Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom

Warszawa

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom od 2004 roku inspiruje osoby w każdym wieku do wykorzystywania ich wewnętrznego potencjału. Działamy poprzez organizację szkoleń, warsztatów psychoedukacyjnych i psychoterapii. Aktywnie właczamy się w budowanie systemów wsparcia lokalnego na Pradze Północ w Warszawie. Wspieramy organizacje w zakresie zarządzania i monitoringu projektów.

Wierzymy, że każdy z nas, otoczony troską i wsparciem, może zmienić siebie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

21595 PLN z 20000 PLN

112 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

107%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.10.2014.

Pobudzić do życia Wileńską 13!

O projekcie

SPIS TREŚCI

 O PROJEKCIE

Kamienica Wileńska 13 to zabytkowy budynek z 1890 r. Mieści się w Warszawie, na Starej Pradze. Ulica Wileńska powstała wraz budową kolei warszawsko-petersburskiej. Wzdłuż tej ulicy uruchomiony został pierwszy w stolicy tramwaj konny.

Dzisiaj Wileńska straciła na znaczeniu – wytyczone zostały nowe ulice i szlaki. Niemniej, klimat poprzednich stuleci nadaje jej niewypowiedziany urok. Aby przywrócić Wileńskiej jej dawną świetność, należałoby wyremontować zrujnowane wojną i polityką PRL-u kamienice. Przedsięwzięcie drogie i mało popularne.

Dlatego my chcemy zacząć od ożywienia kamienicy przy Wileńskiej 13!

Przed wojną Wileńską 13 zamieszkiwało wielu artystów, szczególnie z Teatru Polskiego. Po wojnie przez krótki czas budynek był siedzibą ambasady ZSRR, ale później artyści wrócili do siebie. W lokalu 41 przy Wileńskiej 13 mieściła się także biblioteka dla dzieci.

Obecnie jednak lokal 41 jest w opłakanym stanie, nie nadaje się do użytkowania.

   

Pragniemy uratować to miejsce od zniszczenia. Po rocznych staraniach udało nam się wynająć lokal na preferencyjnych warunkach od Urzędu Dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Teraz chcemy pobudzić do życia Wileńską 13, aby stała się centrum aktywności społecznej. Przestrzenią zrzeszania się ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych. Planujemy w tym miejscu realizować działania społeczne oraz organizować bezpłatne i niskopłatne:

 • korepetycje dla dzieci i młodzieży,
 • psychoterapię,
 •  szkolenia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
 • animacje podwórkowe.

Aby stało się to możliwe, niezbędny jest generalny remont. Jako że Wileńska 13 objęta jest opieką Stołecznego Konserwatora Zabytków, wszystkie zmiany w lokalu muszą być z nim uzgadniane.

Wstępna wycena remontu dokonana według zaleceń, jakie otrzymaliśmy od konserwatora, wynosi ok. 150 000 PLN. Kiedy decydowaliśmy się na wynajęcie tego lokalu wiedzieliśmy, że będzie kosztować nas to wiele pracy, pieniędzy i czasu. Ale nie aż tyle!

Sama wymiana okien kosztować będzie ok. 60 000 PLN, ponieważ powinniśmy odtworzyć ich oryginalny wygląd (czteroskrzydłowe, otwierane do środka, z historycznym systemem zamknięcia). Ponadto musimy wymienić instalację elektryczną, sanitarną, gazową, podłogę… Ta ostatnia zgodnie z zaleceniami konserwatora musi być drewniana.

Dlatego rozpoczęliśmy walkę o remont Wileńskiej 13.

Będzie on możliwy tylko dzięki naszej pracy i Waszemu wsparciu!

 

Stowarzyszenie Q Zmianom istnieje już 10 lat i przez wszystkie lata działalności Praga Północ była jednym z ważniejszych obszarów naszych inicjatyw.

Ta dzielnica Warszawy jest okryta złą sławą, która nie jest do końca zgodna z rzeczywistością. Ludzie są tutaj biedniejsi, mają swoje problemy, dzieci spędzają całe dnie na podwórkach, a ich wyniki w szkole bywają zatrważające. Alkohol, przemoc, wczesne inicjacje seksualne i narkotyczne. Z drugiej strony mieszkają tu towarzyscy i przyjaźni ludzie, otwarci na innych, autentyczni. Wielkie przywiązanie i silne relacje.

Chcemy tu być, by pomagać mieszkańcom Pragi Północ czerpać satysfakcję z życia, radość z posiadania dzieciństwa. Wspierać ich, by zobaczyli alternatywę dla często trudnej rzeczywistości.

