Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Teatr Zapadnia

Teatr Zapadnia

Opole

Teatr ZAPADNIA powstał w 1997 roku.
Założycielem i opiekunem artystycznym grupy jest Agnieszka Włoch.

Teatr korzysta z różnorodnych środków wyrazu scenicznego-ruchu,gestu,słowa plastyki, dźwięku, a zajęcia mają postać kreacyjnych warsztatów.

Jego spektakle są efektem ścierania się pomysłów i doświadczeń wszystkich członków zespołu, wynikiem wspólnych poszukiwań fabularnych i scenicznych.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3426 PLN z 3000 PLN

68 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

114%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.05.2014.

Rzut "Kamieniem cierpliwości"

O projekcie

  

         Rzut "Kamieniem cierpliwości" do Korei Południowej

 

          Projekt ma na celu wyjazd opolskiego Teatru Zapadnia na Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Chuncheon (Korea Południowa), gdzie zaprezentuje spektakl "Kamień cierpliwości". Jako jedyny teatr z Polski zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w konkursie. Oprócz możliwości wystawienia spektaklu na festiwalu, chcemy również promować naszą kulturę, poznać inne oraz stworzyć fotoreportaż dotyczący wojaży po świecie Teatru Zapadnia. Spektakl był przedstawiany na festiwalach w Macedonii, Niemczech i Czechach. Tym projektem chcemy udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych, i że POLAK POTRAFI. Rezygnacja z wyjazdu oznaczałaby, że Polski nie stać na wykorzystywanie szans młodych ludzi z pasją.

Kochani dorzućcie się do "Kamienia cierpliwości"!

Całkowity koszt realizacji projektu to ok. 40.000zł, nasz wkład wynosi 11.000zl, ciągle poszukujemy instytucjonalnych i prywatnych sponsorów. Z portalu Polak Potrafi pragniemy uzyskać co najmniej 3.000zł - koszt jednego biletu lotniczego.

 

O NAS

        Teatr Zapadnia powstał w 1998 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Założycielem i opiekunem artystycznym grupy jest Agnieszka Włoch. Zespół skupia głównie studentów Uniwersytetu Opolskiego. Grupa korzysta z różnorodnych środków wyrazu scenicznego - ruchu, gestu, plastyki, dźwięku. Przedstawienia realizowane przez Teatr Zapadnia często pozbawione są werbalizmu, co daje możliwość wolności interpretacji i dowolnego, wręcz osobistego odbioru. W spektaklach poruszone są ponadczasowe problemy wolności, alienacji, czasu, samotności. Zajęcia grupy mają postać kreacyjnych warsztatów, a spektakle niejednokrotnie są wynikiem wspólnych poszukiwań twórczych i jednostkowych doświadczeń wszystkich członków grupy, a energia do kreacji czerpana jest z atrybutów człowieka: umysłu, ciała i wyobraźni. 

O NAS

 

O SPEKTAKLU

    Spektakl, z którym zakwalifikowaliśmy się na festiwal w Korei Południowej to „KAMIEŃ CIERPLIWOŚCI”. Inspiracją dla spektaklu była książka afgańskiego pisarza Antiqu Rahim oraz poglądy Fridricha Nietzsche. Spektakl przedstawia historię kobiety uwikłanej w religijne, kulturowe oraz społeczne normy. Musi ona poradzić sobie ze stereotypami i presją starszego pokolenia, które próbuje nadać jej przyjęta i akceptowaną powszechnie formę. Człowiek, niezależnie od swojej płci musi stawić czoła naciskom świata zewnętrznego i postarać się odnaleźć siebie.  Mottem spektaklu mogą być słowa Antiqu Rahimi :

 

"Istnieje magiczny kamień - sange sabur- kamień cierpliwości. Wystarczy, że położymy go przed sobą, a kamień wysłucha naszych zwierzeń. Niczym gąbka wchłonie wszystkie nasze smutki i troski, lęki i krzywdy. Będzie milczał, cierpliwie czekał. Aż pewnego dnia pęknie od nagromadzonych w nim emocji.”

 

 

 

 INNE SPEKTAKLE

Spektakle zrealizowane przez zespół to m.in.:

„Bal Kloszarda” – spektakl autorski

„Miejsce zamknięte”– spektakl autorski

„Akt bez słów” wg S. Becketta

„W szeptach niepamięci” – spektakl autorski

„Mężczyzna przychodzi w deszczu” wg G.G. Marqueza (Nagroda Grand Prix na XXXV Tyskich Spotkaniach Teatralnych)

„Przykra historia” wg B. Viana

„Kamień cierpliwości” wg Atiqa Rahimi

 
      
 „Mężczyzna przychodzi w deszczu”
 
„Przykra historia”
 
„Akt bez słów”
„W szeptach niepamięci”
 
W filmiku promocyjnym zostały wykorzystane kostiumy z nowego spektaklu
pt. "Powrót", którego premiera zaplanowana jest na czerwiec 2014.
Realizacja filmiku Michał Łyczba.


"Brzydkie kaczątko"

        To spektakl inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena o przemianie Brzydkiego Kaczątka w pięknego łabędzia. Uczy tolerancji dla odmienności oraz zwraca uwagę na problem odrzucenia. Oprócz wątków moralizatorskich zawiera elementy humorystyczne. Powstał z okazji imprezy mikołajkowej zorganizowanej przez Opolskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Zespołem Downa. Przedstawiany był również dzieciom na prośbę Caritas Polska, w plenerze na miejskich imprezach np. Dzień Dziecka oraz w przedszkolach.

Pokaz spektaklu jest jedną z nagród dla wspierających.

 
 
 
 
 
 
 

Media o Twoim projekcie:

Zapadnia zagości na FLorydzie

opole.tvp.pl | 2018-03-09

Grupy teatralne z Niemiec, Chile czy Zimbabwe, a wśród nich – Opole. Teatr „Zapadnia” jako jedyny w Polsce zakwalifikował się do międzynarodowego przeglądu artystycznego Aact World Fest. Dla aktorów to ogromne wyróżnienie

Materiał o projekcie Rzut "Kamieniem cierpliwości" w TVP Opole

www.tvp.pl | 2014-04-16

Zobacz materiał o Teatrze Zapadnia w TVP Opole.

Opolscy aktorzy zbierają na wyjazd do Korei Południowej

www.24opole.pl | 2014-04-12

Artyści zakwalifikowali się do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Korei Południowej, gdzie mają wystawić spektakl "Kamień cierpliwości". Żeby zrealizować swoje plany potrzebują około 40 tysięcy złotych - część środków zbierają za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl.

Można pomóc aktorom Zapadni spełnić marzenie życia [WIDEO]

opole.gazeta.pl | 2014-04-09

Opolski Teatr Zapadnia jako jedyny z Polski zakwalifikował się do międzynarodowego festiwalu teatralnego w Korei Płd. Ale wyjazd kosztuje aż 40 tys. zł. Pasjonaci założyli więc projekt na stronie Polakpotrafi.pl. - Chcemy udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych. Rezygnacja z wyjazdu oznaczałaby, że Polski nie stać na wykorzystywanie szans młodych ludzi z pasją - mówią aktorzy Zapadni.

Opole. Pomoc dla Teatru Zapadnia na stronie Polakpotrafi.pl

www.e-teatr.pl | 2014-04-09

Opolski Teatr Zapadnia jako jedyny z Polski zakwalifikował się do międzynarodowego festiwalu teatralnego w Korei Południowej. Ale wyjazd kosztuje aż 40 tys. zł. Pasjonaci założyli więc projekt na stronie Polakpotrafi.pl.

Teatr Zapadnia szuka sponsorów na festiwal w Korei

www.radio.opole.pl | 2014-04-09

Teatr Zapadnia z Opola działający przy Młodzieżowym Domu Kultury jako jedyny teatr z Polski został zaproszony na międzynarodowy przegląd teatrów do Korei Południowej.

Wesprzyj nas finansowo i pomóż nam spełnić marzenie teatralne

www.dziennikteatralny.pl | 2014-04-03

Teatr „ZAPADNIA” powstał w 1998 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Założycielem i opiekunem artystycznym grupy jest Agnieszka Włoch. Zespół skupia głównie studentów Uniwersytetu Opolskiego. Grupa korzysta z różnorodnych środków wyrazu scenicznego - ruchu, gestu, plastyki, dźwięku. Przedstawienia realizowane przez Teatr „Zapadnia” często pozbawione są werbalizmu, co daje możliwość wolności interpretacji i dowolnego, wręcz osobistego odbioru.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.05.2014 18:06