Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

JTB Collective Production

JTB Collective Production

Poznań

JTB Collective Production to kolektyw twórczy założony w 2018 roku przez Annę Golon, Krystiana Koźbiała, Dominikę Mądry i Szymona Patrylaka.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3236 PLN z 2500 PLN

77 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

129%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.10.2019.

QOx - Queerowy Projekt w Poznaniu!

O projekcie

 

QOx - nowy projekt queerowy w Poznaniu!

 

9-13 października 2019

 

☆ Kiedy zgasną światła - na scenie pojawią się prawdziwe gwiazdy i to one będą tego wieczoru świecić najjaśniej. Zróbmy dla nich trochę queerowego hałasu! ☆

 

KIM JESTEŚMY?

 

JTB Collective Production to kolektyw twórczy założony w 2018 roku przez młode i pełne zaangażowania osoby, które chcą narobić zamieszania w Poznaniu. Ania, Dominika, Krystian i Szymon przyjaźnią się i współpracują od wielu lat. W podejmowanych działaniach ważne są dla nich tematy poruszające kwestie społeczne. Uważają, że warto rozmawiać, ale też smiać się i bawić! 

 

więcej o nas: 

FB: https://www.facebook.com/jtbcollectiveproduction/

Instagram: https://www.instagram.com/jtbcollectiveproduction/

kontakt: szymon@jtbcollective.pl

 

IDEA: 

 

QOx to projekt składający się z serii wydarzeń realizowanych w Poznaniu których celem jest integracja i przeciwdziałanie wykluczeniom poprzez promowanie queerowej kultury. Projekt, jako platforma działań interdyscyplinarnych, będzie miał na celu stworzyć bezpieczną przestrzeń dla ekspresji twórczej poruszającej ważne kwestie społeczne i estetyczne.

 

WYDARZENIA: 

 

Kiedy? 12 października, 20:00

Gdzie? Pawilon, ul. Ewangelicka 1

 

Queer Open Showcase to pierwsze i największe tego typu wydarzenie w Polsce! 

 

WYDARZENIE NA FACEBOOK

 

Będzie to performatywne widowisko społeczne w modelu "Open Call" w formie trzygodzinnego showcase'u polegającego na piętnastu czterominutowych występach w wykonaniu queerowych artystek/-ów, np. drag performerek/-ów, tancerek/-rzy (bez ograniczeń stylu), artystek/ów burleski i wszystkich innych performerek/-ów, które/-rzy nie chcą definować się w ramach jednej kategorii.

WARM UP:

Ala Express / Poznań

Lizzy Strata / Poznań

Uwaga Remont / Poznań

Zozo / Poznań

 

MAIN STAGE:

Larwa / Wrocław

Yanina de Silesia / Wrocław

Dima Arrest / Praga, Czechy

Brigitte Lady / Łódź

DQ Hiacynta / Poznań

Biała Płeć / Poznań

LVP - Lokalni Poznańscy Voguerzy / Poznań

Brokatowe Damy / Poznań

Black Diva / Warszawa

Kamila Kebaba / Wrocław

Extra Virgin / Poznań

Max Reagan - Thatcher / Warszawa

Nastie / Warszawa

Roma Riots / Warszawa

Tokiyo / Elbląg

 

 

Przerwy pomiędzy występami urozmaicą sety DJ-skie!  

 

Naszych widzów chcemy zaprosić do profesjonalnej przestrzeni poznańskiego Pawilonu, który udostępnił nam salę w ramach projektu Pawilon Otwarty. Sala audowizualna Pawilonu pomieści nawet 300 osób w komfortowych warunkach!

 

 

Kiedy? 11 października, 22:00

Gdzie? Poruszenie, ul. Półwiejska 18

 

W ramach Queer Open Theatre zostanie pokazny spektakl kolektywu Queer Explosion Stracone śluby czystości, którego akcja dzieje się w Zakonie św. Makareny, któremu grozi likwidacja oficjalnie z powodów proceduralnych, a nieoficjalnie z powodów finansowej nierentowności. Zgromadzone w nim siostry zajmują się resocjalizacją kobiet jawnie występujących przeciwko patriarchatowi. Jednak na skutek nadprzyrodzonej aktywności sił nieczystych plany zarówno sióstr Makarenek, jak i ich przełożonych muszą ulec radykalnej zmianie. W zakonie dochodzi do buntu, a więzione kobiety postanawiają wymierzyć sprawiedliwość swoim oprawcom. 

