O projekcie
Kolejna zimowa próba na Nanga Parbat. Droga Shella.
1. Cel wyprawy
Pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat.
2. Lista uczestników
Tomasz Mackiewicz
Jacek Teler
Marek Klonowski
climber 4
3. Termin i skrócony opis przebiegu
Planowany wylot 1 Grudnia 2013. Przelot do Islamabadu, transport do Chilas – Astore – Tarahing. Trek do Lattabo. Aklimatyzacja na szczycie 5500 m na przeciw bazy w Lattabo. Planowane rozpoczecie akcji na Nanga Parbat pierwszego dnia zimy. Planowane osiągniecie szczytu do końca stycznia 2014.
4. Kosztorys (część)
- przelot Europa - Islamabad dla jednego uczestnika – 1000 $
- Pozwolenie na wspinaczkę (zimowe to tylko 5% opłaty leniej ) – 800 $
- porter z Tarashing do Bazy (20 – 25 kg ) – 100 $ (potrzeba 20stu = 2000 $)
- butle z gazem (x 40 ) – 300 $
- cargo sprzetu z polski – 1000 $
- liny poręczowe, karabinki, śruby lodowe – 2000 $
- żele energetyczne – 300 $
- żywność liofizowana – 1000 $
- łączność satelitarna - 500 $
5. Dojazd
Jedynym bezpośrednim połączeniem Europy z Pakistanem jest lot Manchaster – Islamabad (jednocześnie najbardziej ekonomicznym). Kupna gazu, części żywności, wykonanie szabli śnieżnych, zakup akumulatora, dokonuje się w Rawalpindi gdzie także się zatrzymamy w znanym nam Hotelu Regent (20 $ za dobę). Odprawy wspinaczokowej należy dokonać w Ministerstwie Sportu i Turystyki w Islamabadzie na Stadionie Narodowym.
Po 3 – 4 dniach wyruszymy drogą znaną jako Karakorum Highway na Terytoria Północne. Podróż do Chilas (około 350 km ) zajmuje 14 godzin. W Chilas po dokonaniu ostatecznych zakupów kerosyny, świeżego mięsa, ryżu etc przesiądziemy się do wynajętego jeepa (stara toyota BJ40) i ruszymy do Tarashing gdzie kończy się droga i rozpoczyna się trek do bazy.
6. Trek
Z miejscowości Tarashing poprzez wioskę Rupal oraz lodowiec Bazin docieramy do Lattabo (opuszczona w zimie osada położona na wysokości 3500m). Trek powinien zająć 2 dni.
6. Wspin
Po przygotowaniu bazy będziemy się wstępnie aklimatyzować na szczycie na południe od bazy Lattabo o wysokości około 5500m. Rozpoczęcie akcji górskiej na Nanga Parbat planowane na pierwszy dzień zimy tj. 21 Grudnia 2013.
ABC – 4100 m
Camp 1 – 5100m
Camp 2 – 6100m
Camp 3 – 6600m
Camp 4 – 7400m
8126m - szczyt
Nanga Parbat pozostaje nie zdobyta zimą. Próbowało około 16stu wypraw różnymi drogami w tym Polacy 9 razy. Najwyżej dotarł Zbigniew Trzmiel na wyprawie z Andrzejem Zawadą w 1996 roku a później Tomasz Mackiewicz w roku bierzącym (7400m).
blog wyprawy: www.nangadream.blogspot.com
Media o Twoim projekcie:
Tomasz Mackiewicz spróbuje jeszcze raz. "Nanga Dream trwa! Jest pewna koncepcja"
"Wysłałem 1100 maili z podziękowaniami do ludzi, którzy nas wspierali, i oni mi odpisują. Ja te maile wszystkie czytam" - mówi Tomasz Mackiewicz, który w tym roku po raz czwarty próbował zdobyć zimą Nanga Parbat. Zapowiada też kolejną wyprawę na niezdobyty jeszcze o tej porze roku ośmiotysięcznik. "Jest koncepcja w mojej głowie i ona mówi mi w jasny sposób, że oczywiście - w przyszłym roku Nanga zimą" - ujawnia himalaista w rozmowie z dziennikarzami RMF FM. Jak dodaje, góry traktuje jak ucieczkę przed tym, co się dzieje tutaj, wsród ludzi. "Ja odnajduję się w górach w małym składzie, a wręcz nawet samemu" - wyjaśnia.
Sen o Nanga Parbat trwa
Sen o Nanga Parbat trwa. Mackiewicz i Klonowski wracają w Himalaje. ''Zbiórka pieniędzy pokazała, że ludzie tęsknią za wolnością'' [WYWIAD]
Mackiewicz z Klonowskim zbierają na wyprawę na Nanga Parbat
Polacy w składzie Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski i Jacek Teler w zimie chcą po raz pierwszy w historii zdobyć Nanga Parbat (8126 m.n.p.m). Taka wyprawa to oczywiście olbrzymie koszty finansowe. Na stronie Polak Potrafi można ich wesprzeć. Do tej pory zebrali prawie 30 tys. złotych. Jeszcze można im pomóc!