Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Marcela Kościańczuk

Marcela Kościańczuk

Poznań

Praca na uczelni to połączenie pasji uczenia innych z pasją poznawania nowych dziedzin. Wydawane przeze mnie publikacje są zwieńczeniem moich podróży badawczych, w których daję wyraz mojemu przekonaniu, że nauka powinna być przede wszystkim związana ze zmianą społeczną.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2039 PLN z 2000 PLN

37 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

101%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 31.10.2013.

Publikacja książki Oczyma Palestynek

O projekcie

 

Hej, rok temu byłam w Palestynie, po to by rozmawiać z kobietami, poznać ich problemy, ale też ich radości, by poznać realia okupacji, z jakimi zmagają się każdego dnia. Wiele z kobiet, które spotkałam żyje w obozach dla uchodźców, w cieniu muru, na tak zwanej ziemi niczyjej. Inne walczą każdego dnia o uwolnienie ich bliskich z więzień, jeszcze inne starają się zbudować własną niezależność, w świecie określanym przez reguły klanowe.

Przeczytajcie słowa jednej z nich:

Posłuchaj mnie, skończyłam 2 fakultety: prawo i socjologię, przez 14 lat pracowałam jako sekretarka ale nie podobało mi się to, kupiłam sklep i go wyposażałam.Ten sklep jest duży, ma około 100 metrów! Robię tu sok z grejfrutów i granatów, do tego potrzeba siły, a ja mam martwy jeden mięsien w dłoni, popatrz  nie czuję nic w kciuku, Mam sprawne tylko 3 palce jednej ręki. Ale chcę to robić wbrew wszystkiemu.

Oczyma Palestynek... to książka, którą napisałam wspólnie z palestyńskimi kobietami. One opowiedziały i  pokazały mi realia swojego życia, wytłumaczyły na czym polega kobieca wspólnota, i wyjaśniły co tak naprawdę, z ich własnej perspektywy, jest najniebezpieczniejsze w życiu na terytorium okupowanym.

Oczyma Palestynek to publikacja, w której znajdziesz poniższe zdjęcia i wiele innych obrazów z życia Palestyny. 

 

 Książka przedstawia opowieści kobiet i zdjęcia przez nie wykonane. Stanowi analizę sytuacji Bliskiego Wschodu, z perspektywy prywatnej, lokalnej dowartościowującej głosy do tej pory niesłyszane.

Dotarłam do mieszkanek Palestyny różnymi kanałami... Udało mi się spotkać zarówno z młodymi dziewczynami, kobietami w średnim wieku jak i staruszkami. Rozmawiałam z mieszkankami wsi i miast. Wiele spośród moich bohaterek jest społecznymi liderkami, inne  przekraczają społeczne bariery,   są  (bardziej lub mniej)  szczęśliwymi żonami i matkami, dotarłam też do grupy samotnych kobiet, zmagających się z trudami bardzo skomplikowanej niezależności.

 Przedstawiam perspektywę wszystkich tych grup, w mojej książce.  Zobaczyłam z czego dumne są Palestynki i nauczyłam się od nich sposobów,  w jaki kultywują tę dumę, w świecie postrzeganym jako bardzo męskocentryczny. 

Od Ciebie zależy, czy głos  kilkudziesięciu  palestyńskich kobiet zostanie usłyszany przez polskich odbiorców...

 

Media o Twoim projekcie:

Palestyna przez pryzmat kobiet

kultura.poznan.pl | 2013-10-17

Rozmowa z Marcelą Kościańczuk, kulturoznawczynią z UAM, autorką książki "Oczyma Palestynek" o mieszkankach Bliskiego Wschodu. Data publikacji książki zależy od tego, kiedy uda się zebrać brakujące fundusze.

"Oczyma Palestynek" - publikacja poznańskiej autorki.

portalpolski.pl | 2013-10-01

Marcela Kościańczuk rok temu pojechała do Palestyny po to, by rozmawiać z kobietami, poznać ich problemy i radości, po to, by przedstawić realia okupacji, z jakimi Palestynki zmagają się każdego dnia. Efektem tej wyprawy jest książka "Oczyma Palestynek", która stanowi analizę sytuacji Bliskiego Wschodu z perspektywy prywatnej, lokalnej, dowartościowującej głosy do tej pory niesłyszane. O swojej publikacji autorka opowiada w załączonym filmie. Wydawane przeze mnie publikacje są zwieńczeniem moich podróży badawczych, w których daję wyraz mojemu przekonaniu, że nauka powinna być przede wszystkim związana ze zmianą społeczną - pisze na swoim profilu badaczka.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 31.10.2013 18:06