Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Agata Witkowska

Agata Witkowska

Warsaw, Poland

Event managerka w Państwomiasto - społecznie i kulturalnie zangażowanej przestrzeni do pracy i odpoczynku zlokalizowanej na warszawskim Muranowie przy ul. Andersa 29. Koordynatorka akcji Neony Muranowa. Współpracuje ze Stowarzyszeniem i Fundacją Projekt: Polska.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5173 PLN z 5000 PLN

93 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

103%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.08.2014.

Neony Muranowa

O projekcie

Państwomiasto to społecznie i kulturalnie zaangażowany lokal na warszawskim Muranowie, służący wszystkim tym, którzy żywo interesują się otaczającym ich światem i chcą go pozytywnie zmieniać, a pojęcie "dobra wspólnego" nie jest im obojętne. Na Andersa 29 zawsze coś się dzieje - można tu zajrzeć na kawę czy obiad, ale i na debatę, konferencję czy warsztaty. Jest to miejsce spotkań ludzi o różnych poglądach, maksymalnie otwarte i dostępne dla każdego warszawiaka. Wysiłek wkładany w animację życia stolicy został niedawno doceniony - Państwomiasto zostało uhonorowane nagrodą S3KTOR 2013 w kategorii "projekty interdyscyplinarne". Twórcą idei i wykonawcą misji tego miejsca jest Fundacja Projekt: Polska.

Grupa M20 to stołeczny ruch miejski zajmujący się zagadnieniami przestrzeni publicznej i partycypacji społecznej. Ludzie go tworzący głęboko wierzą w to, że bycie obywatelem Warszawy to nie tylko punktowanie słabości miasta, ale przede wszystkim wywieranie pozytywnego wpływu na otoczenie. Łączy ich doświadczenie działalności w NGOsach, chęć działania i wiara, że za parę lat Warszawa będzie jeszcze lepszym miejscem do życia niż obecnie. M20 wspiera nowoczesne rozwiązania urbanistyczne rozumiane nie jako rysunki na mapie, lecz działania podnoszące poziom życia mieszkańców w mieście i poszerzające ofertę Warszawy dla przyjezdnych. 

Państwomiasto oraz Grupa M20 łączą swoje siły by wspólnie przywrócić mieszkańcom stolicy fragment dawnej Warszawy. Rusza pierwsza odsłona akcji "Neony Muranowa", która ma na celu przywrócenie pamięci o warszawskich neonach, rozświetlających niegdyś dostojne mury tej części stolicy. Które neony zostały zdjęte? Które jeszcze istnieją? Zbierzmy o nich informacje, wspólnie rozświetlmy Muranów!

Neony to część naszego dziedzictwa. Pod koniec lat pięćdziesiątych i w latach sześćdziesiątych całe Śródmieście było nimi rozświetlone - Polska Kronika Filmowa informowała, że nocne niebo nad Warszawą jest zawstydzone swoją skromnością na tle neonów. Były wyjątkowe; eleganckie, skromne, niedosłowne, pomysłowe. Warszawiacy je pokochali, trafiły na pocztówki, do kolorowych czasopism, świecą w "Nie lubię poniedziałku", "Wojnie Domowej", "Czterdziestolatku." Stały się jednym z symboli Warszawy. W stanie wojennym wszystkie reklamy świetlne zostały wyłączone. Kiedy można je było znowu włączyć okazało się, że czas nieużywania wykończył ich elektronikę i większość z nich nie działa. Nieużywane rdzewiały, zainteresowały się nimi gołębie, a kiedy w latach dziewięćdziesiątych lokale handlowe zyskiwały nowe życie, neony, nawet te o najlepszej grafice, najbardziej znane i charakterystyczne, były masowo zdejmowane i wyrzucane na złomowiska. Dzisiaj większości z nich już nie ma.

Koło naszej siedziby, na Andersa 35 jakimś cudem zachował się jeden. To neon "GalSkór". Szary, smutny, prawie niezauważalny. Spojrzeliśmy na jego ciekawą czcionkę, poszukaliśmy jego historii. W końcu podjęliśmy decyzję: naprawimy go!

