Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Wiktoria Oleś

Wiktoria Oleś

Orzesze

Nazywam się Wiktoria Oleś, mam 17 lat, mieszkam w Orzeszu (woj. śląskie). Jestem uczennica II LO im. rot. Witolda Pileckiego w Mikołowie. Od kilku lat trenuję sportowe walki rycerskie (metodą „soft”) w szkółce rycerskiej działającej w moim mieście, przy Klubie Sportowym „Niepokorni”. Interesuję się sztuka rycerską - walkami, elementami ubioru rycerskiego oraz bronią rycerską. Od trzech lat, co roku mam zaszczyt reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej, jako kapitan naszej reprezentacji. Ze sporymi sukcesami brałam już udział w wielu turniejach rycerskich.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5060 PLN z 5000 PLN

49 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 06.09.2017 22:10

DZIEWCZYNA W ZBROI

O projekcie

 

 

KIM JEST DZIEWCZYNA W ZBROI I CO ROBIŁA DO TEJ PORY 

Cześć! Nazywam się Wiktoria Oleś, mam 17 lat, mieszkam w Orzeszu (woj. śląskie). Jestem uczennicą II LO im. rot. Witolda Pileckiego w Mikołowie. Od kilku lat trenuję sportowe walki rycerskie(metodą „soft”) w szkółce rycerskiej działającej w moim mieście, przy Klubie Sportowym „Niepokorni”. Interesuję się sztuką rycerską - walkami, elementami ubioru rycerskiego oraz bronią rycerską. Od trzech lat, co roku, mam zaszczyt reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej, jako kapitan naszej reprezentacji - Polskiej Reprezentacji Miecza Sportowego.

  

 

Ze sporymi sukcesami brałam już udział w wielu turniejach rycerskich:

 • Srebrny medal w kat. 14-15 lat dziewcząt na I Otwartych Mistrzostwach Europy w Walkach Mieczem Sportowym, Mińsk 2015

 • Złoty medal w kat.14-15 lat dziewcząt na II Otwartych Mistrzostwach Europy w Walkach Mieczem Sportowym, Mińsk 2016

 • Brązowy medal w kat. 16-17 lat szabla-puklerz dziewcząt na III Otwartych Mistrzostwach Europy w Walkach Mieczem Sportowym, Mińsk 2017

 • Brązowy medal w kat 16-17 lat walki 5vs5 na III Otwartych Mistrzostwach Europy w Walkach Mieczem Sportowym, Mińsk 2017

 • Złoty medal w kat. 15-17 lat na II Mistrzostwach Polski Walk Rycerskich Juniorów, Orzesze 2016

 • Złoty medal w kat. 15-17 lat dziewcząt na I Mistrzostwach Polski Walk Rycerskich Juniorów, Orzesze 2015

 • Srebrny medal w kat. 15-17 lat chłopcy i dziewczęta na I Mistrzostwach Polski Walk Rycerskich Juniorów, Orzesze 2015

 • Brązowy medal w kat. miecz-tarcza na Turnieju Miecza Sportowego MSVK, Norymberga 2016

 • Złoty medal w kat. 16-17 lat na Halowych Mistrzostwach Polski Sportowych Walk Rycerskich, Działdowo 2016

 • Złoty medal w kat. miecz-tarcza na Ogólnopolskim Turnieju Międzyklubowym Miecza Sportowego, Siedlce 2016

 • Srebrny medal w kat. miecz długi na Ogólnopolskim Turnieju Międzyklubowym Miecza Sportowego, Siedlce 2016

 • Złoty medal w kat. 15-17 lat dziewcząt na I Ogólnopolskim Turnieju Juniorów PLWR Sezonu 2015/16, Mikołów 2015

 • Brązowy medal w kat. 15-17 lat chłopcy i dziewczęta na I Ogólnopolskim Turnieju Juniorów PLWR Sezonu 2015/16, Mikołów 2015

 

 

MOJA PRZYSZŁOŚĆ

W najbliższej przyszłości planuję startować w rozgrywkach rycerskich ligi seniorskiej w pełnym orężu. Po osiągnięciu pełnoletności chciałabym dostać się do Rycerskiej Kadry Polski Kobiet i wyjeżdżać na turnieje międzynarodowe.

 

 

Niestety, jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Niezbędne jest skompletowanie całej zbroi spełniającej wymogi dotyczące nie tylko zgodności historycznej, ale przede wszystkim wymogi bezpieczeństwa.

