Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Po torach pamięci

Po torach pamięci

Drawsko Pomorskie, Polska

Po torach pamięci. Szczecinek – Złocieniec – Drawsko Pomorskie 1945-1956

to projekt historyczny mający na celu rozpowszechnienie wiadomości o represjach komunistycznych w środowisku lokalnym. Jest odpowiedzią na zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski oraz potrzebą przywrócenia pamięci
o miejscach związanych z powojennymi zbrodniami stalinowskimi.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

205 PLN z 3000 PLN

15 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

6%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.10.2015.

Po torach pamięci

O projekcie

"Po torach pamięci" to projekt mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat represji komunistycznych w latach 1945-1956 w Szczecinku, Złocieńcu oraz Drawsku Pomorskim. Wynika z potrzeby ponownego opowiedzenia o historii trudnej i przez długi czas zacieranej.

 

Głowne cele naszego projektu to:

  • Wydrukowanie zaprojektowanych przez nas plakatów i ulotek rozpowszechniających wiedzę o miejscach i wydarzeniach związanych z represjami aparatu bezpieczeństwa.
  • Wydanie tworzonego przez nas filmu dokumentalnego związanego z historią pochodów 3 maja 1946 oraz funkcjonowania PUBP w Szczecinku, podziemia antykomunistycznego działającego w Złocieńcu oraz kolektywizacji wsi i działalności PUBP w Drawsku Pomorskim.
  • Powieszenie tablicy pamiętkowej na budynku, w którym w latach powojennych mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Drawsku Pomorskim. Więziono tam i brutalnie przesłuchiwano mieszkańców powiatu drawskiego uznanych za przeciwników ówczesnego systemu.

 

Dowodem na brak świadomości społeczństwa są wyniki prowadzonej przez nas w zeszłym roku ankiety - aż 80% pytanych drawsczan nie wiedziało, gdzie w ich mieście znajdowała się siedziba PUBP i jakie historie się z nim wiążą.

 

Więcej o projekcie

 

Wpłacając nawet najmniejszą kwotę możesz przyczynić się do umocnienia pamięci o latach stalinowskich w Polsce.

 

Willa Luizy - rok 1916 czyli cztery lata po wybudowaniu budynku. Po 1945 został siedzibą PUBP, a w jego piwnicach utworzono więzienie.

 

Grupa młodych ludzi ze Złocieńca, lata czterdzieste. Drugi od lewej - Mieczysław Mazur, członwek Wyzwoleńczej Armii Podziemnej.

 

Szczecinek ul. Kościuszki 23, siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego do lat pięćdziesiątych.

 

 

MALWINA

Mieszkam w Wierzchowie i jestem uczennicą drugiej klasy w Liceum Ogólnokształcącym w Drawsku Pomorskim. Moimi zainteresowaniami jest historia oraz czytanie książek. Przy projekcie głównie zajmuje się redagowaniem artykułów na naszą stronę oraz szukaniem różnorodnych materiałów historycznych.

JOANNA

Jestem studentką projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W wolnym czasie zajmuję się sportem i sztuką. W naszym zespole jestem odpowiedzialna za stronę graficzną naszego projektu.

ERNEST

Uczę się w technikum w Drawsku Pomorskim. Interesuję się motoryzacją, muzyką, fotografią, filmowaniem oraz montażem, poza tym uwielbiam uprawiać każdego rodzaju sporty letnie i zimowe. W projekcie pracuję głównie przy filmach.

TOMASZ

Mieszkam w Drawsku Pomorskim i uczęszczam do klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego w Drawsku Pomorskim. Interesuje się współeczesną historią, polityką oraz piłką nożną. Do moich zadań przy projekcie należy kontaktowanie się z patronami, planowanie i organizacja działań oraz redagowanie tekstów.

KORNEL

Mieszkam w Drawsku Pomorskim i tam też uczę się w liceum. Interesuję się informatyką oraz filmowaniem. W projekcie odpowiadam za naszą stronę internetową i profile społecznościowe oraz stronę techniczną całości.

ROMUALD KURZĄTKOWSKI

Opiekun grupy - nauczyciel historii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim, społecznik oraz regionalista.

 

 Jeden z poprzednich projektów wykonanych przez członków naszej grupy:

 

 

 Zebrane 3000 tysiące złotych pozwoli nam na wykonanie tablicy pamiątkowej, wydrukowanie ulotek (ok. 1000 sztuk) i plakatów (ok. 250 sztuk) oraz wydanie płyt (ok. 100 sztuk).

Każde dodatkowe pieniądze to zwiększenie ilości rozdanych płyt lub innych materiałów.

Ponadto:

+1000 zł - stworzenie ruchomej wystawy o latach 1945 - 1956, która odwiedzi nasze szkoły

 

Rozpoczęliśmy już pracę nad filmem:

 

Projekt rozwieszanych już przez nas plakatów:

 

NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ

NA FACEBOOKU

NA YOUTUBE