Głównym punktem tegorocznej edycji akcji "Neony Muranowa" będzie renowacja wyprodukowanego w 1959 roku neonu "GalSkór".  Napis został już przez nas zdjęty i oddany do starego warszawskiego warsztatu - tego samego, który produkował neony kilkadziesiąt lat temu.

By był w 100% zgodny ze stanem pierwotnym, rozpoczęte już prace konserwacyjne opierają się na dokumentacji pozyskanej z Wydziału Archiwum Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy, w której zawarty jest dokładny projekt techniczny zawierający niezbędne do ponownego zapalenia napisu szczegóły. Po naprawie zawiesimy go z powrotem w oryginalnym miejscu, uruchomimy i będziemy o niego dbać. Będzie zapalany automatycznie, na czujnik zmroku.

Kiedy zdejmowaliśmy neon, jego stan był zły. Nikt nie pamięta, od kiedy napis się nie świeci. Elektronika nie działa, z obudowy schodzą resztki wyblakłej farby, rurki z gazem przepadły w nieznanych okolicznościach. Nikt nie przypomina sobie, jak wyglądał zanim pokrył się grubą warstwą brudu. My to wiemy - pierwotnie neon "Galskór" miał piękny, cytrynowy kolor. Wyróżnia się ciekawą, modernistyczną czcionką. Uznawany był za jeden z najciekawszych muranowskich neonów. Oględziny wykazały, że da się go wyremontować.

Nasze motywacje są bardzo proste - kochamy to miasto. Kochamy Muranów. Chcemy, by kawałek autentycznej Warszawy został ocalony. Jesteśmy pewni, że nie tylko nam zależy na przywróceniu dawnego blasku warszawskim ulicom. Zbierzmy informacje o neonach muranowa. Stopniowo, wspólnymi siłami, zapalajmy kolejne z nich. 

Pod tym linkiem można dołączyć do naszego wydarzenia na facebooku:

https://www.facebook.com/events/747200795323108/?ref=22

***AKTUALIZACJA***

Z radością i wzruszeniem zawiadamiamy, iż neon powrócił już na Andersa 35. Przy jego wieszaniu asystował pan Stanisław Paradowski - jego twórca z 1959 roku!

Neon został symbolicznie rozświetlony 19.07, jeszcze w czasie zbierania funduszy na pokrycie kosztów jego renowacji. Trwają ostatnie prace - podłączanie do prądu i czujnika zmierzchu, instalowanie licznika pobranej energii elektrycznej. Każdy, komu podoba się efekt naszej akcji, może nas jeszcze wesprzeć. Mamy też nadzieję, że Ci, którzy już się na to zdecydowali, już teraz czują, że było warto! :)

fot. Ania Brzezińska

Zarówno Państwomiasto, jak i Grupa M20, opiera swoją działalność na współdziałaniu, wciąganiu w swoje projekty ludzi, angażowaniu ich i zarażaniu swoją wizją. Nie inaczej jest tym razem. Wierzymy, że znajdą się osoby, którym bliskie są przyświecające nam idee. Wierzymy, że nie tylko nam zależy na wskrzeszaniu klimatu dawnej stolicy, o którym mało kto już pamięta. 

Koszt renowacji neonu przez najlepszego w tej dziedzinie specjalistę to ok. 6 000 zł. 5/6 kosztów konserwacji (czyli 5 000 zł) chcemy pokryć przy waszej pomocy  - bo wszystko, co robimy, jest dla was. Dla ludzi, z którymi codziennie się spotykamy. Dla okolicy, do której jesteśmy przywiązani. Dla naszej stolicy, którą każdego dnia próbujemy dla was zmieniać.

Dlatego właśnie zwracamy się do was z prośbą o pomoc. Wesprzyjcie nasz projekt, pomóżcie nam pokryć koszt naprawy neonu "GalSkór", a 19 lipca, kiedy neon wróci z warsztatu i będzie gotowy do zapalenia, wpadnijcie na Andersa na lampkę szampana, uroczyste zapalenie napisu i afterparty!