Na wysoką cenę elementów zbroi wpływa fakt, że są to rzeczy wyrabiane ręcznie na potrzeby konkretnego rycerza. Każda zbroja dopasowana jest do wymiarów danego wojownika. Oprócz zbroi potrzebna jest także broń. Ona także jest wyrabiana metodami rzemieślniczymi i musi spełniać wymogi określone przez różne federacje. Aktualnie moje uzbrojenie składa się z kilku elementów pożyczonych od znajomych rycerzy.

 

 

 

CEL PROJEKTU, FINANSE, WYDATKI

Celem mojego projektu jest zgromadzenie jak największej kwoty - minimalna kwota, która pozwoli mi na startowanie w najbliższym czasie to 5000 zł. Kwota ta umożliwi mi zakup poszczególnych elementów zbroi pojedynkowej. W razie zebrania kwoty większej niż 5000 zł pieniądze przeznaczę na:

 • 130% uzupełniłnienie zbroi pojedynkowej (mniej rozbudowanej) o elementy niezbędne w zbroi bohurtowej (przeznaczonej do walk grupowych),
 • 150% zakup broni i wymarzonej tarczy,
 • 200% pieniądze zostałyby przeznaczone na wyjazdy na zawody.

 

 

DLACZEGO POLAK POTRAFI? 

Dlaczego zdecydowałam się na projekt w Polak Potrafi? Bo młodzi sportowcy udowadniają, że tak naprawdę jest. Często jednak nie mają funduszy na realizowanie swoich pasji. Wierzę, że dyscyplina jaką się zajmuję jest na tyle oryginalna, że znajdzie się tu kilka osób zainteresowanych pomocą!

 

 

NAGRODY...

Mam nadzieję, że znajdą się ludzie, którzy uznają, że moje nietypowe zainteresowania warte są ich wsparcia finansowego. Sport, którym się interesuję należy do mało znanych, a co za tym idzie, trudno o znalezienie sponsorów. Jako, że jestem jeszcze uczennicą, i nie zarabiam, nagrody, które mogę zaoferować za Wasze „datki” nie będą należały do specjalnie wyszukanych, ale mam nadzieję, że nie to jest najważniejsze! Trzy główne nagrody trafią do największych kibiców. Do wygrania 2 miecze sportowe z mojego dobytku i oryginalna koszulka naszej drużyny Bartex Orzesze Niepokorni!

 

DROGI KIBICU!

Najważniejsze to robić to, co się kocha! Liczę na waszą pomoc i zrozumienie. Liczę na to, że dzięki Waszej hojności uda mi się założyć jakę narodową, odsłuchać polskiego hymnu na mistrzostwach świata i doczekać takich momentów jak ten poniżej, uchwycony na fotografii!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoby, które objęły patronat nad moim projektem!

DAMIAN ŁAKOMSKI - menedżer Rycerskiej Kadry Polski

 

 Sławomir Smolarczyk - kapitan Rycerskiej Kadry Polski

 

Maciej Rybicki - prezes zarządu START-SPORT

 

Inni patroni:

 

FUNDACJA START-SPORT

Media o Twoim projekcie:

17 – latka zbiera na zbroję by zostać rycerzem i bić się na mistrzostwach świata

life4style.pl | 2017-08-09

Kto nie marzył o zostaniu rycerzem? Pewnie każdy chłopiec, ale co się stanie gdy na takie marzenie wpadnie dziewczyna? Otóż bierze komputer i rozpoczyna akcję crowfundingową!

Zbroja potrzebna od zaraz

www.katowice.tvp.pl | 2017-08-06

Marzenia trzeba spełniać - mówi siedemnastoletnia Wiktoria. Dziewczyna ma nietypową pasję. Od kilku lat trenuje sportowe walki rycerskie. Teraz chce pokazać swoje umiejętności w prestiżowej Polskiej Lidze Walk Rycerskich. Potrzebuje jednak prawdziwej zbroi, która sporo kosztuje.

Pomóżmy dziewczynie w zbroi spełnić marzenia!

mojmikolow.pl | 2017-07-28

Wiecie, że w powiecie mamy współczesną Joannę d\'Arc? To 17-letnia Wiktoria Oleś z Orzesza, uczennica II LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie. Młoda wojowniczka potrzebuje 5 tysięcy złotych na zakup pełnego oręża.