Dzięki inicjatywie Q Zmianom wraz z ośmioma innymi organizacjami w 2013 roku powstał tutaj pierwszy w Polsce projekt lokalnego systemu wsparcia. Jego celem jest m.in. reintegracja dzieci z grupą rówieśniczą, podwyższanie wyników w nauce. Już widzimy pierwsze efekty naszej wspólnej pracy.

Ponadto prowadzimy wiele programów edukacyjnych, które wspierają rozwój kompetencji kluczowych, takich jak efektywne uczenie się, poprawna komunikacja, które pozwalają wyrwać się z destruktywnego środowiska i odnieść sukces w dorosłym życiu. Nowa przestrzeń – Wileńska 13 – pozwoli nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz mieszkańców Warszawy, a szczególnie Pragi Północ.

„Stowarzyszenie z samej nazwy niesie taką informację, że zamierza robić coś, co wpłynie korzystnie i będzie działało na rzecz społeczności lokalnej. Będzie zmieniało to, co nieudane, będzie starało się preferować coś nowego, nowatorskiego i ja się z tym zgadzam.”

Elżbieta Pogońska, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

 

Zapraszamy Was na wirtualny spacer po lokalu 41 na Wileńskiej 13. Po remoncie znajdzie się w nim duża sala szkoleniowa, trzy pomieszczenia biurowe, pokój terapeutyczny, toalety oraz aneks kuchenny.

SALA SZKOLENIOWA

Na Wileńskiej 13 w największym pomieszczeniu odbywać się będą warsztaty i szkolenia.

Dzięki przystosowaniu sali szkoleniowej na Wileńskiej 13 będzie można wykorzystywać ją do prowadzenia zajęć metodami aktywnymi, animowania aktywności lokalnej i społecznej.

POKÓJ TERAPEUTYCZNY

Obecnie okno zabite deskami zaciemnia pokój. Po remoncie będzie to jasny, przyjemny pokój, w którym uczestnicy terapii będą czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Bliska jest nam idea niskopłatnej terapii. W porównaniu z rynkowymi cenami, wypada bardzo, bardzo korzystnie (dla osób w potrzebie jest ona nawet bezpłatna!). Dzięki temu ze wsparcia skorzystają osoby, które nie mogą pozwolić sobie na uczestniczenie w terapii ze względu na trudności finansowe.

Ideę niskopłatnej terapii realizujemy poprzez program „Ktoś Cię słyszy”, wspierany przez Ośrodek Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Na Wileńskiej 13 chcemy go kontynuować.

POMIESZCZENIA BIUROWE

   

Oprócz realizacji projektów społecznych Q Zmianom, w pomieszczeniach biurowych będą mogły odbywać się darmowe korepetycje dla dzieci z kamienicy przy Wileńskiej 13 i okolic.

Wyniki w nauce na Pradze są jednymi z najniższych w całej Warszawie. Częstym problemem tutejszych dzieci jest brak stałego miejsca odrabiania prac domowych i uczenia się w odpowiednich warunkach. Chcemy dać taką przestrzeń praskim dzieciakom.

 

Zgodnie z zaleceniami konserwatora:

„[…] zaleca się odtworzenie tych okien, z powtórzeniem podziału skrzydeł i rozmiarów przekrojów elementów konstrukcyjnych, z możliwością otwierania tych skrzydeł do środka i zastosowania w skrzydle wewnętrznym szyby zespolonej. (…) Zaleca się ustalenie oryginalnej kolorystyki okien na podstawie odkrywek pierwotnych warstw malarskich”.

Koszt wypełnienia tych zaleceń to ok. 60 000 PLN. Oto jak okna na podwórze wyglądają teraz:

               

Chcemy, aby Wileńska 13 zachowała swój przedwojenny klimat pięknych, drewnianych okien. W ten sposób dołożymy swoją cegiełkę do ocalania kulturowego dziedzictwa warszawskiej Pragi.

 

Generalny remont obejmie wspomniane okna, wymianę całej podłogi, instalacji elektrycznej, przesunięcie i wyrównanie ścian…

Na co wydamy Wasze pieniądze?

Między innymi na wymianę okien - usunięcie starych, zakup i wstawienie nowych. Ponieważ cena okien znacznie przekracza kwotę 20 000 zł, każdą dodatkową złotówkę również będziemy przeznaczać na ten cel. 