 

Queer Explosion to kolektyw twórczy związany z warszawską sceną klubową, który zajmuje się  realizacją cyklicznego projektu teatralnego o tej samej nazwie. Pierwsza edycja projektu miała miejsce w Klubie Pogłos w lutym 2018 roku, kiedy to pokazano spektakl Post-Apocalypse Paradise, będący dystopiją satyrą w konwencji trash musicalu. Obecnie trwają prace nad następnym odcinkiem, który również w luźny i zabawny sposób będzie nawiązywał do aktualnej sytuacji w kraju. 

 

W spektaklu wezmą udział: Aldona Relax, Lola Noir, Lola Eyeonyou Potocki, Lucy d'Arc, Gelejza, Twoja Stara, Livbertine, Jake, Santa Evangelista.

 

Spektakl Stracone śluby czystości jest współprodukowany przez JTB Collective Production w ramach projektu QOx.

 

 

 

 

 Kiedy? 9 października, 20:00

Gdzie? Kino Muza, św. Marcin 30

 

Queer Open Cinema to pokaz filmowy współorganizowany przez Kino Muza oraz dystrybutora Tongariro Releasing. Przed projekcją zostanie przeprowadzony merytoryczny wstęp do filmu, a po pokazie uczestnicy będą mogli uczestniczyć w debacie, która będzie moderowana przez Staszka Godlewskiego, a do panelu zostaną zaproszone osoby ujmujące różne perspektywy.

 

W ramach Queer Open Cinema pokażemy film "Bixa Travesty z 2018 roku:

 

„Nie chcę penisa, chcę pokoju” - głosi w swoim manifeście Linn Da Quebrada - transseksualna, ciemnoskóra artystka pochodząca z faweli na przedmieściach São Paulo. Jej ojczyzna jest miejscem, w którym nie może czuć się bezpiecznie - to właśnie w Brazylii notuje się co roku największą na świecie liczbę morderstw popełnianych na osobach LGBT. Linn przemawia w imieniu wszystkich wykluczanych, queerowych osób żyjących na marginesie społeczeństwa. Jej bronią jest głos i ciało, które odważnie pokazuje na scenie jako rapująca performerka. Jej wróg to patriarchalne, przesiąknięte rasizmem, seksizmem i przemocą społeczeństwo.

 

Fascynujący obraz bezkompromisowej walki o godność w pełnej społecznych podziałów Brazylii. Nagradzany dokument (m.in. Specjalna Nagroda Jury na festiwalu Inside Out w Toronto, nagroda Teddy dla Najlepszego Dokumentu) pokazuje elektryzujące połączenie aktywizmu i alternatywnej kultury. Przyglądając się głównej bohaterce także od prywatnej, bardziej delikatnej strony, przedstawia powody jej scenicznego radykalizmu i podejścia do cielesności. (źródło: Outfilm.pl  / Tongariro)

 

 

 

 

Kiedy? 10 października, 17:30

Gdzie? Inkubator Kultury Pireus, ul. Głogowska 35

 

Queer Open Workshop#1 to warsztat antydyskryminacyjny dla osób pełnoletnich, którym bliskie są zagadnienia otwartości społecznej, działania na rzecz równości i różnorodności, odzyskiwania przestrzeni przez osoby wykluczone i dyskryminowane oraz budowanie sojuszy.

 

Głośne wołania o pozorną tolerancję, zawłaszczenie przestrzeni przez mniejsze-większe grupy dyskryminowane, wzajemne wykluczenia mniejszości w mniejszościach to coraz częściej zauważalne trendy w społecznościach. Brak miejsca dla osób nieatrakcyjnych, nieopłacalnych, niesprzedajnych to problemy, o których się nie rozmawia. Podczas spotkania zostaną poruszone tematy związane z wykluczeniem i dyskryminacją społeczną.

 

Pochylimy się nad pojęciem mikrodyskryminacji, intersekcjonalnej dyskryminacji,. Zastanowimy się nad brakiem wparcia i sojuszy grup zagrożonych wykluczeniem oraz poprzez krótkie ćwiczenia, dyskusję i wymianę doświadczeń zastanowimy się nad rozwiązaniami, które mogą zapobiec negatywnym i niebezpiecznym zjawiskom i postawom.

