O projekcie
Dzień dobry, cześć i czołem!
Jesteśmy grupą studentów i doktorantów z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, których połączyła wiecznie odczuwana potrzeba poszerzania wiedzy i zdolności, szczególnie z zakresu nauk geograficznych i chęć konfrontowania jej z rzeczywistością. Przez ten niepohamowany i drzemiący w nas głód, postanowiliśmy stworzyć projekt GEOpraktyki, którego głównym celem jest organizowanie wypraw do odległych krajów, gdzie aktywnie działający studenci, wreszcie mogą zweryfikować swoją "książkową wiedzę" z tym co obiektywnie istnieje, a także mają możliwość przeprowadzania badań naukowych poszerzających ich umiejętności z zakresu działań praktycznych.
Pocztówka z Peru
Poprzednia edycja projektu „GEOpraktyki: Edycja I - w peruwiańskiej dżungli‟ odbyła się w zeszłym roku, kiedy to piątka młodych geografów i podróżników przez 3 tygodnie odkrywała Peru. Wyprawa do samego końca stała pod ogromnym znakiem zapytania i tylko dzięki garstce absolutnie niesamowitych ludzi udało się nam połączyć jakoś koniec z końcem i rozpocząć „wyprawę po wiedzę‟! Wszystkie wyznaczone cele zostały zrealizowane, a my wróciliśmy z ledwo dającymi się unieść bagażami doświadczeń.
Sprawdź jak było:
W tym roku nasza grupa liczy 11 osób, a gonić za wiedzą chcemy tym razem po stokach Boliwijskich Andów. Podczas wyprawy, która trwać będzie od 5 września do 20 października, chcemy znaleźć czas na:
- badania naukowe
- kontynuowanie porównawczych badań zachowań przestrzennych człowieka na Plaza Murillo w La Paz. W poprzedniej edycji GEOpraktyk zostały przeprowadzone badania zachowań przestrzennych człowieka na Plaza de Armas w Limie oraz na Starym Rynku w Poznaniu;
- badania reakcji lodowców tropikalnych Chacaltaya oraz Zongo na zmiany klimatyczne. Celem badań będzie rozpoznanie zmian ich potencjału erodowania krajobrazu na przestrzeni ostatnich kilkuset lat;
- wykonanie ortofotomapy oraz cyfrowych modeli powierzchni terenu w prowincji José Ballivián, a także wykonanie nalotów bezzałogowym statkiem powietrznym oraz opracowanie danych przy użyciu fotogrametrii na terenie znajdującym się nieopodal Rurrenabaque;
- prowadzenie badań dobowej zmienności parowania potencjalnego przy pomocy ewaporometru umożliwiającego pomiar wielkości parowania wody z powierzchni swobodnych;
- wolontariat środowiskowy w Rurrenabaque;
- i oczywiście turystykę:
- zjazd rowerami Drogą Śmierci,
- spływ rzeką Jakuma w głąb dżungli,
- zwiedzanie kopalni srebra,
- zwiedzanie Salar de Uyuni - solniska na płaskowyżu Altiplano w Andach,
- odwiedzenie miasta La Paz, Oruro, Potosi,
- wejście na stratowulkan Licancabur
Tak ma wyglądać nasza trasa! ( a dokładny harmonogram znajduje się na naszej stronie http://geopraktyki.amu.edu.pl)
A wiecie co jest kolejną absolutnie niesamowitą rzeczą w II edycji GEOpraktyk?
Zostaliśmy objęci PATRONATEM MEDIALNYM przez magazyn National Geographic Polska!!! Ich nikomu z was chyba przedstawiać nie musimy. Jeśli jeszcze tego nie robicie, to zapraszamy was do odwiedzania i śledzenia regularnie ich strony http://www.national-geographic.pl oraz fanpege na facebooku https://www.facebook.com/NationalGeographicPolska/ przed , bo oprócz naprawdę dużej ilości różnorodnych artykułów, wśród których każdy z was znajdzie coś interesującego dla siebie, czasem będziecie mogli poczytać tam również o naszym projekcie!