Jeśli tegoroczna akcja odniesie sukces, projekt "Neony Muranowa" będzie przez nas kontynuowany w następnych latach.

Jeśli zebrana kwota przekroczy 100%, nadwyżka pokryje część kosztów przywrócenia kolejnego neonu!

Mamy już doświadczenie w akcjach crowdfundingowych - dzięki jednej z nich, nad naszymi drzwiami zawisł neon +48 22, który brał udział w konkursie na nowy warszawski neon.

 Projekt buttonów:

 

Projekt torby:

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Masz zdjęcia neonów, które zniknęły z muranowskich ulic?

Uważasz, że któryś z nich szczególnie zasługuje na bycie przywróconym?

Masz pytania dotyczące akcji / projektu na PolakPotrafi.pl?

Napisz na awitkowska@panstwomiasto.pl!

Media o Twoim projekcie:

Chcą tchnąć życie w neon z lat 50.

tvnwarszawa.tvn24.pl | 2014-07-14

Chcemy odnowić i uruchomić autentyczny i cudem ocalały neon z 1959 roku – informują aktywiści z Grupy M20. O pomoc w ratowaniu napisu GalSkór apelują również do warszawiaków.

Uratuj neony na Muranowie. Na początek ten z Andersa

m.warszawa.gazeta.pl | 2014-07-14

Klub Państwomiasto wraz z Grupą M20 rozpoczęły akcję "Neony Muranowa", której celem jest odnowienie neonów w tej części Warszawy. Pierwsza odnowiona świetlna reklama - "GalSkór" przy ul. Andersa - rozbłyśnie już 19 lipca.

Rozświetlą Muranów

politykawarszawska.pl | 2014-07-13

Był taki czas, kiedy reklama nie kojarzyła się jeszcze z obciachem i pogwałcaniem wszelkich zasad estetyki. Kiedy warszawskie ulice po zmroku oświetlały nie ofensywne diody, LEDy czy kasetony, lecz neony – skromne, eleganckie, wyjątkowe. W latach sześćdziesiątych Polska Kronika Filmowa informowała, że nocne niebo nad Warszawą jest zawstydzone swoją skromnością na ich tle. Uwielbiane przez mieszkańców, szybko stały się jednym z symboli Warszawy. Czas świetności neonów przeminął w latach 80. Dzisiaj większości z nich już nie ma, a część z nich przepadła na złomowiskach. Dla wszystkich, którzy tęsknią za ich blaskiem mam jednak dobrą wiadomość – wszystko wskazuje na to, że neonów będzie przybywać – przynajmniej w obszarze Muranowa.

NASZ PATRONAT: ODNAWIAMY NEON „GALSKÓR”

oknonawarszawe.pl | 2014-07-11

O tym, że lubimy warszawskie neony wiadomo nie od dziś. Dlatego chętnie objęliśmy patronat nad akcją „Neony Muranowa”, która ma na celu przywrócenie pamięci o warszawskich neonach, rozświetlających niegdyś tę części stolicy, podobnie jak całe Śródmieście.

PATRONUJEMY: PRZYWRÓĆMY BLASK NEONOWI NA MURANOWIE!

www.panskaskorka.com | 2014-07-10

Warszawa zawsze miała dla mnie dwa zupełnie odmienne oblicza – dzienne i nocne. To stwierdzenie pozornie banalne, bo każde miasto inaczej wygląda i żyje po zmroku, ale w przypadku Warszawy zawsze miałem wrażenie, że noc ją przeistacza kompletnie i gdy przekraczam drzwi domu, podróżuję już po zupełnie innym mieście. Pamiętam jak jeździłem samochodem razem z siostrą i rodzicami przez rozpalone latem śródmieście i zawsze zachwycały mnie jego rozbłyski: światła neonów, latarni, witryn, innych pojazdów. Wszystko to tworzyło dla mnie jakiś magiczny melanż, który do tej pory niesamowicie mi się kojarzy.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.08.2014 18:06