Do przeprowadzenia remontu potrzebujemy dosłownie WSZYSTKIEGO i na to też zbieramy fundusze. Zebraną kwotę przeznaczymy na:

 • materiały budowlane, tj.: gips, cement, listwy podłogowe, zaprawę klejącą, fugi, gładzie,
 •  materiały sanitarne, tj.: umywalkę, baterie do umywalki, toalety, płytki ceramiczne podłogowe, klej do płytek ceramicznych, rury.
 • materiały do instalacji elektrycznej, m.in.: kable, przejściówki, puszki elektryczne, lampy, kontakty, włączniki.

Chętnie przyjmiemy wszelkie dary materialne, jak i pomoc bezpośrednio przy remoncie! Piszcie w tej sprawie do Ani Szczepańskiej: a.szczepanska@qzmianom.org

    

Już wiele osób zdecydowało się pomóc nam w taki sposób. Podziękowania dla nich + aktualności remontowe znajdziecie na stronie Wileńskiej 13.

Z Waszą pomocą Wileńska 13 na nowo zapełni się osobami kochającymi Pragę, chętnymi, by działać i zmieniać świat na lepsze. Z Waszą pomocą praskie dzieciaki, młodzież i osoby dorosłe zyskają przestrzeń rozwojowego wsparcia, aby prowadzić satysfakcjonujące życie.

POBUDŹMY DO ŻYCIA WILEŃSKĄ 13 RAZEM!


 

Po pierwsze i najważniejsze, jeżeli zdecydujecie się dofinansować pobudzanie do życia Wileńskiej 13, zyskacie naszą dozgonną wdzięczność. Ale to nie wszystko!

Wpłacając dowolną kwotę pomagającą pobudzić do życia Wileńską 13, otrzymasz od nas podziękowanie mailowe, a na stronie www.wilenska13.qzmianom.org zamieścimy wpis uwieczniający Twój gest.

Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was własnoręcznie oraz we współpracy z zaprzyjaźnionymi organizacjami i firmami moc upominków :)

Przykładowo:

Dla osób wpłacających 20zł i więcej:

 • Dla pierwszych 10 osób – zakładki do książek ręcznie wyhaftowane przez Anię Szczepańską z Q Zmianom J
   

Dla osób wpłacających 40zł i więcej:

  • Voucher na wybrany film w Cinema City w całej Polsce!
  

Dla osób wpłacających 50zł i więcej:

 • Zestaw 2 muffinek (np. marchewkowych, czekoladowych, orzechowych), upieczonych przez zespół Q Zmianom :) 
 • Wesoła Q-podkładka pod kubek
   
 • Dodatkowo dla pierwszych 8 osób – saszetki z lawendą, ręcznie haftowane przez Anię Szczepańską!
           

Dla osób wpłacających 75zł i więcej:

 • Wydrukowane i oprawione zdjęcie siedziby Wileńskiej 13 z podziękowaniami od zespołu Q Zmianom,
 • Wycieczka po internetowym Radiu Praga wspólnie z zespołem Q Zmianom i zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci

 

      
 • Dodatkowo dla pierwszych 10 osób – zestaw 2 ozdobnych bombek choinkowych, wykonanych własnoręcznie przez zespół Q Zmianom J
   
 
 

Dla osób wpłacających 90 zł i więcej:

 • Efektowne kolczyki własnoręcznie zrobione przez Martę Kot 
 • Wydrukowane i oprawione zdjęcie siedziby Wileńskiej 13 z podziękowaniami od zespołu Q Zmianom.

 

Dla osób wpłacających 100zł i więcej:

 • Wydrukowane i oprawione zdjęcie siedziby Wileńskiej 13 z podziękowaniami od zespołu Q Zmianom,
 • Wycieczka po internetowym Radiu Praga wspólnie z zespołem Q Zmianom i zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci
      
     
 Dla osób wpłacających 120 zł i więcej:
 • Efektowne, duże kolczyki własnoręcznie zrobione przez Martę Kot 
 • Wydrukowane i oprawione zdjęcie siedziby Wileńskiej 13 z podziękowaniami od zespołu Q Zmianom.
 
Dla osób wpłacających 150zł i więcej:
       
 • Dodatkowo dla pierwszych 5 osób indywidualnie dopasowany plan treningowy na siłownię na 6 tygodni!

Wileńska 13 w mediach:

A oto, co mówią osoby wspólnie z nami pobudzające Wileńską 13 do życia:

Paweł Lisiecki, Radny Dzielnicy Praga Północ:

Beata Juraszek-Kopacz, wiceprezeska Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego:

Anna Schmidt, kierownik Świetlicy Mały Książę, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi


Małgorzata Winiarek-Kołucka, prezeska Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA:


Olga Wieczorek-Trzeciak, prezeska Stowarzyszenia Q Zmianom:

Pomagając nam pobudzić do życia Wileńską 13, przyczynisz się do ochrony dziedzictwa kulturowego warszawskiej Pragi i do powstania  na mapie tej dzielnicy nowego punktu wsparcia dla najmłodszych mieszkańców.

