Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

OTOP

OTOP

Marki

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego. Zajmujemy się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Powadzimy działania z dziedziny monitoringu, czynnej ochrony przyrody, kształtowania polityk mających wpływ na środowisko oraz edukacji. Wspiera nas rzesza kilku tysięcy członków i wolontariuszy.

Naszym celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1263 PLN z 2450 PLN

30 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

51%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.09.2019.

Pustać - ostoja cietrzewia

O projekcie

Cietrzew to skryty mieszkaniec pustaci. Rozległych, najczęściej podmokłych terenów, zapewniających mu schronienie, dostęp do pożywienia oraz miejsc odpowiednich na lęgi. Ten dawniej szeroko rozprzestrzeniony, dziś skrajnie rzadki gatunek ptaka, ginie na naszych oczach. Przyczyniają się do tego zmiany zachodzące w niegdyś odpowiednich dla niego siedliskach. Trudno powstrzymać ten proces. I dlatego cietrzew jest obecnie jednym z najbardziej zagrożonych ptaków w Polsce.

 

 

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) od niemal 30 lat zajmuje się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Cietrzew jest jednym z takich gatunków, do których ochrony przykładamy szczegolną wagę.

 

Przy okazji Europejskich Dni Ptaków, które obchodzimy w październiku, chcemy porozmawiać o sytuacji cietrzewi w Polsce. Chcemy szerszemu gronu miłośników przyrody (ale nie tylko im) przekazać informacje o najważniejszych zagrożeniach i metodach ochrony gatunku. Stąd pomysł na organizację spotkania, podczas którego ornitolodzy OTOP opowiedzą o populacji cietrzewia zamieszkującej pustacie Torfowisk Orawsko-Nowotarskich. To tam występuje obecnie najliczniejsza krajowa populacja cietrzewia, tam też od 2014 r. OTOP prowadzi monitoring gatunku.

 

 fot. Michał Adamowicz

 

Podczas spotkania odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego „Pustać – ostoja cietrzewia”. Film ten pozwala przyjrzeć się ostatnim osobnikom ginącego w Polsce gatunku, jak i niezwykle cennemu przyrodniczo obszarowi Doliny Biebrzy. Jest również refleksją nad specyficzną relacją człowieka z naturą.

 

  fot. Tomasz Wilk

 

Spotkanie z ornitologami OTOP oraz pokaz filmu z udziałem jednego z autorów – Michałem Adamowiczem – odbędą się (jeśli tylko zdołamy zebrać wymaganą sumę pieniędzy) 10 października 2019 r. o godz. 18:00 w kinie Mikro w Krakowie.

 

Jeśli nie jest Ci obojętny los zagrożonych gatunków ptaków, to spotkanie jest dla Ciebie! Jeśli do Krakowa Ci nie po drodze, możesz wesprzeć nasz projekt w zamian za interesujące „ptasie” nagrody.  Wspierając OTOP – niezależnie od sposobu – pomagasz rozpowszechniać wiedzę o ptakach, ich zagrożeniach i potrzebie ochrony.

 

 

Wymagana suma, jeśli ją zgromadzimy, umożliwi organizację spotkania – wynajęcie sali kinowej oraz pokrycie kosztów podróży Michała Adamowicza do Krakowa (Michał pochodzi z Warszawy). Poza tym konieczny będzie zakup nagród (jeśli ktoś zdecyduje się wesprzeć projekt w zamian za nie) oraz kopert i znaczków pocztowych. Nagrody, inne niż wstęp na spotkanie z pokazem filmu, prześlemy pocztą. Postaramy się nadać je najpóźniej do końca października. Wejściówki na spotkanie, tym którzy w zamian za nie wesprą nasz projekt, roześlemy mailem, by nie tworzyć zbędnej makulatury. Zrobimy to zaraz po zakończeniu zbiórki.

 

Gdyby udało się zgromadzić kwotę większą niż wymagane minimum, nadwyżkę przeznaczymy na statutową działalność OTOP. W tym na działalność naszego biura w Krakowie, skąd koordynowany jest monitoring populacji cietrzewia występującej na Torfowiskach Orawsko-Nowotarskich.

 

Puścizna Mała (Torfowiska Orawsko-Nowotarskie), fot. A. Pępkowska-Król

Kim jesteśmy

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego. Zajmujemy się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Powadzimy działania z dziedziny monitoringu, czynnej ochrony przyrody, kształtowania polityk mających wpływ na środowisko oraz edukacji. Wspiera nas rzesza kilku tysięcy członków i wolontariuszy. Naszym celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.

 

Gdzie nas znajdziecie
Facebook OTOP
Strona OTOP

 

Tutaj możecie przeczytać o projektach OTOP związanych z ochroną ptaków.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z projektem „Pustać – ostoja cietrzewia”, napiszcie do nas, postaramy się wszystko wyjaśnić.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.09.2019 22:10