O projekcie
Cel zbiórki
Celem zbiórki jest zakup niezbędnych elementów i przyrządów, potrzebnych nam do ukończenia budowy prototypu mikroelektrociepłowni z organicznym obiegiem Rankine’a. Jest to uniwersalne źródło energii, które pozwala na uzyskiwanie energii elektrycznej z niskich różnic temperatur (np. 95 i 30°C). Można je zastosować w układzie kogeneracji, czyli do jednoczesnej produkcji elektryczności i ciepła. Tymi źródłami ciepła mogą być: termiczne panele słoneczne, stawy słoneczne, ciepło geotermalne, kotły gazowe, kotły opalane drewnem, bądź biomasą, ciepło spalin silników diesla, ciepło odpadowe z procesów przemysłowych (np. przemysłowych suszarni) i wiele innych.
Opis projektu - ogólny
Planujemy stworzyć niskotemperaturowy silnik cieplny, który będzie produkować ciepło i elektryczność, które są potrzebne do ogrzewania i zasilania budynku. Nasze urządzenie wyróżnia się turbiną autorskiego projektu, dzięki czemu będzie tanie i proste w produkcji. Chcielibyśmy, aby takie urządzenia stały się na tyle powszechne, aby jak najwięcej ludzi mogło z niego skorzystać, także Ty. Dotarliśmy do momentu, w którym mamy optymalnie pracującą turbinę i rozpoczęliśmy jej testy jako elementu obiegu termodynamicznego. Aby kontynuować prace, potrzebujemy wsparcia finansowego w celu zaopatrzenia się w odpowiednie elementy układu: wymienniki ciepła oraz pompę i aparaturę pomiarową. Nadprogramowe środki przeznaczymy na budowę większego prototypu, do zastosowania w praktycznej instalacji.
Opis projektu - szczegółowy
- Jak to działa?
Jest to urządzenie, działające bardzo podobnie do zwyczajnej elektrociepłowni z obiegiem parowym, w którym znajduje się pompa, pompującą pod ciśnieniem wodę do kotła parowego; kocioł ten zamienia ją w przegrzaną parę, turbina ją rozpręża i napędza generator, a skraplacz skrapla parę z wylotu turbiny. W organicznym obiegu Rankine’a, zamiast wody zastosowana jest substancja organiczna, wrząca w temperaturze dużo niższej niż woda, co pozwala na skorzystanie ze źródła ciepła o niższej temperaturze. W naszym urządzeniu zastosowanymi czynnikami organicznymi były pentan i izobutan. Takie urządzenie ma wiele zalet, np. w pozyskiwaniu energii ze słońca: magazynujemy ją pod postacią ciepła, a produkcja samego urządzenia nie wymaga skomplikowanych technologii i wykorzystania rzadko występujących materiałów.
- Czym wyróżnia się nasz projekt?
Główną innowacją w naszym urządzeniu jest zastosowanie niekonwencjonalnej turbiny, która została przez nas od podstaw opracowana. Jest to urządzenie luźno oparte na pomyśle turbiny Tesli, niewykorzystujące łopat, jednak zasada jego działania różni się od znanej turbiny talerzowej. Szczegóły budowy muszą na razie pozostać nieujawnione, ponieważ planujemy w najbliższym czasie wszcząć procedurę patentową. Główną zaletą turbiny jest prostota produkcji, a co za tym idzie – niewygórowana cena, przy zachowaniu sprawności podobnych do turbin łopatowych, czy rozprężarek spiralnych i łopatkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie obniżyć cenę całej elektrociepłowni w porównaniu z konwencjonalnymi, znanymi dziś rozwiązaniami.