Anna Szczepańska, wiceprezeska Stowarzyszenia Q Zmianom:

Warto nas wesprzeć, bo jak powiedział kiedyś jeden sześciolatek na moich zajęciach „..jak jeden nie może, to drugi może mu pomóc. Razem zrobią więcej!". Razem możemy ożywić kolejne miejsce na Pradze, a w miejscu tworzonym DLA ludzi, lepiej się czujemy, kiedy jest tworzone wspólnymi siłami. :)

Emilia Grabowska, skarbniczka Stowarzyszenia Q Zmianom:

Warto nam pomóc, bo z kamienicą przy Wileńskiej 13 potrzebujemy się nawzajem. Ona potrzebuje kogoś kto się nią zaopiekuje i ożywi, a my potrzebujemy miejsca w którym będziemy mogli działać :) Para idealna :)

Magdalena Wrzesińska, stażystka w Stowarzyszeniu Q Zmianom:

Nie trzeba z niczego rezygnować, wystarczy odkładać do skarbonki/słoika resztę z zakupów, którą pani w supermarkecie nam wydaje. Niech to będzie nawet 50 gr przy każdych zakupach. Przyjmując, że zakupy do domu robimy raz w tygodniu, w ciągu miesiąca każda osoba odkłada 2 zł - w skali roku to aż 24 :) Ludzie odkładając drobną resztę nawet specjalnie tego nie odczują, dla nas każdy grosz się liczy :) 

Marta Matus, trenerka i koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu Q Zmianom:

Dlaczego warto nas wesprzeć? A dlaczego nie?! Jak powiedział Erich Fromm "Dawanie samo w sobie jest doskonałą radością." Warto dawać, warto wspierać, warto razem tworzyć coś dla innych! Stwórzmy więc razem miejsce przyjazne mieszkańcom! Pobudźmy Wileńską 13 do życia!

Media o Twoim projekcie:

Reporterskie zwiedzanie Wileńskiej 13

tupraga.waw.pl | 2014-09-12

Olga Wieczorek - Trzeciak ze stowarzyszenia Q Zmianom oprowadziła nas po wymagającej remontu kamienicy przy Wileńskiej 13.

Zbierają na remont kamienicy na Pradze

www.se.pl | 2014-09-08

Mieszkańcy Pragi Północ i lokalni społecznicy ze stowarzyszenia QZmianom zbierają pieniądze na renowację zrujnowanej kamienicy przy ul. Wileńskiej 13.

Pobudź do życia Wileńską 13!

politykawarszawska.pl | 2014-09-07

Zaniedbana oficyna praskiej kamienicy przy ul. Wileńskiej 13 ma szansę odzyskać dawny urok. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom, które jest nowym najemcą lokalu przystąpiło do jego gruntownej renowacji. Część środków, z blisko 150 tys. złotych potrzebnych na remont, działacze stowarzyszenia próbują zdobyć przez internet.

POMÓŻ POBUDZIĆ DO ŻYCIA WILEŃSKĄ 13!

wawalove.pl | 2014-09-01

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę i pomóc stworzyć ciekawe i twórcze miejsce na Starej Pradze!

Przyłącz się do samozwańczej brygady remontowej i pomóż

m.warszawa.gazeta.pl | 2014-08-21

Zbiorowe rwanie tapet to dobre zajęcie na wieczór, aby się zrelaksować, pogawędzić, a przy okazji zrobić dobry uczynek - przekonuje Stowarzyszenie Q Zmianom.

CZY OFICYNA PRZY WILEŃSKIEJ 13 BĘDZIE MIAŁA NOWYCH LOKATORÓW?

zawinklem.pl | 2014-08-03

Przy Strzeleckiej stoją resztki fabryczki kas pancernych, przy Objazdowej ruiny młyna… Łączy je m.in. to, że zostały opuszczone i pozostawione bez skutecznego nadzoru. Nie od wczoraj wiadomo, że w takich okolicznościach stare praskie budynki ulegają dewastacji, pożarom, zalaniom i wreszcie rozbiórce. Ratunkiem dla takich obiektów (kamienic, fabryczek) – zanim przyjdzie piękny dzień generalnego remontu – jest z pewnością jak najdłuższe “utrzymywanie w nich życia”: choćby oddanie w użytkowanie organizacjom pozarządowym.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.10.2014 18:06