystkich, którzy chcą wyrazić swój stosunek do tematu. Dzięki temu, otrzymujemy wypowiedzi o różnym charakterze: zarówno artystycznym, naukowym, jak i dokumentacyjnym. Ekspozycja przekaże szerokie spektrum percepcji zjawiska.
Zgłaszają się do nas artyści, aktywiści i studenci…
Naszym zadaniem, jako organizatorek będzie merytoryczne wzbogacenie ekspozycji. Użyjemy do tego książek i czasopism łowieckich oraz ekologicznych, które będą odgrywały rolę przewodników zapoznających z myślistwem – tak krytycznych jak i prezentujących życzeniowy obraz propagowany przez myśliwych. Pojawią się także tablice odsyłające do kluczowych wątków zagadnienia.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy autorytety ze środowiska naukowego i artystycznego. Dzięki nim, w trakcie trwania wystawy odbędą się warsztaty dla dzieci, wykłady, spotkania dyskusyjne, projekcje filmów. Tematami m.in. będzie: myślistwo a ekologia –wyjaśnienie popularnonaukowe, motywy polowania w literaturze rosyjskiej, debata o myślistwie w Polsce.
Kliknij na logo i sprawdź czym się zajmują!
Już w październikowym numerze Vege ukaże się artykuł o naszym projekcie!
Tymczasem informacje o nas zamieścili:
http://niechzyja.pl/projekt-polowanie/
http://puszcza-bialowieska.blogspot.com/
http://magazynsztuki.eu/index.php/krotko/218-polowanie
Zapraszamy na:
W spocie video zacytowano: