O projekcie
Jesteśmy muzykantkami, mamami, wędrowniczkami,
zajmujemy się wyplataniem melodii
i opowiadaniem historii, gramy, prowadzimy warsztaty.
Od prawie dziesięciu lat gramy muzykę etniczną, tradycyjną, z różnych stron Europy, muzykę średniowieczną czasami (więcej informacji o nas znajdziecie tutaj).
Nie wydałyśmy nigdy płyty, bo muzyka smakowała namlepiej na żywo i z ludźmi, ale...
Teraz mamy dla Was muzykę naszą własną,
która jest do słuchania, do tańczenia, do śpiewania, do kuchni i na podróż.
Nie zna ograniczeń wiekowych (równie chętnie słuchają jej nasi dorośli znajomi, jak nasze małe i duże dzieci), wędruje po pograniczach stylów. Znajdziecie w niej brzmienia polskie
i żydowskie, bałkańskie i szwedzkie. Jest w niej i codzienny pośpiech, i te niezwykłe momenty, kiedy wszystko ustaje, kiedy można patrzeć i czuć, jak się świat porusza, jak milczy wieczność i szemrze czas. Znajdziecie w niej swoje własne poranki, popołudnia
i wieczory.
Żeby ją wydać - potrzebujemy Waszego wsparcia!
Mamy dla Was piosenki, które pojawiły się w międzyczasie - między jednym koncertem,
a drugim, między jednymi a drugimi warsztatami, między śniadaniem a kolacją, między szkołą dzieci, komputerem i sprzątaniem. Nasz czuły dialog z rzeczywistością.
Słowa które wynikły ze spotkań - z pięknymi ludźmi, z lasem, niebem i samym sobą. Muzyka, która się wyśpiewała - podczas wieszania prania, w pociągach, w kolejkach w Biedronce, przy stole w kuchni. Zainspirowana tym, z czym się spotykamy na co dzień – w graniu i w życiu. Słowa do kilku piosenek zostały nam podarowane przez utalentowanych przyjaciół.
Kapela Jazgodki to zespół, który opiera się na duecie Katarzyna Jackowska/Iwona Sojka. Spotkałyśmy się my dwie pod koniec jesieni w 2005 roku na Warmii. Muzyki nam trzeba było, więc wyciągnęłyśmy akordeon, odkurzyłyśmy skrzypce, posłuchałyśmy jak huczy ogień w piecu kuchennym... I tak to poszło.
Nie zawsze gramy same, towarzyszą nam często na instrumentach perkusyjnych Marcin i Kuba Sojka oraz Adam Cudak, flecista i mandolinista.
W NAGRANIU PŁYTY UDZIAŁ MA WZIĄĆ PIĘCIORO MUZYKÓW:
Katarzyna Jackowska (śpiew, akordeon)
Muzykantka z domu, śpiewaczka (związana m. in. ze Scholą Węgajty), antropolog kultury, poszukiwaczka melodii i opowieści, opowiadaczka historii, z natury wędrownica, mama dwójki dzieci, ostatnio mieszka w Trójmieście (i stamtąd pochodzi). Od 2000 roku gra, a ponadto prowadzi warsztaty śpiewu i tańców tradycyjnych, warsztaty kulturowe i muzyczne dla dzieci, opowiada historie z tego i nie tego świata dzieciom i dorosłym...
Iwona Sojka (skrzypce, oktawki)
Skrzypaczka po Akademii katowickiej, mama czterech synów, kobieta świętokrzyska, która zamieszkała na Warmii, gdzie zbudowała sobie dom i gdzie w wolnych chwilach pieli warzywa, rzeźbi drewniane ptaki i maluje - znaczy, żyje. Muzykę kiedyś zostawiła i wróciła do niej furtką od tradycji. Uczyła się u ludowych mistrzów z Polski, Szwecji i Mołdawii. Gra na łąkach, w kuchniach oraz na najbardziej prestiżowych imprezach w kraju związanych z muzyką tradycyjną. Współpracuje z Anią Brodą i Kapelą Brodów.
a ponadto:
Adam Cudak (klarnet, flety, mandolina)
Muzyk - multiinstrumentalista, aranżer, pracownik Domu Kultury w Szczytnie, zajmuje się muzyką folkową, dawną i improwizowaną. Koncertuje, uczy grać (prowadzi młodzieżowy zespoł Mandragora), prowadzi warsztaty i zabawy taneczne. Czujne ucho, bystra ręka, wyłapuje piękne tony bez względu na to, skąd są.