 

Warsztat poprowadzi Patryk Moszka - absolwent pierwszego i drugiego stopnia studiów na kierunku Praca Socjalna na Wydziale Nauk Społecznych przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożyciel Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej, w którym w latach 2017-2019 pełnił funkcję Prezesa. Jego zainteresowaniem badawczym jest zagadnienie dyskryminacji i mowy nienawiści. Członek Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzontów, edukator antydyskryminacyjny w projekcie Migrant Info Point dotyczącym edukacji na rzecz migracji i uchodźstwa. Ma doświadczenie w pracy warsztatowej z uczniami i uczennicami szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentami i studentkami. Stażysta Generatora Malta. Swoją przyszłość wiąże z edukacją na rzecz równości i różnorodności oraz budowaniem wspólnych przestrzeni dostępnych dla wszystkich osób. 

 

 

 

 

Kiedy? 11 października, 17:00

Gdzie? Inkubator Kultury Pireus, ul. Głogowska 35

 

Queer Open Workshop#2 to warsztat twórczy połączonych z czytaniem performatywnym bajki/opowieści, młodzi uczestnicy wraz w osobą prowadzącą przyjrzą się wspólnie idei płynności znaczeń i obejrzą pod lupą pozornie tylko przejrzyste tożsamości rzeczy, które otaczają nas na co dzień.

 

Za pomocą materiałów plastycznych i wyobraźni przekształcą przedmioty codziennego użytku – krzesło, stolik i lampę - w niecodzienne obiekty, których istota i przeznaczenie przestaną być oczywiste pokazując, że świat wokół nas kryje w sobie więcej niesamowitości, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Uczestnicy zadadzą sobie pytania, które pozwolą otworzyć dyskusję nad naszymi przyzwyczajeniami w postrzeganiu rzeczywistości i gotowości na oglądanie jej z innych, niż nasza perspektyw: "Jakie krzesło jest, każdy widzi, ale czy tylko na krześle da się siedzieć i czy wszystko, na czym da się siedzieć jest krzesłem? Do czego jeszcze krzesło może służyć? Co przesądza o istocie jego krzesłowatości? Kim chciałoby być, gdyby nie było krzesłem? Co musiałoby się stać, żeby zostało ptakiem?".

 

Warsztat poprowadzi Maja Brzozowska - socjolog, tłumacz, rodzic. Na co dzień pracuje jako adiunkt w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu. Naukowo zajmuje się analizą możliwości, form, obszarów i problemów związanych z dziecięcą partycypacją w życiu publicznym i społecznym, jest entuzjastą dobrze zaprojektowanych placów zabaw, promuje ideę dziecięcego obywatelstwa. W wolnych chwilach z przyjemnością angażuje się w projekty społeczne i artystyczne, zwłaszcza związane z przestrzeniami zabawy i sprawczości. Od sześciu lat współtworzy program Wolno Dzieciom w ramach Malta Festival Poznań.

 

 

DLACZEGO CROWFUNDING?

 

Raz rozpędzonej machiny nie da się zatrzymać - "Open Call" na Open Queer Showcase przeprowadzony. Ponad 40 zgłoszeń artystów i artystek z nie tylko całej Polski, ale z różnych częsci Europy. Brak przyznania dotacji ze strony Urzędu Miasta Poznania nie zniechęcił nas do działania. Nadal pragniemy odmienić polską queerową scenę i wspólnie możemy to zrobić! Skromne 2500 złotych pomoże nam sfinasować podstawowe wydatki takie jak: zwrot kosztów dojazdów zaproszonych osób oraz zapewnienie im zakweterowania, może starczy również na symboliczne wynagrodzenia... 

 

BUDŻET OBEJMUJE: 

- koszty podstawowej promocji, np. druk materiałów

- zwrot kosztów dojazdów oraz noclegów artystów i artystek

- opłacenie spektaklu kolektywu Queer Explosion w ramach QOtheater

- zapewnienie symbolicznego wynagordzenia artystów i artystek

- koszty produkcji wszytskich wydarzeń 

 

TERMIN REALIZACJI WYSYŁKI NAGRÓD: 

- bilety na wydarzenia QOx do odbioru w trakcie bądź przed realizacją projektu,

- wysyłka i odbiór nagród do miesiąca po zakończeniu zbiórki, 

- realizacji poszczególnych nagród do 3 miesięcy po zakończeniu zbiórki

 

NARÓBMY QUEEROWEGO ZAMIESZANIA! 

 

Źródła fotografii:

QOS - zasoby internetowe Pawilonu (Facebook.com)

QOT - zasoby internetowe Kolektywu Queer Explosion (Facebook.com)

QOC - zasoby internetowe Kina Muza (oficjalna strona interentowa)

QOW - od lewej: zasoby własne, Inkubator Kultury Pireus, zasoby interentowe bwa.wroc.pl

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.10.2019 22:10