- Aktualny stan projektu - co do tej pory osiągnęliśmy
Do tej pory udało nam się zbudować model turbiny, posiadający najwyższą sprawność mechaniczną rzędu 70%. Wyjściowa moc mechaniczna jest podawana na szybkoobrotowy generator. Z tego układu możemy uzyskać do 300W mocy elektrycznej. Turbina uzyskiwała te parametry, napędzana sprężonym powietrzem, jednak aby faktycznie produkowała energię z ciepła, należy umieścić ją w obiegu Rankine'a. Żeby sprawdzić nasz model turbiny w takim obiegu z czynnikiem organicznym, zbudowaliśmy prototyp, używając wymienników płytowych, odzyskanych z pieców CO i zregenerowanych chemicznie oraz samochodowej pompki paliwa i wstępnej pompki odśrodkowej. Niestety wymienniki ciepła, które udało nam się zdobyć, były zbyt małe, a pompa paliwa nie dawała rady wydajnie pompować pentanu, ani izobutanu. Układ osiągnął zaledwie około 1/4 planowanej mocy wyjściowej, jednocześnie nie mogąc pobrać nawet 1/3 przewidywanej mocy cieplnej. Jednakże wyniki tych pomiarów są obiecujące: różnice ciśnień, temperatur i przepływ czynnika, które panowały w układzie, pozwoliły nam stwierdzić, że turbina pracuje z podobną lub większą wydajnością, niż napędzana sprężonym powietrzem przy tych samych parametrach. Jednak aby stworzyć ciśnienia, potrzebne do pracy tubiny z pełną mocą i wydajnością oraz sprawdzić w pełni jak się zachowuje, potrzebujemy wymienników o odpowiednio dużej powierzchni i pompy przystosowanej do pompowania czynników niskowrzących. W tym właśnie momencie narodził się pomysł stworzenia zbiórki, która dałaby nam szansę na ruszenie z martwego punktu, w którym się znaleźliśmy.
- Cel, jaki pragniemy osiągnąć i czego w związku z nim potrzebujemy
Naszym celem i jednocześnie marzeniem jest ukończenie projektu, a to możliwe byłoby dzięki Waszemu wsparciu. Planowane wydatki obejmują: wymienniki płytowe o odpowiedniej powierzchni, zakup pompy, mogącej pompować z dużą sprawnością czynnik oraz inne elementy, służące do budowy układu (rury, zawory, króćce itd.), a także rozbudowę samego układu pomiarowego. Jeśli uda się zebrać więcej dzięki Waszemu wsparciu, przeznaczymy te środki na budowę większego prototypu o mocy 2kW, który będzie można już zastosować w praktycznej instalacji.
Kilka słów o nas
- Dominik
Moimi głównymi zainteresowaniami są energoelektronika oraz technika próźni. Od dawna zastanawiałem się nad budową niskotemperaturowego silnika cieplnego - łatwego i taniego w produkcji, co pozwalałoby na jego powszechne użycie. Od dziecka mam marzenie zbudowania sobie małej elektrowni. Jestem twórcą projektu turbiny.
Kontakt
* fourpotential8@gmail.com
* www.facebook.com/dominik.kuryga
- Paulina
Na co dzień projektuję rękodzieło - biżuterię oraz dekoracje wnętrz. Niektóre z półfabrykatów tworzymy wspólnie. Prowadzę dokumentację testów oraz pomagam przy budowie urządzenia.
Kontakt
* dreamatisk@gmail.com
* www.facebook.com/paulina.deatfhre
Linki
* Kanał YouTube: www.youtube.com/channel/UCmvxewqjT7Op1t4U2E2Y6eQ
* Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/projektmalejelektrocieplowni/
* Sklep z rękodziełem: www.facebook.com/pg/Dreamatisk/shop_nt
Nagrody
- Breloczki: zostaną wykonane i wysłane do 7 dni od zakończenia projektu. Wysyłka odbędzie się w sposób uzgodniony indywidualnie z wpłacającym (InPost / Poczta Polska).
- Bony do Dreamatisk: zostaną wysłane do 3 dni od zakończenia projektu na adres email.
- Rękodzieło (biżuteria oraz dekoracje do wnętrz): wysyłka nastąpi w terminie do 14 dni od momentu zadeklarowania chęci zakupu konkretnego produktu. Należy mieć na uwadze, że dany wzór może nie znajdować się na stanie sklepu i będzie wykonany na zamówienie. Wszystkie dostępne produkty ze szczegółowym opisem będą uzupełniane w najbliższym czasie na stronie www.facebook.com/pg/Dreamatisk/shop_nt. Zachęcamy więc do śledzenia fanpage'a.
- Cewki Tesli: zostaną wykonane oraz wysłane w terminie od 3 tygodni do miesiąca od zakończenia projektu.
Zdjęcia
- Turbogenerator
- Turbogenerator i parownik
- Układ i testowe źródło ciepła