Jakub Sojka (śpiew, perkusja)
Perkusista o pięknym głosie. Człowiek warmiński i światowy. Debiutował jako wokalista mając lat sześć i choć w zasadzie woli bębny, to z nami też zaśpiewa. Współpracuje z takimi zespołami jak Soyka Kolektyw, Nic Innego. Tata Michała i mistrz w smażeniu kani.
Marcin Sojka (daf, cajón, djembe)
Perkusista i twórca dźwięków, bitów, zjawisk słyszalnych. Muzycznie bezgraniczny, współpracuje z takimi składami jak Wano Wejta (folk-jazz) i BŁG (rap). Mieszka na Warmii, bywa wszędzie, kończy szkołę muzyczną, z rana grywa na perkusji, wieczorami na MPC...
Mieszkamy daleko od siebie - w Olsztynie, Szczytnie, Trójmieście i Warszawie. Do tej pory mamy tylko i wyłącznie nagrania robocze, z domu, ze spotkań, lub fragmenty koncertów. Cały materiał muzyczny gotowy. I cały proces wydawniczy przed nami.
Na płycie znajdzie się 14 utworów.
POTRZEBUJEMY:
2000 zł na studio
2500 na mix i mastering
500 na projekt graficzny i przygotowanie do druku książeczki
5000 na tłoczenie (matryca + 500 egzemplarzy)
1500 na koszty organizacyjne związane z próbami, nagraniami i wydaniem płyty (podróże, noclegi etc.)
RAZEM
11500
Koszt studia i masteringu jest tu zminimalizowany. Tak samo koszt książeczki - która w tej wersji może zawierać wyłącznie krótką informację i podziękowania dla darczyńców. Nie uwzględniłyśmy w ogóle honorariów dla dodatkowych muzyków, którzy (poza nami dwoma) wezmą udział w nagraniach. Jeśli uda nam się zebrać więcej pieniędzy, zamierzamy je spożytkować w następujący sposób:
jeśli zbierzemy 12000 - wydamy płytę wraz z książeczką zawierającą wszystkie teksty, w pięknej oprawie graficznej
jeśli zbierzemy 13000-14000 - wystarczy to na zapłacenie godziwej stawki znakomitym majstrom od studia i realizacji, miksowania i masteringu, z którymi chcemy współpracować, dzięki którym muzyka zabrzmi właśnie tak, jak byśmy sobie marzyły
jeśli zbierzemy 15000 - zapłacimy muzykom za udział w sesji nagraniowej
jeśli (jakimś cudem) zbierzemy 16000 - zrobimy teledysk (do której piosenki - to będzie zależało od Was, ponieważ zrobimy głosowanie)
Nagrania planujemy na koniec listopada,
premierę płyty na 6 lutego 2015 roku,
który jest, według naszego Kalendarza Świąt Innych,
Dniem Bez Narzekania.
POPATRZCIE, POCZYTAJCIE, POSŁUCHAJCIE...
Nasz Soundcloud:
Kapela Jazgodki soundcloud
i na nim utwory autorskie w roboczych nagraniach:
Entropia
Dom
Tango Przestał
Utwory na YT:
A Mar
Entropia
Nikon Sevast
Nasz Myspace:
Kapela Jazgodki MySpace
Nasze FB:
Kapela Jazgodki FB
O nas
Kapela Jazgodki
Zdjęcia z różnych naszych przedsięwzięć:
Cała ta muzyka już urosła,
wygrzała się w domowych pieleszach
i chce do Was lecieć!
Ale bez Waszego wsparcia
nie uda nam się jej wyprawić w drogę!
Media o Twoim projekcie:
Pomóż Jazgodkom wydać płytę
– Mamy dla was piosenki, wygrzały się już, opierzyły i chcą iść w świat – mówią muzycy. – Potrzebujemy Waszej pomocy żeby wydać naszą pierwszą autorską płytę – dodają.