Jednym z założeń GEOpraktyk jest, by z roku na rok coraz większa liczba aktywnych studentów mogła brać udział w projekcie.
Niestety, wiąże się to z rosnącymi problemami, jak chociażby organizacja transportu dla tak licznej grupy. Praktycznie niemożliwe staje znalezienie noclegów za pomocą portalu couchsurfing.com, z którego korzystaliśmy podczas pierwszej wyprawy, więc drastycznie wzrastają wydatki na schroniska młodzieżowe i hostele. Ponadto w tym roku będziemy prowadzić badania naukowe na LODOWCU, więc niezbędne nam jest odpowiednie wyposażenie, wyposażenie i… jeszcze raz wyposażenie!
By móc zrealizować II edycję projektu GEOpraktyk, potrzebujemy jeszcze większego grona NIESAMOWITYCH ludzi, którzy zechcą przyczynić się do rozwoju naukowego (i nie tylko) ambitnych studentów i doktorantów z UAM.
Cała nasza jedenastka!
Rozpisany przez nas kosztorys przewiduje, że na całą 11-osobową wyprawę będziemy potrzebować ok. 100 tys. zł. Pieniądze, które chcemy zebrać poprzez stronę internetową Polak Potrafi, przeznaczymy na pokrycie części kosztów związanych z zakupem niezbędnego sprzętu turystycznego, opłacenie noclegów i wyżywienia. Jeśli uda nam się pozyskać kwotę wyższą od wyznaczonej, pokryje ona pozostałe elementy wspomnianego kosztorysu, umniejszając tym samym, proporcjonalnie do wzrastającej sumy pieniędzy, nasze pokłady stresów i niepokoi związanych z wyjazdem J
PS. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zeszłorocznej i aktualnej wyprawie to zapraszamy na naszego facebooka (https://www.facebook.com/geopraktyki/) i stronę internetową (http://geopraktyki.amu.edu.pl).
Media o Twoim projekcie:
Studenci geografii chcą badać tropikalne lodowce
Mają ambitne sposoby na studiowanie i poszerzanie naukowej wiedzy. Nie tylko książki i wykłady, ale przede wszystkim praktyka – a dla studentów i doktorantów z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są to podróże. Młodzi naukowcy zbierają fundusze na wyprawę na portalu polakpotrafi. Dlaczego warto im pomóc?
Studenci szukają środków na praktykę w Boliwii
mogilno.naszemiasto.pl | 2016-08-08
Wiedza zawarta w książkach to dla nich za mało. Chcą poznawać geografię w praktyce. I dlatego grupa studentów, w tym mogilnianka Dorota Piniarska organizują wyprawę do Boliwii
Studenci zbierają pieniądze na praktyki w Boliwii
www.pomorska.pl | 2016-08-06
Wiedza zawarta w książkach to dla nich za mało. Chcą poznawać geografię w praktyce. I dlatego grupa studentów, w tym moglnianka Dorota Piniarska organizują wyprawę do Boliwii
Ich sposób na podróżowanie? Nauka. Młodzi geografowie z Poznania ruszają w Andy
Eksploracja Boliwii, szereg badań naukowych oraz udział w wolontariacie - to ich pomysły na wakacje. Połączą naukę z podróżowaniem.
Misja: GEOpratyki
GEOpratyki to projekt studentów i doktorantów z Poznania, którzy wiedzę zdobytą na uczelni pragną skonfrontować z rzeczywistością.
W Peru jedli świnki morskie, teraz jadą do Boliwii
W Peru jedli świnki morskie, teraz jadą do Boliwii 11 młodych naukowców z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza wyjeżdża na drugą edycję projektu GEOpraktyki. Będą prowadzić badania naukowe. W ubiegłym roku stacjonowali w Peru, tym razem pod patronatem National Geographic udają się w Andy.